SVJESNOST
Anthony de Mello
NAPOMENA PREVODITELJA
Awarenes koji imate pred sobom trebao je biti tiskan još prošle godine u sklopu niza biblioteke RADOST I NADA. Medutim, izdavac je uvažio preporuku iz Rima da se ta knjiga ne tiska zbog cinjenica da je A. de Mello nije autorizirao, i pitanje da li bi se on složio s time da se tekstovi u tom obliku uopce objavljuju. Naime, ova je knjiga u SAD-u tiskana na temelju tonskih zapisa nagovora koje je A. de Mello davao na duhovnim vježbama. Radi pojašnjenja problema o kojem se radi donosim izvadak iz napomene izdavaca za knjigu One minute nonsense (Minuta besmisla je u pripremi za tisak na hrvatskom), jednu od posljednjih knjiga koje su izdane nakon autorove smrti.
U stvari, ova knjiga (Minuta besmisla) je napisana nakon Minute mudrosti i prije Žablje molitve. Tony je izdavacima poslao rukopis s uputama da se to cim prije tiska. Rukopis je imao oblik kakav ovdje možete vidjeti: price nisu imale naslove i nije bilo sadržaja. Cijeli tekst osim kratkog komentara prve price koji je napisao rukom, bio je tipkan. Baš pred pocetak rada na slogu, pisao je opet: “Pišem još jednu knjigu koja ce nositi naslov Molitva žabe i ta knjiga mora biti tiskana prije Minute besmisla. Molim Vas da mi vratite rukopis.”
Tijekom prvih mjeseci 1987. Tony je puno radio na Žabljoj molitvi. Želio je predati rukopis prije odlaska u New York koji je planirao za kraj svibnja. Sreo sam Tonyia u Bombayu 30. Svibnja i tada smo nekoliko sati razgovarali o izgledu knjige. Nakon završenog posla pitao sam Tonyia za rukopis Minute besmisla. Rekao mi je da je sve spremno i da ce mi poslati rukopis cim se vrati iz Amerike. Nakon toga planirao je raditi na knjizi meditacija.
Otprilike u 6 sati te veceri zaželio sam Tonyiju laku noc i otišao sam da
ulovim vlak za Gujarat. Dva sata kasnije Tony je okrenuo u zrakoplovnu luku. Umro je u Sveucilišu Fordham te iste noci, prvog dana svog boravka u New Yorku, 1.lipnja 1987.
Nije se nadao da bi se moga vratiti tako brzo. Njegovo tijelo stiglo je 13. Lipnja i pokopan je istog dana na groblju crkve Sv. Petra u Bandrai, gdje je bio i kršten.
Medu njegovim papirima nadena su tri rukopisa:
1. Minuta besmilsa: “Spremno za tisak”, rekao je, ali price nisu imale naslove i nije bilo sadržaja. Je li možda namjeravao dodati ih? To nikada necemo saznati, ali vjerojatno nije jer mi je rekao da je spremno za tisak.
2. Rukopis s nagovorima za duhovne vježbe koje su bile potpuno spremne za tisak, ali nikome, pa ni meni, nikad nije spomenu tu knjigu. Objavili smo je s naslovom Dodir s Bogom: Nagovori za duhovne vježbe.
3. Nezavršeni rukopis knjige meditacija koji je planirao završiti nakon povratka iz Amerike. Objavili smo je onako kako ju je on ostavio pod naslovom Poziv na ljubav.
Dakle, Svjesnost (Awareness) ne spada u popis knjiga koje je de Mello planirao objaviti, i zato se sve što je receno u ovoj knjizi treba citati sa sviješcu da je to receno unutar specificnih okolnosti i pred odredenim slušateljstvom.
ANTHONY DE MELLO, S.J. bio je ravnatelj Sadhana Instituta za pastoralno savjetovanje u Poona-i, Indija. Kao clan bombajske isusovacke provincije bio je naširoko poznat u englesko i španjolsko govorecim zemljama po svojim duhovnim vježbama, radionicama, seminarima o molitvi, terapeutskim tecajevima - po radu s kojim se po cijelom svijetu bavio više od osamnaest godina. Iako je 1987. iznenada umro, ostavlja nam bogato naslijede duhovnog ucenja u svojim pisanim i snimljenim djelima.
O. J. FRANCIS STROUD, S.J. je studentski kapelan na sveucilištu Fordham, New York, i ravnatelj Duhovnog centra A. de Mello. Osam godina je tijesno suradivao s Antonyem de Mellom.
PREDGOVOR
Jednom prilikom kada je Tony de Mello bio medu prijateljima zamolili su ga da u nekoliko rijeci kaže nešto o naravi svoga rada. Ustao je, ispricao jednu pricu koju je kasnije ponavljao u svojim predavanjima, a prepoznat cete je ako ste procitali njegovu knjigu "Pjev ptice". Na moje iznenadenje, rekao je da se u toj prici radi o meni.
Neki covjek pronašao je orlovo jaje i stavio ga pod kvocku na svom seoskom imanju. Zajedno s pilicima izlegao se i orlic, i odrastao je s njima.
Cijeli svoj život orao je radio isto što i pilici, misleci da je i on jedan od njih. Kljucao bi po zemlji tražeci gliste i kukce. Kvocao je i kukurikao, mahnuo bi koji put krilima i letio nekoliko metara po zraku.
Godine su prolazile i orao je ostario. Jednog dana vidio je iznad sebe, na vedrom nebu, velicanstvenu pticu. Ptica je gracioznom dostojanstvenošcu jedrila po snažnim zracnim strujama i jedva da je koji put zamahnula svojim zlatnim krilima.
Orao je gledao u nebo zadivljen. "Tko je to?" upitao je.
"To je orao, kralj ptica", rece kokoš koja je stajala do njega. "On pripada nebu, a mi pripadamo zemlji - mi smo kokoši." I tako je orao živio i umro kao kokoš jer je mislio da je i on kokoš.
Iznenaden? U pocetku sam se osjecao upravo uvrijedenim! Je li me to on javno usporedio s piletom na nekoj farmi? U neku ruku, da, ali i ne. Uvredljivo? Nikada. To nije bio Tonyjev nacin postupanja. U stvari, htio nam je reci da sam u njegovim ocima kao "zlatni orao", da nema pojma na koje bih se visine mogao popeti. Ta prica omogucila mi je da razumijem dimenzije tog covjeka, njegovu iskrenu ljubav i poštovanje prema ljudima s tim da je uvijek govorio istinu. Upravo to je bio cilj njegovog rada - probuditi ljude kako bi mogli shvatiti vlastitu velicinu. To je bio Tony de Mello u najboljem izdanju, propovijedajuci poruku "svjesnosti", uvidajuci da smo svjetlo samima sebi i drugima, shvacajuci da smo bolji nego što mislimo.
Ova knjiga uhvatila je Tonya u letu, kako cini upravo to - nalazi se u živom dijalogu i interakciji, dodirujuci se svih tema koje oživljuju srca onih koji slušaju.
Zadatak s kojim sam se suocio poslije njegove smrti bio je održati duh njegovih rijeci i zadržati njegovu spontanost kod prijemljive citalacke publike. Zahvaljujuci divnoj potpori koju sam dobio od Georgea McCauleya, S.J., Joan Brady, Johna Culkina i drugih kojih je previše da bih sve mogao pojedinacno spomenuti, uzbudljivi, zabavni i provokativni sati koje je Tony provodio u razgovoru s ljudima na divan su nacin uhvaceni na stranicama koje slijede.
Uživajte u knjizi. Neka ove rijeci udu u vašu dušu i slušajte, kako bi Tony
savjetovao, sa svojim srcem. Slušajte njegove price, i cut cete svoje. Dopustite mi sada da vas ostavim nasamo s Tonyjem - duhovnim vodom i prijateljem za cijeli vaš život.
J. Francis Stroud, S.J. Duhovni centar de Mello Fordham University Bronx, New York