Što je „RE-GROW“?
Treba ponoviti da se permakultura od početnih radova i stavova, razvila u subkulturni pokret koji obiluje kreativnošču, inovatorstvom, umjetnošću.
Jedno od kućnih „izuma“ je ponovno uzgajanje povrća kojeg često upotrebljavamo, a navikli smo njihovo korijenje ili ostatke od čišćenja, bacati u kompost. Ali, ti dijelovi još uvijek žive, imaju vlastitu regenerativnu moć. Za mjesec dana sakupljanja odrezaka od kupusa, salate, peršina, celera i drugog povrća, dobit ćete vlastite presadnice, u koje možete biti sigurni da su uzgojene na potpuno ekološki način, te spremne za dalje presađivanje i uzgoj.
Salate raznih vrsta - ostatke lišća salate koje inače bacate u kantu za otpatke stavite u posudu koju ste napunili s malo vode (2-3 cm); posudu ostavite na toplom, dobro osvjetljenom mjestu; tijekom sljedećih nekoliko dana lišće povremeno prskajte vodom; ono će vrlo brzo proklijati i tada je spremno za sadnju u tlo. Odrezani korijen salate, kojeg inače bacamo, položite u plitku posudu s vodom, samo donji dio korijena stavite u vodu; posudu ostavite na sunčanom prozoru i povremeno dolijevajte vodu, a uskoro će niknuti novi mladi listovi, koje možete brati i jesti. Korijen salate nakon što proklije možete posaditi i u lončanicu, te veći kontejner. Odrežite korijen luka sa sasvim malo ploda (1 cm), stavite ga u posudu s tlom ili izravno u tlo i prekrijte s malo tla; povremeno zalijevajte, a kad luk proklija (nakon nekoliko dana), uživajte u vlastitoj, zdravoj biljci; isto se odnosi i na mladi luk, poriluk, bijeli luk...
Krumpir se također može sasvim jednostavno uzgojiti iz njegove kore; izaberite gomolj koji ima dovoljan broj “okaca” - to su područja iz kojih će se kasnije razviti klica; svaki komad kore koji planirate posaditi mora imati po dva „okca“ i debljinu barem 1 cm; posadite ih u vlažno tlo i redovito zalijevajte, uskoro će potjerati list, što znači da se pod tlom razvija gomolj. Krumpir možete uzgajati u posudama na balkonu, plastificiranim vrećama, kutijama od stiropora, dubokih 30- 40 centimetara.
Kupus se uspješno reciklira na isti način kao i salata, iz otpadaka lišća ili iz korijena. Možete ga uzgojiti u posudi s vodom ili korijen posaditi izravno u tlo; ako ga sadite, posadite ga plitko, a tlo održavajte vlažnim kako bi se potaknulo klijanje i rast biljke.
Peršin list, celer list odrežite najviše jedan cm „kape“ celera ili peršina s nekoliko mladih listića koji su tek izašli, pa je potopite u posudu s vodom. U nekoliko dana iz korijena će proklijati novi listovi i tanki korjenčići, a tada ih posadite u tlo, lončanicu ili neku posudu.
Grašak, soja, leća, grah; osim što ih je vrlo lako uzgojiti, ove grahorice su prepune vitamina, minerala i drugih prijeko potrebnih nutrijenata; možete ih uzgajati na balkonu kao živu zelenu ogradu, a ujedno imati svježu hranu. Dovoljno je da desetak zrna natopite u čaši vode, nekoliko dana, a oni će vrlo brzo pustiti klice. Ove probuđene klice nakon 4-5 dana posadite u lončanicu, ili čak običnu plastičnu vrećicu koju ste napunili mješavinom tla, pijeska i komposta te izbušili nekoliko rupica radi iscjeđivanja viška vode. Postavite posudu uza zid ili mrežu na balkonu i pustite da biljka raste.
Začinsko bilje poput bosiljka, mente, majčine dušice, lavande, ružmarina, također je izuzetno lako uzgojiti. Dovoljno je odrezati komadić stabljike i staviti ga u vodu kako bi se razvilo korijenje; nakon toga, biljku je potrebno posaditi u posude s tlom i redovito zalijevati.