Kako često treba primjenjivati duhovni postupak na neki problem? Je li jedan tretman dovoljan? Koliko bi dugo tretman trebao trajati?
Ta se pitanja neprekidno nameću, i vrlo su važna. U stvari, opći uspjeh molitve uvelike ovisi o odgovorima koje u svojim mislima damo na njih.
Nemoguće je postaviti neka opća pravila duhovnog tretmana. Valja uzeti u obzir sam problem, okolnosti u kojima je nastao i osobu kod koje se javio. Jedna te ista osoba u različitim prilikama mora postupiti različito. Međutim, moguće je dati neki opći putokaz.
Jedan je tretman rijetko kad dovoljan, osobito ako se odnosi na nešto što smatrate važnim.
Odgovarajuće trajanje tretmana ovisi o temperamentu osobe i o njenom duhovnom stanju u tom razdoblju. Pravilan postupak je primjenjivati tretman sve dok ne budete zadovoljni ili dok ne budete imali osjećaj da za sada ne možete postići više. Kad prestanete, nemojte pomisliti: »Za sada će ovo biti dovoljno; kasnije ću se ponovno vratiti na to« - time obezvrjeđujete svoj tretman - već očekujte da vaš postupak urodi plodom.
Postupak možete ponoviti čim ste načinili odmak od onog prethodnog - ali ne prije. Načinili ste odmak od prethodnog tretmana kad ste na neko vrijeme posve zaboravili na nj, recimo, tijekom barem pola sata. Recimo da se u deset sati duhovno posvetite nekoj temi, a onda, budući da imate posla, prijedete na druge stvari i posve zaboravite na to (ta tema sasvim ishlapi iz vašen svjesnog uma) na barem pola sata (ili čak nekoliko sati), a onda, kad se opet vratite na nju, možete ponovno primijeniti duhovni tretman, i tako dalje.
Mnogima najbolje odgovara duhovno se posvetiti nekom problemu jednom dnevno, možda navečer i ujutro. Svakako treba izbjeći da vam misli skreću na taj problem tijekom cijelog dana. Na taj se način može dogoditi da se njegovo rješenje odloži do u nedogled. Lakoća pristupa glavna je tajna uspjeha.
Stalno podsjećajte sami sebe da je Bog taj koji provodi molitvu kroz vas.
Riječ svoju posla da ih ozdravi. Psalam 107; 20