Templari – Vitezovi gospodnji
Michel Picar
Pojava vojničkih redova — Hospitalaca, Templara i Teutonskih Vitezova — izraz je ojačanja, nestrpljivosti religioznog ekstremizma.
Ove zajednice nepoznate prije srednjeg vijeka, izviru iz kršćanskih spoznaja kao alegorije određene da veličaju ideje i filozofske koncepcije svoje epohe. One služe da, putem entuzijazma i egzaltacije, osnaže volju Zapada za hegemonijom nad civilizacijama.
Srednji vijek teži zajedničkim poduhvatima, velikim skupnim poduhvatima: hodočašćima, građenjima katedrala, svetim ratovima. Na vrhuncu te stvaralačke i osvajačke djelatnosti, Templarski red je izraz više.
On slavi veličinu i umišljenost naglašenog povjerenja u europsku civilizaciju, u sebe i u Boga, čvrsto utemeljenog. Ta ponosna sigurnost se pojačala i kao posljedica dugog razdoblja sumnje, podjela i nazadovanja koji joj je prethodio.
Kršćanstvo traži apsolutni dokaz nadmoćnosti u stvaranju vojnih i vjerskih redova, u vojniku monahu i, uopćeno gledano, u križarskim ratovima, što su sve izumi kojima vjera, apstraktan i sentimentalan pojam, jest rukovodeća nit, zajedničko opravdanje i zajednički nazivnik.
Prikazati fenomen Templara, kroz komešanje događaja, ima smisla radi promicanja u ono što ih pokreće i što je u njima implicitno sadržano — spiritualnog ispitivanja.
Može se učiniti neumjesnim govoriti o ispitivanju u epohi u kojoj zajednica smrtnika nije često postavljala pitanje o postojanju Boga, nego je Crkva sve regulirala.
Svećenici, ideolozi i vjernici oslanjali su se na isti neporecivi postulat: Bog postoji i, kršćanin je.
Ali, nemojmo se dati prevariti od jednog mišljenja tako sigurnog u samo sebe. Izvjesnost Boga ugušuje fundamentalna ispitivanja u onoj istoj mjeri u kojoj ne daje nijednom pitanju priliku da se razvije, procvjeta.
U svakom slučaju, tako valja gledati na srednji vijek i cijelu njegovu povijest, njegova ostvarenja i njegove silne kreature: odlučne i nespokojne.
Metafora, čiji su Templari odlučni da budu činioci, sastoji se od sljedeće osnovice: da bi se iskrčio i obrađivao jedan svijet tako neprohodan, maglovit i zapušten, kao što je svijet vere, potrebni su ratnici, da bi se zaratilo protiv zmaja metafizičke strepnje i izvojevala pobjeda nad njim, potrebni su vitezovi.
Na taj način, naročita vrijednost reda Templara je u potpunosti sadržana u ideji koju su kršćani srednjeg vijeka ugradili u njega, i u njegovom vlastitom razlogu za postojanje. Opasnosti i iskušenja kojima se izlaže fizičko biće omogućavaju pouzdano duši da se uzdiže do Boga i upozna blaženstvo vječnog života — evo smjele oklade Templara.
Oklada u kojoj su lutanja osobnosti, ega i sposobnosti osjećanja bića putem čula nešto što se podrazumijeva, kao utvrđeno.
Radi li se tu samo o srednjovjekovnoj naivnosti? Treba li u tome, naprotiv, vidjeti izraženiju cenzuru prema tijelu već poprilično zlostavljanom od strane kršćanstva?
Ne nastoje li Templari da uspostave jednu geometriju čovječnosti koja će se, od mudrosti do barbarstva, uskladiti u harmoniji sa božanskim?
Povijest i duhovna nastojanja Templara imaju dva ulaza: vjeru i iskustvo.
Vjera transcendira materijalni svijet svejednako dopuštajući da se on uzme za to za što jest, i za ništa više.
I
nicijacijsko iskustvo nalaže da se ide putem prividnosti da bi se došlo do iskustva nevidljivog. Za onoga koji zna primati poruke, čitati znakove — putovanja i bitke predstavljaju srž metafizičkog putokaza.
nastavlja se...