C
SOMATSKI IZVORI SNA
Ako načinimo pokušaj da obrazovanog laika za- interesujemo za probleme sna pa mu u toj nameri postavimo pitanje iz kojih izvora po njegovom mi šljenju snovi potiču, primetićemo najpre da upitani misli da se sigurno nalazi u posedu ovog dela re- šenja. On odmah pomišlja na uticaj koji na san vrše smetnje u varenju ili otežano varenje („Snovi dolaze iz stomaka"), slučajni položaj tela i kratke doživ ljaje za vreme spavanja, i izgleda da i ne sluti da i posle uzimanja u obzir svih ovih činilaca ipak preo- staje još nešto za što je potrebno objašnjenje.
Koju ulogu u stvaranju sna naučna literatura priznaje somatskim nadražajnim izvorima, o tome smo opširno raspravljali u uvodnom odeljku, tako da je ovde potrebno samo da se setimo rezultata ovog istraživanja. Čuli smo da se razlikuju tri vrste so- matskih nadražajnih izvora: objektivni čulni nadra-
1 Činjenica da su snovi naslagani u slojevima jedan iz nad drugog predstavlja jedan od najtugaljivijih, ali i najsa- đržajnijih problema tumačenja sna. Ko zaboravlja na ovu mogućnost lako će zalutati i biti zaveden da postavi neodr živa tvrđenja o suštini sna. Ali o toj temi suviše je malo istraživano. Dosad je samo O. Ran k temeljno proučio, pri lično pravilno, stratifikaciju simbola u snu koju izaziva na - dražaj bešike.
žaji koji polaze sa spoljnih objekata, samo subjek tivno utemeljena unutrašnja stanja nadraženja čulnih organa i somatski nadražaji koji dolaze iz unutrašnjo sti tela, i zapazili smo sklonost autora da pored ovih somatskih nadražajnih izvora eventualne psihičke iz vore sna potisnu u pozadinu ili ih u potpunosti isklju čuju. Pri ispitivanju prava koja se polažu u korist somatskih nadražajnih izvora, mi smo saznali ovo: Značenje objektivnih nadražaja čulnih organa — delimično slučajni nadražaji za vreme spavanja, de- limično takvi koji deluju čak i na uspavani duševni život utvrđeno je mnogobrojnim posmatranjima i eks perimentalno potvrđeno. Izgleda da je uloga subjek tivnih čulnih nadražaja dokazana vraćanjem hipnago- gičkih čulnih slika u snovima; i mada se, doduše, ne može u potpunosti dokazati da slike i predstave koje se javljaju u našim snovima mogu biti svedene na in terne somatske nadražaje u onoj meri u kojoj se to tvrdilo, ipak ovo poreklo nalazi podrške u priznatom uticaju koji na naše snove vrše stanja uzbuđenja pro- bavnih organa, organa za mokrenje i seksualnih or gana.
Nervni nadražaj i somatski nadražaj bili bi dakle somatski izvori sna, tj. prema mnogim autorima uop- šte jedini izvori sna.
Ali mi smo već poklonili pažnju čitavom nizu su mnji koje izgleda da su napale ne samo tačnost so matske teorije nadraženja nego i njenu dovoljnost.
Ma koliko se zastupnici ovog učenja osećali si gurni u odnosu na njegove stvarne osnove — osobito ukoliko dolaze u obzir akcidentalni i spoljašnji nerv ni nadražaji — za koje ne treba nikakav napor pa da se u sadržini sna ponovo pronađu — ipak niko nije bio daleko od toga da uvidi da bogata predstavna sa- držina snova ne dopušta da se izvodi jedino iz spolj nih nervnih nadražaja. Mis Meri Viton Kelkins (Mary Whiton Calkins) ispitivala je svoje sopstvene snove i snove jedne druge osobe u toku šest nedelja, pola zeći sa toga gledišta, i našla samo 13,2 procenata, od nosno 6,7 procenata, u kojima se mogao dokazati ele ment spoljašnje čulne percepcije; i samo dva primera
iz njene zbirke mogla su se svesti na organske sen zacije. Statistika nam ovde potvrđuje ono što nam je dopustio da naslutimo već jedan površan pregled naših sopstvenih iskustava.
često su se zadovoljavali i time da „nervni na- dražajni san" ističu kao jednu dobro ispitanu pod vrstu sna ispred njegovih ostalih oblika. Spita je sno ve delio na nervni nadražajni san i asocijacioni san. Ali bilo je jasno da je rcšenje ostalo nezadovoljava juće sve dok nije uspelo da se dokaže postojanje veze između somatskih izvora sna i predstavne sadrži- ne sna.
Prvom prigovoru — nedovoljna učestalost spo- ljašnjih nadražajnih izvora — pridružuje se još i dru gi prigovor — nedovoljno objašnjenje snova koje ova kvim uvođenjem izvori daju. Zastupnici ovog učenja duguju nam dva objašnjenja: prvo, zašto se spoljašnji nadražaj jednog sna ne može percipirati u svojoj stvarnoj prirodi, nego se redovno pogrešno prepozna (uporedi snove o budilniku), i drugo: zašto rezultat re akcije percipiraj uće duše na ovaj neprepoznati na dražaj može ispasti tako neodredljivo promenljiv. Kao odgovor na ovo pitanje čuli smo od Strimpela da duša zbog svoga okretanja od spoljašnjeg sveta za vreme spavanja nije u stanju da da pravilno tumačenje ob jektivnog čulnog nadražaja, nego je primorana da stvara iluzije na osnovu onoga što je u mnogim po gledima jedno neodređeno nadraživanje; on kaže:
„Čim za vreme spavanja u duši kroz jedan spo ljašnji ili unutrašnji nervni nadražaj nastaje senza cija ili kompleks senzacija, ili osećaj, ili uopšte neki psihički proces i biva od duše percipiran, ovaj proces izaziva senzorne slike iz kruga iskustava koje su u duši preostale od budnog stanja, dakle ranije percep cije, koje su bilo gole ili pak sa pripadajućim psihič kim vrednostima. Proces tako reći oko sebe prikup lja jedan veći ili manji broj takvih slika, preko kojih utisak koji dolazi od nervnog nadražaja dobij a svoju psihičku vrednost. Obično se i ovde kaže, kao što to jezik čini i za budno držanje, da duša za vreme spa vanja tumači utiske nervnih nadražaja. Rezultat ovog
15 Frog'd, Odabrana dela, VI
mmmmmi^mmmmmmmm
22 6 Tumačenje snova, X
tumačenja jeste takozvani nervni nadražajni san, tj. san, čiji su sastavni delovi uslovljeni nervnim nadra- žajem koji stvara psihičke efekte u duši prema zako nima reprodukcije."
Vuntova izjava je u svemu što je bitno identična sa ovom teorijom: predstave u snu proizlaze na svaki način najvećim delom iz čulnih nadražaja, naročito od cenestetičkih senzacija, pa su stoga najčešće fanta stične iluzije, verovatno samo manjim delom čiste predstave sećanja, pojačane na stepen halucinacija. Za odnos sadržaja sna prema nadražajima sna, koji se prema ovoj teoriji zbiva, Strimpel nalazi zgodno poređenje (str. 84) kad kaže: „kao da deset prstiju jednog čoveka potpuno neveštog muzici prebiraju dirke klavira". San na ovaj način ne bi izgledao kao duševni fenomen, ponikao iz psihičkih motiva, nego kao rezultat — uspeh jednog fiziološkog nadražaja koji se izražava u psihičkoj simptomatologiji, pošto aparat pogođen nadražajem nije sposoban ni za kakav drugi izražaj. Na jednoj sličnoj pretpostavci, na pri- mer, izgrađeno je objašnjenje prinudnih predstava koje je pokušao da da Majnert (Mevnert) čuvenim upoređenjem sa brojčanikom na kojem su pojedini brojevi jače ispupčeni.
Makar koliko omiljena postala teorija o somat- skim nadražajima sna i ma koliko privlačna nam ona izgledala, ipak je lako dokazati u njoj postojanje jed ne slabe tačke. Svaki somatski nadražaj sna koji du ševni aparat za vreme spavanja poziva na tumačenje kroz stvaranje iluzije, može izazvati nebrojeno mno go takvih pokušaja tumačenja, može dakle biti za stupljen u sadržaju sna ogromnom raznovrsnošću predstava.1 A teorija Štrimpelova i Vuntova je nespo sobna da da bilo kakav motiv koji sređuje odnos iz-
1 Svakome bih savetovao da pročita opširne i tačne pro tokole o eksperimentalno izazvanim snovima koje je Mourlv Vold prikupio u dve knjige, da bi se uverio o tome koliko malo objašnjenja nalazi sadržaj pojedinog sna u datim opit- nim uslovima, i uopšte koliko je neznatna korist takvih ekspe rimenata za razumevanje problema sna.
Somatski izvori sna 22 7
među nadražaja spol ja i predstave u snu izabrane za njegovo tumačenje, da objasni dakle „neobični izbor" koji „nadražaji dovoljno često vrše u toku svoje pro duktivne delatnosti" (Lips, Lipps, Grundtatsachen des Seelenlebens, str. 170). Ostali prigovori upravljeni su protiv osnovne pretpostavke celokupnog učenja o ilu ziji, da duša za vreme spavanja nije u stanju da pre pozna pravu prirodu objektivnih senzornih nadražaja. Stari fiziolog Bnrdah dokazuje nam da je duša i za vreme spavanja svakako vrlo sposobna da pravilno tumači sve čulne utiske koji do nje dođu i da reaguje onako u saglasnosti sa pravilnim tumačenjem: on iz laže da izvesne čulne utiske koji pojedincu izgledaju važni možemo izuzeti iz opšteg zanemarivanja za vre me spavanja (dadilja i dete) i da nas naše sopstveno ime dal oko sigurnije budi nego neki ravnodušan slu- šni utisak, što naravno pretpostavlja da duša i za vre me spavanja pravi razliku između senzacija (Odeljak I, str. 55). Burdah iz ovih posmatranja zaključuje da za vreme stanja spavanja ne treba pretpostaviti da postoji nesposobnost za tumačenje čulnih nadražaja nego nedostatak interesa za njih. Isti argumenti koje Burdah iznosi 1830. godine vraćaju se ponovo godine 1883. neizmenjeni kod Lipsa u borbi protiv somatske nadražaj ne teorije. Duša nam, prema tome, izgleda kao spavač u anegdoti koji na pitanje „Spavaš li?" odgovara „ne", a posle drugog oslovljavan ja, „pa on da mi pozajmi deset forinata" osigurava sebe izgovo rom: „ja spavam".
Nedovoljnost teorije o somatskim nadražajima sna može se dokazati i na jedan drugi način. Posma- tranje pokazuje da ja spoljnim nadražajima ne bivam primoran na snevanje, mada se ovi nadražaj i javlja ju u sadržini sna, čim sanjam i u slučaju da sanjam. Protiv jednog nadražaja kože ili pritiska, na primer, koji mi se dogode za vreme spavanja, stoje mi razli čite reakcije na raspolaganju. Mogu da nadražaj pre ču j em i da zatim prilikom buđenja vidim da mi, na primer, jedna noga nije bila pokrivena, ili je ruka bila pritisnuta; patologija mi pokazuje najbrojnije sluča jeve da raznovrsni senzorni i motorni nadražaji koji
15*
snažno deluju mogu za vreme spavanja da ostanu bez efekta. Ja mogu da osetim senzaciju za vreme spava nja, tako reći u toku spavanja, kao što to po pravilu biva sa bolnim nadražajima, ali tako da bol ne uple teni u san; ja se, kao treće, na nadražaj mogu probu diti da bih ga uklonio.1 Samo jedna četvrta mogućna reakcija može da me nervnim nadražaj em podstakne da sanjam; ostale mogućnosti ostvaruju se najmanje isto tako često kao i mogućnosti stvaranja sna. Ovo se ne bi moglo obaviti da motiv snevanja nije izvan somatskih nadražajnih izvora sna.
U pravednom proveravanju gore otkrivene pra znine u objašnjenju sna pomoću somatičkih nadraža- ja, drugi autori — Šerner, kome se pridružio filozof Folkelt — pokušali su da pobliže odrede duševne ak tivnosti koje iz somatskih nadražaj a stvaraju šarene slike sna, dakle ipak suštinu snevanja preneli na du ševno i na jednu psihičku aktivnost. Šerner nije dao samo jedan poetski žarko oživljeni opis psihičkih oso- benosti koje se prilikom stvaranja sna razvijaju; on je verovao i da je pogodio princip, po kome duša po stupa sa nadražajima koji su joj pruženi. Prema Ser- neru rad sna u slobodnom radu fantazije oslobođene njenih dnevnih okova teži za tim da prirodu organa od kojeg nadražaj potiče, i vrstu toga nadražaj a pri kaže simbolički. Tako se dakle stvara neka vrsta sa- novnika kao uputstvo za tumačenje snova, pomoću koga se iz slika sna može izvesti zaključak o telesnim osecanjima, organskom i nadražajnom stanju. Tako slika mačke izražava ljutito neraspoloženje duše, slika svetlog i glatkog peciva nagotu tela. Covekovo telo kao celinu fantazija sna prikazuje kao kuću, pojedini tele- sni organ jednim delom kuće. U „zubnim nadražajnim snovima" organu usta odgovara visoko zasvođeni trem, a spuštanju ždrela prema jednjaku odgovaraju ste-
1 Upoređi uz to K. Lanđauer, Handlungen des Schlafen- den (Zeitschrift fiir die gesamte Neurologie un d Psychiatrie, XXXIX, 1918). Postoje za svakog posmatrača vidljive i smi- saone radnje snevača. Snevač nije apsolutno otupavljen, na protiv, on može raditi logično i sa snažnom voljom.
penice; u „snu glavobolje" vrh glave je predstavljen sobnom tavanicom prekrivenom odvratnim paucima, nalik na krastave žabe" (str. 39;. — „Ove simbole san u mnogostrukom izboru upotrebljava za isti organ; tako pluća koja dišu nalaze svoj simbol u plamenom ispunjenoj peći sa njenim hujanjem; srce u šupljim sanducima i korpama, mokraćna bešika u okruglim predmetima u vidu kese, ili uopšte samo u izdublje nim predmetima. Naročito važno je da se na kraju sna nadražujući organ ili njegova funkcija često pri kazuju neprikriveni, i to većinom na sopstvenom telu snevačevom. Tako se „zubni nadražajni san" obično završava time što snevač „sam sebi izvadi zub" (str. 35). Ne može se reći da je ova teorija tumačenja sna naišla na mnogo naklonosti kod autora. Pre svega, ona je izgledala ekstravagantna; oklevalo se čak da se u njoj pronađe i jedan deo opravdanja na koje po mome shvatanju može polagati pravo. Kao što vidi mo, ona vodi ponovnom oživljavanju tumačenja sna pomoću simbolike, kojom su se služili stari, samo što se oblast iz koje se tumačenje uzima ograničava na granice čovekovog tela. Nedostatak jedne naučno shvatljive tehnike pri tumačenju mora teško škoditi granicama primene Šernerove teorije. Samovolja u tumačenju snova nipošto ne izgleda isključena, pogo tovu što se i ovde nadražaj može ispoljiti mnogobroj nim zamenama u sadržaju sna; tako već Sernerov pri stalica Folkelt nije mogao potvrditi tačnost gledišta da telo predstavlja kućom. Negodovanje što se i ovde duši rad sna nameće kao beskorisna i besciljna funk cija mora se takođe izazvati, pošto se prema ovoj teo riji o kojoj raspravljamo duša zadovoljava time da fantazira o nadražaju kojim je okupirana, a da se pri tom u daljini nigde ne pojavljuje nešto kao oslobo đenje nadražaj a.
Ali Šernerova teorija o simbolizovanju telesnih nadražaj a kroz san teško je pogođena jednim pri govorom. Ovi telesni nadražaji postoje u svako doba, duša je po opštem mišljenju pristupačnija za njih za vreme spavanja negoli u budnom stanju. Onda je neshvatljivo zašto duša ne sanja kontinuirano preko
cele noći, i to svake noći o svima organima. Ako hoće mo da se izvučemo iz ovog prigovora pod uslovom da bi iz oka, uva, iz zuba, creva itd. morali polaziti na ročiti nadražaji, da bi probudili aktivnost sna, onda se nalazimo pred teškoćom da ove intenzifikacije na- dražaja prikažemo kao objektivne, što je mogućno samo u malom broju slučajeva. Ako san o letenju predstavlja simbolizovanje dizanja i spuštanja pluć nih krila pri disanju, onda bi se taj san, kao što već Strimpel primećuje, morao mnogo češće sanjati ili bi se moralo dokazati da postoji povećana aktivnost di sanja za vreme takvog sna. Moguć je još jedan treći slučaj, najverovatniji od svih, da naime s vremena na vreme deluju naročiti motivi, da bi poklonili pažnju ravnomemo prisutnim visceralnim senzacijama, ali ovaj slučaj vodi već dalje od cilja šernerove teorije.
Vrednost raspravljanja Šernera i Folkelta leži u tome što skreću pažnju na jedan niz karakteristič nosti sadržaja sna kojima je potrebno objašnjenje i kao da prikrivaju nova saznanja. Sasvim pravilno je da snovi sadržavaju simbolizovanja telesnih organa i funkcija, da voda u snu često upućuje na draženje na mokrenje, da se muški polni organ može prikazati uspravno stojećim štapom ili stubom itd. U snovima koji pokazuju vrlo pokretno vidno polje i sjajne boje, nasuprot zamućenosti drugih snova, može se teško odbaciti tumačenje kao „nadražajni san vida"; isto tako ne može se osporiti uloga koju u snovima igra ju iluzije, a koje karakterišu larma i zvučna zbrka. Jedan san kao što je Sernerov san da se dva reda lepih plavokosih dečaka na jednom mostu nalaze je dan prema drugom, da jedni druge napadaju, zatim ponovo zauzimaju svoja mesta, dok snevač najzad ne sedne na most i ne izvuče dug zub iz svoje vilice; ili jedan sličan san Folkeltov, u kome igraju ulogu dva reda fijoka, i koji se opet završava vađenjem jednog zuba: ovakve tvorevine sna, iznete kod oba autora u velikom broju, ne dozvoljavaju da Šernerovu teo riju odbacimo u stranu kao kakav izlišan pronala zak, a da ne potražimo zdravo jezgro u njoj. Postav lja se naposletku zadatak da za tobožnje simbolizo-
vanje tobožnjeg zubnog nadražaja donesemo jedno drugačije objašnjenje.
Za sve to vreme dok nas je zanimala teorija o somatskim izvorima sna, propustio sam da istaknem onaj argument koji se izvodi iz naših analiza sna. Ako smo jednim postupkom, koji drugi autori nisu primenili na svoj materijal snova, mogli pokazati da san ima svoju sopstvenu vrednost kao psihička akci ja, da jodna želja postaje motiv za njegovo stvara nje, i da doživljaji prethodnoga dana daju najbliži materijal za njegov sadržaj, onda je svako drugo učenje o snovima, koje zanemaruje jedan tako važan istraživački postupak, pa prema tome san prikazuje kao jednu beskorisnu i zagonetnu psihičku reakciju na somatske nadražaje, — osuđen i bez naročite kri tike. Jer morale bi postojati dve potpuno različite vrste snova, što je veoma neverovatno, od kojih je jedna došla samo pod moje posmatranje, a druga samo pod posmatranje ranijih ocenjivača sna. Preo- staje još samo to da unutar naše teorije o snu na đemo mesto za činjenice na koje se oslanja uobiča jena teorija o somatskim nadražajima sna.
Prvi korak u tom pravcu već smo načinili kad smo postavili tezu da je rad sna pod prinudom da u jednu jedinicu preradi sva istovremeno postojeća podsticanja na san. Videli smo, ako su od prethod nog dana preostala dva ili više doživljaja sposobna da stvore utisak da se želje izvedene od njih sjedi- njavaju u jednom snu; isto tako da se dragoceni utisak i indiferentni doživljaji prethodnoga dana u materijalu sna prikupljaju, pod pretpostavkom da se između njih mogu uspostaviti komunicirajuće pred stave. San, prema tome, izgleda kao reakcija na sve što je u snevajućoj duši istovremeno prisutno kao aktuelno. Ukoliko smo dosad analizirali materijal sno va, videli smo da on predstavlja zbirku psihičkih ostataka, tragova sećanja kojima smo (zbog davanja prednosti recentnom i infantilnom materijalu) morali pripisati tada psihološki neodredljiv karakter aktuel- nosti. Sad nam ne stvara mnogo neprilika da unapred kažemo šta će se dogoditi ako se ovim sada aktuel-
232 Tumačenje snova, I
nim sećanjima za vreme spavanja pridruži svež ma terijal senzacija. Ovi nadražaji opet dobijaju važnost za san time što su aktuelni; oni se sjedinjuju sa osta lim psihički aktuelnim materijalom da bi dali rriate- rijal za konstrukciju sna. Da kažemo malo drukčije, nadražaji za vreme spavanja prerađuju se u jedno ispunjenje želje čiji su ostali sastavni delovi nama poznati psihički ostaci dana. Ovo sjedinjenje nej mora se obaviti; već smo čuli da je za vreme spavanja na telesne nadražaje moguć više od jednog načina rea- govanja. Onde gde se to sjedinjenje izvršilo, to znači da je upravo tu pošlo za rukom da se pronađe ma terijal za sadržaj sna, koji će moći predstavljati obe vrste izvora sna, somatske kao i psihičke.
Suština sna se ne menja ako se psihičkim izvo rima sna pridruži somatski materijal; san ostaje ispu njenje želje, bez obzira na to na koji način je izra žavanje toga ispunjenja želja od aktuelnog materijala određena.
Ovde ću rado ostaviti mesto za jedan niz čini laca koji značaj spoljnih nadražaja za san mogu na činiti promenljivim. Ja zamišljam da jedno zajednič ko delovanje individualnih fizioloških i slučajnih fak tora, datih u svagdašnjim okolnostima, odlučuje o tome kako će se neko ponašati u pojedinim slučaje vima relativno intenzivnog i objektivnog nadraživa- nja za vreme spavanja. Habitualna akcidentalna du bina spavanja, u saradnji sa intenzitetom nadražaja, u jednom slučaju omogućiće spavaču da nadražaj savlada tako da mu san ne bude prekinut; a drugi put će ga naterati da se probudi ili da potpomogne pokušaj da nadražaj savlada tako što će ga uplesti u san. U saglasnosti sa ovim mnogostrukim mogućim kombinacijama, doći će spoljašnji nadražaj do izra žaja u snu kod nekog češće ili rede nego kod drugo ga. Kod mene, koji sam izvrstan spavač i koji upor no odbijam da me bilo kakvim povodom ometaju u spavanju, vrlo retko je mešanje spoljnih nadražaja uzrok nastanka snova, dok me psihički motivi oči gledno vrlo lako dovode do snevanja. Ja sam zapra vo zabeležio jedan jedini san u kome se može raspo-
Somatski izvori sna 233
znati objektivan, bolan nadražaj ni izvor, i baš u tom snu biće vrlo poučno da pogledamo efekat koji je spolni nadražaj u njemu postigao.
Jašem na sivom konju, najpre bojažljivo i ne spretno, kao da sam samo naslonjen. Tada sretnem kolegu P., koji sedi na konju obučen u odelo od ne valjana sukna i on mi skreće pažnju na nešto (vero- vatno da ne sedim dobro). I sad se na veoma inteli gentnom konju sve irise i više snalazim, sedim ugod no i primećujem da sam gore sasvim kao kod svoje kuće. Kao sedlo imam neku vrstu jastuka koji u pot punosti ispunjava prostor između konjskog vrata i konjskih sapi. Tako jašem između dvoje sasvim pri- bliženih teretnih kola. Pošto sam izvesno vreme ja hao ulicom, okrenem se i hoću da sjašem, najpre ispred jedne male otvorene kapele koja stoji kraj ulice. Zatim stvarno sjašem pred jednom kapelom koja se nalazi blizu nje; hotel je u istoj ulici, mogao bih ostaviti konja da ode sam tamo, ali ga radije sam odvodim. Kao da se stidim da tamo stignem kao ja hač. Pred hotelom stoji hotelski momak koji mi po kazuje jedan list hartije koji sam bio našao, pa me zato grdi. Na ceduljici stoji dvaput podvučeno: Ništa jesti, i zatim druga odluka (nejasno) kao: ništa ne raditi; uz to jedna nejasna ideja da sam u nekom stra nom gradu u kome ništa ne radim.
Na snu se najpre neće ništa primetiti da je na stao pod utiskom, bolje rečeno pod primoravanjem jednog bolnog nadražaja. Ali dan ranije ja sam pa tio od furunkula koji su mi svaki pokret učinili muč nim, i naposletku je jedan furunkul na korenu skro- tuma porastao u veličini jabuke i na svakom koraku stvarao mi naj nepodnošljivi je bolove i grozničav umor, gubitak apetita, a težak dnevni rad koji sam i pored toga obavljao sjedinio se sa bolovima izaziva jući smetnje mome raspoloženju. Nisam bio spo soban da obavljam svoje lekarske dužnosti, ali s obzi rom na vrstu i mesto na kome se ovo zlo nalazilo, moglo se pomisliti na jedno drugo obavljanje rada, za koje bi sigurno bio isto tako nesposoban kao i za svako dugo, naime na jahanje. A san me premešta
23 4 Tumačenje snova, I I
i baš u ovu aktivnost, to je najenergičnija negacija patnje koja je predstavi pristupačna. Ja uopšte ne umem da jašem, ni inače ne sanjam o tome, sedeo sam samo jednom na konju, i onda bez sedla, i to mi nije godilo. Ali u ovom snu ja jašem kao da ne mam furunkula na međici, ne baš stoga što ga ne želim imati. Moje je sedlo prema opisu obloga od kaše koji mi je omogućio da zaspim. Verovatno za vreme prvih časova spavanja nisam — ovako zašti ćen — osetio ništa od bolova. Zatim su se pojavili bolni osećaji i hteli su me probuditi, ali je došao san i umirivajuće mi rekao: „Spavaj samo dalje, ti se ne ćeš probuditi! Ti uopšte i nemaš furunkule jer jašeš na konju, a sa furunkulom na tom mestu svakako se ne može jahati!" I tako mu je to uspelo; bol je bio zaglušen, i ja sam nastavio da spavam.
Ali se san nije zadovoljio time da mi „sugeriše da nemam" furunkule, držeći se uporno predstave ne spojive sa patnjama, pri čemu se ponašao kao halu- cinatorsko ludilo majke koja je izgubila sina1, ili trgovca kome su gubici odneli imanje; nego mu po jedinosti senzacije koju poriče i slike upotrebijene za njeno potiskivanje služe kao materijal da bi ono što se inače aktuelno nalazi u duši nadovezao na si
Somatski izvori sna 235
jahača. Tako konj dolazi do simboličkog značenja pa cijentkinje (on je u snu veoma interesantan). „Gore se osećam sasvim kao kod kuće" odnosi se na položaj koji sam imao u kući pre nego što me je P. zamenio.
„Mislio sam da sedite gore čvrsto u sedlu", rekao mi je pre kratkog vremena u odnosu na istu kuću jedan od mojih malobrojnih zaštitnika među velikim leka- rima. I to je bila majstorija da sa takvim bolovima osam do deset sati dnevno vršim psihoterapiju, ali ja znam da bez potpunog telesnog zdravlja svoj naro čito težak posao ne mogu dugo nastaviti, i san je pun mračnih aluzija na situaciju do koje mora doći (ce duljica kakvu neurasteničari imaju i pokazuju je le- karu). — Ne raditi i ne jesti. Pri daljem tumačenju vidim da je radu sna pošlo za rukom da iz situacije želje jahanja nađe put ka vrlo ranim scenama dečje svađe koja se morala odigrati između mene i moga nećaka koji sad živi u Engleskoj, uostalom godinu dana starijeg od mene. Osim toga primio je i elemen te iz mojih putovanja po Italiji; ulica u snu sastav ljena je od utisaka iz Verone i Sijene. Još dublje tu mačenje vodi ka seksualnim mislima sna, i ja se se- ćam šta kod jedne pacijentkinje, koja nikad nije bila u Italiji, treba da znače aluzije sna na lepu zemlju
1
tuaciju sna i doveo do izražaja. Ja jašem na sivom
(gen Italien
Genitalien), ne bez istovremenog nado-
konju, boja konja tačno odgovara dresu boje bih era i soli, u kome sam poslednji put sreo kolegu P. na selu. Kao uzrok furunkuloze naveli su mi oštro za činjenu hranu, što svakako kao etiologiju treba pret postaviti šećeru na koji se kod furunkuloze može misliti. Prijatelj P. voli da preko puta mene sedne na visokog konja, otkako me je zamenio kod jedne pacijentkinje sa kojom sam izvodio velike majstorije (u snu sedim na konju najpre tangencijalno kao umetnik jahač), a koja me je stvamo vodila kud god je htela kao što u anegdoti konj vodi nedeljnog
1 Uporedi mesto u Grizingera (Griesinger) i napomenu u mom drugom članku o odbrambenim neuropsihozama (Abewehr-Neuropsychosen), Neurologisches Zentralblatt 1896. (Sabrana dela, sv. I).
vezivanja na kuću u kojoj je prijatelj P. bio lekar, i
na mesto na kome se moj furunkul nalazi.
U jednom drugom snu pošlo mi je na sličan na čin za rukom da otklonim jednu smetnju spavanja kojoj je tada pretio jedan senzorni nadražaj, ali to je bio samo slučaj koji mi je omogućio da otkrijem vezu sna sa slučajnim nadražaj em sna i da tako san shva tim. Jednoga jutra probudih se, bilo je to usred leta, na jednoj planini u Tirolu sa saznanjem da sam sa njao: umro je papa. Objašnjenje ovog kratkog, ne- vizuelnog sna nije mi pošlo za rukom. Sećao sam se samo jednog oslonca za san, naime da je u novinama kratko vreme pre toga bilo javljeno o lakoj bolesti
1 Gen Italien = gegen Italien (Prim. prev.).
Njegove Svetosti. Ali u toku prepodneva pitala me je žena: „Jesi li čuo jutros ono strašno zvonjenje zvona?" Nisam znao ništa o tome da sam ga čuo, ali sam sad svoj san razumeo. San je bio reakcija moje potrebe za spavanjem na larmu kojom su pobožni Tirolci hteli da me probude. Ja sam im se osvetio zaključkom koji stvara sadržinu sna, i nastavio da spavam bez ikakvog interesovanja za zvonjenje.
Među snovima pomenutim u predstojećim odelj- cima nalazi se već više takvih koji mogu poslužiti za preradu takozvanih nervnih nadražaja. Jedan od takvih jeste san o pijenju nadušak: u njemu je so- matski nadražaj verovatno jedini izvor sna, a želja koja proizlazi iz senzacije — žeđ — jedini motiv sna. Slično stoje stvari i u ostalim jednostavnim snovima, ako je somatski nadražaj sam po sebi u stanju da stvori želju. San bolesnice koja noću zbacuje sa lica aparat za hlađenje pokazuje jedan neobičan način reagovanja ispunjenjem želje na nadražaje bola. Iz gleda da je bolesnici kratkotrajno pošlo za rukom da sebe načini analgičnom, pri čemu je svoje bolove podmetnula jednom strancu.
Moj san o trima Parkama očigledno je san gladi, ali on ume da želju za hranom pomeri natrag, sve do čežnje deteta za majčinim grudima, i da bezazle nu požudu iskoristi kao pokrivač za jednu ozbiljniju koja se ne srne tako neuvijeno izraziti. U snu o gro fu Tunu mogli smo videti kojim putevima se dovodi jedna akcidentalno data telesna potreba u vezu sa najjačim, ali i najjače potisnutim pokretima dušev nog života. I ako, kao što je to slučaj o kome priča Garnije (Garnier), prvi konzul prasak paklene mašine koja eksplodira upliće u jedan san o bitci, pre nego što se budi, onda se u tome naročito jasno pojavljuje težnja, u čijoj se službi duševna aktivnost uopšte bri ne o senzacijama za vreme spavanja. Jedan mlad advokat koji, pun misli o svom prvom velikom kon kursu, jedno popodne zaspi, ponaša se sasvim slično kao veliki Napoleon. On sanja o izvesnom G. Rajhu u Husjatinu (Husvatin) koga poznaje iz jednog kon kursa, ali Husjatin se i dalje zapovednički nameće;
on mora da se probudi i tada čuje svoju ženu, koja pati od bronhijalnog katara, kako snažno kašlje.1
Uporedimo sad, prvo, ovaj san Napoleona, koji je, uostalom, bio izvanredan spavač, i san onog stu denta koji je voleo dugo da spava i koji, kad ga je gazdarica probudila da mora u bolnicu, sanja da se nalazi u bolničkoj postelji i nastavlja da spava dalje sa motivacijom: Kad sam već u bolnici, ne moram ustajati da bih onamo otišao. Ovaj poslednji san si gurno je san komoditeta: spavač sam sebi otvoreno priznaje motiv svoga snevanja, ali time otkriva jednu od tajni snevanja uopšte. U izvesnom smislu svi sno vi su snovi komoditeta; oni služe nameri da san na stave umesto da snevača probude. San je čuvar spa vanja, a ne njegov narušivalac. Ovo shvatanje oprav- daćemo na jednom drugom mestu u vezi sa činiocima koji bude, a koji su psihičke vrste, ali već ovde mo žemo dokazati da se san može primeniti na ulogu objektivnih spoljnih nadražaja. Duša se ili uopšte ne brine o povodima za senzacije za vreme spavanja, ako je to u stanju da uradi uprkos intenzitetu i zna čenju ovih nadražaja koje i ona dobro razume; ili pak san iskorišćuje za to da ove nadražaje porekne, ili, treće, ako mora da ih prizna, ona za njih traži jedno takvo tumačenje koje će aktuelnu senzaciju predstaviti kao sastavni deo jedne situacije koja se želi i koja se sa spavanjem može složiti. Aktuelna senzacija uplete se u jedan san da bi mu otela real nost. Napoleon može i dalje da spava, to je samo se- ćanje sna na gruvanje topova kod Arkole što želi da ga omete.2
Zelja za spavanjem, na koju se svesno Ja kon- centrisalo i koja, zajedno sa cenzurom sna i „sekun darnom obradom" koju ćemo kasnije spomenuti, predstavlja udeo svesnog Ja u snevanju, mora se svaki put uračunati kao motiv stvaranja sna, i svaki
1 Kašljati se na nemačkom kaže husten. Otuda sličnost u recima Hussyatin i husten (Prim. prev.).
2 Dva izvora iz kojih ovaj san poznajem, ne pričaju sa- glasno o ovom snu.
vspeli san je ispunjenje te želje. Kakav odnos ova opšta, redovno prisutna želja i uvek ista želja za spavanjem ima prema ostalim željama od kojih se kroz sadržinu sna ispunjava čas jedna čas druga, to će biti predmet jednog drugog raspravljanja. Ali u želji za spavanjem mi smo otkrili onaj faktor koji može ispuniti prazninu u Strimpel-Vuntovoj teoriji i objasniti zabludu i kapricioznost u tumačenju spolj- njeg nadražaja. Pravilno tumačenje, za koje je duša za vreme spavanja svakako sposobna, polagalo bi pravo na aktivno interesovanje, postavilo bi zahtev da spavanju načini kraj; stoga se od svih uopšte mo gućnih tumačenja mogu dopustiti samo ona koja su ujedinjena sa apsolutistički svršenom cenzurom želje za spavanjem. Otprilike: To je slavuj a ne ševa. Je r ako je ševa, onda je to kraj ljubavne noći. Među tu mačenjima nadražaja koji su, prema tome, dopušteni izabere se ono koje može dati najbolju vezu sa po kretima želje koji vrebaju u duši. Tako je sve nedvo smisleno određeno i ništa nije ostavljeno samovolji. Pogrešno tumačenje nije iluzija nego — ako tako že limo — izgovor. A ovde moramo ponovo priznati, kao što je pomeranjem u korist cenzure sna izvršena za- mena, da je to jedan akt koji skreće sa normalnog psihičkog procesa.
Ako su spoljašnji nervni i unutrašnji somatski nadražaji dovoljno intenzivni da skrenu psihičku pa žnju na sebe, onda oni — pod uslovom da je njihov rezultat snevanje a ne buđenje — predstavljaju čvr stu tačku za stvaranje sna, jezgro u njegovom mate rijalu traži ispunjenje želje, koje će odgovarati tom jezgru, na sličan način kao (vidi gore) što se traže posredujuće predstave između dva psihička nadraža ja sna. Stoga je za izvestan broj snova tačno da u njima somatski element diktira sadržinu sna. U ovom krajnjem slučaju budi se u svrhu stvaranja sna jed na ne baš aktuelna želja. A san nema druge alter native nego da predstavi upravo želju u jednoj situa ciji kao ispunjenu; on je, tako reći, stavljen pred zadatak da traži koja se želja može predstaviti kao ispunjena želja kroz sada baš aktuelnu senzaciju. Ako
je ovaj aktuleni materijal bolnog ili tegobnog karak tera, on ipak nije zbog toga neupotrebljiv za stva ranje sna. Duševni život raspolaže i željama čije ispu njenje izaziva neprijatnost, što izgleda kontradiktor no, ali postaje objašnjivo ako se pozovemo na pri sustvo dveju psihičkih instanca i na cenzuru koja iz među njih postoji.
Kao što smo rekli, u duševnom životu postoje potisnute želje koje pripadaju prvom sistemu protiv čijeg ispunjenja se drugi sistem odupire. Kad ka žemo: postoje, ne mislimo možda na istorijsku kon stataciju, da je takvih želja bilo i da su one zatim bile uništene; teorija o potiskivanju, koja nam je u psihoneurotici potrebna, tvrdi da takve potisnute želje još postoje, ali u isto vreme i jedna inhibicija koja na njima leži. Jezik pogađa tačno kad govori o
„suzbijanju" takvih imuplsa. Psihičko pripremanje koje omogućava da se takve potisnute želje probiju do realizacije ostaje sačuvano i sposobno za upotrebu. A ako se dogodi da se jedna takva potisnuta želja ipak izvrši, onda se savladana inhibicija drugog si stema (sposobnog svesti) javlja kao neprijatnost. Da sada zaključimo ovo raspravljanje: ako se u snu jave iz somatskih izvora senzacije neprijatne prirode, onda rad sna koristi ovu konstelaciju da bi prikazao ispu njenje jedne inače potisnute želje — sa više ili manje prisutnom cenzurom.
Ovakvo stanje stvari omogućava jednu grupu snova straha, dok jedna druga grupa ovih za teoriju želja nepovoljnih tvorevina sna pokazuje neki drugi mehanizam. Strah u snu može biti, naime, psiho- neurotičan strah, on može voditi poreklo iz psiho- seksualnih nadražaja, pri čemu odgovara potisnutom libidu. Tada ovaj strah, kao i čitav san straha, ima značenje jednog neurotičkog simptoma, i mi se nala zimo na granici na kojoj želja ispunjavajuće tenden cije sna ne uspeva. Ali u ostalim snovima straha ose- ćanje straha dato je somatski (na primer kod plućnih i srčanih bolesnika sa slučajnom smetnjom disanja), i onda se strah iskoristi za to da pomogne ispunjenje želje u obliku snova sa energično potisnutim željama,
koji bi, da su snevan i iz psihičkih motiva, doveli do sličnih oslobođenja straha . Nije teško sjediniti oba prividn o odvojena slučaja. U ob e grup e snova sa držan a su dva psihička faktora: sklonost afektu i sa držin a predstava ; obe su međusobn o tesn o povezane. Ako je jedn a od nji h aktuelna , ona onu drug u i u sn u ukida ; u jedno m slučaju somatsk i determinisan i stra h ukid a potisnut u sadržin u predstava , a u drugo m sadržina predstav a s a seksualni m nadražaje m koji j e prati , pošto je oslobođena od potiskivanja, uklanj a puštanj e straha . Možemo kazat i da je u prvo m slu čaju somatički determinisano m afektu dat o psihičko tumačenje , dok u drugo m slučaju, mad a je sve psi hički determinisano , sadržina koja j e bila potisnut a može lak o biti zamenjen a somatski m tumačenje m ko j e odgovara strahu . Teškoće koje sve t o pruž a na še m razumevanj u nemaj u mnog o veze s a snovima; on e dolaze iz činjenice da ovde dodirujem o jeda n proble m o stvaranj u strah a i proble m potiskivanja.
Nesumnjivo je da se fizička cenestezija (opšte te - lesno raspoloženje) nalazi međ u interni m somatski m nadražajim a koji mogu diktirat i sadržaj snova. On a to može uradit i — ne u smislu da može dat i sadržaj snova — neg o u smislu da mislim a sn a može namet nut i izbor materijal a koji treb a d a bud e predstavlje n u sadržaju, ističući jeda n de o materijal a ka o odgo varajući njeno m sopstvenom biću, a zadržavajući dru gi deo. Osim toga, cenestetička osećanja, preostal a od prethodno g dana, povezuju ih nesumnjiv o sa psihič ki m ostacima koji vrš e tak o važan uticaj n a snove. Ovo opšte raspoloženje može ostati neizmenjen o u snu, ili se može savladati, i tako, ak o je neprijatno , može se pretvorit i u suprotno .
Tako, p o mo m mišljenju, somatsk i izvori nadra - živanja za vrem e spavanja (to jest, senzacije za vre - me spavanja), ako nisu neobičnog intenziteta , igraju ulogu u formiranj u snova koja je slična ulozi koju igraju recentni , ali indiferentn i utisci preostali od prethodnog a dana . Ja , naime , misli m d a s e oni do vode u pomoć pr i formiranj u sna ako su pogodni da se sjedine sa sadržajem predstav a psihičkih izvora
sna, a u drugo m slučaju ne. S njima se postup a ka o sa jevtini m materijalo m koji je uve k pr i ruci, koji se upotrebljav a ka d god se ukaž e potreb a za njim, suprotn o skupocenom materijal u koji sa m propisuje nači n n a koji im a biti upotrebljavan . D a upotrebim o jedn o upoređenje : ak o neki zaštitnik umetnost i jed no m umetnik u donese reda k kame n ka o što je, n a primer , koma d oniksa, pa od njega zatraži da iz njega stvori jedn o umetničk o delo, tad a i veličina kamena , i njegova boja i linije pomažu pr i donošenju odluke o tom e kakv a glava ili kakv a scena treb a da bud e nji me predstavljena . Međutim , u slučaju ka d postoji uniformn i i obilan materijal, kao što je na prime r merme r ili peščar, umetni k s e samo pridržav a one ideje koja se u njegovom duh u nalazi. I samo na taj način, tak o mi izgleda, mi možemo objasniti činje nic u da se sadržaj sna, da t somatski m nadražajim a ne preterano g intenziteta, ne pojavljuje u svima sno vim a i svak e noći.1
Možda ć e jeda n prime r koji na s ponovo vrać a n a tumačenj e sn a najbolje objasniti moje mišljenje. Jed nog dan a muči o sa m s e d a bi h shvatio šta b i mogl o značiti osećanje sprečenosti, da se čovek ne može po krenut i s mesta, da se nešt o ne može uradit i itd. Sle- deće noći imao sa m ovakav san : Izlazim u vrlo ne potpunoj toaleti iz jednog stana u parteru preko ste penica na jedan viši sprat. Pri tom svaki put preska čem po tri stepenice, radujem se što se stepenicama mogu tako spretno penjati. Odjednom primećujem da niz stepenice silazi jedna služavka, dakle da mi ide u susret. Ja se stidim, hoću da požurim i sad se po javljuje ovaj osećaj sprečenosti, stojim nepomično na stepenicama i ne mogu da se pomerim.
Analiza: Situacija sna je uzet a iz svakodnevn e stvarnosti. U jedno j kući u Beču ja drži m dv a stan a
1 Rank je u nizu svojih radova pokazao da su izvesni snovi buđenja, izazvani organskim nadražajima (nadražaj gonjenja na mokrenje, polucijski snovi) naročito pogodni da demonstriraju borbu između potrebe za spavanjem i zahteva organske potrebe^ kao i uticaj ove potrebe na sadržaj snova.
16 Fro^d, Odabrana dela, VI
242 Tumačenje snova, I
koja su među sobom povezana samo stepenicama spo- lja. U visokom parteru nalaze se moj lekarski stan i moja radna soba, a sprat više su stambene prostorije. Kad u kasne sate završim svoj posao dole, ja se pe njem stepenicama u spavaću sobu. Uveče pre ovog sna ovaj kratki put načinio sam zaista u malo deran- žiranoj toaleti, tj. raskomotio sam kragnu, odložio kravatu i manžetne; u snu se od toga stvorio jedan viši, ali kao obično, neodređeni stepen neobučenosti. Preskakanje stepenica je moj uobičajeni način penja nja stepenicama, uostalom već u snu priznato ispu njenje želje, jer lakoćom ovog uspeha često sam se tešio zbog stanja rada moga srca. Dalje je ovaj način penjanja stepenicama efikasna suprotnost smetnji u drugom delu sna. On mi pokazuje — za što dokaz nije ni bio potreban — da san nema nikakvu teškoću da sebi predstavi motorne akcije izvedene u punom savršenstvu; pomislite samo na letenje u snu!
Stepenice kojima idem, međutim, nisu stepenice u mojoj kući; najpre ja ih ne prepoznajem, tek oso ba koja mi dolazi u susret daje mi objašnjenje na koje se mesto misli. Ova osoba je služavka one stare dame koju dva puta dnevno posećujem da bih joj davao injekcije: stepenice su takođe potpuno slične stepe nicama kojima moram onde dva puta dnevno da se penjem.
Otkud sad ove stepenice i ova ženska osoba dola ze u moj san? Stid koji osećamo zato što nismo pot puno obučeni ima nesumnjivo seksualni karakter; devojka o kojoj sanjam starija je od mene, namćo- rasta i nimalo privlačna. Na ova pitanja ne pada mi sad na pamet ništa drugo nego ovo: Kad u ovoj kući obavljam svoju jutarnju posetu, obično me na stepe nicama obuzme nakašljivanje i tada pljujem na ste penice. U oba ova sprata, naime, ne nalazi se nijedna pljuvaonica, a ja zastupam gledište da održavanje čistoće na stepeništu ne treba da ide na moj račun, nego da treba da se omogući postavljanjem jedne pljuvaonice. Domaćica zgrade, takođe jedna starija i džandrljiva osoba, ali sa istinktom za čistoću, što sam spreman da joj priznam, u ovoj stvari zauzima drugo
Tipični snovi 243
gledište. Ona vreba na mene, da li ću opet sebi dozvo liti pomenutu slobodu, i kad je to konstatovala, onda je jasno čujem kako gunđa. Takođe mi danima odriče uobičajeno poštovanje ako se sretnemo. Na dan pre sna dobila je domaćica zgrade pojačanje u vidu slu žavke. Kao i obično, ja sam žurno svršio sa posetom kod bolesnice kad me služavka u predsoblju zaustavi i načini napomenu: „Gospodin doktor bi mogli da nas već da očiste cipele, pre nego što uđete u sobu. Crveni tepih je opet sasvim prljav od vaših nogu."
1 ovo je jedino pravo koje stepenice i služavka mogu ostvariti da bi se u mom snu mogli pojaviti.
Između mog letenja preko stepenica i pljuvanja na stepenicama postoji uska veza. Katar ždrela i srča ne tegobe treba da predstavljaju kazne za porok pu šenja, zbog kojeg naravno ni kod domaćice zgrade ne uživam baš glas nekog velikog čistunca, u jednoj kući kao i u drugoj, koje je san stopio u jednu tvo revinu.
Dalje tumačenje ovoga sna moram odložiti za kasnije, kada budem u stanju da ispričam odakle do lazi taj tipični san o nepotpunoj odevenosti. Pomi- njem samo kao prethodni rezultat ispričanog sna da se senzacije sna o sprečenom kretanju izazivaju svu da gde za njima oseća potrebu neko stanje. Naročito stanje moga motiliteta za vreme spavanja nije moglo biti uzrok ove sadržine sna jer, trenutak ranije, vi deo sam samog sebe, kao za potvrdu ove činjenice, kako lakih nogu jurim stepenicama.