VIRIĆ (Alchemilla vulgaris) Fam. Rosaceae
Popularni nazivi: biserak, vrkuta, rosanica, zvizdenjak, goveđa trava
Opis: Zeljasta živopisna biljka, sa okruglastom, mekanom i pomalo vlaknastom stabljikom. Raste po pašnjacima počev od brda pa sve do alpskih predela (po livadama i šumarcima). U zemlji je usađen rizom od kojeg se formiraju bazalni listovi sa dugačkim peteljkama i režnjastom, lisnom površinom u obliku šake. Na obodu su nazubljeni, a na njihovoj površini se ujutru mogu videti kapi rose.
Listovi su naizmenični, dijagonalno postavljeni, veliki, beli- časti odozdo sa nadzemnim stablom visokim 10-30 cm, tankim i cilindričnim, sa plavim nijansama, koji nosi mnogo manje listo- ve (za razliku od osnovnih koji potiču od rizoma), bubrežastog oblika i režnjaste. Stabljika (nadzemna) se završava velikim bro- jem malih, žuto-zelenih cvetova, koji su grupisani u svežnjeve na vrhovima grana. Cvetovi nemaju krunice, već dva reda čašič- nih listića. U unutrašnjosti se nalaze četiri prašnika. Plod je u obliku ahenije.
Sakupljaju se nadzemni delovi biljke u periodu cvetanja, od maja do septembra. Sakupljeni delovi se suše u senci i čuvaju u vrećama od platna, daleko od vlage.
Aktivna svojstva: Tanin.
Uslovi za upotrebu: Biljka treba da ima specifičnu zelenu bo- ju i da bude bez delova korena.
Farmakološko dejstvo: Adstrigens (izaziva stezanje sluzoko- že), antidijareik (protiv proliva), tonik (osvežavajuće dejstvo na kožu) i hemostatik (zaustavlja krvarenje).
Terapeutske indikacije: Nedavna istraživanja su otkrila zna- čaj ove biljke u procesu održavanja trudnoće.
Pomaže kod menstrualnih tegoba, leukoreje (belog pranja), neuro-vegetativnih tegoba u klimaksu, na početku puberteta, a zajedno sa hajdučicom reguliše menstruaciju.
Kada kod mladih devojaka izostaje menstruacija, umesto kla- sičnih lekova, virić pomešan sa hajdučicom u jednakim razme- rama, može da otkloni navedene smetnje i tegobe.
Virić celuje adstrigentski i veoma efikasno, a koristi se kao di- uretik (pospešuje mokrenje) i kao sredstvo za jačanje srca.
Posle ekstrakcije (vađenja) zuba, čaj od virića može poslužiti kao jedno od najlekovitijih sredstava. Usna duplja se više puta ispira njim. Čaj pomaže i u slučaju anemije (malokrvnosti). Za povrede posle porođaja, opuštenost trbušnih mišića kod žena koje su više puta rađale, za jačanje fetusa (ploda u prenatalnom periodu), virić je od velike pomoći. Žene koje su sklone spon-ta- nim pobačajima, takođe treba da primenjuju terapiju čajem od virića. Trudnice bi trebalo da počnu sa pijenjem čaja od trećeg meseca trudnoće. To je univerzalno sredstvo za ženske tegobe i zajedno sa rusomačom (Capsella bursa pastoris), pomaže čak i kod spuštene materice i hernije (kile), kada treba piti po 4 šolje čaja od virića dnevno, pripremljenog, ako je moguće od sveže biljke. Čaj se pije u veoma retkim gutljajima. Preporučuje se takođe i kod leuka (bele gube).
Oboleli delovi se masiraju tinkturom od rusomače. U slučaju spuštene materice, masira se nagore, od pubisa (stidne kosti) do rebara.
Pored toga, upražnjava se i sedeća kupka od hajdučice (čaja)
-100 g biljke za jednu kupku, 3 puta sedmično. Voda se, pošto se ponovo podgreje, može koristiti za kupku još dva puta (vidi: Poglavlje III).
Naši preci su koristili ovu biljku (virić) kao lek protiv rana - iznutra i spolja - i protiv epilepsije. Vrlo sitno izgnječene i oblo- žene spolja, leče rane, ubode i posekotine.
Na nadmorskoj visini od preko 1000 m raste šumski ili alpski virić (Alchemilla alpinae) i to na krečnim kao i na bazaltnim ste- nama. Ima listove koji su srebrnasti odozdo. U slučaju gojaznos- ti treba piti 2-3 šolje na dan. Koristi se i kod insomnije (nesani- ce) i dijabetesa (šećerne bolesti).
Za jačanje dece osetljivog zdravlja, u vodu za kupanje treba dodati virić, najbolje planinski. Za kupku je potrebno 200 g bilj- ke.
U kombinaciji sa rusomačom pomaže kod atrofije (sušenja) mišića, miastenije (slabosti mišića), multipla skleroza, miokar- ditisa (upale miokarda - srednjeg mišićnog sloja). Pije se čaj, ili se nanosi spolja u vidu kataplazme (vidi poglavlje Ia) koja se upotrebljava u obliku zavoja. Način upotrebe:
- Infuzija: 1/4 litre vrele vode preliti preko 1 pune kašičice biljke i ostavi da odstoji kratko vreme (1,5 - 2 minuta), a zatim procediti.
- Oblog: Odgovarajuća količina ove biljke u svežem stanju se opere i izdrobi, a zatim se stavi na obolelo mesto.
- Kupka: Za opštu kupku, potrebno je 200 g osušene ili neko- liko punih šaka sveže biljke, koje se ostave da odstoje u kofi hla- dne vode u trajanju od 12 časova, a pošto se ta masa ugreje, do- dati u vodu za kupanje (vidi poglavlje: "Uloga vode u preventivi i lečenju").