POGLAVLJE XI
SEDAM YOGA VJEŽBI
Slijedi sedam yoga vježbi namijenjenih razvijanju pluća, mišića, ligamenata, plućnih alveola i drugo . Vrlo s u jednostavne ali čudesn o djelotvorne. N e dopustit e da jednostavnost ovih vježbi uzrokuje gubitak interesa. On e su rezultat pažljivog eksperimentiranja i vježbanja te čine suštinu brojni h komplicirani h i teških vježbi iz kojih su ovdje izdvojeni nevažni dijelovi. Ostal e su suštinske karakteristike.
(I) ZADRŽAVAJUĆE DISANJE
Ovo m važno m vježbo m jačaj u s e i razvijaj u respiratorni mišići jednako kao i pluća. Cesto izvođenje im a tendenciju širenja grudnog a koša. Yogini su otkrili da povremen o zadržavanje zraka, nakon što se pluć a ispun e potpuni m udisajem , im a vrlo koristan učina k i to ne sam o na respiratorne organ e neg o i na organ e probave , na živčani sustav i na krv. Otkril i su da povremen o zadržavanje dah a čisti zrak koji je zaosta o u plućim a od posljednjeg udisaja te da se na taj nači n krv potpunij e zasićuje kisikom . Također znaju da zrak zadrža n n a ovaj nači n sakuplj a sve otpadn e tvari. Izbacivanje m ovakvoga zraka odstranjuj u se štetni sastojci i čiste pluć a jednak o ka o što se uporabo m purgativa čiste crijeva. Vježba se preporuča pri razni m poremećajim a i tegobam a s želucem, jetrima i krvi. Opažen o je da se ovo m metodo m osob a često rješava lošeg dah a uzrok kojega je vrlo često loša ventilacija pluća. Savjetujem čitatelju da ovoj vježbi prida posebn u pozornos t jer njezina je djelotvornost doista velika. Već i sami postupc i vježbanja pružit će vam jasn u sliku o vrijednosti ove metode .
1.) Stanite uspravno.
2.) Udahnit e potpun i dah .
3.) Zadržite zrak što dulje možet e a da se pri tom e ne
naprežete.
4.) Izdahnite energično kroz otvorena usta. 5.) Vježbajte pročišćujuće disanje.
Na početku ćete da h zadržavati vrlo kratko ali nako n kratkotrajno g vježbanj a dolaz i d o znatno g poboljšanja . Želite li vidjeti kolik o ste napredoval i mjerite vrijeme zadržavanja udahnutog a zraka.
(II) STIMULIRANJE PLUĆNIH ALVEOLA
Svrha ove vježbe je stimulacija plućni h alveola. Početnici ne smiju pretjerivati s ovo m vježbom , a ni u ko m slučaju ne smiju je izvoditi energično. Nek i će već nako n prvih pokušaj a osjetiti vrtoglavicu. U to m slučaju trebaju prošetati i odgodit i vježbu za kasnije.
1.) Stanite uspravn o s rukam a spušteni m ni z tijelo. 2.) Dišite polak o i postupno .
3.) Za vrijeme udisaja nježn o lupkajte grudn i koš s jagodicam a prstiju stalno mijenjajući položaj .
4.) Kad a pluća ispunite zrakom , zadržite dah i udarite o prsa dlanovima .
5.) Vježbajte „pročišćujuć e disanje" .
Ova je vježba vrlo osvježavajuća i stimulirajuća za
čitavo tijelo. Dobr o je poznat a praktičaru yoge. Velik broj plućnih alveola vremeno m postaje neaktivan zbo g nepotpuno g disanja. Zbo g toga alveole često atrofiraju. Osob i koja godinam a nepravilno diše neće biti lako potaknut i n a aktivnos t sve bolesn e plućn e alveole provođenje m potpunog a disanja , ali ova će vježbe vremeno m dati željene rezultate. Zat o ju je vrijedn o proučit i i prakticirati.
(III) RASTEZANJE REBARA
Spomenul i sm o da su rebra povezana s hrskavicom koja dopušt a određen u ekspanziju . Pri ispravno m disanju rebra imaju važnu ulogu. Dobr o je povremen o na njih primijeniti posebn u vježbu kako bi se sačuvala njihova elastičnost. Stajanje ili sjedenje u nepravilno m položaju , što je vrlo karakteristična navika zapadno g čovjeka, čini rebra kruti m i neelastičnim. Ovo m ćete vježbo m zasigurn o nadići ovakvo stanje.
1.) Stanite uspravno .
2.) Podignit e ruke do razine pazuha . Palac oslonite o pazušn u jamicu , dlanov e na prsn i koš a vrhove prstiju položit e na prsn u kost.
3.) Udahnit e potpun i zdah .
4.) Zadržite zrak neko vrijeme.
5.) Poto m nježn o gnječite prsn i koš i polagan o izdišite.
6.) Prakticirajte „pročišćujuć e disanje" .
Vježbajte umjeren o i ne pretjerujte.
(IV) ŠIRENJE GRUDNOGA KOŠA
Obavljajuć i razn e poslov e saginjem o se i to m kretnjo m kontrahiram o grudn i koš . N a taj nači n stvaramo korisne podražaje na prsni koš ali i na plućn o tkivo. Ovo m vježbom izvodim o pokrete koji obnavljaju prirodn o stanje respiratornog sustava.
1.) Stanite uspravno .
2.) Udahnit e potpun i udah . 3.) Zadržite zrak.
4.) Ispružite obje ruke prem a naprijed; stisnite šake i
položit e ih u istu ravnin u s ramenima .
5.) Tada energično povucit e šake natrag u položa j tik d o ramena.
6.) Zati m ih ponovn o ispružite i povucite. Ponovite ovaj postupa k nekoliko puta.
7.) Izdahnite energično (snažno) kro z otvorena usta.
8.) Vježbajte pročišćujuće disanje.
Pri izvođenju ove vježbe postupajt e umjeren o i ne pretjerujte.
(V) VJEŽBA HODANJA
1.) Koračajte podignut e glave. Bradu lagano povucite prem a dole a ramen a neznatn o zabacite unatrag. Korac i trebaju biti odmjereni .
2.) Udahnit e potpun i da h i u seb i brojit e 1,2,3,4,5,6,7,8. Svaki bro j nek a označav a jeda n korak a udisaj neka traje osa m koraka.
3.) Izdišite polak o kro z no s brojeći ka o i prij e - 1,2,3,4,5,6,7,8 - svaki broj jedan korak.
4.) Stanite i odmorit e se na trenutak. Zati m nastavite hodat i i brojati. Svaki bro j jedan korak.
5.) Ponavljajte ovu vježbu sve do k se ne umorite .
Možet e je vježbati nekoliko put a dnevno.
Nek i yogini prakticiraju ovu vježbu zadržavajući da h tijeko m četiri koraka. I tijeko m osa m korak a vrijeme udisaja i izdisaja je jednako . Provodite ov u vježbu kad go d možete.
(VI) JUTARNJA VJEŽBA
1.) Zauzmit e vojnici stav - podignit e glavu, pogle d nek a j e usmjere n prem a naprijed , ramen a s u zabačena, koljena ukrućen a a ruke položen e uz tijelo.
2.) Podignite polak o tijelo na nožn e prste; udahnit e potpun i udah , mirn o i staloženo.
3.) Zadržit e da h nekoliko sekundi , održavajući isti položaj .
4.) Polako se vratite u prvi stav istodobn o izdišući zrak kro z nos.
5.) Vježbajte pročišćujuće disanje. 6.) Ponovite vježbu nekoliko puta.
(VII) STIMULIRANJE CIRKULACIJE
1.) Stanite uspravno.
2.) Udahnit e potpun i uda h i zadržite ga.
3.) Sagnite se polak o prem a naprijed i uhvatite štap ili šibu mirn o i čvrsto a tada postupn o unesite svu svoju snagu u stisak.
4.) Otpustit e stisak, vratite se u početn i položa j i izdahnite.
5.) Završite vježbu s pročišćujući m disanjem .
Ov a se vježba mož e provodit i bez korištenja štapa ili šibe tako da hvatate imaginarn i štap. U to m slučaju snago m svoje volje provedite stisak. Ovo m poznato m yog a vježbo m stimulirat e cirkulacij u s pomoć u potiskivanja arterijske krvi u ekstremitete i povlačenj a venske krvi u srce i pluć a kako bi mogl i preuzeti kisik koji se udiše zrakom . U slučaju slabe cirkulacije pluć a n e sadrž e dovoljn u količin u krv i koj a s e n a zadovoljavajući nači n uspijeva oksigenizirati. U to m slučaju čitav tjelesni sustav nem a bil o kakve koristi od poboljšano g načina disanja. Preporuča se prakticiranje ove vježbe skup a s redovni m vježbanje m potpuno g disanja.