Poglavlje 17.
Sasi i tri safira
Po glasu Dr. Narajana Čundera Roja moglo se naslutiti da će zadovoljiti hir dvojice maloumnika. Rekao je: “Budući da ti i moj sin imate o Šri Juktešvaru tako visoko mišljenje, otići ću da ga prevodim.” Kao obraćenik najbolje tradicije, sakrio sam svoju indignaciju.
Moj sagovornik, veterinar iz Kalkute, bio je uvereni agnostik. Njegov mladi sin Santoš me je preklinjao da utičem na njegovog oca. Do sada je moja neprocenljiva moć bila prilično neprimetna.
Sledećeg dana mi se pridružio Dr. Roj u ašramu u Serampureu. Pošto je učitelj pristao na kratak razgovor, obeležen uglavnom obostranim stoičkim
ćutanjem, posetilac je naglo otišao.
Čim su se za skeptikom zatvorila vrata, Šri Juktešvar mi je postavio pitannje: “Zašto si u ašram doveo mrtvaca?”
“Ali, gospodine, doktor je živ!” “Za kratko vreme će biti mrtav.”
To me je potreslo. “Gospodine, to će za njegovog sina biti strašan udarac. On se još nada da će izmeniti očev materijalistički pogled na svet. Pomozite tom čoveku, preklinjem vas, učitelju.”
Izraz lica mog gurua je bio ravnodušan, ali je rekao: “Dobro, tebi za ljubav. Uobraženi veterinar pati od poodmakle šećerne bolesti, ali to ne zna. Za petnaest dana pašće u krevet, a lekari će dići ruke od njega. Od danas, tačno za šest nedelja, doći će trenutak da napusti ovu zemlju. Međutim, zahvaljujući tvom zauzimanju, oporaviće se tog dana, ali samo pod jednim uslovom: moraš da ga nagovoriš da nosi astrološku narukvicu. Bez sumnje, on će se tome protiviti podjednako kao i njegovi konji pred operaciju!“ Učitelj se zakikotao.
Nakon ćutanja, dok sam se pitao kako bismo Santoš i ja mogli da primenimo na doktora veštinu laskanja i umiljavanja, Šti Juktešvar mi je saopštio još i ovo:
“Čim bude ozdravio, savetujte mu da ne jede meso. On se, doduše, neće obazirati na vaš savet, i za šest meseci, baš kada se bude najbolje osećao, pašće mrtav. I to produženje života od šest meseci, darovano mu je samo na tvoju molbu.”
Sledećeg dana posavetovao sam Santošu da naruči narukvicu kod zlatara. Bila je gotova za nedelju dana, ali Dr. Roj je grubo odbio da je stavi na ruku. Ratoborno me pogledao i rekao: “Zdravlje mi je odlično, nikada me nećete uveriti u te astrološke praznoverice.”
Kada je Pavle pisao: “Bog… koji je sazdao sve kroz Isusa Hrista” (Efescima 3, 9), i kada je Hrist rekao:… “Ja sam pre nego se Avram rodio” (Jovan 8, 58), suština njegovih reči bila je impersonalnost.
Vid duhovnog kukavičluka zna da navede svetovne ljude na udobno verovanje da je
samo jedan čovek bio sin Božiji. “Hrist je jedinstven”, razmišljaju oni, “pa kako onda ja, koji sam običan smrtnik, da postanem jednak njemu? Svi ljudi su stvoreni kao Božija bića, te jednog dana moraju poslušati jasnu Hristovu zapovest: “Budite vi dakle savršeni, kao što je savršen otac vaš nebeski” (Matej 5,48).
Sa uživanjem sam se setio kako ga je moj učitelj oporedio sa jogunastim konjem. Posle sedam dana, kada se doktor iznenada razboleo, pristao je da nosi astrološku narukvicu. Dve nedelje kasnije, lekar koji ga je lečio rekao je da je u beznadežnoj situaciji. Naveo je i srceparajuće detalje o štetnom delovanju koje je dijabetes ostavio na njegovom organizmu.
Odmahnuo sam glavom. “Moj guru je rekao da će posle bolesti koja će trajati mesec dana, dr. Roj da ozdravi.”
Lekar me je gledao s nevericom, ali posle četrnaest dana me je potražio da mi se izvini. Uskliknuo je: “Dr. Roj se potpuno oporavio. To je najneobičniji slučaj u mojoj praksi. Nikada nisam video nekog ko je umro, da se vrati u život na tako neobjašnjiv način. Mora da je tvoj guru prorok koji poseduje isceliteljsku moć!”
Posle razgovora sa Dr. Rojem, kada sam ponovio Šri Juktešvarov savet o ishrani bez mesa, tog čoveka nisam video šest meseci. Jedne večeri, dok sam sedeo na verandi roditeljske kuće na Gurpar putu, zastao je da sa mnom popriča.
Rekao mi je: “Reci svom učitelju da sam povratio snagu jedući često meso. Njegove nenaučne ideje o ishrani nisu uticale na mene.” Izgledalo je da Dr. Roj zaista puca od zdravlja.
Međutim, sledećeg jutra je dotrčao Santoš iz susednog bloka u kome su
stanovali, i rekao: “Jutros je otac umro!”
Taj slučaj, jedan je od mojih najneobičnijih doživljaja sa učiteljem. Izlečio je buntovnog veterinara uprkos njegovom neverovanju i produžio njegov boravak na zemlji za šest meseci samo zato što sam ga ja zamolio. Suočena sa hitnom i iskrenom poklonikovom molbom, Šri Juktešvarova dobrota je bila neiscrpna.
Jedna od povlastica, kojom sam se najviše ponosio, bila je što sam mogao da dovedem prijatelje iz svog koledža da vide mog učitelja. Mnogi od njih su tada odložili, barem u ašramu, svoj pomodni akademski plašt religioznog skepticizma.
Jedan od mojih prijatelja, Sasi, proveo je u Seramporeu nekoliko srećnih
vikenda. Učitelj ga je veoma zavoleo, i bilo mu je vrlo žao što je Sasijev privatni život tako nesređen i neuredan.
Učitelj mu je uputio pogled pun ljubavi, ali i prebacivanja: “Ako se ne popraviš, za godinu dana razbolećeš se opasno. Mukunda mi je svedok. Nemoj posle da kažeš da te nisam upozorio.”
Sasi se nasmejao. “Vama, učitelju, prepuštam da u mom beznadežnom slučaju pokrenete samilost svemira! Duh mi je voljan, ali volja mi je slaba. Vi ste na zemlji moj jedini spasitelj. Ni u šta drugo ne verujem.”
“Trebalo bi bar da nosiš safir od dva karata, on bi ti pomogao.”
“Safir sebi ne mogu da priuštim. Ali, ma šta da se dogodi, čvrsto verujem, dragi učitelju, da ćete me zaštititi.”
Šri Juktešvar je zagonetno odgovorio: “Za godinu dana donećeš mi tri safira, ali će ti tada biti beskorisni.”
Varijacije ovog razgovora ponavljale su se redovno. U svom komičnom očajanju, Sasi je govorio: “Ne mogu da se popravim. A moja vera u vas, učitelju, dragocenija je od svakog kamena.”
Prošla je cela godina. Nalazio sam se kod svog gurua u Kalkuti, u kući njegovog učenika Narena. Oko deset sati ujutru, dok smo Šri Juktešvar i ja spokojno sedeli u salonu na drugom spratu, čuo sam kako se ulazna vrata otvaraju. Učitelj se uspravio ukočeno. Primetio je: “To je onaj Sasi. Prošla je
godina dana. Oba plućna krila su mu uništena. Nije se obazirao na moj savet. Reci mu da ne želim da ga vidim.”
Sjurio sam se niz stepenice, napola užasnut Šri Juktešvarovom strogošću. Sasi je penjao.
“O, Mukunda, nadam se da je učitelj ovde. Slutio sam da bi mogao biti
tu.”
“Jeste, ali ne želi da mu smetaju.”
Sasi je briznuo u plač i prošao pored mene. Bacio se Šri Juktešvaru
pred noge i stavio tri prekrasna safira.
“Sveznajući guru, lekari kažu da imam ubrzani razvoj tuberkuloze. Predviđaju da ću živeti još tri meseca! Ponizno vas preklinjem da mi pomognete. Znam da možete da me izlečite!”
“Zar nije malo prekasno da sada misliš na svoj život? Odlazi zajedno sa svojim draguljima. Oni ti više ne mogu pomoći.”
Učitelj je zatim seo ćuteći nepopustljivo poput neke sfinge. ]utanje su prekidali mladićevi jecaji za milost. Iznenada me je obuzelo intuitivno uverenje da Šri Juktešvar samo ispituje dubinu Sasijeve vere u božansku moć isceljenja. Nakon jednog sata, koji je protekao u napetosti, nisam se iznenadio kada je saosećajno pogledao mog prijatelja, koji mu je još uvek ležao pred nogama.
“Sasi, ustani! Napravio si uzbunu u tuđoj kući! Vrati safire prodavcu,
sada su oni nepotreban izdatak. Nabavi astrološku narukvicu i nosi je. Ne boj se, za nekoliko nedelja bićeš zdrav.”
Na suzama umrljanom Sasijevom licu zablistao je smešak, kao iznenadno sunce nad kišnim predelom. Rekao je: “Ljubljeni učitelju, da li da uzimam lekove, koje su mi prepisali lekari?”
Šri Juktešvarov pogled je bio popustljiv. Odgovorio je: “Kako želiš - pij ih ili ih baci, nije važno. Verovatnije je da će Sunce i Mesec zameniti mesta na nebu, nego da ćeš umreti od tuberkuloze.” Zatim je naglo dodao: “Odlazi pre nego što se predomislim!”
Uzbuđen, moj prijatelj se poklonio i brzo otišao. Narednih nekoliko
nedelja posećivao sam ga češće i na svoju užas, video sam da mu je sve gore i gore.
Lekareve reči: “Sasi neće preživeti noć”, i izgled mog prijatelja, sada gotovo svedenog na kostur, nagnale su me da se žurno uputim u Serampore. Moj guru je hladno saslušao moj izveštaj praćen suzama, pa mi je odgovorio:
“Zašto me uznemiravaš? Valjda si čuo da sam rekao Sasiju da će se oporaviti.”
Poklonio sam se sa strahopoštovanjem i povukao sam se prema vratima. Na rastanku mi nije rekao ni reč, već je utonuo u ćutanje, bez treptanja i poluotvorenih očiju, koje su gledale u drugi svet. Odmah sam se vratio kod Sasija u Kalkutu. Začudio sam se kada sam ga video da sedi i pije mleko.
“O, Mukunda! Kakvo čudo! Pre četiri sata osetio sam u sobi učiteljevo prisustvo. Moji strašni simptomi su odmah nestali. Osećam da sam njegovom milošću potpuno zdrav.”
Za nekoliko nedelja Sasi je bio snažniji i zdraviji nego ikada pre.132 Za
čudo nije pokazivao nikakvu zahvalnost, niti je posećivao Šri Juktešvara. Rekao mi je da se toliko kaje zbog svog pređašnjeg načina života, da ga je sramota da izađe učitelju pred oči. Mogao sam da zaključim da mu je bolest ojačala volju, ali i iskvarila ponašanje.
95 Godine 1936. od prijatelja sam čuo da Sasi sasvim zdrav.
Bližile su se kraju moje prve dve godine pohađanja koledža. Samo ponekad sam išao na predavanja. Ono malo što sam učio, bilo je radi mira u porodici. Redovno su mi dolazila moja dva kućna učitelja, ali ja nisam bio kod kuće, što je bila barem jedna pravilnost tokom mog školovanja.
Kada se završe dve godine koledža, u Indiji se stiče pred-diploma. Tada studenta očekuju još dve godine studiranja za konačan diplomski ispit.
Zlokobno su se približavali ispiti za pred-diplomu. Pobegao sam u Puri, gde je tada boravio moj guru. Nejasno sam se nadao da će mi odobriti da se ne pojavim na tim ispitima, pa sam mu ispričao sve o tome kako nisam spreman.
Učitelj se nasmešio utešno i rekao: “Svim srcem si se posvetio duhovnim dužnostima, pa si morao da zanemariš studiranje. Sledeće nedelje se posveti knjigama, pa ćeš sigurno uspeti.”
Vratio sam se u Kalkutu i potisnuo sam sve razumne sumnje koje su me nervirale. Pregledavši brdo knjiga na svom stolu, osećao sam se kao putnik izgubljen u divljini. Dugotrajna meditacija me je nadahnula idejom kako da uštedim trud. Proučavao sam samo one stranice u knjigama koje sam slučajno otvorio. Radio sam tako cele nedelje i po osamnaest sati dnevno, smatrajući sebe pozvanim da sve buduće generacije podučavam veštini bubanja.
Sledećih dana, moja naizgled slučajna metoda pokazala se opravdanom u
ispitnim dvoranama. Na svim testovima sam prošao, mada samo za dlaku.
Čestitanja prijatelja i porodice mešala su se sa usklicima koji su odavali njihovo
čuđenje.
Po povratku iz Purija, Šri Juktešvar me je prijatno iznenadio, rekavši mi: ”Gotovo je sa tvojim studiranjem u Kalkuti. Potrudiću se da nastaviš studiranje ovde, u Seramporeu.”
Koledž, kao jedina visokoškolska ustanova u Seramporeu, nudio je samo dvogodišnje studiranje za pred-diplomu, pa sam bio zbunjen. Rekao sam: “Gospodine, u ovom gradu ne može da se studira do konačnog diplomskog ispita.”
Učitelj se nasmejao vragolasto: “Prestar sam da idem okolo i sakupljam priloge da bi za tebe ovde otvorili celi filozofski fakultet. Mislim da moram urediti da to učini neko drugi.”
Dva meseca docnije, profesor Hovels, predsednik koledža u Seramporeu, je objavio da je sakupljeno dovoljno novca za otvaranje četvorogodišnjeg studiranja. Time je koledž u Seramporeu postao potpuno ravnopravan ogranak univerziteta u Kalkuti. Bio sam jedan od prvih studenata koji je na njemu upisao četvorogodišnje studiranje.
Rekao sam učitelju: “Guruđi, tako ste dobri prema meni. Čeznuo sam za tim da svakog dana budem pored vas u Seramporeu. Profesor Hovels i ne sanja koliko duguje vašoj nevidljivoj moći!”
Šri Juktešvarov pogled je glumeo strogost.
“Sada više nećeš provoditi u vozu tolike sate. Zamisli koliko će ti ostati slobodnog vremena za učenje! Možda više nećeš biti toliki kampanjac, nego ćeš postati pravi student.”
Međutim, ton mu nije bio uvredljiv.133
96 Šri Juktešvar, kao i mnogi drugi mudraci, nije bio zadovoljan materijalističkim trendom u modernom obrazovanju. Mali je broj škola u kojima se uče duhovni zakoni sreće, ili činjenica da se mudrost sastoji u tome da čovek živi “u strahu od boga”, to jest, da oseća poštovanje prema svom tvorcu.