Obredi Inicijacije
— Bilo bi zanimljivo da se proučavaju obredi inicijacije Ruže-Križa kao i različiti stupnjevi. Njemački pobornici Ruže-Križa prakticirali su sistem »Viših nepoznatih« u striktnom smislu, niži članovi nisu poznavali ličnosti viših članova hijerarhije. Ova koncepcija je uostalom bila favorizirana kroz koncepcije Braće, koji su dopuštali neku vrstu čuvanja tajne tradicije od strane ljudi koji su se oslobodili dominacije čula i neumorno obilaze svijet. To su pravi pripadnici bratstva »Ruže-Križa«, u odnosu na obične »Rozenkrojcere«.
Mi imamo nekoliko aluzija na razne inicijatičke obrede u djelima kao što je Kemijsko vjenčanje, od Ž.V. Andrea, koje istovremeno predstavlja jednu Alkemijsku raspravu: mnogo tumača je pokušalo da pruži objašnjenje različitih obreda, primjedbi i iskušenja kroz koja prolazi u toku od sedam dana Kristijan Rozenkrojc. Ovdje se također nalazi opis jedne inicijacije, s ciljem da novoobraćenik preživi Elijuevu i Henohovu sudbinu (koji su bili uznijeti na Nebo) u Fladovom Tractatus theologophilosophicus.
Tekstovi o ovim pitanjima su rijetki i dosta noviji. Ali postoji jedan indirektan način da se upoznaju inicijatički obredi Braće: treba pribjeći proučavanju obreda koji se sreću u Visokim Činovima »škotske« Masonerije, činovi puni hermetičkog i kršćanskog simbolizma sasvim karakterističnog. Ipak je veoma teško rekonstruirati prvobitne stupnjeve, koji su tokom XVIII vijeka doživjeli mnogo naizmjeničnih prerada. Pri svemu tom, jedna studija simbola i alegorija koji su bili u upotrebi rituala tih »Visokih Stupnjeva« ne bi bila nezanimljiva. Ovdje se nalaze skoro sve hermetičke doktrine, takve kakve su bile kodificirane od pobornika XVII vijeka.
Evo, da vidimo, Vijomov opis Nebeskog Jeruzalema, onako kako je predstavljen u Poglavlju o Ruži-Križa: »Pri dnu posljednje prostorije ima jedna slika na kojoj se vidi planina odakle izvire rijeka, na čijoj obali raste jedno drvo sa dvanaest vrsti voća.
Na vrhu planine nalazi se postolje sačinjeno od dvanaest dragih kamenova poredanih u dvanaest redova. Iznad tog postolja je jedan kvadrat od zlata a na svakoj njegovoj strani su po tri anđela s imenima svih dvanaest plemena Izraela. U tom kvadratu je križ, na čijoj se sredini nalazi jedno janje koje leži«.
Ovaj opis (inspiriran XXI Knjigom Apokalipse Svetog Ivana) može da se usporedi s izlaganjima u njegovom djelu Tractatus Theologophilosophicus...
Ovaj stupanj Ruže-Križa (čiji amblem reproducira zapravo istoimeni simbol) karakterističan je sa svojim kršćanskim simbolom i sa svojom mističnom Tajnom večerom.
Nastavlja se ...