GAVEZ (Symphytum officinale) Fam. Boraginaceae Popularni nazivi: voluj, crni koren, vrani gavez, klinjak, gave- zina
Opis: Ova lekovita biljka je jedna od najdragocenijih koje nam priroda nudi. Raste po vlažnim pašnjacima, pored ograda i cveta celo leto. To je zeljasta, živopisna biljka, prekrivena oštrim maljama, sa uspravnim razgranatim stablom od 1,20 m. Listovi su ovalni i suženi prema dršci, raspoređeni su naizmenično. Cvetovi su roze-purpurni, ljubičasti, ređe beli i čine kratke cva- sti. Koren je vretenast, razgranat, spolja crne, iznutra bele boje (posle sušenja postaje žućkast). Cveta od maja do kraja avgusta.
Upotrebljivi delovi: Sakuplja se gornja polovina stabljike - u vreme i posle cvetanja, u periodu april-septembar.
Listovi se suše u senci.
Koren - sakuplja se od marta do aprila, ili od septembra do novembra.
Koren se očisti od čvorova i nadzemnih delova, opere se i iseče na komade, dužine 10-15 cm. Deblji komadi se raseku ver- tikalno. Pripremljen na ovaj način, koren se suši u najkraćem vremenskom roku što sprečava proces fermentacije. Sušenje se vrši na suncu, na tavanu, ili u sušarama. Osušeno korenje se čuva u suvim prostorijama, bez vlage.
Uslovi za upotrebu: Koren treba da je čist, da ima sjajno-crnu boju spolja i belo-žućkastu iznutra. Treba ga usitniti na komade od 10-15 cm. Takođe je potrebno odstraniti sve nadzemne delo- ve biljke.
Aktivna svojstva: Etarsko ulje, alantoin, tanin, sluzi, holin.
Farmakološko dejstvo:
Interno: Antiinflamator (protiv zapaljenja), adstrigens (izazi- va skupljanje), emoliens (sredstvo za umekšavanje), ekspekto- rans (za iskašljavanje), hemostatik (za zaustavljanje krvarenja), cikatrizant (za isceljenje rana), antimikotik (protiv gljivica).
Spolja: Dekongestiv (sanira nagomilavanje krvi i drugih teles- nih tečnosti u organizmu), adstrigens, cikatrizant.
Terapeutske indikacije: Bronhitis (upala bronhija - dušnica), furunkul (čir), kancer (rak).
Spolja: Opekotine, varikozni čir, hemoroidi (šuljevi), u vidu obloga i kupki. Takođe se priprema i oblog od lišća gaveza, koje se potopi u vrelu vodu, a zatim samelje. Dobijenu kašu treba sta- viti na bolno mesto ili na predeo zahvaćen tumorom; ista kaša se dobija od svežeg korena koji se izrenda, pomeša sa vrelom vo- dom i obloži se obolelo mesto. Kaša se može dobiti i od suvog korena koji se zdrobi i pomeša sa mlakom vodom. Izmešan sa kamilicom, hajdučicom i pelinom, koristi se za ispiranje usne duplje kod stomatitisa (upala sluzokože usne šupljine i dental- nog apscesa - zubnog zagnoja).
- Tinktura od gaveza je veoma delotvorna. Osobe koje bolu- ju od reumatizma i artritisa (upale zglobova) mogu koristiti ovaj preparat za masažu.
Oblog u vidu kaše od lišća gaveza, preporučuje se kod parali- ze i stavlja se na obolele udove.
Sušeni koren se može izgnječiti ili istucati i pomešati sa mla- kom vodom pri čemu se dobija kaša koja se stavlja na obolelo mesto.
Topli oblozi su veoma korisni kod varikoznog čira, reumatiz- ma, bolova u grlu, bolova u amputiranim udovima, periostitisa (zapaljenja kostiju, pokosnice).
- Čaj je efikasan lek kod bronhitisa, oboljenja digestivnog trakta (organa za varenje), i hemoragija u digestivnom tubusu. Piti 2-3 šolje dnevno.
Protiv čira na želucu preporučuje se čaj od: 100 g gaveza, 100 g nevena, 50 g troskavice (Polygonum aviculare).
Tinktura od gaveza je dobra protiv rana, uboja, ehimoza (krv- nih podliva) i fraktura (preloma kostiju).
Lišće gaveza se koristi i kao dodatak za kupku kod reumatskih bolova, kostobolje, diskopatije i slabe cirkulacije. U ovom sluča- ju (slaba cirkulacija) naročito kad su u pitanju hladne noge, tre- ba primenjivati kupke od koprive i gaveza.
Način upotrebe:
- Infuzija: 2 kašike korena (fino usitnjenog) ostaviti preko no- ći u 250 ml hladne vode; ujutru malo ugrejati, procediti i piti u retkim gutljajima.
- Čaj za čir na želucu: 1 puna kašičica listova stavi se u 250 ml vrele vode; ostaviti da odstoji pokriveno 3 minuta, a zatim pro- cediti. Piti 3-4 šolje u retkim gutljajima, u toku jednog dana.
- Oblog: Dobro osušeno korenje sitno se samelje, odmah se pomeša sa toplom vodom i nekoliko kapi jestivog ulja, a zatim se raširi na platnu. Oblaže se dok je toplo na obolelu zonu i pričvrs- ti zavojem.
- Primena svežeg lišća: Sveže lišće oprati i usitniti u avanu dok se ne pretvori u kašu koja se stavlja na obolelo mesto.
- Dodatak za kompletnu kupku: 500 g svežeg ili sušenog lišća, potopiti u 5 litara hladne vode. Sledećeg dana ugrejati do ključa- nja, a tečnost dodati u vodu za kupanje.
- Sedeća kupka: Isti postupak kao i za kompletnu kupku, s tim što se uzima 200 g lišća (vidi poglavlje: Sedeća kupka - Pres- lica).
- Tinktura od gaveza: Korenje gaveza se opere, očisti četkom, fino se usitni, stavi u flašu bez nabijanja, prelije votkom jačine 40% i drži na suncu ili pored peći 14 dana, posle čega se proce- di.
- Mast od gaveza: 4-6 svežih korena, pošto se dobro operu i usitne, dodati u 250 g otopljene biljne masti ili margarina.
- Drugi način: 10 kašika rendanog korena pomešati sa 11 ka- šika masnoće. Sud sa ovom smesom pokriti i ostaviti da odstoji 12 sati, posle čega se ponovo ugreje i procedi kroz platno. Pro- ceđeni sadržaj odmah presuti u teglu i čuvati u frižideru. Koristi se kod varikoznog čira, manjih povreda, hemoroida (šuljeva).
GLOG (Crataegus monogyna) Fam. Rosaceae
Popularni nazivi: pasji trn, crveni glog, beli trn
Opis: Žbun od 2-5 m, trnovit, drvenast, razgranat. Listovi su različiti, međusobno nejednako režnjasti ili raspoređeni u paro- ve. Cvetovi su beli, formiraju štit i sačinjeni su od 5 čašičnih, stal- nih listića, 5 latica bele boje, 20 jajolikih prašnika. Cveta u maju- junu.
Staništa: Na periferiji šuma i ledina, u nižim i brdovitim pre- delima.
Aktivna svojstva: Flavonski sastojci, leukoantocijanidin i tri- terpenski derivati.
Upotrebljivi delovi: Cvetovi i plodovi.
Sakupljanje: Cvetovi se beru u aprilu-junu, kada su sasvim otvoreni, po suvom vremenu i suše se samo u senci, rašireni u tankom sloju. Plodovi se sakupljaju pre sazrevanja, kada dobiju crvenu boju. Suše se na 60-70°C. Da bi bili delotvorni, plodovi treba da imaju tamno-crvenu boju. Smeđi i crni plodovi nisu za upotrebu.
Terapeutske indikacije: Ekstrasistolna aritmija (nepravilno- sti u ritmu - preskakanje srca), tahikardija (ubrzan rad srca), pal- pitacije (lupanje srca), angina pektoris, arteritis (upala arterija),
variks (proširene vene), hipertenzija (povišen krvni pritisak), anksioznost (razdražljivost), insomnija (nesanica), prekomerna emotivnost, vrtoglavica, košmarni snovi, neuro-vegetativna dis- tonija u predklimakterijumu (poremećaj normalnog mišićnog tonusa nerava i krvnih sudova), albuminurija (belančevine u mokraći), kuproza (bubuljice, bubuljičavost), dijareja (proliv), kamenje u bubregu, enureza (nesposobnost zadržavanja mo- kraće).
Način upotrebe:
- Infuzija: 1 puna kašičica cvetova na 250 ml vrele vode, treba da odstoji 3 minuta, a zatim se procedi. Piti 3 šolje dnevno.
- Dekokt od voća: 5 g usitnjenog voća kuvati tri minuta u 1 litar vode. Procediti i piti u toku jednog dana.
Protiv kuproze (bubuljica, bubuljičavosti): 20 g cvetova i plo- dova kuvati 3 minuta u 500 ml vode. Pošto se procedi, koristi se u vidu obloga.
Protiv cirkulatornih smetnji i grčeva u udovima, pripremiti infuziju od 20 kašičica na 1 litar vruće vode.
Treba obaviti 2 kupke dnevno u trajanju od po 20 minuta. Kupke su delimične i odnose se na udove u kojima osećamo gr- čeve i slabu cirkulaciju.
Kod angine pektoris i infarkta, oblog potopljen u ovu infuzi- ju, stavlja se na zonu.