Vrlo je malen broj izvještaja o »prijašnjim životima« pod hipnozom koji ne sadrže unutrašnje proturječnosti i povijesne netočnosti. To, međutim, nije dovoljno da bismo mogli isključiti činjenicu kako se u nekim slučajevima hipnotičke regresije izvještava o istinskim događajima iz prijašnjih života.
Psiholozi su postavili svoje vlastite teorije o objašnjenju hipnotičke regresije. Iako se djelomično osporava da reinkarnacija pritom igra neku ulogu, ipak se prihvaća djelovanje nečeg što još uvijek leži izvan područja objektivno-znanstvenog objašnjenja. Uglavnom postoje dva pokušaja tumačenja hipnotičke regresije: »normalno« i »paranormalno«.
Znatnu ulogu u odnosu između hipnotizera i njegova ispitanika igra prijemljivost na sugestiju. Ako ispitanik zna da hipnotizer vrši pokus o regresiji, to može biti dovoljno za njegovo reagiranje kao da je on »imao« prijašnji život. Nesvjesne stvaralačke snage čovjeka - njegova sposobnost stvaranja mitova - izuzetno je jaka.
Čovjek može pod hipnozom razviti svoj glumački, slikarski, literarni ili glazbeni talent, koji ne samo da može nadilaziti njegove vlastite sposobnosti, nego i one prosječnih ljudi. Iz tog bi razloga pokusna osoba mogla izmisliti bez priprema i s iznenađujućom uvjerljivošću svoj prijašnji život, samo zato da bi zadovoljila hipnotizera.
Materijal za takve »živote« može potjecati iz najrazličitijih izvora. San koji se češće ponavlja i koji je »živo« sanjan, može se upravo zbog tih svojstava osjećati toliko značajnim da pruža materijal za izmaštani život, iako se on zapravo vraća na psihosomatski ili realni događaj, kao na traumatski doživljaj rođenja.
Postoji mogućnost da su roditelji ili bliske osobe iz najranijeg djetinjstva, ili čak u vrijeme prije rođenja, izvršili stanovito utiskivanje u podsvijest. Naime, dokazano je da fetus može zapažati zvukove i događaje koji dolaze izvan majčine utrobe.
Tako bi neki ispitanik koji dobro poznaje povijest mogao na temelju svojeg znanja izmaštati više »prijašnjih« života i smjestiti ih u različita povijesna razdoblja. Hipnotizerove misli koje svjesno ili podsvjesno dopiru do ispitanika, ispitanik može primati i dalje ih preoblikovati.
Čak i jedan neiskusni hipnotizer može izazvati određenu reakciju u ispitanika. Često i sam hipnotizer nije načisto s time postavlja li sugestivna pitanja.
Automatska slikanja Madge Gill, domaćice iz Londona, koja je umrla 1961. Ona ovom slikanju pripisuje djelovanju svog »kontrolnog« duha imenom Myrninerest.
Materijal za tokove prijašnjeg života daje i hipermnezija, to jest izvanredno dobro pamćenje svih, pa i najsitnijih pojedinosti, te kriptomnezija, to jest otkrivanje zatomljenih sjećanja. Događaje koji se na taj način »vraćaju natrag« može podsvijest ispitanika dramaturški preraditi, te na taj način izmisliti u svojoj uobrazilji jedan prijašnji život koji počiva na iskustvima. Neka osoba u knjižnici preleti pogledom u nekoliko minuta tiskanu stranicu pisanu starim jezikom, a zatim može desetljećima kasnije potpuno minuciozno reproducirati upravo taj tekst.
Na taj bi se način mogao protumačiti i slučaj »Bridey Murphy«, naime, dramaturškom preradom u podsvijesti. Amerikanka Virginia Tighe postala je pod hipnozom Bridey Murphy.
Časopis Chicago American iznosi u svom prikazu tog slučaja da stanovite činjenice ipak pobijaju teoriju reinkarnacije. Kao dijete stanovala je Virginia Tighe u Chicagu, u susjedstvu irske obitelji Corkell. Jedno od njenih prijateljstava iz djetinjstva bijaše i Kevin Corkell. Bridey Murphy je pripovijedala da je živjela u Corku i imala prijatelja koji se zvao Kevin. Međutim, još je važnija činjenica, tvrde novine, da je djevojačko prezime Kevin Corkell bilo Bridey Murphy. Nadalje, sestra Virginije Tighe pala je niz stepenice u sličnim okolnostima kao i Bridey Murphy.
No, prema navodima profesora C.J. Ducassea sa Sveučilišta Brown, to podudaranje ne može samo po sebi ni potvrditi niti osporiti argument da Bridey Murphy predstavlja samo utjelovljenje sjećanja iz djetinjstva Virginije Tighe, a isto tako ne daje nikakav dokaz o reinkarnaciji Bridey Murphy kao Virginije Tighe. Taj će slučaj ostati neobjašnjenim.
Nastavlja se...