SIMPTOMI PATOLOGIJE I NORMALNOG RADA DEBELOG CREVA
Dakle, mnog o smo saznali o funkciji debelog creva i načinima uspostavljanja njegovog rada. Pri tom ste sigur no pomislili - ovo važi za druge, kod men e je sve u redu. Razmislite o tome trezveno. Prema podacima mnogih proktologa, između ostalog i osnivača proktološke škole u Rusiji profesora A. M. Amineva. kod uzrasta do 3 godine javljaju se najrazličitija oboljenja probavnog trakta.
Ovo poglavlje će vam. verovatno. pomoći da saznate da lij e vaše debelo crevo u redu. pokazujući spoljašnje simp tome, koji ukazuju na patološki proces u njemu (i kakav je to proces). To će vam pomoći da se orijentišete i da sa određenim ciljem odaberete sredstva i načine lečenja.
Simptomi patologije
* Zatvor: obložen jezik, smrad pri disanju, iznenadna glavobolja, apatija, pospanost, mučnina u donjem delu sto maka, naduvenost stomaka, bolovi i krčanje u stomaku, gubitak apetita, nasilna - nedovoljna stolica, ospe na koži, neprijatan zadah iz tela, zatvorenost, razdražljivost. mračne misli.
* Nespecifični gnojni ko/itis (upala sluznice debelog creva, stvaranje gnojnih rana) - javlja se u uzrastu od 10 do 30 godina života. Spoljašnji simptomi izraženi su kod 60-7 5 posto bolesnika: patološke promene na koži, upala sluzokože usne duplje (stomatitisi). oštećenje očne sluznice (konjuktivitisi). upala zglobova (artritisi), oboljenja jetre.
* Polipi ..signaliziraju" o sebi rastom visećih mladeža na vratu i ispod pazuha.
* Crne naslage na zubima ukazuju na prisustvo skrivene degenerativne promene sluzokože debelog creva. njenog oblaganja crnim filmom od plesni i avitaminoze vitamina A.
* Od raznovrsnih disfunkcija debelog creva stradaju koža i sluzokoža: sinusitis, rinitis. angina, adenopatija. sto matitis, gingivitis, glositis (upala jezika), zubobolja, bron hijalna astma, groznica (herpes).
Ukoliko vam se navedeni simptomi počinju češće javljati ili već postoje (normalno ih uopšte nema), počnite da spro- vodite program lečenja debelog creva.
Regulisanje rada debelog creva
Evo nekoliko preporuka kako da se orijentišete prema ekskrementnim masama, da li vam odgovara hrana ili ne i koliko je često možete upotrebljavati.
Zapamtite sledeće: sve vrste mesa, ribe. jaja. mleko, mladi kravlji sir. sirevi. supe, buljoni. turšija (kiseline), ka kao, kafa. jak čaj. beli hleb. poslastičarski kolači, torte, beli šećer, smućkane kaše. fida. beli dvopek - stvaraju ekskre- mentno kamenje. Borovnica, divlja trešnja, kupina, kruške, dunja - jednostavno stežu. Zbog toga što to voće po svom sastavu predstavlja jednorodnu, monomernu masu. koja se, dehidrirajući u debelom crevu, pretvara u tvrdi ekskre- ment, koji. ukoliko se ne nataloži u skladištima debelog creva. može da ozledi i rani anus pri njegovom izbacivanju. Nagomilavajući se u takozvane ..ekskrementne čepove" , ta masa bitno otežava akt đefekacije. prouzrokuje nepotrebno naprezanje, koje izaziva pukotine na anusu itd. Krajnji re zultat je da prvo vidite da izlazi „ovčji ekskrement " (u obliku oraščića), a zatim tečniji. Da do toga ne bi došlo, trudite se da manje upotrebljavate navedene produkte ili ih kombinu- jte sa biljnom grubovlaknastom hranom. Hranljiva vlakna zadržavaju vodu, što sprečava dehidraciju ekskrementnih masa, ne menja osmozni pritisak u lumenu probavnog siste ma i formira fekalne mase potrebne konzistencije (gustine). Prema tome , čim se pojavi „ovčji ekskrement" odmah ana lizirajte koje ste od navedenih namirnica jeli. Odustanite privremeno od te namirnice, jedite više salate, neobrane prekrupe. a zatim povremeno uključujte tu namirnicu u svoj dnevni obrok. To će vam omogućiti da regulišete stolicu i da vam creva funkcionišu normalno.
Simptomi normalnog rada debelog creva
Pažljivo posmatrajte svoju stolicu. Ona mora da bude redovna i u idealnom slučaju creva treba da prorade 1-2 sata posle svakog uzimanja hrane. Ekskrement po svojoj konzistenciji (čvrstoći, gustini) treba da podseća najedno - rodnu masu u vidu paste, oblika kobasice, bez neprijatnog mirisa i ne srne da prlja klozetsku solju (ne srne da se zalepi da se ne može oribati) posle puštanja vode. Defekacija treba da bude lagana i momentalna.
Posle svake stolice treba oprati anus ispod mlaza vode (a ne brisati papirom). Treba koristiti prohladnu vodu, mlaz ne sme biti jak. da ne iritira. Posle ispiranja treba medicu (perineum) posušiti specijalnim mekim peškirićem.
To je , u principu, osnovno što treba znati o debelom crevu, da bismo ga mogli samostalno obnoviti i učiniti zdravim.
Preporučujem da se počne od urinskih klistira. Ostalo birajte prema ličnom osećanju i specifičnosti oboljenja. Hranite se pravilno, o tome možete pročitati u knjizi Ishrana i hrana. Ukoliko ne želite da iz osnova promenile ishranu ponovo ćete zapušili debelo crevo i sav trud da budete zdra vi biće uzaludan.
Kada očistite debelo crevo, treba pristupiti čišćenju jetre. Lično smatram da su ta dva čišćenja obavezna i glavna. Dalja čišćenja i rehabilitacija proističu sami od sebe, ukoliko se pravilno hranite.