PROBAVA
, DIJAREJAProbavni poremećaji su postali vrlo ra- šireni zdravstveni problem. Prehrana s dosta industrijski prerađenih i obrađenih namirnica, smanjenje hranjivih vrednosti u svežem voću i povrću i fast-food prehra- na uzrok su da je naš probavni sistem pod stalnim atakom. Povećavaju se tegobe zbog abdominalnih grčeva, nadimanja, proliva, zatvora koji mogu iritirati creva i izazva- ti crevne sindrome i abnormalnu funkciju gastrointestinalnog trakta. Ovi poremećaji zahvataju sve uzraste, rase i polove, a skoro
2/3 pacijenata su žene.
Gastrointestinalni trakt je sastavljen od tankog creva koje debelo crevo povezuje s rektumom i anusom. Creva funkcionišu apsorbujući vodu, hranjive materije i so iz probavljene hrane. Nakon apsorbcije hra- njivih materija, crevo je odgovorno za pe- ristaltičko kretanje i redovnu stolicu. Mišići se kontrahuju i kao posledica pokretanja creva, sadržaj creva ide prema rektumu. Međutim, mišići creva, sfinker i karlica ne kontrahuju se uvek optimalno, što onemo- gućuje ispravno i pravovremeno pražnjenje
creva, a posledice toga su bol, grčevi, za- tvor ili dijareja. Pacijenti često traže medi- cinske savete za olakšanje simptoma, ali le- kovi u mnogim slučajevima ne daju najbolji odgovor. Poneki lekovi mogu čak stvoriti zavisnost, a u nekim slučajevima postoje i nuspojave.
Osobe koje pate od gastrointestinalnih poremećaja često mogu svoje tegobe do- vesti u vezu s menadžerskim stresom, pa osim opuštanja organizma, njima se pre- poručuju određene prehrambene promene, npr. uzimanje više vode i prirodnih sup- stanci koje će im pomoći u peristaltici creva i regeneraciji gastrointestinalnog tkiva. Ta- kođe, deficit hranjivih materija u savreme- noj prehrani i njihova nedovoljna apsorpci- ja vode ka hroničnim bolestima, posebno kod starijih osoba.
U Aziji su se vekovima koristili praška- sti oblici specifičnih vrsta zeolita kao tra- dicionalni lekovi za unapređenje zdravlja i dobre probave. Legenda o lekovitoj vul- kanskoj steni prenosila se s generacije na generaciju, pa je sve više ljudi iskusilo pozi- tivne doprinose zeolita. Kako zeolit deluje u gastrointestinalnom traktu?
Zbog opisanih svojstava jonskog izmenji- vača, zeolit može promeniti sadržaj jona i pH nivoa u telu, čime doprinosi zaštiti ga- strointestinalnog trakta. Takođe podstiče resorpciju hranjivih materija, poboljšava efektivnost normalne flore u probavnom traktu i poboljšava transport hranjivih materija u epitelu creva. Unapređujući ap- sorpciju hranjivih materija, zeolit smanjuje rizik pothranjenosti, odnosno hroničnih i teških bolesti, čak bez promene načina pre- hrane. I konačno, zeolit podstiče sekreciju citokina, komponente imunološkog siste- ma koji kreira zdraviji i efikasniji probav- ni trakt. Takođe unapređuje imunološki odgovor probavnog sistema na način da odstranjuje ološe bakterijeoo, a podstiče rast blagotvorne flore i faune i oprijateljskih bakterijaoo u probavnom traktu.
Osim što unapređuje iskorišćenost hranji- vih materija, zeolit čuva energiju i smanju- je oštećenje ćelijskog epitela. Budući da su supstance zeolita negativno naelektrisane, one privlače i vezuju pozitivno naelektri- sane supstance, uključujući jone amonijaka. Amonijak je ćelijski toksin koji potencijalno oštećuje epitel gastrointestinalnog trakta i direktno negativno deluje na probavni proces, a nastaje od proteina za vreme ovog procesa. Smanjenje amonijaka omogućava obnavljanje crevnog epitela, uštedu ener- gije i bolju iskorišćenost hranjivih materija. Stoga upotreba zeolita i na ovom području štiti i obnavlja ugroženo zdravlje i telo.
Istraživanja potvrđuju da zeolit ima anti- diaretički efekat. Zeolit smanjuje učestalost oboljenja i smrtnost uzrokovanu crevnim oboljenjima. Rađene su iscrpne studije o upotrebi zeolita kao leka protiv dijareje. Pritom su se istraživale terapeutske doze
kod akutne bolesti. Zaključak istraživanja je pokazao opravdanost primene zeolita kao humanog leka protiv dijareje. U tu svr- hu je napravljen i registrovan kubanski lek Enterex na bazi zeolita.