UVOD
U ovoj su knjizi sadrzane emisije koje su pod nazivom Tražimo istinu emitirane na Hrvatskom katolickom radiju od listopada 2006. do lip· nja 2007. godine. One su svojevrstan sazetak istoimenih emisija koje se na HI
Ova knjiga nije ni prirucnik iz psihologije ni katekizam. Ona je svo jevrstan vodic za ljude koji se nalaze u krizi, a svjesni su te krize, kau i za one koji nisu u krizi, zato da bi je znali izbjeci. Knjiga upucuje na daljnje trazenje i (čitanje kako religioznih tako i psiholoskih knjiga, vee prema tome sto covjek zeli saznati. No, ovdje su naznaceni neki as pekti zajednickoga pristupa teologije i psihologije u osvjetljavanju te meljnih ljudskih problema i njihova rjesavanja.
Naslov emisija Tražimo istinu u ovom se kontekstu odnosi na unutrasnju potragu za motivima na temelju kojih u svom zivotu donosimo odluke. Ta je istina bitna za svakoga covjeka koji zeli zivjeti svjesno i preuzeti odgovornost za svoj zivot. Motivi nasega ljudskoga djelova nja u konacnici se svode na ljubav ili strah, jer ,savrsena ljubav izgoni strah" (1 lv 4, 18). Pravi cilj nasega zivota sastoji se u tome da prona demo u sebi motive straha, tj. slabosti. te da ih pretvorimo u motive ljubavi, tj. snage - zato sto je ljubav univerzalni zakon po kojemu je Bog stvorio svijet i njime upravlja, jer Bog je ljubav (1 lv 4, 16). A co vjek je pozvan da svoj tivot uskladi sa zakonom ljubavi, koji je najve ca zapovijed (usp. Mt 22, 34-40) i temelj svim drugim zakonima koji upravljaju stvarnoscu. l
Prema krscanskomu vjerovanju covjek se rada opterecen istocnim grijehom koji se oprasta na krstenju tako dane ostaje nikakav dug. Ali krstenje ne oslobada covjeka ,od njegovih naravnih slabosti. Naprotiv, moramo se boriti protiv pokreta pozude koji nas potii'u na zlo." (1(1(( 978). Posljedica tih naravnih slabosti i'esto je krsenje Bozj1h zakona, protiv i'ega se i'ovjek mora boriti. Ta se borba prema tradicionalnoj kr scanskoj asketici odvija uz voljni napor, pri i'emu maze doci do poti skivanja istinskih motiva te do sukoba izmeou svjesne i podsvjesne ljudske razine. Grijehom se smatra svjesno krsenje Bozjih zakona do kojega dolazi zbog i'ovjekove slabosti iii gresne naravi koja je sklo na zlu. U to podrui'je psihologija donosi nove spoznaje o strukturama ljudske licnosti i slojevima svijesti. Te spoznaje pruzaju vel.iku pomoc u prije spomenutoj borbi protiv onaga sto covjeka police na zlo, a po sebno se naglasava veliko znacenje ljudskih osjecaja.
Namjera je ove knjige pomoci čitatelju u jednostavnom načinu spoznaje samoga sebe. Ta spoznaja ipak nije Iagana jer zahtijeva da osvi jestimo i prozivimo bas onaj dio nase lii'nosti koji je potisnut od nase najranije dobi i kojega se najvise bojimo. Bojimo ga se zato sto je rijei' o negativnim osjecajima koji su nam zabranjeni moralnim zapovijedi ma. Da bismo shvatili te osjecaje, negativne i pozitivne, potrebno je razvijati emocionalnu inteligenciju koja nam pomaze da prepoznamo woje osjecaje u trenutku kad se pojave. Aka ih prepoznajemo, onda imamo izbor da ne postupamo prema njima. Ako ih ne prepoznajemo, onda ani iz podsvijesti upravljaju nas'1m djelovanjem, a mise svojom razumskom inteligencijom trudimo opravdati svoje postupanje i trazi mo krivnju izvan sebe samih.
Naravno, poseban su problem negativni osjecaji oholosti, zavisti, pohlepe, samovolje, ljutnje, lijenosti... koji se svi u konai'nici svode na strah. Aka ih prepoznamo u trenutku kad se pojave, mozemo ih tran sformirati u njihov pozitivni oblik, u osjecaje poniznosti, velikodusno sti, radosti, strpljivosti ... koji se svi svode na ljubav. Onda shvacamo da se samih osjecaja ne trebamo bojati, jer prepoznati te osjecaje i djelovati po njima nije isto. Aka smo ih prepoznali i prozivjeli, a nismo djelovali po njima, znai'i da smo ih pobijedili. Emocionalna inteligen cija u 80 posto slui'ajeva odgovorna je za nas zivotni uspjeh.
Ako ne spoznamo negativne osjecaje i kriva uvjerenja "ispod" njih, oni upravljaju nasim djelovanjem. To su zapravo dijelovi nase djecje psihe, fragmenti bolnih traumi koje kao dijete nismo mogli prozivjeti jer smo bili preslabi, pa smo ih pohranili za lranjeno dijete, jer je rijec o dijelu nase psihe koji nije uspio odrasti i doseci zrelost zato sto je potisnut vee u djetinjstvu. Slican je virusnom programu l
nase ponasanje i koliko nam stele cine na osobnom i na drustvenorn podrui'ju, te ih poi'eti polako mijenjati. Transformacija negativnosti u narna, rjecnikom krscanske duhovnosti receno, prihvacanje je svoga kriza koje nas vodi u sretniji i ispunjeniji iivot. Taj napredak u kvalite ti života kod polaznika nasih seminara ohrabruje nas da izdamo ovu knjigu ida nastavimo s ovim radom.
Nasa je zapadna civilizacija u velikoj mjeri oznacena nedostatkom emocionalne inteligencije, pa u njoj vrhunskim umovima nekih nasih znanstvenika, politicara i gospodarstvenika upravljaju osjecaji oholo sti, pohlepe, zavisti i straha; zbog njih ratujemo, pljačkamo slabije, pustosimo okolis ... i tako unistavamo osnovu ljudskoga iivota na Zemlji. Zato je potrebno da sto veci broj ljudi osvijesti taj svoj neosvijesteni ernocionalni dio kako bismo imali radosnije osobne zivote i skladnije drustvene odnose, te sprijecili unistavanje svojega planeta.
Autori