BAUDOUIN (Baldwin) IV JERUZALEMSKI
Licem u lice sa žestokim Saladinom nalazi se najubogiji od kraljeva. Kao dijete, Baudouin IV ponio je već znakove, pečate smrti.
Nagrizen leprom, on je fizički postepeno propadao a da ništa nije utrnulo njegove intelektualne sposobnosti, njegovu ogromnu stratešku inteligenciju, humanizam, njegova uvjerenja ratnika i vjernika, njegovo prosvijetljeno viteško držanje.
Njegove sposobnosti kao da su još uzvisila, oživljavala grozna djelovanja bolesti. Reklo bi se da se radi o čovjeku koji odbija tjelesno zdravlje da bi se u potpunosti posvetio rasvjetljavanju duha. Ima van svake sumnje u toj veoma izuzetnoj figuri srednjovjekovnog kršćanstva jedna simbolična dimenzija. Vladavina Baudouina IV pada u onaj moment Svete Zemlje kad je europski klan, Templari, Kraljevina Jeruzalemska, na svom vrhuncu, a kad Saladin odlučuje da preuzme inicijativu i pojavljuje se kao sutrašnji pobjednik, grobar kršćanstva na Istoku.
Baudouin je sličan svom narodu, osuđenom i bolesnom.
Za vrijeme svoje vladavine neumorno vodeći borbu s nevjernicima, Baudouin IV trpi unutrašnje razmirice u svom kraljevstvu. On će uspjeti zadržati raspad svoje okoline i popraviti greške svojih bližnjih. Njegovom smrću, taj festival niskosti i nitkovluka, odvija se bez zadrške.
Amalric I, Boduenov otac, umire od tifusa u 39. godini, 11. srpnja 1174. Amalric je težio da osvoji Egipat, ali nije uspio. Dvije moćne kraljevine, Egipat i Sirija, su se ujedinile i sad se kao čeljust zatvaraju iznad Jeruzalema.
Gijom de Tyre otkriva prve simptome lepre kod Baudouina, još kao dječaka. Naslikano u Francuskoj 1250.
Baudouin ima 13 godina i njemu je dodijeljen slavni učitelj — Gijom de Tyre, tvorac kronike za potomstvo o događajima vezanim za križarske pohode i za Hram.
Trenutno, nitko kod mladog kralja nije još opazio simptome bolesti. Naprotiv. Hvali se njegova otpornost na bol. U okršajima sa svojim vršnjacima on je jedini koji se nikad ne žali. Taj neuobičajeni stoicizam završava time što diže uzbunu u okolini malog kralja. Lepra je utvrđena. Već sad su udovi kraljevi postali neosjetljivi. Za Baudouina se nije ništa izmijenilo; on zanemaruje svoju bolest kao kad nije znao da je bolestan, prihvaćajući u potpunosti svoju sudbinu.
Neki velikaši kraljevstva nadaju se izvući korist iz vladareve obogaljenosti. Radi se na spletkama, na ubistvima. Baudouin postavlja svog regenta, grofa iz Tripolija. Na taj način, mladi monarh zacrtava jasno svoju političku liniju. Tripoli je bio nekada porobljen od Saracena. Tretiran kao utamničenik od značaja, on je mogao promatrati običaje muslimana, naučiti njihov jezik i isplesti lične veze sa svojim tamničarom — Saladinom. On poznaje sultanovu oštrinu isto kao i njegovo poštovanje za poduzimanje i njegovu vitešku praksu. Kralj se na taj način veže ne samo za jednog povjerljivog čovjeka nego i za stručnjaka za arapski svijet.
Veza ove dvojice ljudi, koji svoje akcije oslanjaju na odanost Templara, počinju činiti čudesa. Saladin kome se sve smiješilo dosad doživIjava niz poraza: Homs, Damask, Anđar. A Baudouin ima samo 15 godina. Saladin koji umnožava svoje gubitke počinje strahovati od tog mladog kralja ščepanog bolešću od koje se ne ozdravlja i divi mu se potajno u duši: »I pored svoje bolesti, postupao je kao zreo čovjek. Nijedan od njegovih prethodnik nije tako rano, slično pojmu kraljevskog dostojanstva, imao njegovu učinkovitost. Opažajući rivalitet u svojoj okolini, on je razumio koliko je neophodno njegovo prisustvo na čelu vojske. Ali, koliko je moralo biti njegovo stradanje! Fizičkim patnjama se priključila moralna muka: njegovo stanje mu je zabranjivalo da se oženi, da dobije djecu. To je bio samo živi mrtvac, krunisani mrtvac čiji su prištevi i gnojnice bile omotane željezom i svilom, ali koga je držao uspravnim, koga je tjerao na akciju, tko bi znao kakav dah čudesnosti«.
Baudouin IV