Sputavanje potreba, osjećaja i nagona stidom
Sputavanje osjećaja, potreba i instinktivnih nagona stidom najvažniji je činitelj u prerastanju zdravoga u toksični stid.
Biti sputan stidom znači da uvijek kad osjetite bilo kakvu emociju, potrebu ili nagon, osjetite i stid. Dinamička bit vašeg ljudskog života utemeljena je u vašim osjećajima, potrebama i nagonima. Kada su oni sputani stidom, stidite se do same biti.
Dojmov i koji, međusobn o povezan i u sjećanju, oblikuju kolaže stida
Kako se iskustva stida nagomilavaju i kako se protiv njih branimo, slike stvorene tim iskustvima zapisuju se u banci pamćenja neke osobe. Budući da žrtva nema vremena ili potporu odžalovati bol zbog prekinute veze, njezine su emocije potisnute, a žalost nerazriješena. U sjećanju joj ostaju verbalni (slušni) dojmovi, baš kao i vizualni, tj. slike postiđujućih pri zora. Sa svakim novim postiđujućim iskustvom, novi verbalni dojam i vizualna slika pridodaju se već postojećima i oblikuju kolaže postiđujućih sjećanja.
Djeca, osim toga, pamte postupke roditelja kada se oni prikazuju u najgorem svjetlu. Kad mama ili tata, usvojitelj ili bilo tko drugi tko obavlja ulogu skrbnika potpun o izgubi kontrolu, ugrožava djetetov opstanak. Djetetov nagon za preživljavanjem duboko pamti takva ponašanja. Svako sljedeće iskustvo stida koje barem i veoma malo podsjeća na tu prošlu traumu lako može potaknuti sjećanje na riječi i scene iz prošle traume. A tada se bilježi i novo i staro iskustvo. Tijekom vremena ti se prizori stida povezuju i gomilaju. Svaki novi prizor pojačava stari, popu t snježne grude koja kotrljajući se nizbrdo, postaje sve veća.
Kako vrijeme prolazi, veoma je malo potrebno da bi se aktivirali ovi kolaži postiđujućih sjećanja. Riječ, sličan izraz lica ili prizor mogu ih potaknuti. Katkada nije potreban čak ni vanjski poticaj. Samo prisjećanje može izazvati iznimno bolno iskustvo. Stid kao emocija sada se zamrznuo i usjekao u bit nečijeg identiteta. Stid je duboko internaliziran.
STID KAO SAMOOTUĐENJE I IZOLACIJA
Kad netko pati od otuđenosti, znači da doživljava dijelove svojega ja kao sebi tuđe.
Primjerice, ako vam nikada nije bilo dopušteno izražavati ljutnju u obitelji, vaša ljutnja postaje otuđeni dio vas samih. Doživljavate toksični stid kada ste ljuti. Taj vam je dio oduzet ili je odijeljen od vas. No ne možete se riješiti emocionalne snage ljutnje. Ljutnja je samoodržavajuća i samozaštićujuća energija. Bez te energije postajete otirač drugima, onaj koji svima udovoljava. Budući da su vaši osjećaji, potrebe i nagoni sputani toksičnim stidom, sve ste više i više otuđeni. Osjećate se pogrešnim i inferiornim; čini vam se da je vaš život promašen. Nikako ne možete s drugima podijeliti svoje unutrašnje ja, jer ste predmet vlastita prezira. Kad možete sebe prezirati, više niste u sebi. Osjećati stid znači osjećati da vas vide razotkrivena i ponižena. Kad ste predmet samom sebi, okrećete pogled unutra, prateći i ispitujući svaku, pa i najsitniju pojedinost ponašanja. To unutrašnje kritičko promatranje je mučenje. Stvara bolnu napetost koju Kaufman opisuje kao »proizvodnju sputavajućeg i paralizirajućeg učinka na sama sebe«. To paralizirajuće unutrašnj e motrenje uzrokuje povlačenje, pasivnos t i nepokretnost.
Odijeljeni dijelovi našega ja projiciraju se u veze. Često su temelj mržnje i predrasuda. Odijeljeni dijelovi nečijeg ja mogu se manifestirati kroz podijeljenu ili čak višestruku ličnost. To je čest slučaj u osoba koje su doživjele tjelesno i seksualno nasilje.
Osoba podijeljena i otuđena unuta r sebe može razviti i osjećaj nestvarnosti. Može imati sveprožimajući osjećaj nepripadnosti, promatranja sa strane. Stanje unutarnje otuđenosti i izolacije prati i kronična depresija. To je povezano s tugom zbog gubitka autentičnog ja. Možda je najdublji i najrazorniji aspekt neurotskog stida odbacivanje sama sebe.
STID KAO LAŽNO JA
Budući da razotkrivanje sebe pre d sobom leži u srži neurotskog stida, nuža n je bijeg od sebe. Taj je bijeg povezan sa stvaranjem lažnog ja. Lažno ja uvijek je više ili manje od ljudskog. Osoba s lažnim ja može biti perfekcionist ili površna osoba, obiteljski junak ili žrtveno janje. Kako se oblikuje lažno ja, pravo ja se skriva. Stvarani godinama, slojevi obrane i maski toliko su jaki da pojedinac potpun o gubi svijest o tome tko je zapravo.
Veoma je važno uvidjeti da se lažno ja može iskazivati u takvim suprotnostima kakve su, primjerice iznimno sposoban perfekcionist ili pak propali narkoman. Obojica skrivaju dubok osjećaj unutrašnje rastrganosti, rupe u duši. Mogu se tako prikriti da izgledaju popu t krajnjih suprotnosti, dok uistinu obojicom upravlja neurotski stid. Zapravo je najparadoksalniji aspekt neurotskog stida u tome što je on osnovni pokretač i iznimno sposobnog i nesposobnog, i junaka i žrtvenog janjeta, i »pravednog« i nevaljalog, i moćnog i jadnog.
STID KAO OVISNOST O DRUGOME
Mnogo se pisalo o ovisnosti o drugome. Svi se slažu da je tu riječ o gubitku sebstva. To je stanje kad pojedinac nema unutarnji život. Sreća je samo izvanjska. Dobrohotnost i samopoštovanje su izvanjski. Ne dolaze iznutra. Pia Mellody ovisnost o drugome definira kao »bolesno stanje u kojemu je autentično ja nepoznato ili se skriva, tako da je osjećaj sebe... vlastite vrijednosti... samopoštovanja i povezanosti s drugima iskrivljen, što stvara bol i iskrivljene odnose«. Nema bitne razlike između te definicije i mojeg opisa internaliziranog stida. Smatram da je internalizirani stid bit ovisnosti o drugome.
STID KAO GRANIČNI POREMEĆAJ
Kaufman smatra da su mnoge emocionalne bolesti ukorije njene u neurotskom stidu. Čini se očitim da su neki od tih poremećaji povezani sa sindromima stida. To se odnosi na ovisnu ličnost, kliničku depresiju, shizoidne pojave i granični poremećaj. Ja smatram da je toksični stid pojam koji ujedinjuje on o što često predstavlja zbrku psiholoških definicija i distinkcija. Premda mi je jasno da takve iscrpne etiološke distinkcije, dobivene točnom i preciznom razradom, imaju kliničku i psihoterapijsku vrijednost, mislim da su neke od njih kontraproduktivne.
Nakon što sam proučavao djela Jamesa Mastersona o graničnim poremećajima i pregledao njegove radne filmove siguran sam da postoji minimalna razlika u liječenju ljudi utemeljenih na toksičnom stidu i Mastersonova liječenja graničnih poremećaja. Uvjeren sam da je Mastersonov granični poremećaj sindrom neurotskog stida.
To je skup sljedećih, u glavnim crtama povezanih, simptoma:
• poremećaj predodžbe o sebi
• teškoće u određivanju i izražavanju vlastitih indivi- dualiziranih misli, želja i osjećaja te teškoće u samostalnoj procjeni vlastite vrijednosti
• teškoće sa samodokazivanjem.
STID KAO BIT I POGONSKA SNAGA SVIH OVISNOSTI
Neurotski je stid srž i pogonska snaga svih kompulzivno/ ovisničkih poremećaja. Moja je općenita radna definicija takvih poremećaja sljedeća: »Patološki odnos prema svakom iskustvu promjene raspoloženja koje ima životno štetne posljedice.«
Nagon za ovisnošću povezan je s rastrganim ja, s vjerovanjem da pojedinac nije ispravan kao osoba. Sadržaj ovisnosti, bez obzira na to radi li se o konzumentskoj ovisnosti ili ovisnosti o aktivnosti (poput posla, kupovanja ili kockanja), jest uspostava intimne veze. Radoholik je u ljubavnoj vezi sa svojim radom, alkoholičar s pićem. Oboje modificiraju raspoloženje kako bi izbjegli osjećaj usamljenosti i povrijeđe nosti u svojem ranjivom, stidljivom dijelu. Svako ovisničko ponašanje uzrokuje životno štetne posljedice koje, opet, uzrokuju još veći stid. Novi stid pokreće kolo ovisnosti.
Slika 1.1. prikazuje kako internalizirani stid pothranjuje ovisnost i kako ovisnosti stvaraju novi stid, pa pojedinac postaje još više utemeljen na stidu. Ovisnici taj ciklus zovu kavezom za vjeverice.
Ja sam nekada pio kako bih riješio probleme izazvane pićem. Što sam više pio kako bih olakšao svoju na stidu utemeljenu usamljenost i povrijeđenost, osjećao sam se sve postiđenijim. Stid rađa stid. Krug započinje pogrešnim susta vom vjerovanja koje je zajedničko svim ovisnicima - da ih nitko ne bi mogao željeti ili voljeti takve kakvi jesu. Zapravo, ovisnici ne mogu voljeti sebe. Predmet su vlastita prezira. Taj duboko internalizirani stid uzrokuje iskrivljeno razmiš ljanje. Iskrivljeno razmišljanje svodi se na uvjerenje da će mi biti dobro ako pijem, jedem, vodim ljubav, više zarađujem, više radim itd. Stid pretvara pojedinca u ono što Kellog naziva »radnim bićem«, umjesto ljudskog bića.
Nitko me ne bi mogao voljeti onakva kakav sam
Vrijednost se procjenjuje prema izvanjskosti, nikada prema unutrašnjosti. Mentalna opsjednutost određenim ovisničkim odnosom prvi je stupanj promjene raspoloženja, jer nas razmišljanje udaljava od emocija. Nakon što smo neko vrijeme opsjednuti, dolazi do drugog stupnja promjene raspoloženja. To je »iživljavanje« ili ritualna faza ovisnosti. Ritual može biti odlazak na piće s dečkima, jedenje na omiljenom skrovitu mjestu ili lutanje u potrazi za seksom. Ritual će završiti tako što ćemo se opiti, nasititi, doživjeti orgazam, potrošiti sav novac itd.
Potom slijede osjećaj stida zbog vlastita ponašanja i životno štetne posljedice - mamurnost, nevjera, ponižavajući seks, praza n novčanik. Meta-stid je zamjena afekta - transformiranje stida zbog sebe u stid zbog iživljavanja i životno štetnih posljedica. Taj meta-stid pojačava identitet utemljen na stidu.
»Ne valjam; nešto nije u redu sa mnom«, ponavljamo popu t pokvarene ploče. Što više to ponavljamo, više učvršćujemo pogrešan sustav vjerovanja. Toksični stid pot hranjuje ovisnost i sam se obnavlja.
STID I OSJEĆAJ KRIVNJE
Toksični stid valja jasno razlikovati od osjećaja krivnje (i krivnja može biti zdrava i toksična). Zdravi je stid emocionalna osnova naše savjesti. Taj je osjećaj posljedica ponašanja koje se protivi našim vjerovanjima i vrijednostima. Osjećaj krivnje podrazumijeva internalizirana pravila i razvija se nakon stida. Prema Eriksonu, u trećoj fazi psihološkog razvoja, koja počinje poslije treće godine, uspostavlja se polarna ravnoteža između inicijative i osjećaja krivnje. Osjećaj krivnje je, razvojno, zreliji od stida i ne odražava se izravno na nečiji identitet te ne
Slika 1.2.
Suprotnost stid - osjećaj krivnje
Toksični osjećaj krivnje |
Zdravi osjećaj krivnje |
Toksični stid |
Zdravi stid |
|
Izvori i opis |
Nedovršeni razvoj zbog iskrivljena super-ega; rezultat perfekcionizma, obiteljskog uplitanja |
Nastupa nakon stida; po Eriksonu treća psihosocijalna faza; inicijat- va versus osjećaj krivnje; oblikovatelj savjesti |
Nedovršeni razvoj: na stidu uteme- ljeni uzori; trauma napuštenosti; isprepleteni dojmovi stida |
Rano se razvija, 15 mjeseci - 3 godine; po Eriksonu druga psihosocijalna faza |
Osjećaj odgovornosti i moći |
Megalomanski osjećaj odgovornosti; biti moćan u sustavu nemoći |
Normalan osjećaj odgovornosti; pouzdanost; iskušavanje snage volje |
Neodgovornost; manjak volje; krivi izbor; nesposobnost |
Ograničeno moć i odgovornost; proizlazi iz poznavanja granica; potrebna mi je pomoć |
Doživljaj |
Turobna ozbiljnost; nema mjesta greškama; ne smijem pogriješiti - to bi bilo užasno |
Pogrešio sam; prekršio sam svoja pravila; krivo mi je |
Ja sam promašen; nema mi pomoći; ne valjam; bezvrijedan sam |
Mogu pogriješiti i griješit ću; to je normalno, a pogreške se mogu ispraviti |
Osjećaj pogreške |
Pogreška zbog krutosti uloge; pogreška iskrivljenog mišljenja (odgovorni smo za tuđe živote) |
Pogrešan postupak; krivi korak; mogućnost popravka |
Pogrešni smo u samoj biti; osjećaj da smo manjkavi kao osobe - nepopravljivi smo |
U svojoj smo biti ograničeni, pogreška proizlazi iz naše prirodne konačnosti |
Moralnost, Čestitost |
Mogu biti dobar ako sam savršen i slijedim sva pravila (legalistički pristup) i izvršavam svoju zadaću (ulogu) |
Nisam dobro učinio; mogu popraviti štetu |
Loš sam; nisam dobar; nisam dorastao; nemoralan sam |
Dobar sam, ali imam svoje granice - dopuštenje da budemo ljudi |
Osjećaj za granice |
Nemam pravo na ograničenja, osim unutar svoje krute uloge |
Prekršene moralne granice (vrijednosti) |
Nema ograničenja; ni u čemu nisam dobar |
Bitna ograničenost |
Usporedba sa sportom |
Kršenje jednostavnog pravila - kao off-sidea; posljedica je velika kazna, poput isključenja iz igre |
Kršenje pravila igre - kao istrčavanje u out na nogometnom igralištu |
Narušavanje same igre; promaše- nost - nikada neću postići gol |
Kršenje pravila, jednostavan prekršaj; sporost |
umanjuje njegov osjećaj osobne vrijednosti. Proizlazi iz integriranog sustava vrijednosti. Fossum i Mason kažu:
»Osoba s osjećajem krivnje može reći: "Strašno mi je kad napravim nešto protiv svojih načela." Ili: "Žao mi je zbog posljedica mojega ponašanja." Time su vrijednosti te osobe reafirmirane. Postoji mogućnost popravka, učenja i poboljšavanja. Dok je krivnja bolan osjećaj žaljenja i odgovornosti zbog svojih postupaka, stid je bolan osjećaj u vezi sa sobom kao osobom. Mogućnost popravka stidljivoj se osobi čini isključenom, jer je stid stvar identiteta... a ne pogreške u ponašanju. Iz tog se iskustva ništa ne može naučiti i ne otvaraju se mogućnosti poboljšanja, jer ono samo potvrđuje pojedinčeve negativne osjećaje prema sebi.«
Suočavanje sa stidom
(Facing Shame)
Slika 1.2. pokazuje složenu suprotnost između toksičnog stida, zdravog stida, toksične krivnje i zdrave krivnje. U žarištu je teza da je toksični stid povezan s osjećajem neispravnosti kao ljudskog bića. Popravak se čini nemogućim, jer nikakva promjena zapravo nije moguća. U svojoj krajnjoj biti, toksični stid znači beznađe.
POREMEĆAJI LIČNOSTI KAO SINDROMI STIDA
Narcistička osoba
Prema Jamesu Mastersonu glavne kliničke oznake osobe sa narcističkim poremećajem su:
»Megalomanija, iznimna zaokupljenost samim sobom te ne dostatak zanimanja i sućuti za druge, unatoč njihovom nastojanju da dobiju potvrdu i pohvalu.«
Narcistički i granični poremećaji
(The Narcissistic and Borderline Disorders)
Osoba s narcističkim poremećajem neizmjerno je motivirana tražiti savršenstvo u svemu što radi. Takva je osoba usmjerena na stjecanje bogatstva, moći i ljepote te na pronalaženje drugih koji će odražavati njezinu veličinu i diviti joj se. Ispod te vječne fasade krije se praznina ispunjena zavišću i srdžbom. Srž te praznine je internalizirani stid.
Paranoična osoba
Paranoična je obrana poza kojom se nastoji prevladati prekomjerni stid. Paranoična osoba postaje hiperoprezna, predosjećajući i očekujući izdaju i poniženje za koje je sigurna da će uslijediti. Ona osjeća da je osobno ugrožavaju čak i nevini događaji i vječno je na oprezu.
Harry Stack Sullivan opisao je ja paranoične osobe kao »osjećaj beznadne manjkavosti«. Izvore osjećaja manjkavosti paranoična osoba traži drugdje. To je kao da se unutrašnje oči stida, prezira i gnušanja projiciraju van. Krivi postupci, pogreške i drugi oblici osobne promašenosti ne mog u biti dio paranoične osobe. On a ih prenosi sa svojeg unutrašnjeg ja na druge.
Prijestupničko ponašanje
Kriminal općenito
Allice Miller uvjerljivo je pokazala kako je kriminalno ponašanje zapravo uglavnom »iživljavanje nesvjesnoga«, tj. ponavljanje doživljenoga u prošlosti. To znači da je prijestupnik nekada i sam bio žrtva u situaciji veoma sličnoj onoj u kojoj sada druge čini žrtvama. Djeca iz obitelji u kojima je bilo nasilničkog ponašanja i zlostavljanja, djeca iz obitelji s visokim stupnjem napuštenosti trpe strahovitu viktimizaciju. Oni, općenito govoreći, ili preuzimaju ulogu žrtve koju će ponovno i ponovno ponavljati, ili se pak poistovjećuju s prijestupnikom i ponavljaju prijestup na bespomoćnim žrtvama (što su i sami nekoć bili). To se ponavljanje zove »kompulzivno ponavljanje«
- nagon za ponavljanjem.
U knjizi »Za tvoje dobro« (For Your Own Good) Alice Miller potanko opisuje ponavljanja mladića - narkomana i ubojice djeteta. Premda nitko ne može dokazati da je svaki prijestupnički čin iživljavanje stida zbog napuštenosti, niti je to učinio, mislim da ima dovoljno podataka koji podupiru pretpostavku da je tomu najčešće tako. Nitko nije ponudio nijedno drugo rješenje za vječni problem zločina i kriminala. Nedvojbeno, kriminalci se osjećaju kao društveno izopćeni ljudi i podnose teret golema toksičnog stida.
Tjelesno zlostavljanje
Onaj tko tjelesno zlostavlja druge i sam je nekoć bio žrtva - nemoćna i ponižavana. Roditelji koji tjelesno ponižavaju i zlostavljaju djecu najčešće su i sami u mlađoj dobi bili zlostavljani. Nikada nisu razriješili internalizirani stid u vlastitim životima. Njihove su traume iz djetinjstva ugrađene u niz međusobn o isprepletenih sjećanja. Te izvorne prizore sad ponavljaju njihova djeca; oni ih tjeraju na ponavljanje, poput Pavlovljeva refleksa. Kaufman tumači:
»Roditelji koji se spremaju zlostavljati vlastitu djecu ponovno proživljavaju situaciju u kojoj su sami bili udarani, ali istodobno je proživljavaju i iz perspektive svojih roditelja. Sada oni igraju ulogu svojih roditelja.«
Zašto roditelji, koji su i sami nekoć bili zlostavljana i udarana djeca, žele biti poput svojih roditelja? Odgovor treba tražiti u dinamici poistovjećivanja. Poistovjećivanje prijestupnika jasno je definirao Bettelheim kao »poistovjećivanje s agresorom«.
Kad su djeca tjelesno povrijeđena i kada duševno pate, žele što prije pobjeći od toga. Stoga se više ne poistovjećuju sami sa sobom nego sa svojim postiđujućim tlačiteljem, pokušavajući zadobiti njegovu moć i snagu. Poistovjećujući se s roditeljem, pojedinac istodobno postaje slabo, zločesto dijete i snažan nasilni roditelj. Unutrašnja slika roditelja-mučitelja budi staru situaciju i posreduje proces. Tjelesno zlostavljanje može potaknuti prisilno ponavljanje zlostavljanja, usmjerenog prema sebi ili svojem supružniku, ili pak prema djeci.
Žrtve tjelesnog nasilja mogu, osim toga, i ostati žrtve. Martin Seligman je proveo opsežno istraživanje o onome što on zove »naučena bespomoćnost.« U osnovi, proizvoljno, nasumično i nepredvidivo tjelesno zlostavljanje uzrokuje stanje pasivnosti u kojemu žrtva osjeća kako ne može više ništa učiniti. Uz to se javlja i negativni sustav vjerovanja. Osoba više ne vjeruje u mogućnost izbora.
Jednostavnije se vezanost za nasilje može objasniti činjenicom da što se nekoga više tuče, on se sve više i više stidi. Što je stid više internaliziran, snažnije je vjerovanje da smo manjkavi i neispravni. Što više vjerujemo da smo manjkavi i neispravni, ograničenije su nam mogućnosti izbora. Internalizirani stid uništava granice. Bez granica nemam o zaštite.
Seksualno zlostavljanje
Oni koji seksualno zlostavljaju najčešće su ovisnici o seksu. Katkada takve osobe ponavljaju situaciju u kojoj su same bile seksualno ili tjelesno zlostavljane. Seksualno zlostavljanje stvara intenzivan i onesposobljavajući stid koji veoma često stvara podijeljenu ličnost. Počinitelji incesta i seksualnog zlostavljanja poticani su internaliziranim stidom. Kaufman kaže:
»I počinitelj napada ili nasilja utemeljen je na stidu. Takva su djela djela moći i osvete, rođena iz nemoći i potaknuta stidom... taj je prizor nasilja ponavljanje, rekonstrukcija prizora jednake nemoći i poniženja koju je iskusio sam počinitelj od ruke drugog mučitelja... Žrtvu, metu osvete, zbunjuje izvor počiniteljeva stida. Poražavajući i ponižavajući žrtvu počinitelj se trenutačno oslobađa stida.«
Viktimizacija se može manifestirati kroz incest, uzne- miravanje, silovanje, voajerizam, egzibicionizam, nepristojno ponašanje ili kroz telefonske pozive. U svakom slučaju, riječ je o izražavanju stida i viktimizaciji nevinoga.
Megalomanija - onesposobljena volja
Toksični stid ima i oblik megalomanije. Megalomanija je poremećaj volje. Može se pojaviti kao narcističko samo- uveličavanje ili bijedna bespomoćnost. Oba ekstrema odbijaju biti ljudska bića. Oba pretjeruju: jedan je više od ljudskog bića; drugi je to manje. Važno je shvatiti da je onaj koji je manje od ljudskog bića - onaj bespomoćn i - takođe r megaloman. Bespomoćnost kaže da mi ništa i nitko ne može pomoći. Ja sam najbolesniji među bolesnima... ja sam »najbolji/ najgori« na svijetu.
Megalomanija je rezultat uništene ljudske volje. Volja se prvenstveno onesposobljava kroz postiđivanje emocija. Postiđene i zapriječene emocije sprečavaju pun u integraciju intelektualnog značenja. Kada doživimo događaj nabijen emocijama, moramo se emocija osloboditi kako bi intelekt, um i moć prosuđivanja izvukli smisao iz njega. Emocije iskrivljuju mišljenje. Kada su sputane stidom, njihova se energija smrzava i nije moguća puna integracija između uma i volje.
Ljudska je volja intenzitet želje podignut na razinu akcije. Volja je apetit. Um (zaključivanje i prosuđivanje) daju volji oči. Bez uma, volja je slijepa i nema sadržaja. Bez sadržaja volja počinje htjeti samu sebe. Ovo stanje uništenosti uzrokuje ozbiljne probleme. Neki od njih jesu:
• Volja hoće ono što se ne može htjeti.
• Volja pokušava imati sve pod svojim nadzorom.
• Volju se doživljava kao svemoćnu, ili kad ne uspije, kao »bijednu«.
• Volja hoće samo za volju htijenja (impulsivnost).
• Volja hoće u apsolutnim ekstremima - sve ili ništa.
TOKSIČNI STID KAO DUHOVNI BANKROT
Problem toksičnog stida u krajnjemu je duhovni problem. Ja to zovem »duhovnim bankrotom«. Već sam najavio da je duhovno bit ljudske egzistencije. Mi nismo materijalna bića na duhovno m putovanju; mi smo duhovn a bića koja trebaju zemaljsko putovanje kako bi postala potpun o duhovna.
Duhovnost je način života - takav koji povećava i proširuje život. Stoga je bit duhovnosti rast i širenje, novost i kreativnost. Bit duhovnosti je bivanje. Bivanje je onaj pobjedonosni udarac kojim trijumfiramo nad ništavnošću. Bitno u bivanju jest zašto je nešto nešto, a ne ništa. Bivanje je temelj svih bića.
Odrugojačenje i dehumanizacija
Uslijed toksičnog stida, koji je otuđivanje ja od sama sebe, pojedinac se »odrugojačuje«.
Odrugojačenje jest pojam koji rabi španjolski filozof Ortega
Y. Gasset kako bi opisao dehumanizaciju. On kaže da je čovjek jedino biće koje živi iznutra. Biti uistinu ljudsko biĆe
znači imati unutrašnje ja i život iznutra. Životinje žive u stalnoj budnosti, uvijek na oprezu, tragajući izvan sebe za hranom i obranom. Kada ljudska bića više nemaju unutrašnji život, odrugojačuju se i dehumaniziraju.
Toksični je stid polarnost »više od ljudskog/manje od ljudskog«. Potreba da lažno ja pokrije i sakrije autentično ja iziskuje život u kojemu prevladavaju rad i dostignuća. Sve ovisi o tome kako radimo te o uspjesima koje postižemo, umjesto o bivanju. Bivanje ne traži mjerilo; ono je samo sebi opravdanje. Bivanje je utemeljeno u unutrašnjem životu koji raste u bogatstvu. Toksični stid traži sreću i potvrdu vani, jer je unutrašnjost neispravna i manjkava. Toksični je stid duhovni bankrot.
Stid ka o bespomoćnos t
Toksični stid ima osobinu neizlječivosti. Ako sam neispravan, manjkav i pogrešan, nem a mi pomoći. Takvo uvjerenje vodi do nemoći. Kako se mogu promijeniti? Toksični stid ima i osobinu cirkularnosti. Stid rađa stid. Vidjeli ste na slici 1.1. kako ovisnici izražavaju internalizirani stid, a onda se osjećaju postiđenima zbog svojega sramnog ponašanja.
Funkcionalna autonomija
Kad se internalizira, toksični stid je funkcionalno autonoman, što znači da može biti potaknut iznutra, bez ikakvih vanjskih stimulansa. Čovjek može zamisliti neku situaciju i osjetiti dubok stid. Može sam potaknuti spiralu stida kroz unutrašnji razgovor. Što više doživljava stid, sve je postiđeniji i tako u krug.
Upravo je značajka slijepe ulice ono što stid čini tako beznadnim. Mogućnost za popravak čini se isključenom ako je čovjek u osnovi neispravan kao ljudsko biće. Pribrojitetome samoobnavljajuću osobinu stida i uvidjet ćete uništavajuću, duševno razarajuću snagu neurotskog stida.
Čitatelj sada već uviđa kako je dramatično za mene bilo otkriće dinamičkog stida. Osvještavajući dinamiku stida, imenujući ga, stječemo stanovitu moć nad njim.