PRAVILNO KONZUMIRANJE VOĆA
Mnogi mi kažu da ne mogu podnijeti ni jednu jedinu jabuku, jer im odmah prosvjeduje želudac! Tko tako govori ne mora za to okrivljavati voće, već svoje probavne organe koji su bolesni zbog pogrešne prehrane, prejedanja, prekiseljenosti! Dr. Ragnar Berg već je prije prvog svjetskog rata istraživao u sanatoriju "Weisser Hirsch" kod Dresdena, po nalogu njemačkih liječnika, koliko se mora uzimati u sebe bazičnih hranjivih tvari, samo da bi se održala kiselinsko-bazična ravnoteža.
Rezultati njegovih istraživačkih radova glase: "Moraš uzimati u sebe najmanje 70% bazičnih tvari, da bi ostao u potrebnoj ravnoteži!" A što danas jede većina ljudi? 80-90% uzimaju hranu koja stvara kiselinu! Nekad se jelo nedjeljno pečenje, danas svakodnevno pečenje! Jedu se barem velike količine kobasica i masnih sireva, ako baš nema mesnog obroka!
Bazične su hranjive tvari samo prijesno, svježe voće, prijesno povrće i voda! Moglo bi se još dodati svježe mlijeko, kad bi ga sisao izravno iz vimena, kao što prirodno čine tele i dojenče! Mlijeko se već za nekoliko minuta počinje kiseliti! Danas je mlijeko pasterizirano, homogenizirano i sterilizirano, dakle je isto tako postalo mrtvim, kuhanim proizvodom što stvara kiselinu!
Ljudi koji mrze voće ne vole ni gledati rezultate istraživanja švedskog kemičara dr. Berga, jer on ubraja voće, pa i ono najkiselije, među bazične tvari. U SAD-Li se međutim s pravom uvijek iznova upućuje na toga dr. Berga koji je na temelju svojih istraživanja postao vegetarijancem i doživio duboku starost.
Kiselinu stvaraju: svaka termički obrađena hrana, svi životinjski proizvodi s iznimkom krvi, sve žitarice s iznimkom prosa, sve masnoće, zatim kava, čaj, kakao i čokolada! Zar je onda čudo da svakodnevna prehrana takvom hranom omekšava naše kosti? Sa svakim se pečenjem gubi 600 do 800 mg kalcija. Tijelo ga mora tada uzimati iz kostiju, kako bi svladalo prekiseljenost. Tijelo uvijek želi prije svega spasiti život! Prehrana hranom koja stvara kiselinu uništava naše kosti!
Dr. Carrington: "Snazi djelovanja naranče i limuna gotovo nema ravne. Oni ostavljaju u tijelu bazični pepeo koji upija kiselinski otpad! Oni pročišćuju, hrane, reduciraju masno tkivo i opskrbljuju nas potrebnim organskim vitaminima i mineralima, k tome sadrže osobito velike količine kalija i željeza!"
Vratimo se pravilnom konzumiranju voća. Svako voće sadrži malu količinu organske kiseline koja je važna za život. Ta se kiselina mora neutralizirati već u ustima i u želucu. To se događa u nekoliko sekundi!
Prekiseljenim tijelima potpuno nedostaje međutim ta bazična zaliha, zato se pobune upaljeni želudac i crijeva. Zbog toga se ne može podnijeti savršena hrana kao što je voće. Visok sadržaj voćnog šećera dovodi do vrenja životno nesposobne, mrtve hrane. Što poduzima protiv toga "kiseo" čovjek? U ljekarnama se kupuju antacidi ili, odnedavno u Njemačkoj, i Maalox iz SAD-a. Ti "lijekovi" trebaju dakle izgladiti grijehe pogrešne prehrane? To je nadasve isplativ posao od milijardi njemačkih maraka! Ali lijekovima se ne mogu ispraviti grijesi!
Jesi li već čuo za Alzheimerovu bolest? Njemački je liječnik dr. Alzheimer prvi put opisao tu bolest. Pri njoj se gube moždane funkcije, oboljeli postaje mentalno poput malog djeteta. U SAD-u postoji već milijun, u SR Njemačkoj 250000 tih žaljenja dostojnih bolesnika.
Nova istraživanja pripisuju krivnju aluminiju, ne samo aluminijevim spojevima u tabletama protiv kiseline, već i alu-foliji u koju se umataju ili se u njoj pirjaju živežne namirnice. Tu su bili sukrivci stari aluminijski lonci. Tome pridonosi i fluor kao aluminijev otpad, osobito u pitkoj vodi, u pastama za zube i tabletama fluora. Svima onima koji ne mogu podnijeti voće moram dakle reći: "Najprije sredi svoj probavni sustav. Nekoliko dana posti, tada oprezno prijeđi na prijesno povrće, a zatim na prijesno voće. Vidjet ćeš kako dobro možeš odjednom podnijeti voće!"
Voće uvijek djeluje bazično u probavnom procesu. Konačni je rezultat bazni suvišak! Samo je u tome stvar! Nikad ne zaboravi:
4 djela baze na 1 dio kiselina!
Protivnici voća jedu velike količine hrane koja stvara kiselinu, a zatim okrivljuju bezazleno voće, jer ga isprva ne mogu podnijeti! Kažem ti, budi oprezan s ljudima koji ti žele prodati nešto za zdravlje! Oni misle u prvom redu na vlastitu zaradu. Za tvoje im je zdravlje zapravo svejedno!
Pravila za konzumiranje voća:
1. Voće uvijek treba jesti na prazan želudac!
Svakoje spajanje s drugom hranom štetno! To dovodi naime zbog visokog, ali važnog sadržaja voćnog šećera, do vrenja one već postojeće hrane u probavnom traktu. Tada dobivaš neželjenu tvornicu rakije sa svim posljedicama do podizanja ošita s trajnim pritiskom na tvoje srce koje tada mora vršiti težak rad u skučenom prostoru. Snažan razvoj ugljičnog dioksida ugrožava srce! Neki infarkti imaju svoj uzrok u tome, a ne u suženim srčanim arterijama. "Brzi vlak" (u probavi) ne smije nikada udarati o spori putnički vlak (druga hrana koja se sporije probavlja).
2. Voće je nabolje jesti ujutro, jer od 4 sata počinje faza izlučivanja, a u tome se treba naše tijelo poticati, a ne kočiti.
3. Pri tome najbolje pomaže sočno voće! Dakle, ne banane ili sušeno voće, već naranče, grejpfruti, breskve, kruške, jabuke itd.
4. Ostani čitavo jutro pri voćnoj hrani! Ako ogladniš, uzmi opet voće. U međuvremenu si već saznao da priroda ne poznaje čvrsto utvrđene obroke u određeno vrijeme.
5. Možeš uzimati i svježe voćne sokove što si ih sam načinio. Oni se trebaju odmah popiti gutljaj po gutljaj , kako bi se dobro pomiješali sa slinom i spriječila se oksidacija. Ne piti kupljene sokove! Oni su konzervirani i izgubili su hranjivu snagu. Dakle, jedi voće i pij posve prirodne sokove! Tako ćeš najbolje temeljito isprati svoje tijelo puno štetnog otpada odnosno otrova. Dobro je isto tako usitniti u mikseru čitavo voće u kašu. Tada dobivaš sve vitamine i minerale.
6. Voće se brzo probavlja, tako da tvoje tijelo odmah dobiva najveću energiju da izbaci nakupljeni otpad. Tada nestaju ružne naslage masti na tijelu.
Misli na to da samo voćni šećer (glukoza) daje izravno energiju za tijelo, a osobito za mozak, nikada ne masti, bjelančevine ili ugljikohidrati što sadrže škrob. Oni se moraju uvijek najprije pretvoriti u glukozu. Taj postupak stoji međutim energije koja ti se tada gubi za druge djelatnosti za koje bi bila potrebna. Naj jednostavnija je pretvorba masti u glukozu, a najteža je pretvorba bjelančevina. Zato se ona koristi samo za slučaj nužde.
7. Nutricionistički-fiziološki je dakle prazno vjerje da bjelančevine izravno daju energiju. Naprotiv, tvoji se organi teško opterećuju. Podsjećam na moju izjavu da se pri probavi bjelančevina gubi 70% energije. Pretvorba ugljikohidrata u masti i masti u šećer događa se brzo. Zato pretili u prvom redu boluju od ugljikohidrata, kao što sam to podrobno opisao u svojoj prvoj knjizi iz 1975. pod naslovom "dick+krank oder schlank+gesund"1 . Danas bih dopunio: od ugljikohidrata što sadrže škrob kojega nam previše daju proizvodi od žitarica i krumpira!! Osobito u kuhanom stanju, jer se tada prekomjerno uživaju i tako dakle štetno talože u tijelu umjesto da mu koriste. To važi osobito za neupotrjebljeni kalcij. Budući da nedostaje veliki antagonist kalcija, magnezij, taloži se anorganski kalcij i u mekim dijelovima. Posljedica: ukočenost.
Voće nam uz najmanje gubitke daje odmah energiju!
8. Energija znači i živčanu snagu, koja nam je svima prijeko potrebna pri današnjem načinu života koji nam uvelike troši snagu.
9. Do popodneva ne pij nikakve poticajne napitke, kao što su kava, čaj, kakao, a osobito ne alkohol. Oni smetaju u načelu pravilnom prihvaćanju voća u tijelu, njegovom iskorištavanju. Dobivaš dovoljno snage, čemu ti otrovi? Dosad nisam uopće govorio o nikotinu; ali trebao bih vjerovati da su već svakom postale jasne posljedice tog budalastog "užitka".
Misliš li da u prijelaznom stadiju ne možeš živjeti bez svoje uobičajene šalice kave, tada popij popodne jednu malu šalicu, kao što je Waerlcmd rekao nekoj gospodi; naglašavam, jednu malu šalicu! (vidi poglavlje o kavi u ovoj knjizi.)
10. Ponavljam: voće uvijek treba jesti na prazan želudac, nikada ga ne miješati s drugim živežnim namirnicama! U svojim je posljednjim godinama podlegao na žalost i veliki Are Waerlcmd pogrešnom sudu o voću. Dok je dotada svakog jutra jeo po 2 naranče i čak jedan limun (tko voli jesti kisele limune?) iz svog vrta u Alassiu/Italija, odjednom je bio mišljenja da voće dovodi do prekiseljenosti. Tko je u Waerlandovim mjesečnicima objavio oštre članke o navodnoj obmani o voću.
Nadalje je izvijestio o pokusu "Monte-Verita" Nizozemca Oedenkovena. Taje skupina željela ispitati da li bi se voćnom prehranom moglo zdravo živjeti i na hladnom brdu (blizu Ascone/Švicarska). Navodno su svi jedva preživjeli s kiselom voćnom hranom. Istina izgleda međutim posve drugačija. Postoje dvojica svjedoka koji su detaljno izvijestili o Monte-Verita pokusu.
Prvi je svjedok prof. Ehret koga sam već često spominjao i od koga sam 1978. prvi put preuzeo nazor o velikom značenju prehrane voćem. Ehret koji je potjecao iz Freiburga imao je blizu Ascone ustanovu za kure postom. U svojoj knjizi "The Story of my Life" - koja je slučajno iskrsnula u nekoj knjižari na Floridi (bila je već pošarana dječjom rukom) - opisuje svoje česte posjete toj skupini oko Oedenkovena. Činjenica je da je ta zajednica bila veoma nesložna (kao nažalost uvijek u individualaca) i tek je malim dijelom jela voće, gotovo je sva hrana bila raskuhavana, neki su čak jeli meso, a drugi se često čak opijali. Kasnije se ta skupina još k tome razišla.
Prof Ehret je unatoč pokusu Monte-Verita ostao nepokolebiv pobornik voća. Zar bi on to ostao da je voće bilo uzrok nevolja Oedenkovena i njegove skupine, a mogao je sve izbliza promatrati?
Ehretje bio poznat i kao veliki učitelj posta. 1909. godine postio je 49 dana pod nadzorom njemačke vlade u Kolnu. U jednom se panoptikumu dao zatvoriti u stakleni kavez sa 125 litara vode za piće i pranje. Izdržao je unatoč mnoštvu ljudi koji su danju i noću buljili u njega. A to je bio čovjek koga su u dobi od 30 godina njegovi liječnici "otpisali". Imao je tuberkulozu pluća i navodno ne više izlječivu bubrežnu bolest! Drugi je svjedok Robert Landmcmn. On je napisao čitavu knjigu o tom Monte-Verita pokusu3 .
Osobito "istraživačima kiselina" toplo preporučam te dvije navedene knjige, kako bi otkrili Waerlandovu samoobmanu o voću. Zapravo kiselinu stvara upravo VVaerlandova hrana. Ja sam gotovo 17 godina živio po tim načelima. Mogu reći da sam već postigao veliki napredak u usporedbi s prijašnjom prehranom uobičajenom, termički obrađenom hranom; ali nisam se nikako mogao riješiti sluzi i tako čak dobio upalu pluća. Danas znam da su uzrok tome bili sluz i ljepilo iz kuhanih ugljikohidrata bogatim škrobom, kao na primjer iz velike količine krumpira kuhanih u ljusci!
Ovako izgleda VVaerlandov dan: već ujutro kiselo mlijeko s kiselim voćem (pogrešna kombinacija), u podne uz prijesno povrće opet umak od kiselog mlijeka, a poslije toga obilno kruha od prekrupe s maslacem/margarinom i sirom! Prijesnom se povrću dodaju i škrobom bogati krumpiri kuhani u ljusci. Ta kiselog mlijeka, stvara mnogo prekomjerne kiseline. A takvo djelovanje ima čak još i više večernji takozvani "Kruskamahlzeit" koji se u potpunosti sastoji od (po mogućnosti) biološki uzgojenih žitarica. Nakon tog se obroka jede isto tako obilno kruh od prekrupe s maslacem ili margarinom i sirom. Tu moram naglasiti da slatko punomasno mlijeko uopće ne pristaje uz žitarice! Waerland je iznenada umro sa 78 godina od zatajenja srca. Ugljikohidrati koji sadrže mnogo škroba, poput žitarica i krumpira, proizvode velike količine ugljičnog dioksida, koje po Dr. Normanu Walker u dovode do zatajenja srca. Ta teško probavljiva škrobna ljepila imaju dakle nedostatak kisika, dok je svježe voće/povrće bogato kisikom! Odatle snažno osvježavajuće, okrepljujuće djelovanje nakon obroka prijesnog voća! Kruh odnosno žitarice čine nas tromima, a voće osvježava.
"Poštovanje je života zaziranje od ubijanja!"
(Magnus Schwa ntje)
"Sada znaš odakle dolaze tvoje srčane tegobe", piše 1985. Dr. Walker u dobi od 116 godina u svojoj je šarolika "mješancija" potpuno pogrešna po sastavu, knjizi "Become Younger".3 4
O Dr. Walkeru, čije sam a još u spoju s dodatcima, kao što su kruh od prekrupe s mastima i sirom, s kuhanim krumpirima (kuhana hrana uvijek proizvodi kiselinu!) i umakom od knjige isto tako otkrio 1979., još ću podrobnije izvijestiti. On je za mene u svakom pogledu veliki uzor. Samo nisam tada znao da je još živ. Tek sam u knjizi Dr. Christophersena pročitao daje prešao i 10 godina. Od 70. godine nije više spominjao svoju dob!
Kasnije su Diamondovi u svojoj knjizi "Fit for Life" (1985.)2 spomenuli da je dr. Walkeru 116 godina. Dr. Walker je međutim uvijek govorio da on nema dobi, jer nisu važne kalendarske godine, već stanje čovječjeg duha i tijela! Može se već s 50 godina biti 70-godišnjak, a sa 70 još postizati učinke 50-godišnjeg tijela. Važna je samo biološka dob!
Ne želim međutim umanjiti vrijednost istraživanja Area Waerlanda. Svatko može pogriješiti. Kad sam poslije rata polu-zdrav ili polu-bolestan vidio u prvoj trgovini prirodnih živežnih namirnica u Kielu reklamnu najavu svezaka I. i 11. Waerlandove knjige: "Befreiung aus dem Hexenkessel der Krankheiten"6 , bio sam oduševljen i odmah nabavio te knjige.
Nekoliko godina kasnije sudjelovali smo moja supruga i ja s Waerlandom osobno na tečaju u kući ALICE (po Alice Papke) u Bad Sodenu. Već sam spomenuo Waerlandova čitanja naglas iz izvornog aramejskog teksta Biblije. Ti su tjedni bili nezaboravni. Svatko je međutim trpio od jakih vjetrova. Na hodnicima se nije mogla prečuti "grmljavina"! Danas znam da je krivac za to bilo obilje nadimajućih žitarica i krumpira.
Ovdje želim navesti općevažeća načela Area Waerlanada, što smo ih svi morali naučili napamet prije nego što smo dobili njegovu svjedodžbu. Ispitivao nas je kao pravi učitelj.
Osnovna načela životnog poretka po Waerlandu:
I. Naš osnovni problem nisu bolesti, već pogreške u našem načinu života. Ukloni ih, i bolesti će same od sebe nestati.
II. Nikada se ne liječi bolest, već se liječi bolesno tijelo.
III. Bolesno se tijelo liječi samo tako da se ponovo uspostavi prvotni, prirodni način života.
A sada bih još želio navesti neke prijevode iz američkih knjiga koji uopće neće odgovarati protivnicima voća.
Dr. Alexander Haig iz Londona, koga je i Waerland često spominjao u svojim predavanjima (samo nisu bili izvedeni Haigovi zaključci): "Odlučno preporučam upotrebu limunske kiseline protiv reumatizma itd.l" Protivnici kiseline okrivljuju upravo limun da pridonosi nastanku reume?!
Dr. Carrington: "Velika vrijednost naranči i limuna sada čini neprocjenjive usluge našem tijelu. Sokovi limuna i naranče - osobito limuna - izvanredno su blagotvorni (Exceedingly benificial) pri svim bolestima izazvanim taloženjem mokraćne kiseline (osobito pri ulozima i reumi). Prirodna, organska kiselina čitavih plodova, kao ona iz jagoda i malina, pročišćuje /crv od mokraćne kiseline i sličnih otrova i važi kao prirodno sredstvo za umirenje i stimulans! Jagoda sadrži veliku količinu organskog željeza što je veoma dragocjeno za pacijente koji pate od slabokrvnosti."
Ortodoksno britansko glasilo "The Lancet" izvijestilo je da je prirodna lim unska kiselina lijek protiv malarije.
"Limun se sada često propisuje pri difteriji, jer liječi zacrvenjeno i upaljeno grlo. Limun je osobito učinkovit protiv klica i upala."
"Bog želi da pomažemo životinjama kad im treba pomoć. Svako biće u nevolji ima pravo na zaštitu!"
(Franjo Asiški)
Iako je trenutno djelovanje najprije kiselo i pojačava zakiseljenost krvi, učinak je tijekom dana (doista neobično) povišenje baza u krvi i tjelesnim sokovima! "Narančin je sok sredstvo protiv skorbuta i od velikog je značenja pri prehladama. Bolesnik može tjednima živjeti samo od naranči, jer njihovi sokovi nisu prekiseljeni, kao što je spomenuto pri limunu!"
Dr. H. Benjafield piše u "Harald of Health": "Garrod, veliki engleski autoritet na području oboljenja od uloga, preporuča svojim pacijentima naranče, limune, jagode, grožđe, jabuke, kruške itd. Jardien, veliki francuski istraživač, mišljenja je da su soli potaše (kalijevog karbonata), koje su u velikim količinama sadržane u voću, glavni čimbenici pročišćavanja krvi, kako bi se ona oslobodila otrovnih taloga reume i uloga! Dr. Buzzard upućuje svoje pacijente oboljele od skorbuta da ujutro, u podne i navečer (!!) jedu voće! Svježe je pripremljena limunada napitak kojega on stavlja na prvo mjesto, dakle ispred svih ostalih!"
Florence Daniel kaže u svojoj odličnoj maloj knjizi "Heilkrafte in der Nahrung"36 : "Organske soli i kiseline kakve se nalaze u voću posve su drugačije u usporedbi s onim proizvodima kakvi se nalaze u laboratorijima, premda kemijsko stanje može biti jednako! Kemičar može biti kadar proizvesti voćni sok, ali ne može proizvesti izvorno voće. On neće nikada moći svojim proizvodom postići onu čudesnu životnu snagu prirodnog voća! Da, voće je vitalna hrana, ono nadopunjuje tijelo s više elemenata nego što ih kemičar može analizirati."
Ravnoteža kiseline/baze
Razračunavanje oko kiseline/baze nije novo. Već je početkom prošlog stoljeća glasoviti Dr. Lambe iz Londona pisao o čudesnom djelovanju voća, i mnogi su odlučni pobornici reforme u prehrani slijedili njegov primjer. Taj je sustav bio oštro napadan, ali ti su napadi postigli samo to da je obrana voća postala još snažnijom, pokazala se proturječnost protivnika takvog načina prehrane (kao i danas). Uvijek su se iznova iznosili prigovori protiv prehrane voćem, ali nijedan od argumenata nije imao čvrst temelj!
Uzmi kao primjer nazor da kiselina iz voća šteti zubima. Stomatolozi često izvješćuju da voćna kiselina uništava zubnu caklinu, te bi se stoga trebala izbjegavati. To se stajalište čini logičnim, i kad bi kiselina iz voća imala isto djelovanje kao anorganske mineralne soli, tada bi ta tvrdnja bila istinita. Činjenica je međutim da nije tako.
Ali nitko to ne može uistinu otkriti prije nego što se sam počne prehranjivati voćem! A tada će ustanoviti da više nikada ne trebaju zubaru i da aktualne činjenice pobijaju teoretske spoznaje stomatologa!
Dr. Richeter kaže u svojoj knjizi "The Nature, the Healer" 3 7 ("Priroda, lječiteljica"):
"Pitanje: stvara li voće kiselinu u želucu? Odgovor: ne. Možeš nekažnjen jesti naranče, grejpfrute, kruške, limune ili svako drugo voće, nijedno od njega ne proizvodi kiselinsku reakciju! Limun je na primjer voće koje sadrži najviše kiseline. Pusti ga da potpuno dozrije i tada ga jedi onakvog kakvoga ga daje priroda. On se u nekoliko sekundi pretvara u šećer! Izloži li se limun zraku, tada je kiseo, ali u ustima dobiva sladak okus, provjeri to sam!"
Vidio si da upravo "stručnjaci" koji se uistinu kiselo prehranjuju, okrivljuju voće kao štetno. Ali istina je posve drugačija: organska voćna kiselina liječi tijela koja žive kiselo, osobito limunska kiselina!
Za to postoje dva odlična primjera: u Prvom svjetskom ratu morao je njemački ratni brod "Kronprinz Wilhelm" pristati u nekoj američkoj luci, jer je gotovo čitava posada zbog pomanjkanja vitamina C oboljela od skorbuta. Kisela, kuhana hrana, prehrana životinjskim tijelima, skoro je pokosila dakle tu momčad. U luci su svi za nekoliko tjedana ozdravili zahvaljujući unošenju u tijelo znatne količine svježih, prijesnih limuna!
Alfred W. McCann izvješćuje u "Hygienic Revue" od 10./79. pod naslovom "Warum saure Fruchte deine Ubersauerung heilen!" o radnicima na željezničkoj liniji "Madeira-Mamore-Railway" koja je trebala povezati Brazil s Bolivijom. Oni su došli iz svih dijelova svijeta, a među njima je bilo i Nijemaca. Ti su se radnici pretežno prehranjivali bijelim kruhom, slatkom marmeladom, šećerom, mašću, krekerima i sušenom govedinom, uz mnogo kave. Sve je to bila 100% kuhana hrana! Takva je prehrana stajala života 4000 ljudi. Groblje "Canderlaria Graveyard" svjedoči danas o njihovoj smrti!
Iako se za te ljude brinulo 40 liječnika, umirali su kao muhe. Čak je glavni inženjer P. H. Ashmed bio zbog radne nesposobnosti poslan natrag u Englesku. To je bio njegov spas. Na svom je povratku dobio silnu želju za narančama. Brod ih je srećom imao na palubi veliku količinu. Njegovo se zdravlje poboljšalo već tijekom tog putovanja. Za nekoliko je tjedana bio opet pokretan. Na tom se primjeru vidi da su naranče bogate voćnom kiselinom spasile prekiseljeno tijelo glavnog inženjera!
Ali kako su samo mogli liječnici i radnici biti tako slijepi i ne učiti od prirode oko sebe? Ta tisuće su majmuna uz obilnu prehranu tropskim voćem skakutale zdrave i vesele posve blizu njih! Čovjek se toliko naviknuo na kavu/bijeli kruh i marmeladu, da gaje njegova sljepoća otjerala u smrt!
Ljudi su još i danas slijepi kao u ono doba! Ne bi li te ove dvije priče iz prošlosti trebale poučiti da su svi "iskazi stručnjaka" o štetnosti voćne kiseline posve pogrešni? Pokušaj se i sam prehranjivati samo voćem koje najviše voliš, 100 postotno! Tada pusti da govori tvoje tijelo, prije svega tvoji zubi. Nijedno ni drugo nećeš više osjetiti! Tvoje kosti i zube ne uništava dakle prijesno voće, već svuda neprestano nazočna prekiseljena kuhana hrana. Da, kuhana je hrana kći svih bolesti, osobito raka. Misli uvijek na posadu broda "Kronprinz Wilhelm" i 4000 mrtvih radnika u Južnoj Americi. Oni govore više od svih laboratorija ovog svijeta!
Ima nekih "piskarala o prehrani" koji ubrajaju grah, bademe i vrhnje među stvaratelje baza, jer u njima prevladavaju alkaliji. Moramo međutim naučiti da određenje da li neka živežna namirnica reagira bazično ili kiselo ovisi o količini bjelančevina, masnoća, škroba i šećera u njoj. Ove sve stvaraju kiselinu.
Prema tome je sve voće, povrće, prijesno mlijeko (izravno iz dojke odnosno vimena životinje) bogato alkaličnim elementima, a niskog sadržaja bje lančevina, masnoća i škroba. Nasuprot tome sve tvari koje su bogate bjelančevinama, masnoćama i škrobom uvijek stvaraju kiselinu! Bilo bi zapravo najbolje da ne govorimo o prekiseljenosti, već o tome da je alkaličnost krvi ispod normale; jer krv mora uvijek biti lagano alkalična, ili ćemo umrijeti!
Kiselina je dakle početak smrti, baza je zdravlje! Ali prekomjerna je alkaličnost početak stanja raka. Naše tijelo pokušava imati vlast nad kiselinama, obuzdavati ih, zato daje sve bazične zalihe u tu obrambenu bitku! Zbog takve burne reakcije tijela slijedi tada pogrešni postupak: još veće unošenje kiseline, jer se jednostavno više ne želi shvatiti prirodni kemizam. Tome je međutim prethodila desetljećima duga prehrana prekiseljenom kuhanom harnom! 100% trajna prehrana organskim voćem i povrćem ne stvara naprotiv alkaličnu reakciju. To je živa hrana koja nas spašava! Mala količina benzolne kiseline u nekim sortama šljiva, u brusnicama itd., posve je bezazlena, jer se ona u bubrezima veže na glicin i kao hipurna kiselina lako izluči iz tijela. Prehrana tim voćem ne snižava dakle alkaličnu vrijednost! Isto tako vrijedi dakle za omiljene rajčice. Dakle, rajčica se zbog malo oksalne kiseline u njoj smatra kiselom hranom. Oksalna kiselina u rajčici iznosi samo 0,5 na 100 dijelova. Budući daje hrana u onih koji se prehranjuju prijesnim voćem i povrćem 90% alkalična, lako se neutralizira ta mala količina oksalne kiseline.
U rajčice prevladava isto tako bazično s visokim udjelom kalija, kalcija, željeza i natrija. Tamo gdje je cjelokupna prehrana već prekiseljena, zbog obilnog konzumiranja kuhane hrane s mesom, sirom, jajima, žitaricama, mahunarkama itd., mogu i rajčice pridonijeti bubrežnim i žučnim kamencima! Isti kritičari rajčice prešućuju međutim da su crni čaj i kakao prepuni oksalne kiseline i osobito potiču stvaranje tih spomenutih kamenaca! Ovaj je prilog (šljive i rajčice) uzet iz knjige Dr. Otta Carque: "The Key to Rational Dietetics38 !
Prirodni je način oslobađanja od tih kamenaca dakle prirodna prehrana prijesnim voćem i povrćem!
Neki popularni lijekovi, kao na primjer aspirin, snižavaju alkaličnost krvi! Aspirin je sredstvo protiv boli koje privremeno suzbija bol. Čim prođe njegovo djelovanje, glavobolja se pojačano vraća, jer lijek pojačava prekiseljenost. Kad se danas aspirin pro pisuje za razrjeđivanje krvi, istodobno se daje paci jentu štetni poticatelj pojačanog stvaranja kiseline!
Mogao bih navesti još čitav niz primjera o problemu voćne kisline. U mom se "Pismu mojim prijateljima" nalaze brojni detaljni iskazi, ali ne želim ti dosađivati. Nadam se da si u međuvremenu shvatio kako su svi oni koji se prehranjuju miješanom hranom i neuko smatraju voćnu hranu štetnom, zapravo na veoma klimavim temeljima svojim argumentima, i sami žive posve prekiseljeno!
Protivnik voća Koch sa svojom anti-acidnom metodom (AAM) nazivom "Gesunde-Zahne-Klub" kritizirao je godinama vegetarijance koji žive acidno, osobito Waltera Sommera, Dr. Jarvisa, Area Waerlanda i Dr. Kuhla. A koliko je godina doživio Koch koji je želio još s 80 klizati na klizaljkama i ne hodati sa štapom? Ne više od Waerlanda (78). Waltew Sommer umro je tek 1986. s 99 godina!, Dr. Jackson]^ doživio 94, a umro je nesretnim slučajem. Jedino je Dr. Kuhl doživio samo 64 godine, ali on je veoma mnogo pušio! Njegova je prehrana hranom s mnogo mliječne kiseline nadasve sporna! Kiselim se povrćem i kiselim kupusom još pojačava po manjkanje alkalija u oboljelih od raka! Osim toga su izmetine milijardi bakterija što ih čovjek pojede s takvom hranom veoma otrovne! Zastoje zbog kiselog kupusa bolja probava? Crijevo želi odmah izbaciti taj otrov. Svi proizvodi, bez iznimke, što nastaju vrenjem nisu zdrava hrana!
Erika Herbst je posjetila Freda W. Kocha u Kasselu prije njegove smrti. Stubama je sišao pognut
"Kuhana je rajčica zasićena limunskom kiselinom! Ona je blagi otrov, nije više hrana! Kuhana kiselina iz rajčica uništava crvena krvna tjelešca i tako potiče nastanak slabokrvnosti!"
(Dr. Otto Carque)
čovječuljak smeđih zubi! Nikako lik šefa "kluba zdravih zuba". Ja sam mu dokazao daje njegov način prehrane stvarao kiselinu. Kuhana hrana uvijek proizvodi kiselinu! Njegovo loše mentalno stanje upućivalo je na teško ovapnjenje mozga. Stalna neutralizacija mrtvim, anorganskim tvarima izazvala je opasna taloženja u krvožilnom sustavu!
Protivnici kiseline koriste se svim mogućim
'Bog je stvorio čovjeka, ali đavo kuhare!"
kombinacijama da bi izbjegli prekiseljenost. U njima je gotovo uvijek sadržana soda bikarbona. Te se anorganske bazne mješavine upotrebljavaju i kao pomoć pri "kiselom želucu". Ali primjena takvih sredstava (kao i moderni Maalox iz aluminija) pojačava proizvodnju kiseline; jer naš želudac misli da je sada potrebno još više kiseline zato što neutralizacija samo privremeno ublažava boli, dok uzrok, naime unos u tijelo velikih količina hrane što stvara kiselinu, kao što su meso, riba, jaja, sir, žitarice itd., ostaje i dalje postojati.
Bazične mrtve tvari ne obustavljaju štetno vrenje kiselih, škrobom bogatih ugljikohidrata, kao što je hrana od žitarica (kruh, riža itd.). Kao pri svim zdravstvenim problemima traži bolesnik samo olakšanje svojih boli. Pritom mu je prilično svejedno što se događa s njegovim dragocjejnim tijelom!
Anorganski kalcij iz kuhane hrane i unošenje u tijelo drugih anorganskih tvari uzrok su osim loga prijevremenog okoštavanja tijela, a osobito mozga! U prirodi nema trikova! Tako se anorganskim tvarima ne može nikada postići trajno zdravlje. Koch je na jednom kongresu vegetarijanaca prigovorio Sommeru zbog manjkave gipkosti. Sommer je međutim pri svojoj dosljednoj prehrani prijesnom hranom - uglavnom voćem i povrćem - živio preko 20 godina dulje, iako je bio rođen kao slabašno dijete u obitelji građevinskog poduzetnika iz Rendsburga, i u svojoj mladosti bio stalno bolestan. Gipkost je i nasljedno uvjetovana!
Jesi li u međuvremenu uvidio da za veoma čestu prekiseljenost nije krivac voćna kiselina, već kuhana i pečena hrana sa životinjskim proizvodima, koji neprestano napadaju alkalne zalihe?!
A drugi su veliki krivac svi proizvodi od žitarica s iznimkom prosa. Oni su glavne živežne namirnice i jedu se u velikim količinama, a zapravo otimaju zalihe kalcija iz tvojih zubi i kosti, pri čemu sami jedva sadrže kalcij. Ipak nije preporučivo ni proso, jer ga moraš kuhati.
Kruh ne jedeš sam za sebe. Dodaješ mu masne namaze, sir, kobasice, marmeladu, med itd. Sve to stvara dodatnu kiselinu! To sam osjetiš kao žgaravicu i kiselo podrigivanje! Tvoje promsredstvo u obliku mrtvog kalcija ili biljne rakije ne uklanja međutim uzrok! Ni "Schwedenkrauter" Marie Treben ne liječe. Ljekovito je bilje lijek koji samo prikriva uzrok. Mnoge biljke sadrže otrove koji su dodatno opterećenje već bolesnom čovjeku! Želiš li zadržati zube i spriječiti parodontozu, trebao bi odsad stalno smanjivati količinu kruha i žitarica u svojoj prehrani, a povećati udio prijesnog, zrelog voća. Tu moraš dakle samo preokrenuti stvari! Ne jednom, ne, neprekidno i ustrajno! Brzo ćeš sam ustanoviti tko ima pravo!
Misli na formulu dr. Ragnara Berga da moraš stalno uzimati u sebe najmanje 70% bazičnih tvari da bi mogao održati za čovjeka potrebnu ravnotežu baza/kiselina! Znatno je bolja formula 80 prema 20, to znači 80%) bazične hrane, da možeš stvoriti malu zalihu za slučajeve nužde.
Moram se dulje zadržati pri najdragocjenijoj hrani na svijetu voću, kako bi se konačno uklonile zablude! Sad ćeš razumjeti da 80-postotna prehrana prijesnim, biljnim tvarima znači zdravlje s najvećom otpornošću protiv bolesti i "uljeza"! Obrnuto uništava danas 99-postotna "dobra stara" kuhana hrana polako, ali sigurno tvoje zdravlje, smanjujući tvoju otpornost, a sve se to najvidljivije očituje na tvojim zubima i kostima. Svaki šepav čovjek, svaki onaj koji je operirao kuk, svaki boravak kod tvog zubara trebao bi ti dati snažan poticaj da se odmah odrekneš takve hrane!
Sutra može biti prekasno!
Sad znaš da u tjelesnim sokovima moraju stalno prevladavati alkaliji. To ne možeš međutim nikada postići dosadašnjom prehranom mesom, ribom i jajima. A osobito te kuhani i pečeni obroci kruha i žitarica dovode u stanje neprestane prekiseljenosti! Snižene baze ili alkaliji snižavaju odmah tvoju vitalnost i otpornost protiv bolesti. Bazične su živežne namirnice međutim samo voće i povrće u prijesnom stanju, te prijesno mlijeko, ako se pije odmah poslije mužnje. Ali čovjek jede pretežno "teške" živežne namirnice koje stvaraju kiselinu, kao što su ugljikohidrati bogati škrobom, životinjski proizvodi i masnoće. O hrani koja proizvodi kiselinu bit ćeš još dovoljno poučen. Ovdje, u vezi s konzumiranjem voća zanima nas spada li i kiselo voće među hranu koja stvara kiselinu! Zato ću navesti očitovanja vodećih nutricionista koji svi potvrđuju moje shvaćanje da svako voće u konačnom proizvodu reagira bazično, dakle alkalično.
Jethro Kloss: "Sve voće sadrži kiseline koje su potrebne da bi se uklonili razni toksini, otrovne kiseline i ostale štetne tvari. Prirodne su kiseline visoko-alkalične! "
Johanna Brandt: "Prekiseljenost je uzrok većine naših bolesti. Nju izaziva prehrana kuhanim živežnim namirnicama, mesom, bijelim kruhom, šećerom i svim ostalim što sadrži škrob."
Dr. N. W. Walker: "Zrelo voće, čak i ono kiselog okusa, ima u organizmu bazičnu reakciju!"
Dirk Gregory 84: "Voće i povrće, uključujući tropsko i suptropska voće, trebali bi činiti glavni dio tvoje prehrane; jer oni vežu kiselinu i stoga su alkalične živežne namirnice! Sjeti se, ne govorimo o kiselom okusu u voća, već o djelovanju u tijelu, a ono je alkalično! Prekiseljenost ne izaziva voće, kao što se obično pretpostavlja! Najbolje je što netko može učiniti ako je prekiseljen, upravo to da uživa citruse u vel i kim kol ičinama!"
Stanley Borroughs kaže u svojoj knjizi "Heilung fur ein neues Zeitalter88 ": "Premda je limun voće koje sadrži kiselinu, postaje u probavnom procesu alkaličan. Ne postoji opasnost od previše kiseline!" Protivnici voća trebali bi dobro zapamtiti te riječi i brižljivo proučiti njegovu knjigu, jer on liječi upravo najteže bolesti kurom limunovog soka! Ja sam u ovoj knjizi naveo više primjera istraživača na tom području koji i reumu liječe limunovim sokom!
Dugald Semple u "Sunfood, Way of Health83 ", "Sunčana hrana, put do zdravlja": "Voće sadrži vrijedne organske soli. Budući da je prvi efekt voća kiseo, čini se da ga oni koji boluju od reume (kiselinske bolesti) baš ne vole. Ali kad se te organske kiseline pretvore u alkalije, tada su učinkovite upravo u tih bolesti! Velik udio kisika u voću zajedno s alkalij ima kalijem i magnezijem ima najjače aktivno djelovanje. Jedemo li voće ujutro, tada je osobito taj kisik okrepljujući za čitav dan. Tijelo se snažno pročišćuje!"
Kako se određuje što je prirodna hrana?
Ovdje ću se držati kontrolne liste T. C. Fryja,41 današnjeg poznatog predstavnika Natural Hygiene (Prirodnog zdravlja), skraćeno NH. Odredi po njoj koliko si udaljen od pravilne prehrane za ljudsku vrstu! Već ti sada mogu reći da jedino voće ispunjava sve uvijete koji se postavljaju zdravoj prehrani!
1. Prvi je zahtjev da je hrana u prirodnom stanju privlačna za tvoje oko.
2. Drugi je zahtjev da te hrana očarava svojim okusom i mirisom i izaziva pojačano lučenje sline u tvojim ustima, dakako pod uvjetom da si gladan.
3. Hrana ti mora biti ukusna prijesna i mora
uvijek biti jestiva bez pripremanja.
4. Obrok prijesne hrane mora te zadovoljiti i ako se sastoji samo od jedne vrste živežnih namirnica (mono-hrana). Ta hrana mora "razveseliti nepce", utažiti glad!
5. Hrana mora biti probavljena bez "žuborenja" crijevnih plinova, probavnih tegoba, nelagodnosti. Ne smiješ ni najmanje osjetiti ni svoju jetru, svoje bubrege, ni slezenu! Ukratko, hrana se mora lagano, učinkovito, brzo probavljati i apsorbirati.
6. Hrana mora prije svega davati energiju, opskrbljivati tvoje tijelo "gorivom"! Nama potrebnu energiju daju glukoza i fruktoza. Naša najbolja hrana daje te tvari u obliku koji je lako prihvatljiv odnosno iskoristiv za naš organizam. Nije potrebno probavljanje osim žvakanja hrane i zaslinjavanja.
7. Hrana mora sadržavati hranjive tvari, a to mora izgledati ovako.
a) Ona mora sadržavati potrebne bje lančevine. Naša ih najbolja hrana mora sadržavati u obliku lako probavljivih aminokiselina. Zrelo voće razvija svoj protein u aminokiseline. Neka ovdje posluži kao primjer papaja koja sadrži enzim papain, dobro poznat kao agens, kako bi se bjelančevina raščlanila u amino kiseline, čak i bjelančevina u mesu! Udio aminokiselina trebao bi iznositi otprilike 1%, malo ispod onoga u majčinom mlijeku koje je namijenjeno brzom rastu bebe.
b) Ona mora sadržavati sve minerale. U suhoj masi mora biti sadržano oko 3% organskih minerala. Anorganski su minerali ne upotrebljivi i otrovni!
c) Hrana mora sadržavati potrebne masne kiseline, oko 1 % suhe mase. Dok trenutačno postoje ozbiljna pitanja o potrebi bilo koje masne kiseline u prehrani, "službeni" svijet koj i se bavi prehranom tumači da mi nužno trebamo tri različite "esencijalne" masne kiseline. To su linolna, linolenska i arahidonska kiselina. Mi trebamo sve njih, ali naša je potreba za njima zapravo izvanredno mala! Naše tijelo proizvodi po potrebi samo svoje vlastite masne kiseline i masti iz ulja sadržanih u živežnim namirnicama što ih unosimo u svoje tijelo. Shvati da nas naša najbolja hrana uvijek opskrbljuje lako probavljivim masnim kiselinama. Inače, izdvojena ulja i masti su teško probavivi. U masti topivi vitamini ne trebaju neku posebnu mast. Naše tijelo može u svako doba posve lako pretvoriti ugljikohidrate u masnoću i obrnuto!
d) Hrana nas mora opskrbljivati potrebnim vitaminima i ostalim elementima koji su poznati ili još nepoznati! Naša je potreba za vitaminima zapravo veoma mala, mnogo manja od 1% hrane (suhe mase). Cjelokupna bi godišnja potreba za njima mogla stati u naprstak!
e) Hrana mora sadržavati sve enzime i enzimske spojeve u živom stanju. Bez njih ništa ne ide! Postoje tisuće, čak deseci tisuća takvih katalizatora koji na žalost postaju termičkim djelovanjem neučinkoviti!
8. Najviše trebamo tekućinu, dakle vodu. Bilo bi idealno kad bi hrana što unosimo u svoje tijelo sadržavala toliko tekućine da ne trebamo dodatno vodu. Ljudi nemaju po prirodi osobite sposobnosti da bi važili kao živa bića koja piju vodu, tako da bi se trebali držati hrane koja sadrži mnogo vode.
9. Tijekom izmjene tvari trebala bi hrana bazično reagirati. Budući da ljudi imaju lagano bazičnu pH-vrijednost (vrijednost kiseline), trebala bi i hrana podržavati tu osobinu. Prethodne su ti stranice u ovoj knjizi pokazale daj e danas na žalost obrnuto.
10. Osobito je važno da hrana nije otrovna! Ako je ona gorka, ljuta, odbojna, nadražujuća, jetka, izaziva kiselo stanje u želucu, nadimanje ili druge tegobe. Tada možeš biti posve siguran da je otrovna (ili već imaš probavne poremećaje)! Izaberi bilo koji začin i pokušaj od njega pripremiti potpun obrok koji može utažiti glad. Možeš li to načiniti, isključivo od papra, octa, češnjaka ili soli? Naravno da ne možeš. Stoga su svi dodatci za tebe neprikladni. Ono što ne možeš prijesno i svježe jesti samo za sebe kao mono-obrok, nije hrana za tebe i kloni se toga!
Što želiš zapravo kušati, osnovnu hranu, povrće i meso ili začine? Ali kuhana hrana nije ukusna bez začina. Po tome vidiš koliko si se udaljio od prirodne hrane!
Ako ti tvoje znanje, iskustvo i tvoja osjetila nisu dovoljni da se suglasiš sa svakom od navedenih točaka, možda možeš prihvatiti prvih 5 preporuka. Tada će biti u redu i s drugim točkama!
Ali sad stvarno nastavimo, kako bismo našli pravu hranu za nas ljude:
• Ako si mišljenja da smo mi ljudi vegetarijanci- biljojedi i travojedi (herbivori), tada jedi u nepromijenjenom, prirodnom stanju zelenu salatu, stabljike celera, cvjetaču, bijeli kipus i kelj, sve stabljike i travke, dakle ono što raste iznad zemlje! Ali sve obroke od takve hrane, najbolje samo jednu vrstu (u jednom obroku)!
• Misliš li da nam je po prirodi određeno da se hranimo korijenjem i gomoljima, tada pokušaj jesti u prijesnom, prirodnom stanju, kao potpuni obrok ove proizvode: mrkvu, krumpir, repu, rotkvice itd., dakie sve što raste ispod zemlje!
• Misliš li da si karnivor, dakle mesojed, pokušaj obrok za obrokom jesti prijesne i svježe upravo ulovljene zečeve, kokoši, telad ili volove - kao što to čine životinje koje se hrane životinjama -, ali čitav proizvod uključujući krv, iznutrice, kosti, hrskavice i mozak!
• Misliš li da si gramnivor, da ti je dakle dodijeljeno po prirodi da se hraniš žitaricama, tada jedi obrok za obrokom svaku vrstu žitarica u njihovom prijesnom stanju. Ljudski rod nije doduše nekad poznavao te žitarice.
• Misliš li da je krava tvoja doživotna majka, zašto dalje ne sisaš iz kravljeg vimena, umjesto da puštaš neka drugi obavljaju taj posao? Mlijekopije su izgubili svoje dostojanstvo i svoje zdravlje!
• Misliš li da se mi trebamo po prirodi prehranjivati orasima i mahunarkama, zašto se ne pokušaš njima mjesecima prehranjivati?
• Ako si međutim mišljenja da smo mi ljudi frugivori, dakle voćojedi, zašto ne pokušaš mjesecima jesti samo banane, grožđe, naranče, jabuke, kruške itd.?
Te divne plodove sigurno nećeš pretvoriti iz prijesnog u kuhano stanje, na banane namazati senf ili VVorchester umak, možda čak ocat i sol "uživati" uz grožđe? Pri svim gore navedenim primjerima vidiš da za čovjeka uistinu postoji samo jedna kategorija hrane: voće. Sve što očekujemo od savršene hrane ima voće u svakom pogledu, u uvijek jestivom stanju, bez termičke obrade i bez kuhinjskog posla!
Posadi sutra stabla voćaka i oraha. Ona nisu zahtjevna i zadovoljna su čak i ne osobito plodnim tlom.