AKO BI bilo učiti s najvećim učiteljem na svijetu? Onim koji bi nas mogao naučiti ono što nam je u ovom trenutku najpotrebnije?
Svatko može biti učenik najboljeg učitelja, i to neusporedivo lakše nego što mislimo! Kako? Pogledajte malo oko sebe. Naši su učitelji posvuda! Pogledajte ljude na koje nailazite u životu — članove obitelji, prijatelje, kolege na poslu, suradnike, neznance, čak i same sebe! Život je postavljen tako da nam donosi situacije i iskustva koji na najbolji način potpomažu naš razvoj. Kako dolazi do toga?
Jedna je mogućnost to što se vrlo često događa da ono što vidimo u drugima može biti odraz nečega što je u nama. Možda odlika kojoj se najviše divimo u nekom drugom može biti odlika koju imamo i sami, samo je ne prepoznajemo. Je li moguće i da ono što nam je najmrskije kod nekog drugog odražava neku crtu u nama samima koje nismo svjesni? Može li to osobito vrijediti kada doživljavamo snažne osjećaje, bilo pozitivne, bilo negativne, u vezi s drugom osobom?
Možemo li doznati nešto o energiji kojom zračimo na temelju načina na koji ljudi reagiraju na nas? Možemo li nešto više
Stupi u svjetlo stvari, neka ti Priroda bude
učiteljem. — William Wordsworth
Učenje nikada ne smatrajte obvezom,
nego divnom prilikom da spoznate oslobađajući
utjecaj ljepote u području
duha za vlastitu osobnu radost i korist
zajednice kojoj pripada vaš kasniji
rad. — Albert Einstein
Razvoj je jedini dokaz života. — Kardinal John Henry Newman
Žive li časno i pošteno? Jesu li pošteni, odani, pouzdani? Što nam o nama samima govori način na koji uvodimo prioritete u korištenje vremena? Što možemo zaključiti na temelju aktivnosti kojima se bavimo? Kako provodimo slobodno vrijeme? Kako ulažemo i trošimo novac? Kakve nam misli najčešće ispunjavaju um?
Negativne? Pozitivne? Molitve? Progresivne misli? Postavljanje ciljeva? Kakvi su naši najčešći osjećaji? Radost? Ljubav? Smijeh?
Suosjećanje? Gorljivost? Želja za služenjem?
Koji bi bio smisao čovjekova života na zemlji kada nam ne bi nudio dovoljno prilika za učenje, razvoj, širenje potencijala i plodonosne aktivnosti? Kako ideali ljubavi prema Bogu i služenja čovječanstvu u našem životu mogu pronaći puninu izraza? Kako steći dragocjene pouke o višem razvoju od sviju i svega oko nas?
Prema duhovnoj znanosti, mentalni je stav temelj svega što nam se događa u životu. Misli su poput rijeka koje teku iz jezera duha.
Kako te struje životne energije usmjeriti u korisne svrhe?
U knjizi Razvoj religije kao znanosti Franklin Loehr iznosi zabavnu, ali i vrlo poučnu priču. Prije predavanja o novoj knjizi, dr. Loehr je večerao s jednim drugim svećenikom i njegovom suprugom, kada je u sobu uletjela njihova mlađa kći. Posve ju je obuzela uzbudljiva nova spoznaja: »Mama, četiri plus četiri je osam! Jesi li to znala?«
»Jesam«, odgovorila je majka. »Ali odakle ti znaš?«
»Rekla nam je učiteljica!« odgovorilo je dijete. Učenje je sama bit poniznosti. — j. Krishnamurti
Zahvaljujući učiteljevu autoritetu — a učitelj može biti svatko koga prihvaćamo kao učitelja — učimo velik dio onoga što »znamo«. To je prvi način primanja i širenja informacija u ljudskome društvu, te prenošenja s naraštaja na naraštaj. Međutim, istinski dokaz da su »četiri više četiri osam« ne leži u činjenici da je »tako rekao učitelj«. Ne leži li valjanost svega što govori učitelj ili netko drugi u stvarnosti koja je u pozadini tih riječi? Jesu li informacije koje daje učitelj, tko god on točno bio, istinite samo u mjeri u kojoj je učitelj u pravu i u kojoj vjerno prenosi činjenice?
Što više učim, to Potječe li velik dio znanja koje se prenosi s učitelja na više uviđam koliko učenika ili s roditelja na dijete često iz tradicija točno određene ne znam. kulture? Dok prikupljamo informacije iz mnogobrojnih izvora, kako odrediti što je istinito a što možda lažno? Kako odrediti koje informacije mogu biti važne i koje se mogu iskoristiti za plodonosan život, a koje je moguće samo prihvatiti, pa ih se odmah osloboditi?
Ljudska bića krasi mogućnost individualiziranja i odlika svijesti o sebi, pa tako i sposobnost donošenja smislenih odluka i izbora. Usto imamo i um koji može zamišljati, nagađati i nesputano razmišljati, dolaziti do novih zamisli i istraživati mnogo toga.
A to je divno i čudesno i može dovesti do pojačane kreativnosti i gorljivosti u vezi s raznoraznim životnim aspektima.
Veliki učitelji svojim učenicima govore neka budu marljivi, neka budno promatraju sve oko sebe, neka budu ponizni, koncentrirani i uravnoteženi. Važno je zadane dužnosti u ovome svijetu obavljati savjesno i s neograničenom ljubavlju. Važno je i spoznati božansku kvalitetu života i Stvoritelja svega što postoji. Da, svi i sve oko nas može nam služiti za učenje. Naš život i svijet u kojem živimo cesto nude »udžbenike« i »učionice« za sve razine školovanja!
U konačnici, ne bi li svatko od nas mogao postati vlastitim najvećim učiteljem?