OMILJENI učitelj jednom je rekao: »Što god vrijedi obaviti, vrijedi obaviti dobro«. Te riječi nedvojbeno su stvarne i praktične, a izražavaju i ključnu mudrost. Ako odvojimo dovoljno vremena i uložimo trud za obavljanje određene zadaće, ne bi li bilo logično vrijeme i energiju koristiti mudro i produktivno? Ne bi li posvećivanje nečega što ne odgovara našoj potpunoj pozornosti i maksimalnim mogućnostima bilo čisto gubljenje dragocjenih potencijala?
Biti najbolji u samo jednome području često je korisnije nego biti drugi po redu u više različitih područja.
Kada bismo krenuli u potragu za dominantnim čimbenikom u sebi, faktorom koji nas može simbolizirati kao jedinstveno biće, do čega bismo došli? Koje odlike mogu individualizirati bit našeg pravog »ja«, i ojačati nas za život? Ako skupina prijatelja spomene vaše ime, kojim bi vas osobinama opisali? Možda biste čuli i ovakve opaske: »U svemu što radi od sebe daje 100 posto«. »Povjerite mu neki posao i možete biti sigurni da će ga obaviti temeljito i potpuno!« »Do krajnjih je granica predana i odana!« Ili: »Svojim se darom koristi mudro i djelotvorno, te krajnje
gorljivo!« Takve riječi govore o životu koji se živi u cijelosti i korisno.
Nema uzaludnog razbacivanja dragocjene energije.
O, Sine čovječji! Dopalo mi se što si stvorio, pa sam stvorio tebe.
Stoga me voli da mogu izgovoriti tvoje ime i dušu ti ispuniti duhom života. — Baha'u'llah Kako položiti snažniji temelj na kojem ćemo razvijati i graditi dar i sposobnosti? I koje darove uopće možemo izgraditi?
Stalno traženje načina za razvoj i težnja tome da se poboljšamo svakako je jedan »građevinski blok«. Razvijanje prirodnog talenta i sposobnosti ponudit će nam mogućnosti za nove pozive i može povećati i poboljšati naš sadašnji rad. Kao još jedan »alat« poslužit će nam i situacije u kojima se okružujemo kvalitetnim ljudima.
Riječ je o marljivim, poštenim, poniznim, časnim i karakternim ljudima koji nam mogu pomoći u mentalnome razvoju jednako kao i u duhovnome.
Poniznost je prvi korak u stjecanju mudrosti. — Anonimna
Život je nalik na sviranje violine na javnome mjestu i usputno učenje instrumenta. — Samuel Butler
Gorljivost je u osnovi svih oblika napretka. Zahvaljujući njoj dolazi do uspjeha. Bez nje ostaju samo izgovori. — Henry Ford
s ljudima čija djela i stavove poštujemo i kojima se divimo. Od takvih stručnjaka moguće je naučiti mnogo.
Jednako tako možemo donositi važne odluke koje se temelje na otvorenom i marljivom istraživanju, umjesto na popularnim
trendovima. Učimo donositi plodonosnije odluke i stjecati poštovanje ljudi kada nam se pogled ne zadržava na površinskoj slici.
Otvorenost prema sve većoj slavi i mudrosti svemira može potaknuti gorljivost i uzbuđenje prema životnim mogućnostima. Kada naučimo poštivati raznolikost svemira koja se iskazuje oko nas, kako bi se uopće moglo dogoditi da nas ne dirne poniznost?
Strah od pogrešaka u čovjeku može izazvati oklijevanje. Međutim, dopustimo li samima sebi da nas paraliziraju razmišljanja o tome što bi se sve moglo dogoditi, vjerojatno ćemo si oduzeti mnoge prilike za napredovanje, osmišljavanje, stvaranje ili iskušavanje novih stvari. Je li dragocjeno vrijeme moguće gubiti odugovlačenjem? Može li strah biti izgovor za odustajanje od pokušaja?
Možemo li prihvatiti činjenicu da se uz razne pokušaje pojavljuju i pogreške? No ne bi li najveća pogreška bila ne pokušati i u cijelosti ne sudjelovati u životu? Možemo li proučiti pouke koje smo izvukli iz pogrešaka u prošlosti i upotrijebiti ih tako da nadahnjuju mudrost u našim budućim odlukama i postupcima?
Bi li čovječanstvo ostvarilo sve do čega je došlo bez pokušaja i pogrešaka? Možemo li se sjetiti i situacija u kojima je netko tko je punu pozornost posvećivao istraživanjima i otkrivanju svojim nastojanjima donio stvarnu i veliku promjenu?
Na koje je sve načine moguće poboljšati produktivnost?
Nismo li produktivniji kad djelujemo svrhovito, gorljivo i održavamo vlastiti osjećaj zadovoljstva? A kada činimo nešto što volimo,
nešto u čemu uživamo, ne postaje li nam život zahvaljujući tome produktivniji?
Dokon je život uludo utrošen život. Život bez cilja i svrhe također je uludo utrošen život. Kako svrha povećava produktivnost?
Gary Moore, autor nekoliko knjiga u kojima se integriraju duhovnost i upravljanje bogatstvom kaže: »Istražujte, planirajte i analizirajte. Kada naučite pogledati prije nego što skočite, nećete prestati uživati u životu, nego ćete samo lakše izbjegavati nepotrebne brige. Nema sumnje da spontanost u život donosi malo okusa, novih začina i uzbuđenja koja se povezuju s neočekivanim.
Ali kod velikih odluka koje mijenjaju život, malo planiranja nije samo korisno, nego i presudno. Ne možete znati što vam donosi život, no možete se pripremiti za mnogobrojne situacije oboružate li se kvalitetnim informacijama.«
Gorljivost i oduševljenje
vode nas do veličanstvenih postignuća
na svim područjima, te do ideala zamišljenih u umu. — Charles Fillmore
Najteži oblik bankrota upravo je duša
koja je ostala bez gorljivosti. — Rebecca Clark
Ovladavanje razlučivanjem važan je korak zahvaljujući kojem ćete postati odgovornijom osobom. Zahvaljujući istraživanju, školovanju, opažanju i duhovnom vođenju, naučit ćemo procjenjivati ključne aspekte svih situacija. Za to je potrebno panoramski sagledati cjelokupnu situaciju, sve okolnosti, a ne samo dio s kojim ćemo se najlakše uhvatiti u koštac. Takvo otvoreno istraživanje i marljivost mogu nam pomoći da dođemo do najboljih mogućih odluka, bilo da je riječ o poslu, vezi ili duhovnome putu.
Kada se jednom odlučimo za smjer, svaka minuta može postati važna ako nastojanjima posvetimo punu pozornost i uložimo cjelokupan
trud! »Polovična pozornost dovodi do uzaludnog trošenja života!«