Vjerojatno je najteži dio dobivanja onoga što želite u životu, ustanoviti što je to što stvarno želite! Pa ipak je to najvažniji dio svega.
Ustanovila sam da je ovo velika istina: Čim dobijem veoma jasnu, jaku namjeru da ostvarim određenu stvar, ona se skoro trenutno manifestira (često u roku od nekoliko dana ili sati poslije namjere) uz veoma malo napora. Ovo doživljavam kao neku vrstu uključivanja u svojoj svijesti, kada odjednom dobijem veoma jak osjećaj o onome što želim i jednako jak osjećaj da ću to i ostvariti... Obično je potrebno nešto vremena i energije za obradu prije nego što stignem do točke razjašnjenja. 1 veoma često razjašnjenje dolazi poslije osjećanja konfuzije, nemoći, beznadnosti i tako dalje, koje sam morala nadvladati. Prema tome, nemojte brinuti... najtamniji trenutak je neposredno prije svitanja.
Otkrivanje onoga što želite u životu može biti potpomognuto postavljanjem ciljeva. Često su mi pomogle vježbe sa papirom i olovkom, koje ću vam sada prikazati. Kada radite na postavljanju ciljeva, važno je imati u vidu nekoliko stvari.
Upamtite da postavljanje ciljeva ne znači da su baš ti ciljevi obvezni. Možete ih mijenjati koliko god često to želite ili kad osjećate da je to potrebno.
Upamtite također da postavljanje ciljeva ne znači da ih treba ostvarivati naporom, trudom ili borbom. Ne znači da morate biti pod emocionalnim pritiskom da biste ih postigli. Naprotiv, postavljanje ciljeva vam može pomoći da plovite kroz život lakše, s manje napora i uz više zadovoljstva. Priroda života je pokret i kreativnost, i ciljevi vam daju jasan pravac za kanaliziranje vaše prirodne kreativne energije, pomažući vam da zračite i doprinosite svijetu, a to vam pojačava osjećaje blagostanja i zadovoljstva u životu. Ciljevi služe da vam pomognu i da vam daju podršku u vašim pravim namjerama.
Ciljevi se mogu određivati u duhu da je život igra koju je zadovoljstvo igrati i koja može donijeti velike nagrade. Ciljeve ne treba shvatiti suviše teško ili ozbiljno. Ali im istovremeno morate dati dovoljno težine i važnosti da budu stvarno vrijedni za vas.
Možda ćete ustanoviti da sam proces biranja ciljeva izaziva određen stupanj emocionalnog otpora u vama. Ovo možete doživjeti na razne načine, kao osjećaje depresije, beznadnosti ili opterećenja mišlju da trebate postaviti ciljeve. Ili možete osjetiti želju da sebi odvratite pažnju jelom, spavanjem ili nečim drugim. Ove emocionalne reakcije (ukoliko ih doživite) su nagovještaji načina na koje izbjegavate dobiti ono što želite u životu. Važno je ići naprijed, iskusiti ove osjećaje i reakcije, prijeći ih, i nastaviti sa procesom. Kada jednom počnete, vidjet ćete da vam koristi.
S druge strane, možete uživati u cijelom procesu i ustanoviti da vam proširuje vidike, da je zadovoljstvo i olakšanje. Nadam se da je tako!
Nemojte učiniti izbor ciljeva suviše kompliciranim ili značajnim. Počnite s jednostavnim, očiglednim stvarima. Upamtite, možete ih uvijek mijenjati i razvijati tijekom rada.