II.
SVJESNOST DUŠE
Vidimo da je drevna Indija težila živjeti i napredovati i biti u radosti sa Brahmom, sv
eprožimajućim i svenadvladavajućim duhom , tako što je širila polje vlastite svjesnosti diljem cijeloga svijeta. Ali to je čovjeku, može se pomišljati, nemogu ć zadatak. Ako je ovo širenje svijesti vanjski proces, on je beskrajan; to je popu t pokušaja jedrenja oceanom nakon uklanjanja vode. Pokušavajući uvidjeti sve, čovjek mor a završiti uviđanjem ničega.
Ali, u stvari, ovo nije toliko apsurdn o koliko zvuči. Čovjek posjeduje svo vrijeme kako bi riješio problem širenja svojih vidika i prilagodavanja svojeg tereta. Njih je mnogo, previše da bi ih nosio, ali on shvaća kako si, prilagodivši se može olakšati. Kad god ih proglašava pretjerano zamršenim i nezgrapnim, takvima ih smatra jer nije sposoban pronaći sistem kojim će sve postaviti na svoje mjesto i pravilno razmjestiti težinu. Ova je potraga za sistemom u stvari potraga za jedinstvom, za sintezom; to je naš pokušaj uravnoteženja raznolikih kompleksnosti okolnih predmeta pomoć u unutarnjeg prilagodavanja. Tijekom traganja postepeno postajemo svjesni kako pronaći Jedno znači posjedovati Sve; kako je to, odista, naša krajnja i najveća privilegija, zasnovana na zakonu onog jedinstva koje je, ako ga dokučimo, izvor naše snage. Njen je vitalni princip moć sadržana u istini; istini o jedinstvu koje prihvaća umnožavanje. Postoji mnoštvo činjenica, ali istina je jedna. Životinjska inteligencija uočava činjenice, ljudski um ima moć poimanja istine.
Jabuka pada sa stabla, kiša šiba zemlju - možeš se preopteretiti ispunivši svijest takvim činjenicama i nikad im nećeš naći kraja. Ali čim se navikneš na zakon gravitacije, u stanju si zaobići neophodnos t sakupljanja činjenica u beskraj. Usmjerit ćeš se na on u koja u sebi sadrži bezbrojne činjenice. Ovakvo otkrivanje istine postaje čista radost - to je oslobađanje uma. Jer, sama činjenica je popu t slijepe ulice, vodi samo do sebe - a ne preko. Ali istina otkriva cijeli novi horizont, vodi nas u beskonačnost. To je razlog zbog kojeg, kada čovjek popu t Darwina otkrije neku jednostavnu općenitu istinu o biologiji, ona se tu ne zaustavlja, već popu t svjetiljke svojim svjetlom doseže mnog o dalje od predmeta kojeg bi trebala osvijetliti; on a prosvjetljava cjelokupno područje ljudskog života i misli, transcendirajući svoju izvornu svrhu. Istražujući sve činjenice pronalazimo kako ova istina nije tek njihovo sakupljanje - na sve ih načine nadilazi i ukazuje na beskrajnu stvarnost.
Kao i na području znanja, tako i u ono m svijesti, čovjek mor a jasno razumjeti određenu središnju istinu koja će mu omogućiti sagledavanje najšireg mogućeg područja. A upravo je to pitanje koje Upanišade imaju na um u kada kažu: Spoznaj vlastitu Dušu. Ili, drugim riječima, shvati onaj" veliki princip jedinstva koji se nalazi u svakom čovjeku.
Svi naši egoistični impulsi, naše sebične želje, zatamnjuju našu istinsku viziju duše, jer oni jedino predstavljaju osobno skučeno ja. Bivajući svjesni svoje duše mi zapažamo unutrašnje biće koje transcendira naš ego i u dubini je povezano sa Svim.
Kada djeca započinju učiti pojedina slova abecede, u tome ne pronalaze nikakvo zadovoljstvo, jer propuštaju uvidjeti pravu svrhu lekcije; u stvari, dok slova okupiraju
našu pažnju, usmjeravajući je samo na sebe, i izgledajući kao izolirane stvari, on a nas umaraju. Izvor radosti postaju tek kada se kombiniraju u riječi i rečenice, izražavajući naše ideje. Slično tome, naša duša, bivajući izdvojena i utamničen a unuta r skučenih granica ličnosti gubi svoje značenje. To se dešava jer je njen istinski smisao u jedinstvu. Slova uspijevaju predočiti istinu koja je u njima sadržana kroz ujedinjenje sa drugim slovima; tada i samo tada nude svoje radosti. Čovjeku je bilo teško i živio je u strahu sve dok nije shvatio kako su zakoni prirode uniformni. Prethodno mu je svijet bio nepoznat. Vrhovni zakon kojeg je razotkrio nije ništa drugo do li uviđanje harmonije koja vlada između razumskog dijela čovjekove duše i djelovanja svijeta. Ovo je veza jedinstva, preko koje je čovjek povezan sa svijetom u kojem živi. On doživljava krajnji ushit kada to uoči, jer tada razotkriva sebe u vlastitoj okolini. Razumjeti nešto znači pronaći to u nečem što smo učinili svojim; otkrivanje sebe izvan nas je ono što nas izrazito veseli. Relacija razumijevanja je djelomična, dok je relacija ljubavi sveobuhvatna. U ljubavi je osjećaj razlike poništen, a ljudska duša ispunjava svoju svrhu kroz savršenstvo, transcendirajući vlastite granice i prošavši kroz kapiju beskonačnog. Stoga je ljubav najveći blagoslov kojeg čovjek može dosegnuti, jer jedino kroz nju shvaća da je on više od sebe samog, te da je jedno sa Svim.
Ovaj princip jedinstva, koji je dio duše čovjeka, uvijek je djelatan, uspostavlja odnose kroz širine i dubine književnosti, umjetnosti, kao i znanosti, društva, zakonodavstva i religije. Veliki objavitelji bijahu oni koji su manifestirali istinsko značenje duše, predavši sebe radi ljubavi prema čovječanstvu. Služeći kroz ljubav oni se susreću sa kletvama i proganjanjem, negiranjem i smrću.
Žive životom duše, a ne životom ličnosti, pa na m tako dokazuju krajnju istinu čovječanstva. Zovemo ih mahdmdma, "ljudima velike duše".
Rečeno je u jednoj med u Upanišadama: Ti ne voliš sina jer žudiš za njim, već ga voliš jer žudiš za. vlastitom dušom.10 Ovo u puno m smislu te riječi znači da, koga god volimo, u njemu pronalazimo vlastitu dušu. Tu nalazimo krajnju istinu našeg postojanja. Paramdtmd, vrhovna duša, je u meni, kao i u mojem sinu, a moje radovanje to m sinu je realizacija ove istine. Znan a je činjenica, pa ipak je prekrasno misliti o tome, da su radosti i žalosti naših ljubljenih ujedno naše radosti i žalosti - ne, mnog o su više. Zbog čega? Jer u njima mi rastemo, u njima mi dodirujemo tu veliku istinu koja dokučuje sav svemir.
Često se dešava da nas ljubav prema djeci, prijateljima, ili drugim voljenima sprečava u daljnjem spoznavanju naše duše. On a bez sumnje uvećava vidik naše duše, pa ipak uspostavlja ograničenja, te na m nije omogućena krajnje slobodna ekspanzija. Ipak, ovo je prvi korak, i sva čuda leže u njemu. Pokazuje na m istinsku prirodu naše duše. Odatle sa sigurnošću znam o kako se naša najveća radost nalazi u gubitku egoističkog ja i u ujedinjenju sa drugima. Ova na m ljubav daje novu snagu, uvid i ljepotu uma, šireći mede koje smo izgradili uokolo sebe, ali ne uspijeva u tome ako one izgube vlastitu gipkost, te ako se, općenito uzevši, suprotstavljamo duh u ljubavi - uslijed čega naša prijateljstva postaju isključiva, naše porodice sebične i nedruželjubive, naši narodi su otuđeni i agresivni
2 " Na va are putrasva kamava putrah priyo bhavati, atmanastu kamaya putrah priyo bhavati.
prema drugim rasama. To je popu t ubacivanja goruće svjetlosti u zapečaćenu kutiju, žarko će sijati dok se ne sakupe otrovni plinovi i ugase plamen. Svejedno je dokazala svoju istinu prije smrti, i upoznala nas sa radošću slobode od stiska tame, sljepila, praznine i hladnoće.
Prema Upanišadama, ključ do kozmičke svijesti, do Božanske svijesti, u svjesnosti je duše. Znati svoju dušu odvojeno od ličnosti je prvi korak prema realizaciji najuzvišenijeg izbavljena. Moram o sa apsolutno m sigurnošću utvrditi da smo u suštini duh . To možem o uraditi jedino ovladavši sobom, uzdizanjem ponad bilo kakvog ponosa, gramzivosti i straha, shvaćajući kako svjetovni gubici i fizička smrt ne mog u ništa oduzeti istinitosti i veličini naše duše. Nako n što se probilo kroz sebi usmjerenu odvojenost jajeta, pile zna da čvrsta ljuska koja gaje prekrivala nije stvaran dio njegovog života. Taj e ljuska mrtva, ona ne raste, ne nudi nikakav odbljesak svega beskrajnog što leži iza nje. Koliko god ugodn o savršena i okrugla bila, mor a se kljucnuti, mora se probiti, i time zadobiti sloboda svjetlosti i zraka, čime je dosegnuta cjelokupna svrha rađanja ptice. Na sanskrtu pticu nazivaju dvaput rođenom, baš kao i čovjeka koji je prošao kroz ceremoniju discipline samouzdržavanja i dubokog promišljanja tijekom makar dvadeset godina; koji je jednostavnih potreba, čist u srcu, i spreman preuzeti sve odgovornosti života sa nepomućeno m veličinom duha. Njega se smatra ponovno rođenim iz slijepog okruženja sebe u slobodu života duše. On je' dosegnuo pravi odnos sa svojom okolinom, postavši jedno^ sa Svime.
Već sam upozorio svoje slušaoce i mora m ih još jedno m upozoriti na netočnost ideje da učitelji Indije propovijedaju odricanje od svijeta i sebe, vodeći nas jedino tamnoj praznini negacije. Njihov je cilj ostvarivanje duše, ili, drugim riječima, dohvaćanje svijeta u savršenoj istini. Kada je Isus rekao: "Blaženi su krotki, jer će naslijediti zemlju.", to je i mislio. Proglasio je istinu da, kada se čovjek oslobodi svojeg ponosa, ulazi u vlastito istinsko nasljeđe. Ne mor a se više boriti za svoj položaj u svijetu; on mu je osiguran besmrtnim pravom njegove duše. Ponos se sukobljava sa ispravnom funkcijom duše, ona razotkriva samu sebe kroz usavršavanje vlastitog jedinstva sa svijetom i njegovim Bogom.
U svojoj propovjedi Sadhu Simhi Buddh a je kazao: Istina je, Simha, da ja negiram djelovanja, ali samo ona koja vode zlu u svijetu, kroz misli ili postupke. Istina je, Simha, da ja propovijedam iščeznuće, ali samo iskorjenjivanje ponosa, žudnje, zlih misli i neznanja, a ne opraštanja, ljubavi, milosrđa i istine.
Doktrina oslobađanja, koju je propovijedao Buddha, bila je sloboda od ropstva u avidji. Avidyd je neznanje koje pomračuje svijest, i pokušava je zadržati unuta r granica vlastite ličnosti. To je ta avidyd, to neznanje, ta ograničavajuća svjesnost koja donosi potpun o razdvajanje ega, i time postaje izvor sveg ponosa, pohlepe i okrutnosti, svojstava neprimjerenih tražiteljima jastva. Kada čovjek spava, on je ograničen skučenim djelovanjem fizičkog života. On živi, ali ne uočava različite relacije svojega života sa svojom okolinom - stoga on ne shvaća sebe. Dakle, kada čovjek živi život avidye, uvjeren je u nju unuta r svoje ličnosti. Duša mu sanja; njegova svijest nije sasvim probuđen a do najviše stvarnosti koja ga okružuje,
stoga ne poznaje stvarnost vlastite duše. Kada dosegne ! bodhi, to jest buđenje iz sna ličnosti u savršenu svijest, on postaje Buddha.
Jedno m sam u nekom bengalskom selu susreo dvojicu asketa iz određene religiozne sekte. "Možete li mi kazati u , čemu su posebnosti vaše religije?" upitao sam ih. Prvi je na trenutak oklijevao i poto m kazao: "Teško je to definirati."
Drugi je rekao: "Ne, to je sasvim jednostavno. Smatram o da najprije moram o spoznati vlastitu duš u pod vodstvom našeg duhovnog učitelja, a kada to uradim o sposobni sm o unuta r nas samih pronaći onoga koji je Vrhovna Duša." "Zašto ne propovijedate svoje učenje svim ljudima svijeta?" upitao sam. "Tko god je žedan sam će otići do rijeke." glasio je njegov odgovor. "Ali, da li je to tako? Stižu li oni?" Čovjek se ljubazno nasmiješio, i sa sigurnošću koja nije posjedovala ni tračak nestrpljenja ili brige, rekao je: "On i moraju doći, prije ili kasnije."
Da, u pravu je, taj jednostavni asket ruralnog Bengala. Čovjek je odista prinuđen zadovoljiti veće potrebe od hrane i odijevanja. On mor a pronaći samoga sebe. Ljudska povijest je povijest njegovog putovanja kroz nepoznato u potrazi za ostvarivanjem besmrtno g jastva - vlastite duše. Kroz uspone i padove carstava; kroz zgrtanje nezamislivih bogatstava i njihovog surovog rasipanja u prašini; kroz stvaranje golemih količina simbola koji su oblikovali njegove snove i aspiracije, odbacujući ih popu t igračaka preraslog djetinjstva; kroz kovanje čarobnih ključeva pomoć u kojih su se otključavale zagonetke stvaranja, te kroz napuštanje ove muk e godina zbog povratka u radionicu i otpočinjanja neke nove zamisli; uistinu, kroz sve to čovjek stupa iz epohe u epohu prema još potpunijoj realizaciji vlastite duše, duše veće od stvari koje sakuplja čovjek, od djela koja ostvaruje, od teorija koje gradi; duše čije neprestano napredovanje nikada neće biti zaustavljeno smrću ili raspadanjem. Ljudske greške i promašaji su odista bile beznačajne ili neznatne. Posipali su vlastiti pu t gigantskim ruševinama; njihove su patnje beskrajne, popu t bolova izazvanih rađanjem divovskog djeteta; one su predigra ispunjenju viđenja beskonačnog. Čovjek je prošao, i još uvijek prolazi kroz mučeništvo na različite načine, a njegove institucije su oltari koje je izgradio kako bi tam o svakodnevno prinosio žrtve, veličanstvene po vrsti, ali budalaste po količini. Sve bi ovo bilo apsolutno besmisleno i beznačajno, kada cijelo vrijeme ne bi osjećao najdublju radost duše unuta r sebe, koja iskušava svoju božansku snagu kroz patnju i dokazuje vlastito neiscrpivo bogatstvo kroz odricanje. Da, oni stižu, ti hodočasnici, prije ili kasnije - stižu svojoj istinskoj ostavštini svijeta; oni vječno proširuju svoju svijest, uvijek težeći sve višem i višem jedinstvu, uvijek stižući sve bliže središnjoj, sveobuhvatnoj Istini.
Čovjekovo je siromaštvo nesagledivo, njegove potrebe su beskrajne, sve dok ne postane istinski svjestan svoje duše. Do tada mu svijet neprestano protječe - maštarija koja jest i nije. Kada čovjek doživi svoju dušu, on pronalazi istinsko, središte svemira, oko kojeg se sve drugo smješta na svoje pravo mjesto. Jedino odatle može pobrati i uživati blagoslove harmoničnog života.
Nekad davno je zemlja bila tek neraspoznatljiva masa, čije su čestice bile raspršene kroz šireću silu vrućine; on a tada još uvijek nije dosegnula svoj konačni oblik i nije posjedovala ni ljepotu ni svrhu, već samo užarenost i
32
kretanje. Postepeno, kako su njene izmaglice bivale kondenzirane u ujedinjenu okruglu cjelinu, zahvaljujući silini koja je uspjela dovesti svu sukobljenu materiju pod kontrolu središta, zauzela je svoje pravo mjesto med u planetima sunčanog sistema, popu t smaragdnog privjeska na dijamantnoj ogrlici. Slično je i sa našo m dušom. Kada vrućina i kretanje slijepih impulsa i strasti ometa sve naše postupke, ne uspijevamo istinski davati niti uzimati. Ali kada kroz snagu samootkrivanja pronađem o vlastito središte u duši, služeći se silinom koja uravnotežuje sve sukobljene elemente i ujedinjuje one koji su razdvojeni, tada se svi naši odvojeni utisci preobražavaju u mudrost, i svi trenutni impulsi našeg srca pronalaze svoju potpunos t u ljubavi; tada svi sitničavi detalji našeg života razotkrivaju svoju beskrajnu svrhu, a sve naše misli i djela se neodvojivo ujedinjuju u unutrašnjoj harmoniji.
Upanišade podcrtavaju: Znaj da si Jedan, Duša.2' To je most koji vodi do besmrtnog bića.22
Ovo je istinski kraj čovjeka, pronaći onog Jednog koji je u njemu; koji je njegova istina, koji je njegova duša; ključ pomoć u kojeg otvara vrata duhovno g života, kraljevstvo nebesko. Njegovih je želja mnogo , i poludjelo one proganjaju različite stvari svijeta, jer u njima pronalaze vlastiti život i ispunjenje. Ali onaj koji je Jedan u njemu vječno traži sjedinjenje - sjedinjenje kroz znanje, sjedinjenje u ljubavi, sjedinjenje kroz ciljeve volje; njegov najveći užitak je kada dosegne beskonačno jedno unuta r tog beskrajnog jedinstva. Odatle izreka iz Upanišada: Sama. oni spokojnog uma, i nitko drugi, u stanju su doseći vječni užitak,
" Tamevaikam janatha atmanam. " Amritasvaisha setuh.
razotknvši u duši Biće koje manifestira jedinstvenu suštinu u mnogostrukosti oblika."
Kroz sve razlike svijeta jedno u nam a se usmjerava prema jedno m u svemu; takva je njegova priroda i njegov užitak. Ali, ako ne posjeduje vlastitu svjetlost pomoć u koje uspijeva sagledati on o što traži u mesu, to m krivudavom stazom nikada ne može dosegnuti vlastiti cilj. Vizija Vrhovnog u našoj duši stvorena je izravnom i' neposredno m intuicijom, nije zasnovana ni na kakvoj racionalizaciji ili prikazu. Prirodno je da naše oči vide objekt kao cjelinu, ne razbijajući ga na komadiće, već dovodeći sve dijelove u jedinstvo sa sobom. Isto je i sa intuicijom naše Duhovne svijesti, koja se prirodno i u potpunost i otkriva u jedinstvu sa Vrhovnim Bićem.
Upanišade kažu: Ovo božanstvo, koje je manifestiralo sebe u aktivnostima svemira, uvijek boravi u srcu čovjeka, bivajući vrhovna duša. Oni koji ga otkriju kroz neposredno sagledavanje srca postižu besmrtnost."
On je Vishvakarma; što znači da umnožavanje oblika i silina leži u izvanjskim manifestacijama prirode; ali njegova unutarnja manifestacija u našoj duši je ono što postoji u jedinstvu. Naša potraga za istinom kroz kontak t sa prirodom se stoga ostvaruje preko analize i drugih postupni h metod a nauke, međutim, naše poimanje istine u našoj duši je neposredno i intuitivno. Ne možem o
" Ekam rupam bahudha yah karSti * * tarn atmastham ye anupacyanti dihrah, tesham sukham cacvatam netarčsham. [Prepisivačeva bilješka: Gornja fusnota sadrži oznaku * * u izvornoj tiskanoj verziji, koja je i ovdje ostavljena kao takva.]
24 Esha devo vishvakarma mahatma sada jananam hridave sannivishtah. Hrida manisha manasabhiklripto ya etad viduram ritaš te bhavanti.
doseći vrhovnu dušu neprestanim dodavanjem znanja,' ostvarenim djelić po djelić, čak i nako n čitave vječnosti, jer je ona jedinstvena, nije sastavljena od dijelova; možem o je spoznati jedino kao srce našeg srca i duš u naše duše; možemo je znati jedino u ljubavi i radosti koju osjećamo kada se prepustimo i stanemo pred nju, licem u lice.
Najdublja i najiskrenija molitva koja je ikada izišla iz ljudskog srca bila je izrečena našim drevnim jezikom: O ti samootkriveni, otkrij se u meni.25 Mi smo nesretni jer smo stvorenja ličnosti - ličnosti koja je svojeglava i skučena, ne reflektira svjetlost, slijepa je s obzirom na postojanje beskonačnog. Naša se ličnost glasno izražava kroz vlastitu neskladnu galamu - on a nije ugodena harfa, čiji tonovi vibriraju muziko m beskrajnog. Nezadovoljni uzdasi i svijest o grešci, uzaludno žaljenje za prošlošću i nestrpljivo očekivanje budućnosti unesrećuju naša prazna srca, jer još uvijek nismo pronašli vlastite duše, a samootkrivajući du h nije bio otkriven unuta r nas. Odatle naš krik: O ti strahoviti, spasi me svojim ljubaznim osmjehom, uvijek i zauvijek.2'' To je zagušljivi pokrov smrti, ovo samouzdizanje, ova neutaživa pohlepa, ova potreba za posjedovanjem, ovo surovo otuđivanje srca. Rudra, ti strahoviti, pocijepaj ovaj mračni pokrov na dvoje i dozvoli da spasonosne zrake tvojeg milosrdnog osmjeha prodru kroz ovu mračnu noć i razbude moju dušu.
Od nestvarnog vodi me ka stvarnom, iz tame u svjetlost.27 Ali kako se itko može nadati da će mu molitve biti uslišane? Napokon, beskrajna udaljenost leži između istine i
2! Aviravirmavedhi.
" Rudra yat te dakshinam mukha m tena raam pahi nitvam.
17 Asatoma sadgamava, tamasoma jyotirgamaya, mritvorma mritangamaya.
neistine, smrti i besmrtnosti. Pa ipak je ovaj beskrajni procjep trenutn o premošćen kada se samootkriveni otkrije u duši. Tada se dešava čudo, jer se ovdje nalazi točka susreta konačnog i beskonačnog. Oče, sve moje grijehe u potpunosti raščini!2" Jer kroz grijeh čovjek sudjeluje u borbi konačnog protiv beskonačnog u sebi. Taj poraz duše mu nanosi njegova ličnost. Ova je igra unaprijed izgubljena, u njoj čovjek ulaže sve ne bi li dobio tek djelić. Grijeh zaklanja istinu, umanjivši čistoću svijesti. U grijehu žudim o za zadovoljstvima, ne stoga što su stvarno poželjna, već stoga što ih crveno svjetlo naših strasti čini naizgled poželjnima; mi žudimo za stvarima ne stoga što su velike same po sebi, već stoga što naša pohlepa pretjeruje i čini ih naizgled velikima. Ova pretjerivanja, ova lažna sagledavanja stvari, cijepaju harmoniju našeg života na svakom koraku; mi gubimo istinsko mjerilo vrijednosti, bivajući ometeni lažnim tvrdnjama različitih životnih interesa što se natječu jedni protiv drugih. Ovdje je prikazan neuspjeh dovođenja svih elemenata vlastite prirode u jedinstvo sa i pod kontrol u Vrhovnog Bića, uslijed čega čovjek osjeća bol odvojenosti od Boga i uzdiže iskrenu molitvu: 0 Bože, O Oče, sve moje grijehe u potpunosti raščini.2'' Daj nam ono što je dobro,'" dobro koje je kru h svagdašnji naše duše. U našim smo zadovoljstvima usmjereni prem a sebi, u dobru smo slobodni i pripadamo svemu. Kao što dijete u majčinoj utrobi opstaje kroz vezivanje svojeg života sa životom majke, tako je i naša duša održavana jedino kroz dobro, pokazateljem
28 Vishvanideva savitar duratani parasuva. 2" Vishvani deva savitar duritani parasuva. "' Yad bhadram tanna asuva.
unutarnje srodnosti i kanalom komunikacije sa beskonačnim, kojim je okružena i hranjena. Otud a se kaže: "Blagoslovljeni su oni koji su gladni i žedni pravednosti, jer će se oni nasititi." Jer je pravednost božanska snaga duše; ništa osim nje ju ne može ispuniti, ne može učiniti da živi život beskrajnog, ne može joj pomoći dok raste prema vječnom. Mi se klanjamo tebi, od kojeg stiže radost našeg života.11 Također se klanjamo tebi, od kojeg stiže dobrota naše duše." Klanjamo se tebi koji si dobar, najveći Bože," u kojem smo sjedinjeni sa svim, u miru i harmoniji, u dobroti i ljubavi.
Čovjek krikom pokušava dosegnuti svoj najviši izražaj. To je ta žudnja za samoizražavanjem koja nas navodi da tragamo za bogatstvom i moći. Ali on će otkriti kako ta akumulacija ne znači ostvarenje. Unutarnje je svjetlo on o koje ga razotkriva, a ne vanjske stvari. Kada je ovo svjetlo upaljeno, tada zna kako je Čovjekovo najveće otkrivenje u stvari Božje otkrivenje sebe u njemu. Tom e služi i njegov krik - izražavanju njegove duše, to jest izražavanju Boga u njegovoj duši. Čovjek postaje savršen čovjek, on doseže svoj potpun i izražaj kada njegova duša otkrije sebe u Vječnom biću koje je dvib, čija je krajna suština izražavanje.
Prava čovjekova patnja leži u činjenici da nije sasvim dovršen, da nije jasan samom e sebi, izgubljen je med u vlastitim žudnjama. Nije u stanju osjetiti sebe pona d vlastitog okruženja, njegovo je više jastvo isključeno, njegova istina nije ostvarena. Molitva koja stiže iz
31 Namah sambhavava.
12 Namah cankaravacha.
" Namah civavacha, civatarava eha.
cjelokupnosti njegovog bića je stoga: Ti, koji su duh manifestacije, pokaži se kroz mene." Ova težnja za savršenim izražavanjem sebe je daleko prirodenija čovjeku od njegove gladi i žedi za tjelesnim zadovoljstvima, žudnje za bogatstvom i isticanjem. Njegova molitva nije samo njegova; on a je u dubinam a svih stvari, to je neprestana težnja aviha u njemu, duh a beskrajne manifestacije. Razotkrivanje beskonačnog u konačnom, što je motiv svekolikog stvaranja, nije u svojem savršenstvu vidljivo na zvjezdanim nebesima, u ljepoti cvijeća, već u čovjekovoj duši. Stoga će on težiti svojem izražavanju kroz volju, a sloboda će zadobiti svoju završnu nagradu u slobodi predaje.
Prema tome, veliki Kralj svemira nije svojim prijestoljem zasjenio čovjekovu ličnost - ostavio ju je slobodnom. U fizičkom i mentalno m organizmu, gdje je čovjek određen prirodom, on mor a priznati vladavinu svojega kralja, ali je u sebi slobodan razvlastiti ga. Tu, gdje mor a stupiti naš Bog, on stiže kao gost, a ne kao kralj, te stoga mor a čekati dok ne bude pozvan. Bog je razvlastio sebe unuta r ličnosti, jer ovdje on dolazi snubiti našu ljubav. Zakoni prirode, njegova naoružana vojska, ostaju pred vratima, i samo ljepota, glasnica ljubavi, biva puštena unuta r ovoga posjeda.
Samo je u tome području volje dozvoljena anarhija; samo u ličnosti vlada nesklad neistine i nepravde; a stvari mog u stići do točke u kojoj pateći uzvikujemo: "Takva krajnja zbrka nikada ne bi prevladala da tam o prebiva Bog!" Odista, Bog ostaje po strani, izvan naše ličnosti,
JJ Aviravirmavedhi. 38
tamo gdje njegovo budn o strpljenje ne poznaje granica, i odakle nikada ne zahtijeva da se otvore vrata koja su pred njim treskom zatvorena. Napokon , ova naša ličnost mor a dokučiti svoje krajnje značenje, a to je duša, i to ne kroz nestrpljivost božanske moći, već kroz ljubav, tako postavši u slobodi ujedinjena sa Bogom.
Onaj čiji je du h združen sa Bogom staje pred čovjeka predstavljajući vrhovni cvijet ljudskosti. Tam o čovjek pronalazi istinu koja jest on; jer je tam o dvih razotkriven duši čovjekovoj kao vlastita savršena spoznaja Boga; jer mi tamo vidimo sjedinjenje vrhovne volje sa našom voljom, naše ljubavi sa ljubavlju vječnog.
Stoga onaj koji istinski voli Boga u Indiji prima takve počasti od ljudi da bi se one na zapadu smatrale gotovo svetogrđem. Mi u njemu vidimo Božju želju ispunjenom, najtežu od svih prepreka njegovog razotkrivanja odstranjenom; Božja se savršena radost sasvim rascvjetala u ljudskosti. Kroz njega nalazimo cijeli čovjekov svijet prekrivenim božanskom jednostavnošću. Njegov život, plamteći božanskom ljubavlju, osvježava sve naše zemaljske ljubavi. Sve intimne veze našega života, sva iskustva zadovoljstava i patnje, okupljaju se uokolo ovog prikaza božanske ljubavi, i drame posvjedočene u njoj. Dodir beskrajnog misterija nadvladava površno i prisno, ostvarivši svoj prodor u neopisivu glazbu. Drveće i zvijezde^ i tmurn a brda izgledaju popu t simbola prepunih značenja koja se ne mog u izraziti kroz riječi. Kada čovjekova duša odmakn e svoj teški zastor ličnosti u stranu, kada je veo podignut, a ona se nade licem u lice sa svojim besmrtni m ljubavnikom, izgleda na m kao da promatram o Majstora u samom činu stvaranja novoga svijeta.
Ali, što je to stanje? On o je popu t proljetnog jutra, odiše životom i ljepotom, istovremeno jedinstveno i sveukupno. Kada čovjekov život, oslobođen ometanja, pronađe vlastito jedinstvo u duši, tada mu svjesnost vječnog odjednom postaje prirodna i neposredna, popu t svjetlosti plamena. Izglađeni su svi konflikti i kontradikcije života; znanje, ljubav i postupci su uravnoteženi; zadovoljstva i boli postaju jedno sa ljepotom, radosti i odricanja su jednaki u bogolikosti; pukotina između konačnog i beskonačnog je ispunjena ljubavlju i prelijeva se; svaki trenutak donosi vlastitu poruk u vječnog; bezoblično se pojavljuje u obličju cvijeta, ili ploda; bezgranično nas uzima u svoje naručje popu t oca i hod a uz nas popu t prijatelja. Samo duša, Jedno u čovjeku, po svojoj prirodi može nadvladati sva ograničenja i pronaći vlastitu vezu sa Vrhovnim Bićem. Ali dok ne dosegnemo unutarnju harmoniju, i sveukupnost svojega bića, naš život je puka navika. Svijet na m još uvijek izgleda popu t stroja, kojim se treba zagospodariti tamo gdje je to korisno, kojeg se trebamo čuvati tamo gdje leže opasnosti, ali sa njim nikada nije ostvareno potpun o prijateljstvo, ni u fizičkom obličju, ni u duhovno m životu i ljepoti.