Svako empirijsko proučavanje kako povijesnih tako i suvremenih kultura nalazi sljedeće: što je kultura složenija i hijerarhičnija, to teže moraju raditi njezini pripadnici i to su im užurbaniji životi. Pogledajte samo koliko sati tjedno radi prosječni menadžer (oko 60) i koliko obitelji ima dvoje radnika koji rade 40 sati na tjedan da bi otplatili kredit i nahranili obitelj.
"Lagodno" stanje "slobode" uživa vrlo malobrojna klasa ljudi unutar grada/države: privredni i politički vladari. A budući da vladajuća klasa ne proizvodi hranu, oni koji je proizvode moraju provesti dodatno vrijeme pribavljajući hranu za one koji ne rade.
Šošonima je dnevno potrebno 2000 kalorija, baš ako i svakom drugom ljudskom biću. Ali njima su prosjeku trebala samo dva sata na dan da si osiguraju potreban obrok, jer bili su nomadski narod koji se selio s jednoga mjesta na drugi, slijedeći svoj izvor hrane. Kako su se godišnja doba mijenjala i kad bi na jednome mjestu hrana postala oskudna, jednostavno su se preselili na drugo mjesto. Ako im je jedna vrsta hrane postala nedostupna, znali su gdje pronaći drugu.
Richard Lee, profesor na sveučilištu u Torontu otkrio je da je slično strukturirana plemenska skupina naroda Kung iz pustinje Kalahari u Africi provodila manje od 15 sati tjedno (otprilike 2 sata na dan) prikupljajući hranu i ispunjavajući ostale životne potrebe. Ostatak vremena provodili su igrajući se, pričajući priče, svirajući. John Yellen iz Državnog znanstvenog instituta našao je da isto vrijedi za Hotentote, još jednu lovačko/skupljačku plemensku skupinu iz Afrike.