ČUVARKUĆA (Sempervivum tectorum) Fam. Crassulaceae Popularni nazivi: čuvarka, pazikuća, grluša
Opis: Višegodišnja, mesnata biljka (razmnožava se bez naro- čite nege), visoka 10-60 cm, ima stabljiku koja je razgranata u gornjem delu, dok u osnovi ima rozetu od debelog, mesnatog lišća, prepunog biljnog soka. Cvetovi roze ili crvene boje su ras- poređeni u obliku štita na vrhu biljke. Plod je u obliku čaure.
Staništa: Samonikla biljka koja raste na planinskim krečnjač- kim stenama, a ponekad i na krovovima kuća.
Upotrebljivi delovi: Cela biljka bez korena. Sakupljanje: U periodu jun - avgust. Aktivna svojstva: Jabučna kiselina, alkaloidi.
Farmakološko dejstvo: Analgetik (protiv bolova), adstrigens (izaziva skupljanje), vulnerant (pomaže zarastanje rana).
Terapeutske indikacije: Otalgija (bolovi u ušima), zagnojene rane, hemoragija (krvarenje), opekotine, bolovi u očima, herpes zoster.
Način upotrebe:
Svež sok dobijen od mesnatih listova stavlja se na rane, ope- kotine, unutar ušne školjke.
Način dobijanja soka: Kada se list prelomi, stavi se u šolju sa vrućom vodom da odstoji 2-3 sekunde. Zatim se izvadi i rukom istisne sok. Za ovo se može koristiti i sokovnik.
DIVIZMA (Verbascum phlomoides) Fam. Scrophulariaceae Popularni nazivi: divizija, beloterka, volovrat, široki lopuh
Opis: Dvogodišnja biljka sa zeljasto-drvenastim stablom, vi- soka 60-150 cm, jednostavna ili razgranata, pepeljasto-sive boje. Listovi su veliki, elipsasti ili duguljasti, sa zupcima, i mekim vlak- nima sa obe strane. Sitna vlakna su žućkasta i gusto izrasla. Cve- tovi su veliki, žute boje i formiraju dugačak i zbijen klas. Biljka cveta u periodu jun-oktobar.
Staništa: Raste na suvim brdašcima i ravnicama, po peskovi- tim, neobrađenim, šljunkovitim poljanama, na periferiji šuma i u rečnim dolinama.
Upotrebljivi delovi: Cvet i ređe listovi.
Aktivna svojstva: Sluzaste materije, šećeri, tanin, etarsko ulje, saponin, karotinoidi, aukubozid.
Sakupljanje: Ne otvaraju se svi cvetovi biljke odjednom, već naizmenično, počev od osnove ka vrhu. Njihovo zatvaranje se obavlja istim redosledom, postepeno i samo u vreme cvetanja, u periodu jun-oktobar. Beru se po lepom vremenu, isključivo zla- tno-žute latice cvetova i suše se u senci, u veoma dobro prove- trenim prostorijama, ili na vrućem vazduhu pri temperaturi od 35-40°C. Listovi se sakupljaju u maju-avgustu i suše se na isti način kao i cvetovi.
Farmakološko dejstvo: Ekspektorans (sredstvo za iskašljava- nje), antiinflamator (protiv zapaljenja), sudorifik (podstiče zno- jenje), antiastmatik (protiv astme), protiv hemoroida.
Terapeutske indikacije: Bronhitis (upala bronhija), kijavica, astma (sipnja), promuklost, tuberkuloza, gastro-enteritis (upala želuca i creva), panaricijum (prišt na prstu, kukac), apsces (zag- noj), čirevi, potkožni čir, hemoroidi (šuljevi), promrzline.
Način upotrebe:
- Infuzija: 1 kašičicu cvetova dodatih na 250 ml vrele vode, ostaviti da odstoji 3 minuta i piti 2-3 šolje dnevno.
- Dekokt: 30 g cvetova i listova kuvati 3 minuta, a zatim pro- cediti. Koristi se kao gargarizma (za ispiranje usta), svakih 30 minuta, kod promuklosti.
Listovi, kuvani 5 minuta u mleku, stavljaju se u obliku kata- plazme u slučaju panaricijuma, čireva, potkožnog čira, hemo- roida, promrzlina.
Priprema se i dekokt od 60 g lišća koje treba potopiti u 1 litar vode. Kuvati 5 minuta. Primenjuje se u obliku komprese kod oboljenja kao što su: impetigo (vrsta kožnog oboljenja), opekoti- ne, bolni potkožni čirevi.