Izraz "održiv rast" trenutačno je popularan medu raznim skupinama, od onih za zaštitu okoliša do onih u velikim korporacijama. Rast je moguć dok se ima u što rasti i dok postoje izvori koji taj rast omogućuju. Ali što se događa kad dosegnemo granice onoga u što se raste? Kako je tada moguć rast?
Ekonomist Svjetske banke, Herman Daly, u svojoj je knjizi Beyond Growth (1997) podrobno i vrlo promišljeno proučio to pitanje. Istaknuo je sljedeće: kad nacije ili svjetsko stanovništvo dosegnu točku "popunjenosti" svih mjesta u koja mogu rasti, a prirodnih izvora ponestane, "održivi rast" više nije moguć, a od najveće važnosti postaje održiv način života.
Premda su se mnoge civilizacije gradova/država u povijesti uništile, postoji barem jedna poznata koja je u svoj način života ugradila sustav pomoću kojega bismo mogli nadvladati neke od strukturalnih problema sadašnjeg modela gradova/država. Iako nitko više ne obožava bogove Sumerana, Grka ili Rimljana — njihove su civilizacije nestale — boga Hebreja još uvijek obožavaju, na ovaj ili onaj način, pripadnici tri najveće svjetske vjere. A baš su Hebreji, drevni Židovi, u svoj civilizacijski kod ugradili sklop provjera i ravnoteže.
Židovi su taj sustav nazvali Sabat i Jubilej. Većina ljudi zna za dan sabat — dan odmora. Ali u Starom zavjetu taj se koncept proteže mnogo dalje. Svake sedme godine odmor se daje i zemlji, a te se godine na tome tlu ne sije i ne sadi ništa. (U Izraelu to neki i dan danas prakticiraju.) Time se tlu osiguravao odmor i obnova plodnosti, a ujedno se i postavio temelj "održivog" ratarstva već prije nekoliko tisuća godina.
Još jedan problem sa strukturom gradova/država jest suvišno gomilanje bogatstva rneđu vladajućom ili trgovačkim klasama. Daly kaže da društvo postaje nestabilno kad razlika između imućnosti najbogatijih i najsiromašnijih društvenih slojeva dosegne vrijednosti između 10:1 i 20:1. Odnos 10:1 nalazimo i u američkim vojnim i u građanskim službama — general s najvišom plaćom u vojsci zarađuje otprilike deset puta više nego obični vojnici. Slično je i na sveučilištima, premda se tamo taj omjer često približava onome 20:1, ako pogledamo zaradu predsjednika sveučilišnog odbora i domara. Nakon što su na prijelazu stoljeća neki stekli nezamisliva bogatstva (a time i političku moć), američki je porezni sustav organiziran tako da se onemogući ponavljanje takve neravnoteže. Tijekom većine 20. stoljeća najviši porezni razred u SAD bio je oko 90%, što se pokazalo kao društveni stabilizator u mnogo područja, premda je ta stabilnost narušena u Reaganovoj eri, nakon koje su bogati postali još bogatiji, a siromašni daleko siromašniji (kad je Ronald Reagan 1980. došao na vlast, najviši porezni razred u SAD bio je 70%, kao i u većini zapadnoeuropskih država. Kad je otišao, najviši je porezni razred bio 28%, Što je donijelo golem priliv bogatstva najimućnijim Amerikancima te je istovremeno stvorilo manjak u državnom proračunu od 3000 milijarda dolara).
Drevni su Hebreji imali sustav periodičkog obnavljanja društvene stabilnosti koji se nije svodio na povećanje poreza (što često samo ohrabruje neograničen rast vlade). Taj se sustav zvao 'Jubilej' i događao se u godini nakon svakog sedmog ciklusa od sedam godina, dakle svake pedesete godine. Tad su se opraštali svi dugovi, svim je robovima dana sloboda, a imutak se raspodijelio svima u jednakim dijelovima. Plodovi 49-godišnjeg ciklusa prikupljanja i rasta podijeljeni su medu članovima zajednice, a rezultat je bila jedina stabilna društvena struktura grada/države koja datira iz doba Gilgameša i održala se sve do današnjega dana.
Postojali su i drugi levitski sustavi koji su zadržali ozračje plemenskog načina života u strukturi grada/države židovskoga naroda: kralj nije mogao akumulirati preveliko bogatstvo, udovice i siročad bili su briga cijele zajednice, zarada se mogla ostvariti samo radom, a ne na osnovu "kapitala" — naplata kamata bila je protuzakonita.
Premda nije vjerojatno da će naš svijet uskoro prihvatiti neki od tih sustava, ipak su fascinantan materijal za razmišljanje onima koji razmatraju stvaranje namjernih zajednica. Ti su sustavi preživjeli kušnju vremena, a možda predstavljaju korisno sjeme — ako naše društvo ikad stigne do točke raspada u kojoj će biti neophodna ozbiljna strukturalna rekonstrukcija.