Povrtnjak
Sve u svemu, moja jutarnja setnja ista je kao i inace. Posie radanja sunca strpam u dfop belefoicu, i odiazim u fomu da Iovim misii. Pod pazuhom knjiga, i Iagano koracam rosnom travom. U dolini piovi piavicasta izmagiica, a izmedu drveca se raziefo krici sojki. Oko osam sati vise nemam strpijenja. Vracam se, pripremam motiku, korpu i odiazim u povrtnjak. Za rucak cu kuvati supu od zeieni, a to je, ovako pri kraju Ieta, takav praznik od kojega veCi i ne znam.
Za pojam supa od pabiraka zahvaian sam staroj seijanki. Ona je s korpom odiaziia u vrt, pokupila bi sve sto nade i kada sam je pitao sta ce od toga biti, odgovoriia je: napabirciia sam sve otpatke baste. Tu aromu koju je imaio njeno jeio, nikada nisam dosegao. Iako mirno mogu reCi da sam godinama pokufavao. Nije zavisiio to od mnozine i kvaiiteta zeieni. Njena supa, ako je treba uporedivati, bila je kao vino. Vee i od mirisa bi mi se zavrteio u giavi. Ali biio je u njoj i one Ijupke pitomosti, sto je uvek svojstvo dobro pri premijene supe od zeleni. Baja ruzicasto ziatna, povrce ni meko, ni tvrdo, fargarepa upila u sebe ukus kupusa, paprike i keierabe, ipak je ostaia far garepa, kao sto je u ideainim drustvima svako idnividuainost, pa ipak svi pripadaju zajednici.
Najvažnija je neophodna ceznja. Kao i svaki istinski veliki poduhvat, i ovaj treba molitvom zapoceti. Sedam ispod jabuke i posmatram povrtnjak.
Cesto sam spartao pijacom i najradije sam zastajkivao gde su prodavani predmeti za domaCinstvo. Lepe ciste metle od sirka, giatko orendisane daske za mde, oklagije, drvene kasike, koje podsticu apetit. Bio sam ocaran skrom nom jednostavnoscu ovih predmeta, koiiko smo u stanju da Iepotu sakrijemo u privid korisnosti. Na stotine Ijudi projuri pored nas, i svaki u sebi kaze: Kakvo ordinarno sredstvo, drvena kasika!
Draga drvena kašiko, od bele jasenovine, istesana piemenita, vitka kašiko, ti znas da me tvoja pokornost nikada nije zbunjivala, poniznost s kojom si se preporucivala da verno obavis svoj posao. Uvek sam ti se divio zbog tananih Iinija, milog kusaia, koje liCi na cvet. A sto si korisna, ne dovodi me u zabiudu, samo pojacava neobjafojivu privdenost koju prema tebi imam. Ispod jabuke sam i nehotice razmisijao o siicnosti drvene kasike i povrca iz povrtnjaka. Rastinje, koje se posmatra samo sa stanovista koristi, prepuno je carobne Iepote. Ali pored toga raspolaze takvim svojstvima koja su retkost. Eto od mah kovrdfavog perfona. Ako ga ne stavim u jelo, mogao bi biti parfem, i svakako bi se divili dami koja bi na popqdnevni caj stigla u obiaku mirisnog perfona. Ali ista ova biijka biia bi predivna kao rub cvetne Ieje. Njeno gusto i kovrdfavo zeieno lisce prijatno bi obuhvatiio Ieje petonije iii saivija. Ceier isto. Kelj bi sasvim mogao da bude ukrasna biljka, da i ne pominjemo keij cice-pupoijke ili karfiol. A paradajz? Paprika? Cak bih je rado sadio i u saksije, i divio joj se u prozoru. Karla leti osiobadam paradajz od suvifoih izdanaka, povremeno se odmaram i uzivam u eudesnom mirisu listova. Uije svakog povrca ima ovakvu osobenu i neponovljivu Iepotu; a sto je ta Iepota i korisna, i sto se biljka sem carobnosti jos maze i pojesti, to zadovoijstvo me sasvim ispunjava u ovom trenutku.
A onda Iagano pocinjem da radim. Otvaram Ieju fargarepa, brizijivo trazim one razvijenije i debije. Vadim dve-tri karate, perfon, i koren i listove, pas trnjak, koga se ne bih odrekao ni za koje pare. Zatim praziiuk, kelj, koren i Iistovi ceiera, keieraba, maio karfiola. Od Iuka ce biti najboiji onaj sitni, sre brnjak cija je giavica veliCine oraha, dovoljna su samo dva struka, jedan struk beiog Iuka. Dve lepe zeiene paprike, jedan crveni paradajz, i da bi praznik bio potpun, faka sveze otrebljenog pasuija. Na bunaru sve operem i oCistim. U blistavoj srebrnoj vodi presijava se mnostvo Iistova i korenja. Sada vec mogu da potpalim vatru.