Dr. Murphy kaže u jednom svom predavanju:
"Strah je reakcija na krivu predodžbu cilja.
Strah je obrnuta strana, suprotna strana u odnosu na Boga.
Strah je ishod neznanja.
Strah je pouzdanje u nešto krivo.
Strah je pouzdanje u zlo umjesto pouzdanje u Boga.
Strah je sjena u vašoj najdubljoj nutrini.
Strah je nagomilavanje mračnih sjena.
Strah je samo jedna misao u vašoj nutrini, ne postoji počelo straha."
Strah čovjekov svjedoči da je čovjek izgubio vjeru u Boga. Strah osakaćuje svijest. Strah je izvor nesvijesti. S toga razloga nitko ne može doći do pune svijesti ako ne savlada strah.
Posjetila me dvadesetjednogodišnja žena da nađe rješenje za svoj problem. Od trinaeste godine događa se dva do tri puta na mjesec da joj lijevu nogu i lijevu ruku iznenada zahvati grč, pa one izvode nekontrolirane pokrete. Sve dosadašnje obrade sa strane školske medicine, a i dugotrajne psihoterapeutske seanse nisu dale nikakva rezultata.
U prva dva ili tri sata terapije cilj nam je bio navesti je da izvore neobičnog grčenja potraži u svojoj prošlosti.
Sljedeći se doživljaj iskristalizirao nakon izvjesnog traženja kao vjerojatni uzrok. Kad joj je bilo trinaest godina, pohodila je Petra B. u Berlinu s roditeljima neku obitelj s kojom su bili u srodstvu. Sin te obitelji, četrnaestogodišnjak, zaljubio se u Petru i pokušao ju je noću milovati i zavesti.
Petra je bila strogo odgojena, majka joj nije dala nikakve upute o spolnosti, pa je približavanje doživjela kao nešto strašno i prijeteće. Toliko se bojala seksualne blizine da se posve ukočila. Iz straha da tko ne sazna, nije se usudila vikati, pa su sva nevolja i sav strah prodrli duboko u njenu mladu dušu.
Strah je bio toliko velik da je Petra kratko vrijeme bila u nesvijesti. U tijeku obrade Petra je u više navrata ponovno proživjela taj za nju traumatičan događaj - nekoliko puta iz perspektive mladića, nekoliko puta iz perspektivne neutralnoga promatrača.
U modernoj terapiji hipnozom nije teško navesti pacijenta da određeni slučaj proživi sa stajališta nekoga sa strane. Prednost toga postupka u tome je što određeni sadržaj možemo pokazati ne samo iz jedne nego i iz više perspektiva. Tako nije bilo teško učiniti da Petra čitav događaj promotri sa stajališta raznih drugih osoba te da zbivanja dovede u neki novi poredak.
Tako joj je uspjelo da na doživljaj gleda s pozicija svoje današnje dobi života i da konačno dođe do objektivne slike onoga što se dogodilo.
Petra je vrlo brzo shvatila da susret s drugim spolom načelno nema u sebi ničeg zastrašujućeg i ničeg lošeg nego, štoviše, može otvoriti divni ulaz u najdublja duševna područja.
Jednom je čak izjavila: »Šteta, Peter je bio posve zgodne naravi, a dobro je i izgledao.«
Led je bio probijen. Na kraju terapije događaj od prije osam godina bio je za nju nešto što je sasvim krivo procijenila.
Nešto »nepoznato« - spolnost tada za Petru još nije postojala - imalo je nad njom moć, jer mu je tu moć ona sama dala preko svoga straha.
Ta moć daje strahu snagu da proizvodi povremene grčeve, pa i stanje uzetosti.
nastavlja se...