PRAKTIČNA UPUTSTVA ZA ČIŠĆENJE I LEČENJE JETRE
Praksa je pokazala da muškarci i žene sa telesnom težinom od 60 do 65 kilograma, ali u zavisnosti od toga kako podnose ulje. prvo čišćenje jetre treba da urade sa 150-200 grama ulja (isto toliko i soka), da ne bi nastupilo povraćanje. U narednim čišćenjima možete povećati dozu do 300 grama, a možete zadržati istu. što će biti dovoljno.
Ukoliko se posle izvesnog vremena javi povraćanje i u sadržaju kojeg povratite uočite sluzni sekret (zelen, crn ili slične boje) znak je da su ulje i sok proradili u želucu i očistili ga od patološke skrame. koja se tu nalazila. Kod nekih ljudi to se dešava pri prvom čišćenju. Drugo čišćenje uradite sa manjom količinom soka i ulja. a u trećem - malo povećajte.
Za vreme čišćenja trudite se da budete opušteni, smireni i ne mislite na tok i postupak čišćenja. Po pravilu, za vreme čišćenja pomoću ulja i limunovog soka ne osećaju se ni kakvi bolovi. U nekim slučajevima, kada dođe do jako g pražnjanja, proterivanja - osetićete kao da jetra „diše". I ništa više. Ne plašite se, strah sužava krvne sudove i žučne kanale. Mož e se dogoditi da iz vas ništa ne izađe, što može biti uzrok povraćanja. Ukoliko iz bilo kojih razloga osetite strah, nemir ili nervozu i ukoliko se osećate „napregnutim", stešnjenim - popijte 1-2 tablete nekog sredstva za smirenje. Sve ostalo odvijače se spontano.
Ne čistite jetru posle teškog rada i posle dužeg glado vanja. Odmorite se 3 do 5 dana da biste nakupili snagu. Inače, mogu iskrsnuti dve neugodnosti: prva, jednostavn o ćete pojesti ulje i sok i druga, mnogo ćete se iscrpiti. Upam tite, to je ipak prodiranje u jetru, a ona treba da ima snage za prekomern o naprezanje. Sami ćete osetiti kako ona vibrira i „diše" , a naročito za vreme prvih čišćenja.
Broj čišćenja jetre i vreme kada treba čistiti jetru
Prvo čišćenje je najteže, jer organizam gubi mnog o snage.
Dešava se da se pri prvom čišćenju jetre izbacuje veoma mnogo stare žuči, plesni, beličaste niti, a kamenčića skoro da nema. To ne znači da je čišćenje bilo neuspešno. Na protiv, sve je normalno, jednostavno jetra je bila veom a zapušena. pa do izbacivanja kamenja dolazi pri drugom ili narednim čišćenjima.
Drugo i naredna čišćenja uradite prema ličnom osećanju, a ona će sigurno biti mnogo lakša. Iz ličnog iskustva navodim da sam prva tri čišćenja uradio sa pauzom od tri nedelje, četvrto - mesec. a peto - dva meseca. Sledeće godine ura dio sam jo š dva čišćenja i zatim druge godine jo š jedno .
Možete se pridržavati i preporuka Andrejeva - jedn o čišćenje tromesečno. Moj savet je da se u toku mesec dana za vreme punog meseca urade prva 3-4 čišćenja. Upamtite, što se pre i brže oslobodite prljavštine u jetri, brže ćete nor- malizovati probavu hrane, krvotok i razmenu materija! Tre ba se čistiti sve dotle, dok se ne oslobodite svih ugrušaka.
Nameć e se opravdano pitanje - zašto je potrebno tako mnogo čistiti jetru? Odgovor je. zato što se jetra sastoji iz četiri dela. Za vreme jednog čišćenja potpuno se pročisti jedan deo. Za vreme drugog - sledeći i tako redom. Ukoliko makar jeda n deo jetre ostane zapušen, razmena materija biće kao i ranije narušena.
Treba imati u vidu i to. da su se kamenčići u jetri i žučnim kanalima odvajali postepeno, poprimajući uzdužni oblik sa zaglađenim krajevima. U takvom obliku oni nisu posebno uznemiravali zidove žučnih kanala, niti su ih iritirali. Kada čistite jetru vi ih drobite i izbacujete. Njihov oblik i položaj se menja i zato preostali kamenčići mogu svojom hrapavošću iritirati zidove žučnih kanala i žučne kese. izazivajući njiho vu upalu. To se posebno odnosi na ljude kod kojih postoji tvrdo kamenje. Za vreme narednih čišćenja oni se smanjuju i posle toga slobodno izlaze.
Ishrana posle čišćenja jetre i profilaksa
O ishrani posle čišćenja jetre već je bilo reći. Ponovićemo sam o - jedite kad god imate apetit i osetite glad. Pijte sveže iscedene sokove od šargarepe ili sok od jabuka sa cveklom. Poželjno je da jabuk e budu kisele, je r pomešane sa cveklom imaju prijatan ukus i miris.
Sok do cvekle je u svakom slučaju unikatni produkt, jer se mineralne materije u njemu nalaze u alkalnim jedinjenjima.
Salata iz sveže zeleni, posoljena i malo zakiseljena. najbolje prirodnim kiselinama: limunovim sokom, sokom od mahovnice. morskim kupusom, jabukovim sirćetom. takode ubrzava izbacivanje štetnih materija iz organizma. Slično deluje i kaša skuvana na vodi. sa dodatkom maslaca, ulja i morskog kupusa. To je prava hrana za ručak i večeru. Sledećeg dana može se jesti raznovrsnija hrana.
Za bolesnike sa oštećenom jetrom važni su vitamini A, C, B i K. Normalizaciju rada jetre posebno podstiču vita Ispitivanja dejstva sokova od cvekle, šargarepe i kupusa vitamini iz grupe B. Tako. vitamin B6 pojačava detoksikacionu pokazala su da se žuč najefikasnije luči upravo od soka iz cvekle. Svojstva cvekle za sprečavanje stvaranja žuči bila su poznata i drevnim lekarima. Avicena je pisao cvekla otvara zagušenja u jetri i slezini". Na š savremenik doktor Voker naučno je dokazao koliko je korisno čišćenje orga nizma sokom od cvekle. zahvaljujući tome što ovo povrće sadrži „žive " atome hlora u sebi. Naši naučnici otkrili su u cvekli betain. koji nije uočen kod drugog povrća. Betain - unikatna materija koja je po hemijskom sastavu bliska holinu i lecitinu. poznatim regulatorima razmene materija. Betain podstiče asimilaciju belančevina i poboljšava rad je tre.
U cvekli se nalaze saponini, koji vezuju holesterin iz creva u teško resorbujuea jedinjenja. Saponini služe kao os nova za dobijanje lekova protiv skleroze.
U cvekli ima i vitamina U koji podstiče zarastanje gnoj nih rana. poboljšava razmenu holesterina slično metioninu i ima protivalergijsko i protivsklerotično dejstvo.
Magnezijum. koji se takode nalazi u cvekli, reguliše to nus krvnih sudova i sprečava stvaranje trombova u njima.
Funkciju jetre (ovog vitamina najviše ima u proklijaloj pšenici i pivskom kvascu), vitamin PP učestvuje u ener getskoj razmeni ćelija jetre i sprečava njihovo uništavanje I ima ga u proklijaloj pšenici, kvascu, paradajzu i žumancetu od jaja). Folna kiselina i vitamin B,, učestvuju u razmeni belančevina. fermenata i oksidacionim reakcijama, podstiču sintezu belančevina i razmatraju se kao faktori rasta orga nizma. Dokazan o je da vitamin B,- aktivno učestvuje u re- generaciji jetre. Vitamin K podstiče proces zgušnjavanja krvi i povećava energetski potencijal ćelija jetre. Njegov nedostatak u organizmu nastaje pri narušavanju procesa izdvajanja žuči i asimilacije masti u crevima.
Askorbinska kiselina (vitamin C) u količini do 1 grama dnevno poboljšava rad jetre, povećava njenu detoksika cionu funkciju i pojačava regenerativne procese. Ima ga u salati od kupusa, ekstraktu šipka, soku od jabuka itd).
Pri oboljenju jetre i žučnih kanala narušava se apsorp cija mineralnih materija i podstiče njihovo izbacivanje iz organizma. U navedenim sokovima ima mnog o prirodnih mineralnih materija.
Dijeta bez soli smanjuje stvaranje i izlučivanje žuči u probavni trakt iz jetre i žučnih kanala i. samim tim. smiruje obolele organe.
Pri sastavljanju dijete za oboljenja jetre veoma je važno znati stanje creva. Treba otkloniti zatvore. U suprotnom, zatvor pojačava proces truljenja u crevima i asimilaciju toksičnih materija u krvi. koje kroz portnu venu dospevaju u jetru, pogoršavajući njeno stanje. U tom slučaju lečenje se produžava. Za dobru probavu i normalan rad jetre, žuči i creva najbolji su sveže povrće i voće.
Sekreciju žuči posebno pobuđuju: cvekla. šargarepa, tikvice, paradajz, karfiol, grozde, lubenica, baštenska jago da, jabuke, suva šljiva. Uključivanje zrna proklijale pšenice ubrzava lečenje jetre.
Smesa se priprema na sledeći način: 100 grama prokli- jalih zrna pšenice samleti u mašini za mlevenje mesa i toj masi dodati samlevenu cveklu - 100 grama, šargarepu - 100, sušene kajsije - 100. kljukvu (Oxycoccus palustris)
- 50 grama (ili sok od jednog limuna), malo meda. tako da se dobije nakiseo, prijatan ukus. Ovu smesu upotrebljavati umesto kaša, ili svakog drugog dana. tj. jedno g dana uzima ti kašu. a drugog smesu. Odnos komponenti u smesi može bili različit, ali 100 grama proklijale pšenice je obavezno.
Maslac i biljno ulje dodavati samo u gotova jela, a ne u procesu kulinarske obrade.
Najracionalnije je uzimati obroke 4- 5 puta dnevno (tak va ishrana preporučuje se kod oboljenja jetre).
Prema tome, vaša hrana treba da bude sastavljena od sveže iscedenih sokova, salata, kaše i smese. Potrudite se da to sve primenjujete u različitim kombinacijama: povrće malo dinstati. pored kaša jesti orahe, krompir, mlad kravlji sir itd.
Još jedan dobar savet: Ukoliko vam je jetra obolela treba svakoga dana da pijete do 2 litra sveže iscedenih sokova. Oni poboljšavaju krvotok u jetri i funkcionalno stanje ćelija jetre, podstiču stvaranje glikogena, povećavaju trans port glikoze prema tkivima, normalizuju razmenu glikoze, belančevina. masti i elektrolita. Pod njihovim uticajem menjaju se fizičko-hemijska svojstva žuči, smanjuje se nje na lepljivost. koncentracija holesterina i povećava sadržaj žučnih kiselina.
Kod smanjene sekrecije želuca sveže iscedeni sokovi piju se 15-20 minuta pre jela. dok se kod povišene sekre- torne funkcije želuca piju na 1-1.5 sat pre jela.
Kod normalne kiselosti želuca piju se 30-4 5 minuta pre jela. Mogu se koristiti sredstva za izbacivanje žuči: smilje
{Helichrysum arenarium. H. plication. Gnapha/ium arenar- iuni). kukuruzna stigma, izdrobl jena nana (Menthapiperita). kantarion (Hypericum perforatum), povratič (Tanacetum vulgare), koren maslačka (Taraxacum officinale) i šipak.
Evo recepta za pripremanje ekstrakta od smilja, kuku ruzne stigme i kantariona: u posudu za kuvanje sipati po jednu supenu kašiku suvih trava, preliti ih sa čašom vode, prokuvati i upotrebljavati po 100 grama 2-3 puta dnevno pre jela.
Ostal a sredstv a z a jačanj e funkcije jetre
Za stimulaciju funkcije jetre poželjno je tuširati celo telo hladnom vodom (najbolje ledenom) ujutro pri svitanju. Ova terapija nije preporučljiva za ljude sa obolelim srcem. Posle ove terapije dobro istrljajle udubljenja ispod pazuha, jer se kod oštećenja jetre energija zadržava u tim udubijenjima. Postupak ponovite 2-3 puta u toku dana sa trajanjem od 2 do 5 minuta. Izbegavajte suvu klimu, odnosno saune sa suvom parom jer to šteti jetri. Prema Ajurvedi. vrelina i suv vazduh podstiču iritiranje doše Pitta, koja je odgovorna za funkciju jetre.
Od vežbi. koje podstiču i slimulišu rad jetre, posebno su korisne Bhastrika pranajama (vidi poglavlje Debelo crevo) i kompleks jog a vežbi Svame Šivanande. Te vežbe i disanje su izvrsna unutrašnja masaža za sve organe trbušne duplje i, naravno, jetre.
Jetra je pokretno tkivo meke konzistencije. Budući daj e fiksirana za dijafragmu, ona prati njeno kretanje pri udisa ju i izdisaju. Ritmične kontrakcije dijafragme omogućavaju da se jetra bolje snabdeva krvlju (a preko nje hranljivim materijama i kiseonikom). pa samim tim i da podstiče iz bacivanje žuči.
Sledeće asane (slika 13) će vam pomoći da potpunije utičete na jetru. Asane birati individualno, prema ličnim mogućnostima.
O Nas i ka sprušta dianu paršvasana
Široko raširite noge i ruke. Oslonite se njima na pod. ok renite telo licem nadole.
Zatim podignite telo što je moguće više. Oslonite se na jednu ruku i nogu. drugu nogu savijte u kolenu i kolenom dodirnite glavu ili nos. Pri tom savijajte glavu prema ko lenu. Ponovite vežbu na drugu stranu.
Vežba je dobro opterećenje za mišiće stomaka, leđa, grudnog koša i vrata, a leci oboljenja jetre, slezine i slična oboljenja.
© Ardha mat se ndrasana
Sedite i ispružite nog e napred. Savijte desnu nogu i pos tavite petu ispod anusa i mošnice. a levu nogu prebacite preko desn e butine i postavite na pod. Stavite desnu ruku na koleno desne noge. a levu ruku zabacite iza leda. Dohvatite rukom butinu desn e noge. Ponovite vežbu na drugu stranu.
© (iarbhasana (embrion)
Sedite u padmasanu. Silom proturite ruke izmeđ u butina i članaka (gležnjeva) na nozi. Savijte ruke u laktovima i pođuprite obraze pesnicama.
Sve prednosti opisanih vežbi postižu se vežbanjem ove asane. Pored toga. lece se oboljenja jetre i slezine.
O Dolasana
Ležite na stomak, ispružite noge i ruke. Podignite uvis ruke i noge i ljuljajte se napred-nazad.
Vežba pomaže da se smanje masne naslage na stomaku, da se poveća apetit, leće oboljenja jetre i slezine, odstrane nedostaci u razvoju mišića grudnog koša i ramenog pojasa.
0 Ardha šalabhasana
Ležite na stomak, ispružite ruke niz telo i položite gornju stranu šaka na pod. Malo podignite glavu i usmerite pogled napred. Podignite jednu nogu uvis, ne savijajući je u kolonu. Ponovite vežbu sa drugom nogom. Prilikom vežbanja ispružite stopala.
Vežba odstranjuje bolove u leđima, leci oboljenja jetre i slezine. Nek e žene pate od jakih bolova ispod stomaka, od kojih se mogu osloboditi ukoliko vežbaju ovu asanu.
0 PruStha valita vrikšasana
Stanite uspravno, raširite noge. Ne savijajući noge. nagnite se unazad i probajte da jedno m rukom dodirnete pete. Drugu ruku zabacite unazad. Ponovite vežbu na drugu stranu. Vežba ima iste efekta kao i prethodna, a leći oboljenja jetre i slezine.
0 Bhu prašta džanu pruštha valitasana
Kleknite na kolena i sastavite ih. Gornji deo stopala treba da leži na podu. Stopala ispružite. Podignite obe ruke i za bacite ih unazad, pokušavajući da dodirnete pod.
Vežba ima iste efekta kao i prethodna, a pored oboljenja jetre i slezine leći i kilu.
0 Bhu sprušta eka pada sarvangasana
Ležite na leđa. sastavite i ispružite noge. Podignite celo telo vertikalno u odnosu na pod. pridržavajući leda rukama i oslanjajući se na vrat i potiljak. Zatim dlanove stavite na pod. s tim da jedn a noga ostane na mestu. a drugu nagnite preko glave prema podu. dok ne dodirne pod. Zatim zame - nite položaj nogu. Ponovile vežbu 4-5 puta.
Vežba leći oboljenja jetre, slezine. kilu. apendicitis. povećava apetit, otklanja noćne polucije i produžava život.
0 Majurasana
Kleknite na kolena sa rukama na podu. pri čemu su gležnjevi ruku u pravoj liniji sa rastavljenim kolenima.
Nagnite gonji deo tela, gledajući daleko ispred sebe. Približite laktove. što je više moguće, jeda n uz drugi i postavite ih ispod stomaka u visini pupka. Da bi poza bila savršena laklovi se moraju dodirivati, što je na početku vežbanja nemoguće. Polako se nagnite napred i, oslanjajući se na laktove, odvojite noge od poda i ispružite telo u ravan. Ova vežba je odlična za probavne organe: želudac, jetru i slezinu.
Kompresija trbušne aorte izaziva priticanje krvi u želudac, jetru i slezinu. Jogisli posebno ističu dejstvo ove vežbe na slezinu. Ukoliko nakon 4 ili 5 sati posle obilnog uzimanja hrane probava jo š nije završena. Majurasana reguliše taj problem za nekoliko trenutaka. Ona je veoma korisna kod slabog varenja u želucu. Kod zastoja krvi u slezini i jetri, ova vežba deblokira zastoj za tren oka. Asana sprečava tromost i prazni žučnu kesu. Ona je dobra i protiv gutanja vazduha.
P O G O V O R Z A DV E GLAVNE TERAPIJE ČIŠĆENJA - ČIŠĆENJE DEBELOG CREVA I JETRE
Iz prethodnog teksta nije teško zaključiti da čovek mož e sebi pomoći, bez mnog o truda i skupih lekova. Dovoljno je da pri pojavi tipičnih tegoba ima na um u sledeće:
O Unutrašnja nečistoća, koja se stvara usled nepravilne ishrane (ništa manja od nečistoće uma koja se taloži u sva koj ćeliji tela), prvo se taloži u debelom crevu. Ovaj or gan, koji nas snabdeva dopunskim hranljivim materijama, poboljšavajući kvalitet ishrane organizma (u njemu se pod uticajem mikroflore, bioplazme i naročito zbog grade de belog creva stvaraju hranljive materije i elementi, koji se hranom ne mogu uneti za deset godina!), pretvara se u najveću, uslovno rečeno, deponiju organizma - rasadnik oboljenja i otrova. S obzirom da se u njemu prvenstveno apsorbuje voda u krv, sve nečistoće, otrovi i drugi otpaci kao lavina dospevaju u naš organizam. Nije bitno koliko je naš organizam i sistem za neutralisanje štetnih uticaja prirodno snažan. Važno je znati da venska krv donjeg dcla debelog creva ne prolazi kroz jetru, već odlazi neočišćena direktno u srce. Ukoliko je debelo crevo nečisto (zatvori, nasilna i nedovoljna stolica itd.). krv iz njega, zasićena toksinima, podriva osnovu čitavog našeg života, prouzrokujući svima poznata i veoma rasprostranjena srčana oboljenja (srčane mane . nedostatke itd.). Savremeno lečenje ovih oboljenja je besperspektivno, jer se srce (slično drugim organima) re- habilituje dotokom čiste, zdrave krvi. a ona je konstantno nečista.
U zaključku, ni najsavremenije metode lečenja. skupi uvozni lekovi i oprema neće vam pomoći ukoliko bolujete od vlastitog neznanja i nepismenosti. Zato autor koncentriše vašu pažnju na prvu i najvažniju terapiju - čišćenje i reha bilitaciju debelog creva - temelja ishran e organizma .
Posle temeljnog čišćenja morate mikroklistirima sa uku- vanim urinom, uz maksimalno strpljenje, stalno održavati čistoću u njemu, a ponekad sprovesti i profilaktične kure 2-3 puta godišnje.
0 Pri upotrebi savremene neprirodne, rafinirane hrane naša jetra se neverovatno brzo zapušava. Dodajte tome kon stantni dotok nečistoća i toksina iz debelog creva. Međutim rezerve jetre su kolosalne. Dokazano je, daj e u tridesetim- četrdesetim godinama života veći deo jetrinih ćelija (50 - 60%) već zapušen i isključen iz životne aktivnosti. Čovek .spolja izgleda zdrav, ali skrivena patologija već uzima svoj danak - brzo se zamaramo, lako oboljevamo. pojavljuju se hronične bolesti, brzo se smanjuje životni elan. Medi- kamentozno lečenje i u ovom slučaju različitih simptoma (oboljenja krvotoka, disajnog. probavnog i nervnog sistema, kože, hormonalnih poremećaja, onkoloških oboljenja itd.), koji potiču od jednog te istog izvora zaraze - nečiste krvi i njenog zastoja u venskom sistemu (skrivena ili manifestna portna hipertonija) nema perspektivu. Koliko puta su vas na kljukali lekovima. pa seansama kod ekstrasensa. energijom i šta se dobili? Jetra svejedno ne obavlja svoju funkciju kako treba, krv je nečista i uz to veoma slabo cirkuliše. Ukoliko dode do zastoja krvi, to je siguran znak daj e mnog o ranije došlo do zastoja energije. Kao zaključak, ispostavlja se da ćelije organizma nemaju redovni dotok hranljivih materija; u poluzapušenom stanju (slab dotok kiseonika i isticanje ugljen-dioksida) „do ušiju" u vlastitoj nečistoći (šljaka i otrovi, odumrlc ćelijske organele skupljaju se u ćelijama zbog slabosti krvotoka i njegove zagađenosti).
1 na kraju, odsustvo humoralne i druge regulacije životnih aktivnosti ćelija od strane organizma (mutacije u njemu zbog vlastite zagađenosti) vođe nas najgorim putem razvoja bolesti - prema raku . Kod ove bolesti, takode, bolujemo od ličnog neznanja. To što treba da učinimo za sebe je da prepoznamo rane simptome oboljenja i da delujemo brzo. Neophodn o je radikalno očistiti jetru i uspostaviti njene funkcije, da bi masa hroničnih i teških oboljenja nestala sama od sebe.
Zato je sledeća terapija posle čišćenja debelog creva - čišćenje jetre . Kada se ona očisti i rehabilituje obnovljen je ceo organizam . Nestaju faktori, koji truju naš organizam i čine da smo često na ivici između bolesti i zdravlja, života i smrti.
Lekari pregledima i biohemijskim analizama mogu usta noviti stanje organizma, ali je lečenje prepušteno vama. Vrhunac lekarske i ljudske umetnosti je - rehabilitacija or ganizma njegovim vlastitim snagama . U osnovi ove met odologije sadržano je viševekovno iskustvo, koje se sada potvrđuje suvremenim saznanjima.
Da biste se preporodili i bili čili i veseli, ostaje vam da samo primenite navedene terapije.