NEKADAŠNJI predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Thomas Jefferson jednom je u pismu naveo: »Onaj tko si dopusti jednu laž, daleko će lakše slagati i drugi i treći put, sve dok mu to nakon nekog vremena ne prijeđe u naviku. Tada bez razmišljanja laže, a i kad govori istinu, svijet mu ne vjeruje. Takva lažljivost jezika dovodi i do lažljivosti srca i s vremenom mu oduzima sve pozitivne odlike«.
Jefferson je nastojao biti što dalekovidniji kako bi se što lakše održala mlada država poštenih ljudi. Njegove riječi: »Poštenje je prvo
poglavlje u knjizi mudrosti«, odišu velikom i pouzdanom istinom koja vrijedi za sve i svugdje, u svim povijesnim razdobljima. Čovjekova predanost unutarnjoj i vanjskoj istini možda uvijek nije najlakši put, no bi li uopće bilo uspjeha kad nastojanja ne bismo usmjeravali prema poštenju i časnoj karakternosti?
U provođenju osobnog poštenja vjerojatno je važno poznavati sebe. Što to znači? »Spoznaj sebe«, glasi natpis u drevnome grčkom proročištu u Delfima. To znači da trebamo duboko istražiti vlastite misli i osjećaje, a potom proširiti korisne osobine i odbaciti štetne.
Promatramo li situacije uz pomna opća opažanja i analizu i pitamo li je li sve u skladu s razumom i duhovnim načelima? Hoće li takva struktura koristiti i jednome i svima? I želimo li živjeti prema takvim zamislima?
Pridržavamo li se vlastite savjesti?
Pošten sam prema poštenima, pošten sam i prema nepoštenima.
Tako se dolazi do poštenja. — Tao Te Ching
Neka je žena otkrila nekoliko zanimljivih istina o sebi dok je obnavljala antikni naslonjač. Dakako, kod obnavljanja starog namještaja osnovno je ukloniti višegodišnju prljavštinu i razne slojeve boje, te doći do izvornog drva. Jedan od razloga za to jest i uklanjanje svega bezvrjednog što se nakupilo s godinama i određivanje činjenice je li određeni komad namještaja vrijedan vremena potrebnog da bi se uredio.
To »skidanje« ili uklanjanje može nam poslužiti kao zgodna usporedba kada želimo spoznati više o sebi.
Uvijek je prikladno govoriti istinu. — Mahabharata
Nosimo li uokolo nepotreban višak prtljage? Živimo li blago izvan središta umjesto da su nam noge čvrsto na snažnim temeljima
načela i integriteta?
Prije više od 2500 godina Lao Tse je napisao: »Mudar je koji poznaje druge; prosvijetljen koji poznaje sebe«. Ljudi svugdje imaju određene zajedničke temeljne ljudske porive: potrebu za ljubavlju, slobodom, poštovanjem i želju za životnim smislom. Želja je snažno energetsko polje energije koje nas vodi daleko od osobnoga »ja«. Kada smo dovoljno odvažni da istražujemo vlastito srce, moguće je da ćemo pronaći i neostvarene rezervoare duhovne energije i mogućnosti, te doći do više razine razumijevanja u vezi s čovjekovim ponašanjem.
Na ovome svijetu ništa ne pročišćava kao duhovna mudrost. Riječ je o savršenstvu koje se doseže s vremenom, putem joge, putem
koji vodi do unutarnjeg Ja. — Bhagavad Gita
Budite iskreni. Budite vjerodostojni. Postanite svjesni svega što je u vama. To i objavite! Neka se to pokaže u punini izraza! Pritom volite sve dijelove sebe. Zapamtite da je vaše autentično ja plod svetog stvaranja. Spoznajte i poštujte dobrotu koja je u vama, jer je riječ o temelju čudesnog izražavanja. Uhvatite se onih aspekata svojega bića koji su u skladu s karakterom kakav priželjkujete i oslobodite se svega ostaloga. Istinska životna putovanja odvijaju se unutra; sastoje se od sve dublje i sve veće mudrosti, te možda predavanja kreativnome djelovanju neograničene ljubavi i univerzalne milosti.
Svijetu je potrebna naša ljubav, kao i naša energija i kreativnost koje dajemo iskreno i časno. Dio nas može se uzdići nad sve sitničavosti, jači je od svih slabosti, mudriji nego što mislimo i strahom nadjačava svaki strah. Život je sveta pustolovina. Njegujte ga!