Zahvaljujući svojoj vojničkoj organizaciji, svojim ratničkim poduhvatima, obilju svog bogatstva i svojih posjeda, red Hrama ima materijalna sredstva da postane duhovna sila kojoj nema ravne.
Ta upotreba, uključujući svjetske prilike, ima svoje granice, one sa strane čisto povijesnih veličina što se zovu odnosi snaga, sukobi utjecaja, dominantne ideje. Izlažući se na šahovskoj ploči društva i politike, Hram je jedan veliki dio samog sebe izložio pravilima igre čiji se tok može predvidjeti: prosvjetljenja, lutanja, veličina, opadanje, ma koji da je spiritualni zadatak o kome se radi.
U kojoj su mjeri upravne, financijske i političke preokupacije naškodile spiritualnim težnjama? Dokumenti i spisi koji su do nas došli ne mogu nas o tome obavijestiti, unutrašnji život je u raskoraku s objavama i zvaničnim aktima — odvija se u tajnosti.
Ali možemo li postaviti pitanje o toj metodi. Promotrimo slučaj Everard des Barresa. Majstor Reda, postavljen u ožujku 1147., živjeti će, što se njega tiče, u dvojnosti koja ga je razdirala i, sam će donijeti odluku. Pošto je učestvovao u križarskom pohodu na strani Louisa VII, on naglo odustaje od svoje dužnosti i povlači se u blizinu Cistercita; vojnički i samostanski život ne mogu ići usporedo. Istovremeno, kralj oduševljen efikasnošću Templara, nadahnjuje se njihovom organizacijom smjerajući da po povratku načini reformu svoje vlastite vojske.
Templari ne postupaju kao vojnici mira. Nije moguće zabašuriti taj aspekt njihove povijesti; strastveni ratnici, oni uzimaju učešće u krvavim bitkama, u svirepim pokoljima. Ni neutralni niti mirotvorci, oni na Istoku vrše surovu misiju koja se ne može podvesti pod božansku zapovijest: Ne ubij!