ZEČJA STOPA (Geum urbanum) Fam. Rosaceae
Popularni nazivi: zečja noga, blaženak, končac
Opis: Zeljasta višegodišnja biljka, visoka 20-100 cm. Ima zlat- no-žute cvetove. Gornji listovi su detelinasti, dok su donji sa pe- teljkom, od kojih je 1-3 para nejednako izbrazdano. Plodovi su prekriveni vlaknima i smešteni su na vrhu biljke.
Staništa: Raste po čestarima, livadama, pored ograda, na senkovitim i vlažnim mestima.
Upotrebljivi delovi: Koren i procvetali vrhovi.
Sakupljanje: Procvetali vrhovi se sakupljaju od maja do jula, a korenje u septembru-oktobru. Procvetali vrhovi se suše u sen- ci. Korenje, pošto se opere, može se sušiti i na suncu.
Aktivna svojstva: Glikozid, esencijalno ulje (eugenol), tanin, gumirezin, gorke materije.
Farmakološko dejstvo: Adstrigens (izaziva stezanje), antidi- jareik (protiv proliva), dezinficijens (dezinfekciono sredstvo), umirujuće sredstvo za intestinalne tegobe, febrifuga (sredstvo protiv groznice), hemostatik (zaustavlja krvarenje), tonik (osve- žavajuće dejstvo), analgetik (protiv bolova).
Terapeutske indikacije: Dijareje (prolivi), oboljenja želuca, aerogastrije (nadimanja želuca), groznica, hemoragije (izliv kr- vi), hemoptizija (iskašljavanje ispljuvka sa primesama krvi), bol- ne menstruacije, tonzilitis (upala krajnika), gingivitis (upala des- ni), dentalni apsces (gnojenje zuba), gubitak semena.
Način korišćenja: Dekokt dobijen iz korena - 1 kašičica vrlo sitno samlevenog korena kuva se u 250 ml vode, 4 minuta. Zatim
se skloni sa vatre i ostavi 10 minuta da odstoji. Piti 2-3 šolje dnevno.
Za spoljašnju upotrebu priprema se koncentrovaniji dekokt. Koristi se za ispiranje grla i usne duplje, za lokalnu terapiju, kao i u vidu obloga.
Preterana doza može izazvati osećaj mučnine i povraćanje. Ne preporučuje se kod hroničnih oboljenja jetre i bubrega.