Moja žena i ja smo 1976. kupili farmu s 35 hektara zemljišta u sjevernom Michiganu, držeći da bi moglo doći vrijeme kad ćemo biti prisiljeni sami uzgajati hranu koju jedemo. Kad se 1973. dogodio arapski naftni embargo, nakon Čega je uslijedio sindikalni štrajk zbog poskupljenja plina i ekonomskih mjera koje je Nixon uveo u pokušaju izbjegavanja privredne katastrofe, tijekom nešto više od tjedan dana na policama trgovina u Detroitu bilo je vrlo malo ili nimalo hrane i sjećam se da sam puna četiri sata čekao u redu da bih kupio dopuštenih 10 litara benzina. Čak nam je i tada bilo jasno da je sustav krhke prirode i da bi u slučaju privredne katastrofe gradovi bili smrtonosne klopke.
Stvari su se poboljšale kad su Arapi opet 'otvorili slavinu'. Kad smo 1978. Louise i ja osnovali dječje selo u New Hampshireu, prodali smo farmu u Michiganu da bismo se mogli uzdržavati. Ali stalno sam se prisjećao pogleda iz reda u Detroitu, te užasavajuče pomisli na to kakav bi grad bio već u prvih nekoliko dana nakon nakon što bi benzinske crpke presušile.
Jedan moj prijatelj koji je ljubitelj morskih specijaliteta jednom mi je rekao da je jastoge moguće kuhati i polako. "Ako ih staviš u lonac s hladnom vodom na laganu vatru, kad se voda počne zagrijavati oni jednostavno zaspu, a onda se tek počnu kuhati," rekao je. "Tako dobiješ puno manje bacakanja po loncu, kakvo vidiš kad spustiš živog jastoga u kipuću vodu." Ali pravi ljubitelji jastoga više vole ovu drugu metodu, jer kažu da brzo kuhanje daje ukusnije meso.
Slično jastozima, ni mi ljudi ne primijećujemo promjene u našoj 'vodi' ako se događaju postupno i polako. Amerikancu bacanje u 'kipuću vodu' Burkine Faso izaziva šokantno shvaćanje da je cijeli svijet u istome loncu i da se unatoč tome što postoje neke točke vruće od drugih, naš 'lonac' zagrijava po cijelome svijetu.
Razvoj civilizacije i industrije općenito uvijek se pokazao tako aktivnim čimbenikom u razaranju šuma da je sve što se čini za njihovo očuvanje potpuno beznačajno u usporedbi s tim.
- Karl Marx (1818-1883), Das Capital (1867)
Već smo i za trajanja naših života nanijeli nepopravljivu štetu tlu, vodama, zraku i životu na Zemlji.
Više od 75% površinskog sloja tla koje je postojalo u vrijeme kad su Europljani kolonizrali Ameriku sad je već nestalo, a sječom šuma nanesena je velika šteta ciklusu kruženja vode. U ovom ćemo poglavlju istražiti tu temu i vidjeti što to znači za našu budućnost.
Sagorijevanjem drva, ugljena i nafte svake godine u atmosferu izbacimo preko 6 milijarda tona ugljika, što je prava eksplozija u usporedbi s 1.6 milijarda koje smo ispuštali 1950. Taj ugljik (većinom u obliku ugljičnog dioksida) stvara staklenički štit koji Ujedinjeni narodi i znanstvenici drže uzrokom ekstremnih klimatskih promjena širom svijeta.
Proizvodnja žitarica i hrane u svijetu dosegla je vrhunac tijekom 1980-tih (i u stalnom je padu 1990-tih), što je dovelo do rekordne zarade poljoprivrednih magnata te najveće i najraširenije gladi u povijesti planeta.
Kako je moguće da naša znanstvena saznanja, koja su stvarna i donose očevidnu korist, također vode ometanju naše egzistencije? Odgovor je da se jasno vidljivi rezultati pojavljuju u izoliranim specifičnim područjima, a da se do njih dolazi dizanjem hipoteke na našu budućnost, iskorištavajući jedan dio sustava da bi se donijela korist drugome.
Kad sam bio u osnovnoj školi, učili su nas da su oceani i šume glavni izvori kisika za naš planet. Ispada da je ta tvrdnja, barem za životinje koje udišu zrak, samo djelomično točna. Oceani daju samo 8 posto kisika u atmosferi, a taj se postotak brzo smanjuje: sad već postoje milijuni kvadratnih kilometara oceana koji umiru uslijed trovanja otpadom ili promjena u toplini vode pa su stoga postali potrošači kisika.
Na primjer, u siječnju 1999. na simpoziju Američke udruge za promicanje znanosti istraživači su izvijestili da se u razdoblju od 1992. "mrtva zona" površine gotovo 20.000 kvadratnih kilometara u Meksičkom zaljevu udvostručila po veličini, ostavši bez svih oblika života osim određene vrste bakterija kojima odgovara okoliš s malo kisika. Prema Ottu Doeringu, profesoru sa sveučilišta Purdue, uzrok tome je 6.5 milijuna tona dušika koji se u obliku umjetnih gnojiva svake godine rabi na američkim njivama. Taj se dušik probije u tisuće kanala koji se izlijevaju u rijeku Mississippi, a time i u Zaljev.
Dok je mrtva zona u Meksičkom zaljevu dobro proučena, jer se nalazi blizu obale SAD-a, slične oceanske mrtve zone pojavljuju se širom svijeta, prijeteći uništenjem ribarstva i ugrožavajući cjelokupni ekosustav planetarnih oceana. I značajno smanjuju već ionako smanjen "doprinos kisika" koji je u atmosferu dolazio zahvaljujući oceanima.
I tako ispada da je drveće najveći izvor recikliranog kisika. Stabla su pluća našeg planeta.
Odrasla jela ili bjelogorično drvo imaju površinu listova koja se kreće od 0. l hektara do preko l .2 hektara, ovisno o vrsti stabla. Prašu-msko drveće ima lisnatu površinu koja ponekad dosiže i 16 hektara po stablu. Na toj golemoj površini sunčevo se svjetlo koristi kao izvor energije koja poganja pretvorbu ugljičnog dioksida u kisik i biljne tvari (koristeći ugljik). Nakon što ga mi izdahnemo kao biološki otpad, stabla kroz svoju lisnatu površinu doslovno udišu CO2 a izdišu kisik kao svoj biološki otpad. Bez drveća naša bi atmosfera najvjerojatnije postala otrovna za nas, a budući da prašumska stabla imaju toliko veće površine listova nego obična stabla, prašume svijeta daju velik dio kisika koji udišete dok čitate ovu knjigu.
Premda je to općepoznata stvar, zaista spada u najnevažnije funkcije koje drveće ima: druge su pojedinosti o ulozi drveća u našem opstanku mnogo manje poznate.
Tijekom svoga života prašumsko stablo kroz svoje će korijenje "uvući" 12 milijuna litara vode i otpustiti je u atmosfeni u obliku vodene pare. Premda vam se može učiniti da bi to osiromašilo tlo vodom, zapravo je baš suprotno: stabla privlače vodu u tlo, što je prvi korak u složenom ciklusu koji sprječava da tlo postane pustinjom.
Bez šuma koje izbacuju tone vode u atmosferu, u zrak se otpušta vrlo malo vodene pare koja bi iz oblaka ponovno mogla pasti na tlo kao kiša. Posljedica toga jest da nizvjetarno od mjesta gdje je nekoć bila šuma, a koje sad više nema, kiše više ne padaju i započinje postupak dezertifikacije. To se dogodilo u velikom dijelu sjeverne i istočne Afrike, što je dovelo do goleme gladi, a s prestankom kiša došlo je do otpuhivanja površinskog sloja tla — ostala je pustinja.
(Većina padalina na područjima bez šuma ili se upija u tlo i postaje površinska voda ili kroz razne kanaliće, potoke, rječice, kanalizaciju i ostalo na kraju oteče u ocean. Na našim kontinentalnim masama samo drveće učinkovito ciklira velike količine vode natrag u atmosferu. Na primjer, razmotrite isparavanje iz jezera površine 16 hektara. To vam se može učiniti kao mnogo vode koja se vraća u atmosferu, ali istu toliku površinu ima lišće jednog jedinog velikog stabla.)
U vrijeme dok pišem ovu knjigu, svakoga sata negdje u svijetu 600 hektara zemlje postaje pustinjom, većinom zbog uništavanja uzvjetar-nih šuma. Ukupna količina prašuma preostalih na planetu otprilike je veličine kontinentalnog dijela SAD, a svake se godine posiječe i uništi područje veličine Floride.