Poslednje poruke
Posle susreta sa Heseom otišao sam u Kisnaht da vidim profesora Junga. On je tada bio veoma bolestan pa je ispalo da je to moja poslednja poseta njemu, jer sam po povratku u Nju Delh i dobio vest o njegovoj smrti. Pisao sam Herman u Hese u o svom poslednjem susretu s Jungom, i posle opisiva- nja njegovog izgleda, dodao:
Ponovo mislim na dr Junga. Pitam se da li postoji neki znak u hermetičkom krugu koji pokazuje da smo se mi poznavali u prošlim životima. Zašt o bi- ste inače obojica bil i toliko srodni sa mnom? Ak o smo se poznavali ranije, znači li to da ćem o se po- novo sresti? Ak o je tako, kada i gde?
Razmišljam o toj velikoj ličnosti, dr Jungu, i o Vama. Misli m o odnosu koji je postojao izmeđ u njega, Vas i mene. Uve k sam Vas viđa o jednog po- sle drugog, prenosio pozdrave...
29. jula 1961. švajcarske novine „Noj e ciriher cajtung" objavile su specijalan dodatak u čast dr Junga. Ja sam poslao članak pod naslovom „Posled-
51
nji susret sa dr Jungom", koji je kasnije objavljen u raznim španski m časopisima i na engleskom jeziku u Indiji. Bi o sam zaprepašće n kada sam, u specijal- nom dodatku na istoj strani na kojoj je bio moj čla- nak, ugledao i pismo koje sam poslao Heseu.
Posle nekoliko dana dobio sam pismo od njega.
I ja sam sa Jungom izgubio nešt o nenadoknadi- vo. Nedavno je umro i moj najstariji prijatelj, slikar Kun o Amiet , u devedeset četvrtoj godini. Sada imam samo prijatelje mlađ e od sebe.
Mora m nešto da Vam poverim: znao sam da ,,Ci - riher cajtung" priprema dodatak posveće n Jungu. Nisam mogao ništa da napiše m jer se nisam oseća o dobro. Bi o sam slobodan da pošaljem pismo koje ste mi uputili posle Jungove smrti, i preuzimam od- govornost za njega. Nadam se da nećet e imati ništa protiv.
Vaš Herma n Hese