RAZVOJ GOVORA
Ništa ne može nadomjestiti ljubav i pažnju koju pružate svojoj bebi dok joj govorite. Okrenut će se na zvuk vašeg glasa i uvijek je zainteresirana za vaše lice! Govoreći joj dok je previjate omogućujete joj ugodan doživljaj, a ujedno i model za razvoj govora. Oko četvrtog mjeseca starosti beba se okrene i osmjehne kad je zazovete po imenu. Ova faza naziva se predjezično razumijevanje, jer se isto postiže sa bilo kojim imenom - ali je to ipak jedno uzbudljivo razdoblje. Sa osam mjeseci dijete reagira na nekoliko riječi koje obično uključuju varijacije sljedećih riječi: mama, tata, beba i pa-pa.
Bebe vole visoke tonove, a osobito dobro reagiraju na ritmičan i melodičan glas - upravo zato kulture diljem svijeta koriste uspavanke. Lijepo je recitirati i pjevati pjesmice i kad je beba budna. U knjiziThe Laughing Baby: Remembering Nursery Rhymes and Reasons9 Ann Scott dijeli s nama ne samo pjesme iz raznih krajeva svijeta, nego kombinira tradicije starih kultura sa suvremenim istraživanjima razvoja djece dokazujući time da takvo instinktivno ponašanje ima potvrdu u znanstvenim činjenicama. Ne možete li se sjetiti pjesmica iz svog djetinjstva možda vam knjige poput ove mogu pomoći ponovno steći intuiciju iz koje su one nastale.
Svaki put kad pjevušite ili samo mumljate djetetu neku pjesmicu činite mu divnu uslugu. Neke roditelje brine što "nisu muzikalni", ali svatko zna mumljati neku melodiju, a dječje pjesmice su ponekad posve jednostavne, a neke se sastoje od svega nekoliko riječi i jednog ili dva tona. Ja sam spontano smislila kratku pjesmicu za svako od moje djece koja je postala "njihova pjesma". Pjesmica mog sina bila je: "Slatka, slatka, slatka mala bebo. Slatka, slatka mala bebo. Slatka, slatka, slatka mala bebo. Slatka mala bebo." Bez velikog truda pjesmica nas je oboje divno smirivala. Jednom kad je moj sin bio jako zahtjevan, a ja pod stresom, ostavila sam ga kod kuće s tatom kako bih mogla stići u trgovinu prije nego se zatvorila. Promet je bio užasan, u trgovini nisam uspjela pronaći to što sam tražila i kad su preko razglasa javili da se trgovina zatvara postala sam još nervoznija i užurbanija. U jednom trenutku sam shvatila kako pjevušim "Slatka mala bebo" iznenađena što nemam dijete na rukama - pjevala sam sama sebi kako bih se smirila, što je postala automatska reakcija proizišla iz brojnih ranijih stresnih situacija!
Jednostavan muzički instrument koji se zove dječja lira djeluje vrlo umirujuće pred poslijepodnevni ili noćni odmor i može pomoći roditeljima da unesu glazbenu dimenziju u život njihovog malog djeteta. Lira je podešena na pentatonski niz, pa sve što svirate zvuči anđeoski - naprosto ne možete pogriješiti.
Još jedno područje razvoja jezika djetetova je sposobnost stvaranja zvukova. Bebe se često tijekom četvrtog mjeseca počinju igrati zvukovima koje mogu proizvesti, osobito kad imaju sline u ustima. Uživanje u ovoj igri nastavlja se sljedećih nekoliko mjeseci i divno je iz prikrajka promatrati bebu kako razgovara sama sa sobom.
Bebe su jednako fluentne u svim jezicima jer imaju sposobnost stvaranja svih zvukova koje čovjek može izgovoriti. Tek oponašanjem modela počnu se usmjeravati na glasove koji su dio jezika u njihovom okruženju.
Igračke za jednogodišnje dijete
U Centru za educiranje roditelja u Newtonu u Massachusettsu Burton White i Michael Meyerhoff pomno su proučili igračke na tržištu kako bi saznali sa kojima se djeca igraju, odgovaraju li njihovom uzrastu i nose li oznaku dobne skupine kojoj su namijenjene. Ustanovili su kako čak i kvalitetni proizvodi često nose oznaku krive dobne skupine, te upozoravaju roditelje da ne podlegnu utjecaju reklama i pritisku kako su jako skupe igračke neophodne.10
U ovom poglavlju već sam navela neke igračke koje možete sami napraviti ili kupiti, kao što je mobil, igračke za poticanje razvoja motorike koje vise preko krevetića, igračku za udaranje nogom i zvečku. Kuhinjski predmeti izrađeni od prirodnih materijala također su omiljeni kod djece. Igračke koje sadrže neki jednostavan mehanizam i sastoje se od pokretnih dijelova osobito su dobre za djecu koja upravo otkrivaju vezu uzroka i posljedice (oko sedmog mjeseca starosti). Djeca vole igračke koje imaju ručicu za pokretanje vjetrenjače ili štapić koji izvuku pa drvosječe počnu sjeći stablo. Zanimljive su im i kutije sa poklopcima, ormarići sa vratima ili knjige tvrdih korica (ne očekujte da ih zanimaju slike ili priče prije osamnaest mjeseci).
Mala djeca jako vole lopte svih vrsta i veličina. Za igre u kući idealne su meke lopte izrađene od filca. Lopticu za stolni tenis mogu loviti po cijeloj sobi, a veliku loptu za plažu mogu nositi, loviti, bacati ili udarati nogom.
Čak vrlo mala djeca uživaju u igrama vodom, pa predmeti koji plutaju ili kojima se može ulijevati i izlijevati voda čine kupanje ugodnijim.
Bebama je potrebna ravnoteža između igara raznim predmetima, vježbanja fizičkih sposobnosti i kontakt s ljudima. Kontakt mu možete omogućiti svakodnevnom njegom - tijekom dojenja, a kasnije tijekom hranjenja na žlicu, mijenjanja pelena i kupanja. Pri tome je važno osvijestiti kako je dijete ljudsko biće, a ne predmet ili obaveza. Razgovaranje s djetetom i pjevanje kasnije može dovesti do igranja kako raste. Oko šestog mjeseca starosti bebe vole igre sakrivanja i veseli ih pojavljivanje i nestajanje drugih i njih samih. Jednostavne igra kao što je pljeskanje ili "kako si velik?" razveselit će jednogodišnjaka.
IGRAČKE I OPREMA KOJU PREPORUČUJEMO:
· stolica za ljuljanje
· dječja lira
· auto-sjedalica
· nosilica za nošenje malih beba sprijeda (pazite na pridržavanje glave) i veće djece na leđima
· kolica za šetnje, u početku čvrsta, a kasnije kišobran-kolica
· zrcalo od nehrđajućeg čelika (osobito oko četvrtog mjeseca)
· igračke koje vise sa uzice preko krevetića za poticanje razvoja motorike (od šestog tjedna do sjedenja)
· igračka za udaranje nogom
· ograda na trećoj stepenici koja omogućuje sigurno penjanje ili konstruiranje tri stepenice i platforme
· ručni mlinac za pripremanje hrane (djetetu nije potrebno nuditi čvrstu hranu prije šestog mjeseca - a uz to ono što sami pripremite neće sadržavati sol niti šećer za razliku od kupovne dječje hrane)
· velika kutija ili košara za igračke (kad beba spava, a vi želite da vam kuća bude uredna)
· nekoliko lopti različitih veličina, uključujući krpenu ili filcanu loptu za manje dijete; izbjegavajte lopte izrađene od pjene koju dijete lako može rastrgati, a komadiće pojesti
· zdjelice i posuđe (od šest do dvanaest mjeseci starosti)
· posude sa poklopcima (od sedmog do petnaestog mjeseca)
· kutija ili košara sa desetak bezopasnih predmeta (drveni kalemi za konac, velika školjka, zaobljeni komadići drveta, lijep kamen)
· knjige tvrdih korica
· niska kola na četiri kotača u koja se može sjesti (od sedmog do petnaestog mjeseca)
· igračke za vodu
IGRAČKE I OPREMA UPITNE VRIJEDNOSTI:
· Dude - možda bi uspjelo i stavljanje djeteta na prsa ili vaš prst umjesto dude? Određeni broj beba ima potrebu za sisanjem češće nego za hranom, pa ih duda umiruje tijekom prve godine, ali postoji opasnost da zamijeni kontakt s ljudima. Djeca koja imaju dudu pričvršćenu na odjeću često je imaju u ustima samo da ih utiša.
· Bočice - uspavljivanje s bočicom može dovesti do jakog karijesa, jer sok ili mlijeko ostaje u ustima, a šećer omogućuje rast bakterija.
· Ljuljačka na elastičnim konopcima - postavlja bebu u okomit položaj prije nego što može stajati, pa poskakivanje može imati negativan utjecaj na kosti nogu.
· Hodalica - iako bebe vole biti pokretne, u hodalici su uspravljene prije nego što mogu stajati, a oduzima im vrijeme za puzanje; često su uzrokom nesreća u kući.
· Ograđeni vrtić - ne isplati ga se kupovati za tih nekoliko trenutaka kad dijete mora biti u njemu. Bolje je dom prilagoditi djetetu!
· Plivanje - mada je plivanje za bebe ranije bilo u modi, brojne majke imale su negativna iskustva, a nisu opazile nikakve prednosti.
· Gimnastika za bebe - bebe najbolje same znaju kako se moraju pokretati da bi se razvile! Gimnastika je u redu ako je to prilika da se majke sretnu i ako nije usmjerena, ali često je odviše stimulirajuća za djecu što ih može dovesti u opasnost.
ŠTO VALJA ČINITI:
· tjelesni kontakt, nošenje na rukama, direktni kontakt kože djeteta i roditelja
· razgovarajte s bebom; prilikom njege imajte na umu da je vaše dijete osoba
· pjevajte i mumljajte pjesmice djetetu
· njegujte kontakt s prirodom: djeci se sviđa igra svjetla i sjene kad se nalaze ispod krošnje stabla; isto tako vole igre s pijeskom i vodom u zatvorenom ili na otvorenom; izbjegavajte predugu izloženost jakom sunčevom svjetlu
· igrajte se, recitirajte pjesmice, kao što je igra sakrivanja, pljeskanja rukama, prostorne igre i slično
14 Predavanje Josepha Chiltona Pearcea na Magical Years Conference (Konferenciji čarobnih godina), 3. travnja 1987. u Ann Arboru, u Michiganu
15 Iz lank u waspish The Lancet, Vol. 2, 1983., stir. 1014.
16 White, op.cit., str. 19.
17 Rudolf Steiner, The Education of the Child (Odgoj djeteta), London , Engleska: Rudolf Steiner Press, 1965., str. 24.
18 White, op.cit., str. 15-16.
19 White, op.cit., str. 16. Vidi i T. Berry Brazelton, Infants and Mothers: Differences in Development (Majke i djeca: razlike u razvoju), New York, NY: Dell, 1986.
20 Ibid., str. 15.
21 Leboyer, op.cit.
22 White, op.cit., str. 29
23 Marshall Klaus i John Kennell, Parent-Infant Bonding (Veza roditelja i djeteta), C. V. Mosley Co., 1982.
24 Ashley Montagu, Touching: The Human Significance of the Skin (Dodir: Znaèaj kože za ljude), New Yor, NY: Columbia University Press, 1971.
25 Ina May Gaskin, Spiritual Midwifery (Spiritualna babica), Summertown, TN: The Book Publishing Company, 1978, str. 251.
26 Ibid.
27 Aletha Jauch Solter, The Aware Baby (Svjesna beba), Goleta, CA: Shining Star Press, 1984.
28 Iz predavanja Rudolfa Steinera 30. sijeènja 1913. koje je citirano u The Waldorf Kindegarten Newsletter (Glasilo waldorfskih vrtiæa), zima 1987., str. 15.
29 White, op.cit., str. 24 - 27
30 Za podrobnije informacije o Pikler metodi kontaktirajte Resources for Infant Educarers, 1550 Murray Circle, Los Angeles, CA 90026
1 Jean Ayers, Sensory Integration and Learning Disorders (Osjetilna integracija i poremeæaji kod uèenja), Los Angeles, CA: Western Psychological Services, 1973.
2 White, op.cit., str. 60.
3 Pedriatic Notes (Pedijatrijske zabilješke), 26. ožujka 1987., str. 47., sažeto u Pediarics for Parents (Pedijatrija za roditelje), 8. tom, 6. izdanje, lipanj 1987.
4 Canadian Medical Association Journal (Èasopis Udruge kanadskih lijeènika), 1. sijeènja 1987., str. 57., sažeto u Pediatrics for Parents, ibid.
5 Pediatriac Notes, op.cit.
6 White, op.cit., str. 80.
7 Rudolf Steiner, predavanja u Dornachu, u Švicarskoj, od 15-22. travnja 1923., koja je Albert Steffen prenio u Swiss Teachers' Course (Teèaj za švicarske uèitelje), London: knjižnica Antropozofskog društva Velike Britanije
8 Rudolf Steiner, Pneumatosophy, "The Riddles of the Inner Human Being" ("Zagonetke unutarnjeg èovjeka"), predavanje održano 23. svibnja 1923. u Brelinu (New York, NY: Anthroposophic Press, str. 2.)
9 Rudolf Stenier, citat koji je prenio Steffen, loc.cit.
11 Rudolf Steiner, citat koji je prenio Albert Steffen, loc.cit.
12 Karl König, The First Three Years of the Child (Prve tri godine djetetova života), spring Valley, NY: Anthroposophic Press, 1969., str. 24.
13 Daniel Udo de Haes, The Young Child (Malo dijete), Spring Valley, NY: Anthroposophic Press, 1986., str. 24.
14 Ibid.
15 Steiner: Pneumatosophy, op.cit, str. 3.
16 Uz dozvolu izdavaèa St. George Publications, Spring Valley, NY 10977., prenešeno sa 19.str. knjige The Waldorf Parenting Handbbok (Waldorfski priruènik za roditelje) Loisa Cusicka
17 White, op.cit., str. 157.
1 Reference citirane iz "Support Thy Wife" ("Podržavaj svoju ženu") Roberta B. McCalla, Parents (Roditelji), srpanj 1987, str. 168 - 169.
2 Pogledajte ilustraciju u knjizi B. L. Whitea, op.cit., str. 74.
3 Potražite detaljnije podatke u radu Audrey McAllen, koji možete nabaviti preko Remedial Research Group, 9200 Fair Oaks Blvd., Fair Oaks, CA 95628
4 Joseph Chilton Pearce, The Magical Child (Èarobno dijete), New York, NY: E. P. Dutton, 1977.
6 ibid., str. 88.
7 Ibid., str. 106.
9 Anne Scott: The Laughing Baby (Nasmijana beba), South Hadley, MA: Bergin & Garvey, 1987.
10 White, op.cit, str. 282-294. Za detaljnije informacije pišite na sljedeæu adresu: Center for Parent Education, 55 Chapel St., Newton, MA 02160