Treća jedinica
Saveznik ima svoja pravila
Ideja da saveznik ima svoja pravila jedina je od svih komponenata koje ulaze u pojam „saveznika" neophodna da bi se objasnilo šta je saveznik. Zbog te neophodnosti naveo sam je kao treću glavnu jedinicu u ovoj strukturalnoj shemi.
Ta pravila, koja je don Huan nazivao još i zakonom, bila su kruta organizaciona koncepcija koja reguliše sve radnje koje treba izvršiti i pona šanje koga se mora pridržavati tokom celog procesa rada sa saveznikom. Pravila se prenose usmeno s učitelja na učenika, teorijski bez ikakve promene, trajnom saradnjom između njih dvojice. Ta pravila su prema tome nešto više od zbirke propisa; ona su, moglo bi se reći, popis onih delatnosti pomoću kojih se održava pravac koji se mora slediti u procesu manipulisanja saveznikom.
Nema sumnje da bi mnogi elementi ušli u don Huanovu definiciju saveznika kao „sile sposobne da
iznesu čoveka izvan granica njega samog". Svako ko prihvati tu definiciju mogao bi s razlogom pretposta viti da je saveznik sve što poseduje tu osobinu. I logično, čak i telesna stanja koja su posledica gladi, umora, bolesti, i tome sličnog, mogla su da posluže kao saveznici, jer su i ona kadra da čoveka izvedu van granica obične stvarnosti. Ali ideja da saveznik ima svoja pravila otklanja tu mogućnost. Saveznik je sila koja ima svoja pravila. Ništa drugo ne može se smatrati saveznikom zato što to drugo nema svojih pravila.
Kao pojam, ta pravila obuhvataju sledeće ideje i njihove komponente: 1) pravila su nepromenljiva;
2) pravila nisu kumulativna; 3) pravila se potvrđuju u običnoj stvarnosti; 4) pravila se potvrđuju i u ne-običnoj stvarnosti; i 5) pravila se potvrđuju posebnom saglasnošću.
Pravila su nepromenljiva
Glavne konture delatnosti koje ulaze u sklop pravila jesu neizbežni koraci koje čovek mora da preduzima da bi stigao do operativnog cilja učenja. Obaveznost tih pravila izražena je u ideji da su ona nepromenljiva. Nepromenljivost pravila u tesnoj je vezi s idejom efikasnosti. Dramatično ponašanje dovodi do neprekidne borbe za opstanak, a u tim uslovima samo najefikasniji čin koji se može izvršiti obezbediće čoveku opstanak. Pošto individualističko pozivanje na sopstveno iskustvo nije dopušteno, pravila propisuju radnje koje su jedina mogućnost da čovek ostane živ. Stoga pravila moraju biti nepromenljiva i moraju zahtevati određenu posluš nost.
Povinovanje pravilima ipak nije apsolutno. U toku svog učenja zabeležio sam jedan slučaj kad te nepromenljivosti nije bilo. Don Huan je taj slučaj odstupanja od pravila objasnio kao naročitu milost
koja je usledila posle direktnog posredovanja jednog saveznika. Tu su pravila bila prekršena mojom slučajnom, nenamernom, greškom prilikom upotre be saveznika iz biljke Datura inoxia. Don Huan je iz tog slučaja zaključio da je saveznik kadar da neposredno interveniše i da spreči štetno, i najčešće smrtonosno, dejstvo koje je posledica nepovino- vanja pravilima tog saveznika. Takav primer fleksi bilnosti smatra se uvek posledicom čvrste veze zasnovane na afinitetu između saveznika i njegovog sledbenika.
Pravila nisu kumulativna
Ovde se pretpostavlja da su svi mogući metodi manipulacije saveznika već bili isprobani. Teorijski, pravila nisu kumulativna; ne mogu se uvećati. Ideja da se pravila ne kumuliraju u vezi je takođe s pojmom efikasnosti. Pošto pravila predviđaju jedinu efikasnu mogućnost za opstanak, svaki pokušaj da se ona izmene, ili da se promeni njihov tok uvođenjem novina, smatra se ne samo suvišnim nego i smrtono snim činom. Čovek može samo sopstveno znanje da doda pravilima, bilo da ga u tome vodi učitelj, bilo sam saveznik i to na naročit način. Ovo drugo smatra se primerom neposrednog sticanja znanja, a ne dodatkom skupu pravila tog saveznika.
Pravila se potvrđuju u običnoj stvarnosti
Potvrđivanje pravila znači njihovo proveravanje, čin ispitivanja njihove punovažnosti time što će se ona pragmatično potvrditi na eksperimentalan način. Budući da su ta pravila vezana za situacije u običnoj i ne-običnoj stvarnosti, do njihovog potvrđivanja dolazi u obe te oblasti.
Situacije u običnoj stvarnosti kojima se ta pravila
bave najčešće su veoma neobične, ali, bez obzira kako neobične bile, ta pravila se potvrđuju u običnoj stvarnosti. Zato sam smatrao da je to izvan domena ovog dela i da bi u stvari spadalo u oblast jedne druge studije. Taj deo pravila odnosi se na pojedino sti u postupku kojim se prepoznaju, sakupljaju, mešaju, pripravljaju i neguju biljke u kojima se nalaze saveznici i koje, prema tome, poseduju moć, kao i pojedinosti drugih procedura u vezi sa upotre bom takvih „moćnih" biljki, i druge tome slične pojedinosti.
Pravila se potvrđuju u ne-običnoj stvarnosti
Pravila su takođe potvrđena u ne-običnoj stvar nosti i to potvrđivanje je izvedeno na isti pragmatič ni, eksperimentalni način priznanja punovažnosti koje bi se primenilo i u situacijama obične stvarno sti. Ideja pragmatičnog potvrđivanja obuhvata dve koncepcije: 1) susrete sa saveznikom, koje sam nazvao stanjima ne-obične stvarnosti; i 2) posebne ciljeve pravila.
Stanje ne-obične stvarnosti
Dve biljke u kojima se nalaze saveznici, kad se uzmu u skladu s pravilima što važe za svaku od njih, izazivaju stanja izuzetne percepcije koja je don Huan nazvao susretima sa saveznikom. Naročito je naglašavao izazivanje takvih stanja, podvlačeći ideju da čovek mora da se sreće sa saveznikom što je moguće češće kako bi njegova pravila proverio na pragmatičan, eksperimentalan način. Pretpostavka je bila da je onaj deo pravila koji će se po svoj prilici proveriti u neposrednoj zavisnosti od broja susreta sa saveznikom.
Jedini način da dođe do susreta sa saveznikom je,
prirodno, odgovarajuća upotreba biljke u kojoj se saveznik nalazi. Ali don Huan je i pored toga nagoveštavao da u poodmakloj fazi učenja može doći do tih susreta i bez upotrebe biljke; drugim rečima, oni se mogu izazvati i samo snagom volje.
Susrete sa saveznikom nazvao sam stanjima ne obične stvarnosti. Odlučio sam se za izraz ,,ne-
-obična stvarnost" zato što se on slaže s don Huanovim tvrđenjem da do takvih susreta dolazi u produžetku stvarnosti, stvarnosti koja se samo malo razlikuje od obične stvarnosti svakodnevnog života. Prema tome, ne-obična stvarnost ima neke posebne karakteristike koje, navodno, svako može da utvrdi na isti način. Don Huan te karakteristike nije nikada izričito formulisao, ali njegova uzdržanost je, izgle da, poticala otuda što je smatrao da svako može da polaže pravo na znanje kao na nešto što je lične prirode.
Sledeće karakteristike koje smatram specifičnim za ne-običnu stvarnost potiču iz mog ličnog iskustva. Njih je, i pored njihovog prividno sasvim ličnog porekla, podržao i razradio don Huan u skladu s premisama svog znanja; kao učitelj govorio mi je tako kao da su te karakteristike inherentne u ne-običnoj stvarnosti: 1) ne-obična stvarnost može se koristiti; 2) ne-obična stvarnost sastoji se od više elemenata.
Prva karakteristika — da se ne-obična stvarnost može koristiti — podrazumeva da ona može čoveku pružiti stvarne usluge. Don Huan je često objašnja vao da je glavna svrha njegovog znanja težnja za praktičnim rezultatima i da takvo traganje spada u oblast kako obične tako i ne-obične stvarnosti. Tvrdio je da u njegovom znanju postoje razni načini da se čovek ne-običnom stvarnošću posluži isto kao i običnom. Prema tom tvrđenju, stanja u koja su ljude dovodili saveznici izazivana su sa svesnom namerom da se za nešto iskoriste. U ovom određenom primeru don Huanov rationale bio je taj da se
susreti sa saveznicima organizuju zato da bi čovek doznao njihove tajne, i taj razlog služio je kao strogo merilo da bi se prikrile druge lične pobude koje je čovek mogao imati želeći da se nađe u stanju ne-obične stvarnosti.
Druga karakteristika ne-obične stvarnosti je ta da ona sadrži više elemenata. Ti njeni sastavni elementi su predmeti, radnje, i događaji koje čovek u njoj opaža, prividno svojim čulima, kao sadržaj stanja ne-obične stvarnosti. Celokupna slika ne-obične stvarnosti sačinjena je od elemenata koji, reklo bi se, poseduju osobine elemenata obične stvarnosti i komponenata običnog sna, mada u suštini nisu jednaki ni s jednim ni s drugim.
Po mom ličnom sudu, sastavni elementi ne-obič ne stvarnosti imaju 3 glavne osobine: 1) stabilnost,
2) jedinstvenost, i 3) nedostatak obične saglasnosti. Te osobine ih izdvajaju kao samostalne, odvojene jedinice koje poseduju nesumnjivu individualnost.
Sastavni elementi ne-obične stvarnosti imaju sta bilnost u tom smislu što su stalni. U tom pogledu slični su sastavnim elementima obične stvarnosti, jer se nisu ni pomerali niti su iščezavali, kao što je slučaj s elementima običnih snova. Činilo se da svaka pojedinost koja ulazi u sastavne elemente ne-obične stvarnosti poseduje sopstvenu konkret nost, i to konkretnost koja mi je izgledala neobično stabilna. Ta stabilnost bila je tako naglašena da mi je dozvolila da postavim kriterijum prema kome čovek, u ne-običnoj stvarnosti, uvek može da zasta ne, i da se zadrži neodređeno vreme, da bi razmotrio te sastavne elemente. Primena tog kriterijuma omo gućila mi je da razlikujem stanja ne-obične stvarno sti kojom se služio don Huan od drugih stanja naročite percepcije za koje se moglo pomisliti da su ne-obična stvarnost, ali koja nisu odgovarala tom kriterijumu.
Druga isključiva karakteristika sastavnih eleme nata ne-obične stvarnosti — njihova jedinstvenost
- znači da je svaki detalj tih sastavnih elemenata jedinstven, poseban; činilo se da je svaki detalj izdvojen od ostalih, ili da se ti detalji pojavljuju
1 po 1. Jedinstvenost tih sastavnih elemena ta je dalje, čini se, stvarala izuzetnu potrebu, nužnost, koju je, možda, svako osećao: imperativna potreba, nagon, da se svi ti izdvojeni detalji skupe u jednu celovitu sliku, u jednu celinu. Don Huan je očito bio svestan te potrebe i njom se koristio kad god mu se za to pružila prilika.
Treća jedinstvena karakteristika tih sastavnih ele menata, i najdramatičnija od njih, jeste nedostatak obične saglasnosti. Te sastavne elemente čovek opaža u stanju potpune samoće, što pre liči na samoću čoveka koji je u običnoj stvarnosti svedok nekog neobičnog prizora nego na usamljenost kad se sanja. Budući da stabilnost sastavnih elemenata ne-obične stvarnosti čoveku omogućava da zastane i razmotri svaki od njih koliko god dugo želi, po tome se bezmalo čini da su to elementi svakodnevnog života; međutim, razlika između sastavnih elemenata tih dvaju stanja stvarnosti leži u njihovoj podobnosti za običnu saglasnost. Pod običnom saglasnošću podrazumevam prećutni i implicitni sporazum o tome šta su sastavni elementi svakodnevnog života koje ljudi na razne načine daju jedni drugima. Za sa stavne elemente ne-obične stvarnosti, obična sagla snost bila je nedostižna. U tom pogledu je ne-obična stvarnost bila sličnija stanju sna nego običnoj stvar nosti. Pa ipak, zbog svojih izuzetnih karakteristika, odnosno zbog stabilnosti i jedinstvenosti, sastavni elementi ne-obične stvarnosti stvarali su neodoljiv utisak stvarnosti koja kao da je u čoveku izazivala potrebu da ih vrednuje prema kriterijumu te sagla snosti.
Naročita svrha pravila
Druga komponenta ideje da se pravila proverava- ju u ne-običnoj stvarnosti je ta da pravila imaju određenu svrhu. Ta svrha je da se pomoću saveznika postigne neki koristan cilj. U kontekstu don Huano- vog učenja smatralo se da se pravila uče na taj način što su se potvrđivala u običnoj i ne-običnoj stvarno sti. Međutim, od'učujući vid njegovog učenja bio je potvrđivanje pravila u stanjima ne-obične stvarnosti, i ono što se potvrđivalo u delima i elementima opaženim u ne-običnoj stvarnosti bilo je specifična svrha pravila. Ta naročita svrha odnosila se na moć saveznika, to jest, na manipulisanje saveznikom prvo kao sredstvom a zatim kao pomoćnikom, ali don Huan je uvek svaki primer naročite svrhe pravila tretirao kao jednu jedinicu koja implicitno važi za obe ove oblasti.
Pošto se ta specifična, naročita svrha odnosila na manipulisanje saveznikovom moći, imala je neizbež- nog pratioca — manipulativnu tehniku.
Razni vidovi manipulativne tehnike su u stvari procedure, radnje, koje se preduzimaju u svakom slučaju u kome se manipuliše moći nekog od saveznika. Ideja da se saveznikom može manipuli- sati garantovala je njegovu korisnu upotrebljivost u postizanju pragmatičnih ciljeva, a manipulativna tehnika bile su procedure koje su, navodno, omo gućavale korišćenje saveznika.
Specifična svrha raznih vidova manipulativne tehnike sačinjava jedinstvenu jedinicu koju čaro bnjak mora odlično da poznaje da bi mogao efikasno da zapoveda svom savezniku.
Don Huanovo učenje obuhvatalo je sledeće specifične svrhe pravila tih dvaju saveznika. Ovde sam ih naveo istim redom po kome mi ih je on prikazao.
Prva specifična svrha koja je proverena u ne-
-običnoj stvarnosti bila je ispitivanje saveznika koji
se nalazi u biljci Datura inoxia. Manipulativna tehnika sastojala se u ispijanju napitka načinjenog od jednog dela korena biljke Datura. Pijenje tog napitka izazivalo je plitko, površno stanje ne-obične stvarnosti, koju je don Huan upotrebio za to da me ispita kako bi odredio imam li ili nemam, kao budući učenik, afiniteta prema savezniku iz te biljke. Pret postavlja se da taj napitak čoveka dovodi ili do toga da se na neodređen način fizički dobro oseća ili da ga obuzme osećanje velike nelagodnosti, a don Huan je ta dejstva tumačio tako kao da u prvom slučaju postoji taj afinitet, a u drugom ne postoji.
Druga specifična svrha bila je vidovitost, predvi đanje budućnosti. To je takođe bio deo, pravila saveznika iz biljke Datura inoxia. Don Huan je smatrao da je vidovitost oblik naročitog pokreta, pretpostavljajući da saveznik prenosi čarobnjaka u naročiti deo ne-obične stvarnosti u kome može da vidi događaje za koje inače ne zna.
Manipulativna tehnika druge specifične svrhe je proces uzimanja — apsorpcije. Napitak spravljen od korena biljke Datura pije se, a mast načinjena od semena Daturae maže se po slepoočnicama i čeo nom delu glave. Upotrebio sam izraz „uzimanje — apsorpcija" zato što je apsorbovanje kroz kožu možda doprinelo tome da se po ispijanju napitka pređe u stanje ne-obične stvarnosti, ili je, možda, pijenje napitka pomoglo apsorbovanju kroz kožu.
Ta manipulativna tehnika zahteva upotrebu i drugih elemenata osim biljke Datura, u ovom slučaju dva guštera. Pretpostavlja se da oni služe čarobnjaku kao instrumenti za kretanje, podrazume- vajući pod tim izuzetnu percepciju prema kojoj se on nalazi u naročitoj oblasti u kojoj čovek može da čuje guštera kako govori i da potom vidi sve što mu je on rekao. Don Huan je te pojave objasnio time što gušteri odgovaraju na pitanja koja su im posta vljena u vezi sa vidovitošću.
Treća specifična svrha pravila vezanih za biljke
Datura odnosi se na drugi oblik kretanja — na let čarobnjakovog tela. Prema don Huanovom obja šnjenju, čarobnjak (veštac) koji se služi tim savezni kom može u letu da prevali ogromna rastojanja; let je čarobnjakova sposobnost da se kreće kroz ne-
-običnu stvarnost i da se zatim vrati u običnu stvarnost kad to zaželi.
Manipulativna tehnika, treće specifične svrhe je i proces uzimanja — apsorpcije. Napitak spravljen od korena Daturae se popije, a mast načinjena od semenja iste biljke maže se po tabanima, po unutra šnjoj strani obe noge i po polnim organima.
Treća specifična svrha nije potvrđena u tančine; don Huan mi je dao na znanje da nije otkrio druge vidove manipulativne tehnike koja bi čarobnjaku dopustila da oseća pravac dok se kreće.
Četvrta specifična svrha pravila je ispitivanje u vezi sa saveznikom koji se nalazi u gljivi Psilocybe mexicana. Cilj tog ispitivanja nije da se utvrdi da li postoji ili ne postoji afinitet prema tom savezniku, nego je to pre neizbežni prvi pokušaj, ili susret sa saveznikom.
Manipulativna tehnika za četvrtu specifičnu svrhu sastoji se od pušenja mešavine spravljene od osuše nih gljiva pomešane sa raznim delovima pet drugih biljki od kojih nijedna, koliko se zna, ne sadrži halucinogena svojstva. Ta pravila pridaju naročitu važnost činu uvlačenja dima iz te mešavine; tako je učitelj upotrebljavao izraz humito (mali dim) govo reći o savezniku koji se nalazi u njemu. Ali ja sam taj proces nazvao „uzimanje—inhalacija" zato što je to kombinacija u kojoj se mešavina prvo uzme u usta a zatim uvlače dim. Te gljive su se, zbog svoje mekoće, sušeći se pretvarale u veoma sitan prah koji je dosta teško sagorevao. Ostali sastojci su, osušeni, ličili na rezance. Ti rezanci bi se upalili u glavi lule dok se prah od gljiva, koji nije tako lako goreo, uvlačio u usta i gutao. Logično, količina osušenih gljiva koju čovek proguta bila je veća od količine
rezanaca sagorelih i uvučenih u vidu dima.
Dejstvo prvog stanja ne-obične stvarnosti izazva nog uzimanjem gljive Psilocybe mexicana dalo je don Huanu povoda za kratak osvrt na peti specifični cilj pravila. On se odnosio na kretanje — uz pomoć saveznika iz gljive Psilocybe mexicana — u predme te, ili kroz njih, s jedne, ili u živa bića i kroz njih s druge strane. Potpuna manipulativna tehnika možda je sadržala i hipnotičku sugestiju osim procesa uzimanja—inhalacije. Pošto je don Huan tu specifič nu svrhu prikazao samo kroz kratak osvrt koji nije dalje proveravan, ja nisam mogao tačno da utvrđu jem njene razne vidove.
Šesta specifična svrha pravila proverena u ne-
-običnoj stvarnosti, koja je takođe uključivala savez nika iz gljive Psilocybe mexicana, odnosila se na jedan drugi vid kretanja — to jest na takvo kretanje u kome se čovek pretvara u nešto drugo. Taj vid kretanja bio je podvrgnut veoma podrobnoj proveri. Don Huan je tvrdio da je potrebno uporno vežbanje da bi se tim ovladalo. Tvrdio je takođe da saveznik iz gljive Psilocybe mexicana ima inherentnu sposob nost da učini to da čarobnjakovo telo nestane; tako je ideja o usvajanju nekog drugog oblika bila logična mogućnost za kretanje u bestelesnom stanju. Druga logična mogućnost za kretanje bila je, prirodno, kretanje kroz predmete i živa bića, o čemu je don Huan malo govorio.
Manipulativna tehnika šeste specifične svrhe pra vila obuhvata ne samo uzimanje—inhalaciju nego i, sudeći prema svim znacima, hipnotičku sugestiju. Don Huan se služio takvom sugestijom u toku prelaznih stanja u ne-običnu stvarnost, a takođe i u prvoj fazi stanja ne-obične stvarnosti. Taj, na izgled, hipnotički proces on je nazivao samo svojim ličnim nadzorom, želeći time da kaže kako mi u tom određenom trenutku nije otkrio potpunu manipula- livnu tehniku.
Usvajanje nekog drugog obličja ne znači da je
čarobnjak mogao slobodno, kad mu se prohte, po želji da uzme neko drugo obličje; naprotiv, trebalo je celog života učiti da bi se postiglo unapred zamišljeno obličje. Don Huan je najviše voleo da to unapred zamišljeno obličje bude gavran, pa je stoga u svom učenju pridavao naročitu važnost tom obličju. No on mi je ipak veoma jasno stavio do znanja da se po ličnoj naklonosti opredelio za gavrana, ali da osim toga postoje i mnoga druga obličja koja čovek može da usvoji.