DRUGI DIO
5
STRAH
"Možete li promatrati bez središta, ne imenujućl ono sto se naziva strahom, dok on u vama nastaje? To zahtijeva ogromnu disciplinu. "
C: ovjek mora biti ozbiljan, jcr samo ani koji su krajnje ozbiljni mogu zivjcti potpunim i cjclovitim zivotom. r ta ozhiljnost ne iskljucujc radost, uzivanje; no sve dok postoji strali, sasvim jc ncmogucc znati sto znaci imati veliku radost. Cini se da je strah jedna ad najuobicajenih stvari u zivotu; to zilcuduje, nn mi smo ga prihviltili kao nacin zivota - b,,<;
kao sto snw : 11:tsiljc u svim njegovim raziicitim ohlicima
pribvatili k
Osjceam d:.i bismo sc trcbaE potpuno udubiti u pitanje
st ah;:J, razum_;cti ga u potpunosti. taka da, kada odemo odavdc. budcmo slobodni oct strah 1. To jc izvedivo; to nijc tck tcorija, iii ncka nada. Aka covjek u potpunosti posveti paznju tom pita;:ju straha, nncinu na koji mu pristupa, kako
ga glcJa, tada cc ntkriti cla ce um urn koji jc t::Jko mnogc
patio, koji JC prctrpiO tako 111110g0 boia, koji je ziYiO S
or,romnom patnjom i strahom - biti potpuno slohodan od Pjcg
71
Postoji toliko mnogo oblika psiholoskog i psihoso matskog straha. Udubljivanje u svaki od tih razlicitih obli ka straha, u svaki njegov aspekt, oduzelo bi silno vrijeme. No moguee je promatrati opci karakter straha; moguce je prom trati opeu narav i strukturu straha bez gubljenja u detalJima nekog posebnog obiika nasih strahova. Kada shvatimo narav i strukturu straha kao takvog, tada, s tim razumijevanjem, mozemo pristupiti nekom odredenom strahu.
Netko se moze plasiti mraka; moze se piasiti svoje zene iii muza, iii onaga sto govori, misli iii radi javnost; moze se plasiti osjeeaja usamljenosti, iii praznine zivota, dosade besmisia viastitoga zivijcnja. Mozcte sc piasiti buducnosti, neizvjesnosti i nesigurnosti sutrasnjice- iii atomske bombc. Mozete se piasiti smrti, svrsetka vlastitog zivota. Postoji toiiko mnogo oblika straha, neuroticnih kao i zdravih racio nainih strahova - ukoliko strah uopee moze biti racionalan iii zdrav. Veeina nas se neuroticno plasi proslosti, sada snjosti i sutrasnjicc; pa je tako u strahu prisutno vrijeme.
Ne postojc samo svjesni strahovi za koje znamo, vee i oni
duboki, neotkriveni u dubinama covjekovog uma. Kakn pristupiti svjcsnim strahovima a kako onim skrivcnim? Strah je zasigurno prisutan u odmicanju od ''onaga sto jest"; on je uzmicanje, bijeg, izbjegavanjc "onoga sto uistinu jest"; upravo to uzmicanje uzrokuje strah. Takoder, gdjc postoji usporedivanje, bilo koje vrste, tu sc rada strah - usporedi vanje onoga sto vi jcste s onim sto mislite da bistc trebali biti. Dakle strah se javija u odmicanju od onoga sto je zbiljsko, ne u onome pred cim bjel.ite.
Nijedan od ovih problema straha ne moze se razrijesiti uz pomoe voije - govorenjcm samomc sebi: "Neeu se plasiti." Takvi cinovi voije su bcsmislcni.
Mi razmatramo jedan vrlo ozbiljan problem kojem moramo u potpunosti posvetiti paznju. Nc mozemo biti pazljivi ukoliko tumacimo, prcvodimo iii usporedujemo ono
o cemu se govori.s onim sto vee znamo. Mi moramo slusati
to je umijeee koje moramo nauCiti, jer mi obicno uvijek usporcdujemo, procjenjujemo, prosudujemo, slazemo se, opovrgavamo, pa uopee nc slusamo; mi zapravo sami schc sprecavamo u slusanju. Slusati tako potpuno znaci d:t slc tome posvetili svu svoju paznju - to ne znaci da se slazete iii nc slazete. Ne postoji siaganje ili ncs!aganje k;:da za jcdnicki istrazl!Jcmo; no "mikroskop" kroz koji gledamo moze biti ncprecizan. Ako gledatc kroz precizan instrunH::nt
tada jc ono sto vidite ono sto ee i drugi vidjcti; zato nc.ma
govora o slaganju iii ncslaganju. U nastojanju da istrazitc
cjclokupno pitanje straha, vi mu morate posvetiti svu svoju paznju; a ipak, dok sene rijesite straha, on unntvijujc L:nl, cini ga ncosjetljivim, tupim.
Kako razotkriti skrivene strahovc? Moguce je znati Z
svjesne strahovc - njima cemo se baviti uskoro - no postojc skriveni strahovi koji su mozda mnogo vazniji. Pa kako im pristupiti, kako ih razotkriti? Je li ih moguce razotkriti putem analize, tragajuci za njihovim uzrokom? Hoce li analiza osloboditi um od straha, ne nckog odredcnog neuroticnog straha, vee cjclokupne strukture straha? Analiza nc podra zumijcva samo vrijcmc, vee i analiticara - i ona trajc rnnogo, mnoga dana, godinama, eak cijcli vas zivot, na kraju kojega ectc mozda ndto malo razumjeti, no bit cctc sprenmi za grob. Tko je analiticar? Ako je on profesionalac, strucnjak koji ima ncko zvanjc, i njemu cc trebati vrijeme; i on jc rczul tat mnogobrojnih oblika uvjctovanja. Ukoliko analiziratc sami scbc, to podrazumijeva pcstojanje analiticara, koji jc ccnzor. te ee i on anaiizirati strah koji jc sam stvorio. U svako slucaju, za analizu je potrebno vrijeme; u intcrvalu izmcdu onaga sto analizirate i dokonc::mja toga pojavit ce se mnogi drugi cimbcnici koji cc je usmjeriti u drugom pravc . Morate uvidjeti istinu da analiza nije pravi put, jcr JC anaEticar jedan fragment u mnostvu drugih fragmenata koji tvorc "mcne", ja, ego on Jc rczuitat vremcna, on je uvjetovan. Uvidjcti da analiza podrazumijeva vrijeme i da n dovodi do dokoncanja straha znaci da ste u potpunost1
73
odbacili ideju pqstupne promjene; uvidjeli ste da je sam cimbenik promjene jedan od glavnih uzroka straha.
(Meni, govorniku, to je nesto vrlo vazno, stoga on osjeca snazno, govori strasno; no on ne vrsi propagandu - vi se ne trebate nicemu pridruziti, ni u sto vjerovati, vee prornatrati i uciti, te biti slobodni od tog straha.)
Dakle anaHza nije pravi put. Kada uvidate istinu toga, onda to znaci da vise ne mislite o analiticaru koji ce analizirati, prosudivati i procjenjivati, a vas urn je slobodan od tog osebujnog tereta zvanog analiza; pa je sposoban gledati neposredno.
Kako cete sagleda ti taj strah; kako tete izloziti njegovu cjelokupnu strukturu, sve njegovc skrivenc dijelove? pomocu snova? Snovi su nastavak djclatnosli iz hudnog stanja tijckom spavanja - zar nc? U snovima primjccujete da sc uvijek ndto zbiva, dogada se ovo iii ono kao u budnom stanju, nastavlja se nesto sto jc jos uvijck dio jednog cjelovitog kretanja. Stoga su snovi bczvrijedni. Poglcdajte sto se zbiva: mi se rijdavamo onega na sto stc se navikli; analize, snova, volje, vremena; kada svc to uklonite, urn postaje izuzetno osjetljiv- no ne samo osjetljiv, vee i inte ligentan. Sada cemo. s tom osjetljivoscu i inteligencijorn promotriti strah. CfKose doista u ovo zadubite, tada cjclo
kupnoj drustvenoj .strukturi u kojoj funkCionii:aju vrijemc', analiza i volja okrecete leda.) Sto je strah? kako ·a
nastaje? Strah je uvijek u odn' osu na ncsto; on nc postoji sam pa sebi. Postoji strah od onega !ito se dogodilo juccr' obzirom na mogucnost da sc to sutra opet ponovi; uvijck postoji neka cvrsta tocka iz koje nastaje oclnos. Kako sc strah u to uklapa? .Jucer sam imao bol; sjecam sc toga i nc zelim ga opct sutra. RazmiS!janjc a jucerasr.jcm bolu, razmisljanjc koje ukljucujc pamccnjc juccr:1snjcg bola, projicira strah od toga cia hi sc bol sutra opct mogla pono viti. Misao jc daklc ta koja uzwkujc strah. Misao rada strah; rnisaa takodcr njeguje uzitak. Da biste razumjcli strah, nwratc takuder razumjeti uzilak ani su u 11zajamnom
odnosu; bez razumijevanja jednoga, ne mazete razumjeti ni drugo; to znaci da ne mozete reci: "moram imati samo uzitak, a nemati strah"; strah je nalicje onega sto nazivamo uzitkom.
Misleci uz pomoc predodzbi o jucerasnjem uzitku, misao zamislja da sutra mozda necete imati taj uzitak - dakle misao proizvodi strah. Misao nastoji odrzati uzitak te na taj nacin njeguje strah.
Misao je podijelila samu sebe na analiticara i ono sto trcba analizirati oni su oboje dio misli koja na sebi izvodi trikavc. Cineci sve to, ona odbija ispitati nesvjesne strahove; ona uvadi vrijeme kao sredstvo za bijeg od straha, a ipak istovremcno odrzava strah.
Misao njcgujc 1;/it;lk - koji ncma nista zajcdnicko s ra
dosl:u; radost nijc proizvod misli, ona nije uzitak. Vi mozetc njegovati uzitak, mozetc o njemu beskrajno razmisljati; no to nc mozete ciniti s radoscu. Onega trenutka kada pomislite na radost, ona ncstaje, ona postaje nesto iz cega izvlacitc uzitak, te tako nesto cega se plasite izgubiti.
Misao proizvodi usamljenost, ali je osuduje i tako iznalazi nacine kako ad njc pobjeci, kroz razne oblike religiozne iii kulturne zabave, kroz vjecnu potragu za dubljim i razno vrsnijim ovisnostima.
Misao je odgovorna za sve ove svakodnevno uocljive cinjenice; one nisu govornikov izum, iii njegova osebujna filozofija iii teorija. Sto vam je ciniti? Ne mozete ubiti misao, ne mozete je unistiti, nc mozctc reci: "zaboravit cu na nju", ne mozete joj se oduprijeti; ako to ucinite, opet je na djelu neki drugi oblik misli.
Misao je odgovor pamcenja: to pamcenje je potrebno kako biste funkcionirali u svakodnevnom zivotu, otisli u svoj ured, svajoj kuci, kako bistc mogli govoriti; pamcenjc jc skladistc tehnoloskog znanja. Stoga vam je pamcenje potrebna, a ipak uvidatc kako parnccnjc kroz misao odrzava strah. Pamcenje je potrebno u svoj cistoCi ijasnoci misli u jednom pravcu - tehnoloski, kaka biste zivjeli svojim svakodnevnim zivotom,
zaradili za zivot i tako dalje - a ipak uvidate Cinjenicu da ono takoder rada strah. Pa sto urn treba ciniti? Kako cete odgovoriti na ovo pitanje, nakon sto ste sagledali razliCite cinjenice vezane uz analizu, vrijeme, bijeg, ovisnost, nakon sto ste uvidjeli da je odmicanjc od "onaga sto jest" strah; da je samo to kretanje strah? Nakon sto ste promotrili sve to, uvidjeli istinu svega toga - ne kao mnijenje, ne kao svoju le2ernu prosudbu - koji je vas odgovor na to pitanje? Kako mozc misao funkcionirati ucinkovito, razumno, ada sama ta misao ipak ne postane opasna, jer rada strah?
U kakvom je stanju urn koji je prosao kroz sve ovo? U kakvom je stanju razumijcvanja urn koji je ispitao sve ove raznovrsne cimbenikc kojc smo razotkrili, koji su bili obja snjeni i promotrcni? - kakvog jc kvaliteta vas urn sada? - jcr o tom kvalitetu ovisi vas odgovor. Ako stc zbiljski sudjelovali u ovorn putovanju, korak po korak, i zadubili sc u sve ono
0 cemu smo razgovarali, tada je vas um, vidjet cete to,
postao izuzctno intcligentan, ziv i OsjetJjiv, jer je odbacio SuV teret koji je nagornilao. Kako sada promatrate cjelokupni proccs misljcnja? Postoji li sredistc iz kojeg mislitc? - srcdi ste kao ccnzor, kao onaj koji prosudujc, procjenjujc, osu duje, opravdava. Mislitc li jos uvijek iz tog srcdista? - iii uopee nema srcdista iz kojcg bistc mislili, dok je misao ipak tu? Uvidate li razliku?
Misao je stvorila srediste kao "ja" - ''ja", moje misljenje. moja zemlja, moj Bog, moje iskustvo, moja kuca, moj na mjestaj, moja zena, moja djeca, znate vee, "ja", "ja", "ja". To jc srediste iz kojeg vi djelujete. To srediste dijeli. To srediste i ta podjela uzroci su sukoba, sto je ocevidno - kada se vase miS!jenje suprotstavi misljenju nekog drugog, moja zemlja, tvoja zemlja, sve je to podjela stvorena mislju. Vi promatrate iz tog sredista i jos uvijek stc zarobljeni strahom, jer sc to srcdiStc odijclilo od onaga sto je nazvalo strahom; ono kaze: "rnoram ga sc rijcsiti", "morarn ga analizirati", "moram ga prcvladati", "oduprijeti rnu se" i tome slicno; na taj naCin vi osnazujete strah.
Maze li um glcdati strah bcz tog sredista? - mozete li gledati taj strah ne imenujuCi ga? - u trcnutku kad u ?ate
·!rne "strah", on J·c vee proslost. U trenutku kada ne.sto Jme- nujetc, vi to odijelite. Dakle, mozcte_li promatrat1 bez tog
sredista ne imenujuCi ono sto se naz1va strahorn, dok on u varna n staje? To zahtijeva ogrornnu disciplinu. T da um gleda bcz sredista na koje sc priviknuo a strah nesta.Jc, kako
skriveni taka i otvoreni. .
Ako niste uvidjcli istinu toga ovc veceri, ne odnosJtc to
kuti kao problem za razmislj nje. Is:ina_ je ncst_o _st m?rate sagledati trcnutacno - ida b1ste nesto Jas o v1d eh, :1 u _to morate trenutacno uloziti svoje srce, SVOJ urn 1 sv Je CJC·
lokupoo bice.
Sugovornik: Hocete li reei da bismo, radije nego da poku. an o pobjeei od straha - sto je u biti strah od straha - trebal! pll-
hvatiti strah?
KRISHNAMURTl: Ne, gospodine. Ne prihvacaj c nista. N prihvaeajtc strah, vee ga glcd j ;· Vi nikad ms.te glcd_al strah, zar nc? Nikada niste rekh: Daklc. uplascn sa 1, ha.Jdc da vidim 0 ccmu se radi." Vi ste radijc rckli: "uplascn sam,
hajde da ukljucirn radio''- iii odcte u cr vu iii_ uzmc.te neku
knjigu, iii pribjcgnete nekorn vjcrovanJU - b!lo OJCm od rnicanju od njcga. BuduCi da nikada mst . gled h strah_, v1 nikada niste izravno stupili u odnos s DJlrn; mkada mstc glcdali strah ne imenujuCi ga, ne bjcz Ci od. jcga, n oku savajuCi ga prevladati. Naprosto bu.dl_te s Jl , b_ez 1kakvog. odmicanja ad njega, pa ako to ucm1te, vJdjet cetc da se
zbiva ndto vrlo cudnovato.
Sugovomik: Mozete li postati strah nakon §to ste se s njim susrefi?
KRISHNAMURTI: Vi stc strah; kako bi _tc_mogli njirne postati? Vi ste strah, same sto se misao odJJchla od straha,
ne znajuci sto da s njime ucini, odupiruci se; odijelivsi se od straha, ona postaje "promatrac" tog straha kojem se opire iii od kojeg bjdi. No "promatrac", to sto se odupire, takoder je strah.
Sugovomik: Gospodine, !judi su poprilicno frustrirani zbog toga sta im nije dapusteno snimanje predavanja za osobne potrcbe. Biste li nam, molim vas, rnogli rcci zasto je to taka?
KRISHNAMURTI: Reci cu vam - to je vrlo jednostavno. Prije svega: ukoliko snimate ovaj razgovor, to je·vrlo uz nemirujuce za !jude u vasoj blizini - petljate s tehnikom i ostalo tome slicno. Drugo, sto je jos vaznije: treba li slusati izravno, sada, ono o cemu se govori, iii kuci odnijeti sni mljeni materijal i slusati ga u dokolici? Kada govornik kazc: "ne dopustite uplitanje vremena", vi, tome nasuprot, kazete: "Pa, snimit cu ono sto kazete i odnijeti to kuci." Strah jc zasigurno prisutan sada; on je u vasem srcu, u vasem umu, sada.
Sugavornik: Aka je daista taka, za. to onda Fondacija prodaje magnctofanske vrpce?
KRISHNAMURTI: Nije li najvaznijc ocJ svcga slusati iz ravno ono o cemu se govori sada, dok :>tc ovcljc'? Potrudili ste se doci ovamo i govornik se takoder potrudio doCi. Mi nastojimo komunicirati jedni s cJrugima, mi nastojimo razu mjeti nesto sada, ne sutra. A razumijcvanje "sada" je od najvece vaznosti, stoga tome morate posvetiti svu svoju paz nju. Ne mozcte tome posvetiti svu svoju paznju ako voditc biljeske, ako polovicu svoje paznje posvccujctc magnctofonu.
Mozda necete trenutacno shvariti sve ovo, pa mozetc
pozeljcti cuti to iznova. Tada kupite vrpcu iii jc nemojlc kupiti, kupite knjigu ili je nemojte kupiti - ro je svc. Ako mozete primiti sve sto je reccnu ove veceri, tijckom jcc1nog sata i deset minuta, u potpunosti, tako cia to u ejciini apsor-
biratc, svojim srccm i umom, s tim jc svrseno. Nazalost, vi to niste ucinili; vi tome prije niste posvetili svoj um, zivjeli ste sa strahom i vas strah je postao vasom navikom. Ono sto govornik kaze jest da skrsite sve to. I govor ik k ze: "Ucinite to sada, ne sutra." Nasi umovi nisu navrknutl na uvidanje cjelokupne naravi straha i onoga sto on podra zumijeva. No kada biste ga mogli sagledati trenutacno, na pustili histe ovu dvoranu ushicena uma. No vecina nas za to nije sposobna, zbog toga magnetofonske vrpce.
Sugovomik: Promatrate svoj strah izateknete se u admicanju ad njega. Sto vam je Ciniti?
KRISHNAMURTI: Prijc svega, ne odupirite se odmicanju. Da biste promatrali strah, moratc mu posvetiti paznju, a u paznji ne osudujete, ne prosudujete, ne procjenjujete, vee naprosto promatrate. Kada se odmicete, to je zbog tdga sto vam je paznja odlutala, niste pazljivi - javlja se nepaznja. Budite nepazljivi, no buditc svjesni da ste nepazljivi - am ta svjcsnost o vasoj nepaznji jest paznja. Ak st SVJeSm svoje ncpaznje, budite je svjesni, nista ne poduzrmaJt , samo budite svjesni da stc ncpazljivi; tada je sama ta SVJCSnost paznja. To je tako jednostavno. Kada to jednom shvatite, sasvim ccte ukloniti sukob; svjesni stc bez izbora. Kada kazetc: "bio sam pazljiv, ali sada nisam pazljiv pa moram postati pazljiv", postoji izbor. Biti svjestan znaci biti svjestan
bez izbora.
Sugovornik: Aka su, ka ko vi kaiete, strah i uiitak_ pov eza:zi, moie lise atkloniti strah pa patom u potpunastl uzzvatz u uiitku?
KRISHNAMURTI: To bi bilo divno, zar ne? Ukloniti sve moje strahovc kako bih mogao uzivati u svojim uzicima. Svi !judi diljem svijeta zele jedno te isto, neki vrlo g ubo, neki vrlo suptilno - izmaCi strahu i dr:lati se u itka. Uzrtak -
- pu ite, to)_e uzit · ipak s tim ide i bol jer mozete oboljeti. In:ah s e uz1tak, ?III muskarac iii zcna, spolni iii neki drugi,
u.tJehu I.tako.daiJe: ka a asyartner od vas odvrati poglcd,
VI po aJete ljubomorm, IJ u tl, frustrirani, osakaceni. 6
e |
b' · v· k ) .
··
SmlJC