ZEČJI TRN (Ononis spinosa) Fam. Fabaceae
Popularni nazivi: vučji grm, bodež, vučji trn, milotrn, vodo- tirka
Opis: Živopisna biljka, polu zeljasta, polu-drvenasta, trnovi- ta, razgranata, visoka 20-60 cm, sa debelim korenom, dugim oko 60 cm. Ima dve vrste listova: donji su trolisni, dok su gornji jed- nostavni, ovalni, glatki ili pomalo vlaknasto nazubljeni na ivica- ma. Cvetovi su purpurno-roze boje, smešteni po 1-2 u osnovi unutrašnjeg dela lista, za razliku od trnastih vrhova grana. Liče na cvetove graška, ali su nešto manji. Plod je ovalna mahuna sa tri semenke.
Staništa: Samonikla biljka, raste po livadama i pašnjacima, pored puteva. Cveta od juna do septembra.
Upotrebljivi delovi: Koren.
Sakupljanje: Obavlja se u martu, aprilu ili u periodu septem- bar-novembar. Posle sakupljanja, korenje se opere od zemlje, iseče na komadiće, a zatim se suši na suncu ili uz dejstvo toplog vazduha (na tavanu ili u sušarama).
Lek se čuva na suvom i tamnom mestu.
Uslovi za upotrebu: Lek ne sme da sadrži isušeno korenje.
Aktivna svojstva: Glukoza, onopsin, omonin (flavonski deri- vat), onocerin (triterpenski derivat), fitosterol, tanin, masno ulje, limunska kiselina.
Farmakološko dejstvo: Diuretik (pospešuje mokrenje), de- purativ (sredstvo za prečišćavanje krvi).
Terapijske indikacije: Cistitis (upala mokraćnog mehura), kamen u bubregu, reumatizam, bubrežni edemi (otoci), kijavica.
Način upotrebe: 1 kašičicu fino iseckanog korena dodati na 250 ml hladne vode. Ostavi se da odstoji 12 sati. Ujutro se malo ugreje i procedi. Piti 2-3 šolje dnevno.