Do VELIKIH promjena najčešće dolazi kada ih najmanje očekujemo, a one mogu donijeti rezultate koji daleko nadilaze sadašnju razinu naše mašte. Najčešće se događa da nakon stišavanja početnog šoka zbog tako neočekivanog događaja i nakon što povratimo koliko-toliko jasnu objektivnu sliku, počinjemo tražiti alternative. Kao što nas potiče poznati skautski moto »Budi pripravan«, tako nam pomažu i riječi:
»Svatko bi trebao imati rezervni plan preživljavanja«. Korisno je istražiti
raznorazna područja zanimanja. Mnogi mislioci izražene receptivnosti
ta su područja zanimanja pretvorili u unosan izvor sredstava za život kada su životne okolnosti od njih tražile promjenu. Nikada nije prerano da počnete kreativno razmišljati.
Jeste li kad vrijeme, energiju, gorljivost, pa možda i novac uložili u neku aktivnost u kojoj su vam svi plodovi truda naoko izmaknuli kroz prste? Moguće je da se nešto neočekivano promijenilo i da
je došlo do blokade svega što je dobro. Ali je li dobro uopće moguće potpuno blokirati? Jeste li čuli staru izreku: »Kada ima volje, ima i načina«? Ili »Kada se jedna vrata zatvore, druga se otvore«?
Što više doznajete o tome što činiti sa sobom, i što više činite za druge, to ćete više učiti uživati u životnome obilju.— William J. H. Boetcker
Riječima 'ja to ne mogu' nitko nikada
nije postigao ništa; pokušat ću' čini
čuda.— George P. Burnham
Potrebna nam je samo
vjera kako bismo nastavili putovanje.
A »vjera« se pritom ne odnosi na zatvoren, nego na otvoren um. Vjera ne znači ići naprijed slijepo i nesvjesno. Vjera znači »poštivati« ili »promatrati sa strahopoštovanjem«. Vjera priznaje nepregledne duhovne stvarnosti koje možda ne vide materijalisti koji upadaju u zamku isključivo fizičkog aspekta. »Vjera je jamstvo za ono čemu se nadamo, dokaz za one stvarnosti koje ne vidimo« (Hebrejima 11:1).
Jedna druga poznata maksima govori: »Problem je teško riješiti s razine svijesti na kojoj je problematična situacija i nastala«. Nužan je prijelazak na višu razinu svijesti. Možda ćemo autoritativno usmjeravanje morati potražiti izvan sadašnjeg kruga i tako doći do novog smjera. Možda će biti i nužno i korisno osvrnuti se i možda iznova promisliti o početnim motivima koji su u pozadini našega cilja. Neki nam put usmjeravanje pozornosti na alternativni plan pomaže da nastavimo dalje.
Unutar širokog spektra evolucije uočavamo kretanje od jednostavnog prema bogatijem, kompleksnijem i raznovrsnijem. Kao pojedinci, predstavljamo širok raspon čovjekovih misli, genijalnosti i kreativnosti.
I mi smo prevoditelji stvaranja, a čovječanstvu će dobro doći svaka plodna zamisao koja može proširiti globalnu viziju čovječanstva.
To je tip inovativnog i naprednog duha koji ne ograničava potragu za većim otkrićima niti ograničava korištenje naših običnih darova.
Malo je ljudi koji primaju istinu, potpunu i fantastičnu, trenutačnim prosvjetljenjem. Većina ih stječe dio po dio, u malenoj mjeri, sukcesivnim razvojem, zrno po zrno, poput mukotrpnog rada na mozaiku.— Ana'is Nin
Dakako da veliki životni trenuci obuhvaćaju i one krizne situacije u kojima su nužne svježe i maštovite reakcije. Nova otkrića pojavljuju se uglavnom zahvaljujući progresivnim umovima. A moguće je da
je jedan od Božjih atributa upravo promjena! Kako se nositi s promjenama?
Odustati i prestati pokušavati? Ili nastaviti dublje istraživati unutrašnjost i nastaviti eksperimentirati sa smislom života? Budući da imamo dar svijesti o sebi, jesmo li pripravni za teške situacije i imamo
li za njih alternativne planove? Upravo zahvaljujući umu čovjek je mudar ili živi u neznanju, sputan ili oslobođen, nespretan ili pripravan.
Moramo raditi na nadziranju vlastitoga uma i kanaliziranju misli prema korisnim i produktivnim ciljevima.
Četiri koraka do uspjeha: planiraj misleći
na cilj, pripremaj uz molitve, nastavi
u pozitivnome duhu, radi na tome
ustrajno.— E. C. McKenzie
Premda sam se rodila u straćari, čvrsto
sam odlučila putovati s vjetrom i zvijezdama.—
Jacqueline Cochran
Kreativne osobe pronalaze nadahnuće i u najobičnijim stvarima.
Arhitekt Eero Saarinen, na primjer, dobio je 1956. posao izgradnje zgrade za Trans-World Airlines. Riječ je o jezgri današnjeg newyorškog aerodroma J. F. Kennedy. Budući da nije bio zadovoljan prvim nacrtom i maketom, Saarinen je nastavio raditi na novim nacrtima.
A zatim se, jednog jutra za doručkom, zatekao kako pilji u praznu polovicu grejpfruta. Okrenuo je koru, u nju počeo urezivati lukove i dovršeni proizvod potom odnio na posao, dodajući je ostalim elementima konačnog plana. Kada je aerodromski terminal dovršen, u osvrtu u jednom stručnom časopisu opisali su ga kao »totalitet unutarnjih fluidnih zaobljenih i kružnih formi koji simbolizira let velike ptice«.
I na koncu: kako bismo dosegnuli najviši oblik vlastitog potencijala, trebamo li i vremena kako bismo se odvojili od napetosti i obvezama pretrpanoga dana? Potrebno nam je malo »povlačenje«, kako
bismo se udaljili od svijeta i promislili o funkcioniranju duha. To vrijeme mira i spokoja može nam pomoći da uspostavimo ravnotežu između svojega rada i razmišljanja bez pritiska. Kada umu dopustimo da slobodno i kreativno luta, nudimo plodno tlo za nove zamisli koje
se razvijaju. Marljivost, trud i praktične duhovne pripreme nude odskočnu dasku s koje možemo skočiti u područje kreativnih spoznaja.