Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član borivoj

Upisao:

borivoj

OBJAVLJENO:

PROČITANO

558

PUTA

OD 14.01.2018.

SLIKE MOŽDANIH AKTIVNOSTI ZA VREME YOGA NIDRE

SLIKE MOŽDANIH AKTIVNOSTI ZA VREME YOGA NIDRE
Istraživači su po prvi put uspeli da naprave slike mozga tokom stanja duboke medititivne relaksacije sa kratkim vremenskim razmacima kao jedan minut po fotografiji.

II SLIKE MOŽDANIH AKTIVNOSTI ZA VREME YOGA NIDRE

 

Istraživači su po prvi put uspeli da naprave slike mozga tokom stanja duboke medititivne relaksacije  sa kratkim vremenskim razmacima kao jedan minut po fotografiji. Slike su napravljene sa naprednim medicinskim istraživačkim instrumentima, PET skener na Državnoj univerzitetskoj bolnici u Kopenhagenu. Inicijatori su bili istraživači Dr.Hans Lou i DR.Troels Kjear sa Instituta Kennedy iz Kopenhagena.

 

Istraživanje je nastalo sa namerom da se meri svesnost. Skandinavska škola yoge i meditacija je pre toga  sarađivala sa brojnim istraživačima koji su posmatrali efekte yoga disanja (pranayame) na krvni pritisak, kao i neke druge stvari  ali merenje svesnosti i kako funkcioniše mozak u stanju svesne kontrole pažnjom je bilo nešto novo.

 

Prvo je predloženo da se mere ljudi koji izvode Kriya yogu. To je meditacija koja je dala različite rezultate pri drugim merenjima. Za sada je moguće meriti u ležećem položaju u PET skeneru dok nije moguće vršiti merenje sedeći u meditativnom položaju.

 

Odlučeno je da se izvrši merenje tokom yoga nidre vođene od strane Swami Janakananda. Time je omogućeno da svi koji su prošli ovo istraživanje prođu kroz iste stvari. Takođe je bila namera da se ograniče oni koji su praktikovali Kriya yogu svakodnevno –trebalo je da izvode Kriya yogu svakog jutra pre nego što dođu u bolnicu na skeniranje.

 

2.1 Merenja

 

Osobe su pojedinačno skenirane u PET skeneru. Potrebno je svega jedan minut da bi se prikupili podaci skeniranja mozga ali takođe je bilo potrebno sačekati deset minuta pre nego se uradi sledeća fotografija. Osam slika je proizvedeno iz skeniranog materijala. Te slike pokazuju koja područja su bila aktivna pre (jedna slika), u toku

( četiri slike), i nakon yoga nidre ( tri fotografije).

Osoba koja je u skeneru se ne uznemirava slikanjem i vežba yoga nidru od početka do kraja bez pauze.

 

U isto vreme aktivnost uma se meri EEG tokom cele procedure. EEG kriva pokazuje, kao što se očekivalo da je osoba bila u meditativnom stanju tokom yoga nidre.

 

Naknadno slike njihovih mozgova su urađene u istoj veličini iz razloga što je važno da različita područja mozga budu tačno iste veličine i na istoj lokaciji. Podaci sa slika su uspoređeni i srednja veličina je izmerena.

 

Slike su  pre svega urađenje u stanju pre yoga nidre tj. u svesnom stanju sa očima zatvorenim kao i slike u četri različite faze tokom yoga nidre. Uspoređivanjem podataka i izolovanjem normalne aktivnosti mozga od aktivnosti tokom yoga nidre moguće je videti u kojim područjima mozga dolazi do povećanja aktivnosti tokom yoga nidre.

 

Kako bi se otkrilo šta je karakteristično za normalno stanje u usporedbi sa stanjem u toku yoga nidre kombinovane su vrednosti slika pre i nakon yoga nidre, i četiri slike tokom yoga nidre.

 

Sada su istraživači hteli da sagledaju razliku između različitih faza yoga nidre. Tokom prve slike osoba je prolazila kroz iskustvo svesnosti svog tela, posebno različite delove lica. Druga slika je bila u trenutku prolaska kroz iskustvo sreće i zadovoljstva , treća tokom iskustva sunčanog dana na selu i poslednja četvtra na samom kraju yoga nidre tokom iskustva «ko sam ja».

 

Nakon pripreme podataka dve različite slike su se pojavile: one su pokazivale da konkretniji zadaci kao osećaj sopstvenog tela i zemlje aktiviraju ista područja mozga (slika br.4) a da apstraktniji zadaci kao sreća i ko sam ja aktiviraju druge regije (slika br.3).

 

2.2 Rezultati

 

Merenja aktivnosti mozga (EEG) tokom yoga nidre pokazuju da se osoba nalazi u duboko relaksiranom stanju sve vreme, sličnom spavanju. Teta aktivnost se značajno pojavila  na svih dvadeset i jednoj elektrodi (11%). Redukcija alfa aktivnosti je bila beznačajna što govori u prilog tome da ovo meditativno stanje je sve ukupno različito od stanja spavanja i obuhvata svesnu pažnju. Takođe stanje je konstantno i jednako raspoređeno celim mozgom svih 45 minuta trajanja relaksacije.

 

Istraživanje je trajalo jedan sat i trideset minuta po svakom učesniku. Tokom tog perioda osoba je ležala nepomično u istom položaju. Kada su uspoređivana stanja pre (kada je osoba ležala i odmarala se ) i tokom yoga nidre merenja su pokazala značajnu razliku između ta dva stanja. Ovo govori o tome da je važno primeniti tehniku ako želimo postići rezultate.

 

PET skener slike pokazuju da osobe nisu bile u uspavanom i nesvesnom stanju tokom relaksacije što je očekivano ako se neko nalazi u tako dubokom stanju. Osoba je ostala značajno iskontrolisana tokom yoga nidre. Jasno se vidi kako specifični delovi mozga se aktiviraju sekvencionalno u zavisnosti od toga u kom delu yoga nidre se trenutno nalazi. Ono što se dešava sa mozgom nije stvar slučajnosti.

Pokazalo se iznenađujuće značajno poklapanje između slika sedam različitih yoga instruktora koji su učestvovali u ovom istraživanju.

 

Ponekad može da deluje paradoksalno onima koji nemaju iskustva sa meditacijom, činjenica da ovi jasni rezultati otkrivaju visok nivo koncentracije bez ulaganja truda. Tokom yoga nidre nema forsiranja stvari koje se dešavaju, čak naprotiv. EEG pokazuje da se radi o opuštenosti od početka do kraja. Prate se instrukcije i prolazi kroz iskustvo kao kada dete sluša bajku- aktivno i sudelujući ali bez napora.

 

Rezultati su potvrdili iskustva yogija: koncentracija je spontano stanje koje dolazi samo od sebe kada je upotrebljen metod  koji uklanja sve što dovodi do njenog zaustavljanja.

 

I kao što su doktori rekli:»To potvrđuje da 1.5 kg moždane mase sa nepoznatim sadržajem može kontrolisati svoju aktivnost na  zapanjujuće  precizan način, sa holističke tačke gledišta, to je indikacija da telo i duša deluju jedinstveno.

 

 

2.3 Zaključak

 

Svesnost tokom yoga nidre je veoma dukoka i stabilna.

 

U isto vreme meranja pokazuju, po prvi put da možemo biti u potpunosti svesni u toku tako dubokog stanja- da se može svesno iskustiti i kontrolisati aktivnost mozga spontano. To potvrđuje da je meditacija četvrto osnovno stanje, jednako spavanju, snevanju i budnosti.

 

Rezultati su time veoma važne novosti u ovoj oblasti istraživanja!!

 

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U STUDENOM...

STUDENI...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Danas je Međunarodni dan tolerancije, pa poradimo malo na tome. Lp

    16.11.2024. 03:29h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je martinje povodom tog dana želimo sretan imendan svim Martinama I Martinima!

    11.11.2024. 08:14h
  • Član bglavacbglavac

    Vrijeme leti, sve je hladnije, želim vam ovu nedjelju toplu i radosnu. Lp

    10.11.2024. 09:09h
  • Član iridairida

    Edine, ti se tako rijetko pojaviš, pa ne zamjeri ako previdimo da si svratio, dobar ti dan!

    30.10.2024. 12:33h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Dobro veče.

    28.10.2024. 22:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Blagoslovljenu i sretnu nedjelju vam želim. Lp

    13.10.2024. 08:02h
  • Član iridairida

    Dobro nam došao listopad...:-)

    01.10.2024. 01:57h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Yoga Nidra Slike moždanih valova u Yoga Nidri