PUTOVANJE U UNUTRAŠNJOST REDA
Majstor (ili Veliki Majstor, kako ga kasnije nazivaju), upravlja Hramom a da nije pritom ovjenčan apsolutnom vlašću. Njegove vrijednosti moraju biti u skladu s njegovom službom. On kontrolira financije Reda i ima pravo raspolagati vlastitom svotom novca. Kapitalne odluke se donose na saborima gdje odlučuje većina, gdje glas Majstora nije zakonodavan. Zbor glasa, na primjer, za rat, za napad na neko utvrđenje, za prijem novog Templara, osvajanje neke zemlje. Privilegije prirodno pripadaju Majstoru. Njegova kuća skuplja konje, braću ordonanse, kapelana, svćenika, brata tumača za arapski jezik, znalca turskog, izviđače kuhare, dva mlada štitonoša, izabrane konje za vojne poduhvate. Dva brata viteza vrše službu ađutanata, oni podižu okrugli šator za vrijeme logorovanja i vitlaju crkvenim barjacima za vrijeme borbi.
Oficir neposredno podčinjen Majstoru, koristi velike a materijalne prednosti i služi kao jedna vrsta vice-majstora, postajući šef Reda u slučaju odsustva prvog među Templarima.
Visoka figura u hijerarhiji Hrama, naročito u Svetoj Zemlji, jeste maršal. Njegov autoritet se svodi na onaj koji imaju Majstor i oficir onda kad su ovi odsutni.
U provincijama, maršal je rukovodeća ličnost. Njegova kuća i njegova oprema ne razlikuju se mnogo od onih njegovih pretpostavljenih. Zapovjednik zemlje i kraljevstva Jeruzalemskog vrši funkciju glavnog rizničara i vrhovnog komandanta majstorske provincije Reda. On rukovodi oblastima, dobrima, a, također, i lađama koje su pod njegovom upravom. U njegov resor od značaja spada određivanje smještaja Templara, pravo da raspolaže konjima i šatorima, u čemu mu pomažu paževi, ljudi poslanici.
Zapovjednik grada Jeruzalema odgovoran je za obranu hodočasnika i za njihovu opskrbu. Deset vitezova mu pripomažu u tom poslu i osiguravaju čuvanje relikvije Istinskog križa.
Zapovjednici Tripolija, Antiohije, kao i oni Francuskih provincija Poitou, Aragona, Portugalije, Engleske, Ugarske, raspolažu vlašću jednakom s onom Velikog Majstora u sektoru s kojim upravljaju, kad ovaj nije prisutan.
U tom impresivnom okruženju, oficiri kao što su zapovjednici kuća, zapovjednici vitezova, zajedno s braćom vitezovima zauzimaju, usprkos svega, priželjkivan položaj, jer oni koriste tri konja, imaju pravo na paža i šator za logorovanje. Kategorija braće seržanata (sergeant) sadrži također brojne pod-maršale, barjaktare i kuhare koji uživaju veliko uvažavanje dok
braća kasalijeri, čuvari farmi i braća kaštelani, branioci zamaka, imaju položaj običnog vojnika u toj armiji Gospoda.
„Turkopolci« su, kao što se može pomisliti, neposredno pripremljeni za borbu sa muslimanima. To su lake trupe za pojačanje, stavljene pod zapovjedništvo »turkopoljera«. Neke značajne kuće upotrebljavaju i bolničare i duhovnike.
Čineći posebnu kastu, braća kapelani vezani su za Red radi vršenja religioznih službi. Ispovjednici Templara — koji se ne mogu obratiti drugima do samo njima – oni pripadaju neposredno Svetoj Stolici.
Kapelani su razdijeljeni na različite stupnjeve od kojih su neki biskupski. Imaju privilegiju da objeduju za stolom Majstora, da nose rukavice i da kroje svoja odijela od prvoklasnih materijala. U svemu drugom, ti kapelani, svećenici i kler, čitaju molitve i vrše obrede na čisto funkcionalan način bez posebnih prava i autoriteta.
Bula pape Inocenta II »Omne datum optimum«, iz ožujka mjeseca godine 1139, dodijelila je Hramu jedan broj privilegija među kojima i pravo i da imaju svoje vlastite svećenike i kapelane. Taj isti dokument ustanovljuje pravo Templara, dotad jedinstveno osim kod Cistercita, da budu oslobođeni poreza, da mogu zidati vlastite oratorije i sahranjivati se u njima.
Ovakva velika autonomija dodijeljena vjerskoj zajednici koja uostalom slobodno raspolaže obilnim darovima koji su joj dati, ne može da ne ozlovolji sekularno svećenstvo. U stvari, Templari su ovdje dolje podčinjeni samo autoritetu Rima i poštivanju svog Pravilnika. Oni razgovaraju na ravnoj nozi sa svećenstvom za koje se zna da je podložno kralju isto koliko i Papi. Nezavisnost postignuta u odnosu na Crkvu ima da zahvali privremenoj snazi koja ju je iščupala. Priznajući se Papi i samo njemu samom, Templari mogu u potpunoj slobodi voditi svoj život ljubavi prema Bogu, prema ratu i svojoj religioznoj zajednici.