Podučavanje o drvetu života
Od samog početka, Bhagavan je veoma detaljno objašnjavao jedinstvenost Univerziteta koja se ogleda u obrazovanju zasnovanom na vrijednostima. Objašnjavajući na prekrasan način smjernice, kojih se treba pridržavati na Univerzitetu u težnji da se ostvari ljudsko savršenstvo, Bhagavan je rekao:
“Univerzitet neće na svom odsjeku za botaniku prenositi puko znanje o drveću u prirodi; mi ćemo širiti znanje o drvetu istinskog življenja.
On neće prenositi znanje samo o ekonomiji; znanje o teističkoj etici će takođe biti obuhvaćeno.
On neće podučavati samo nauci materijalnog svijeta; on će takođe podučavati nauci “Raso Vaisah”, najvišem otjelovljenju nektarske slatkoće, Atmi (duh).
On neće podučavati samo nauci materijalnog svijeta (padartha), on će takođe podučavati nauci nematerijalnog svijeta (parartha). On neće praviti razliku između materijalnog i nematerijalnog, niti će tretirati nematerijalno kao nešto što je nebitno za materijalno.
Odlučili smo da ovo bude ono po čemu je Univerzitet jedinstven. On neće biti poput ostalih Univerziteta koji pokrivaju par fakulteta i terete svoje diplomce zvanjima koje mogu koristiti kao zdjele za prošnju prilikom bučnog zahtjevanja zaposlenja.
Ovaj Univerzitet će dodijeliti svojim diplomcima hrabrost i samopouzdanje, znanje i vještinu, koji će oblikovati njihove karijere kroz vlastite napore, stojeći na vlastitim nogama i oslanjajući se na vlastitu snagu.
Dakle predlažemo da duhovno obrazovanje bude harmonično integrisano sa podučavanjem etičkim, fizičkim i metafizičkim predmetima na ovom Univerzitetu.”
Upravo su ovi ključni principi, koje je Bhagavan tako jasno opisao, oblikovali nastavni plan i sunastavne programe Instituta. Odavde je proistekao karatkeristični Institutov koncept integralnog obrazovanja. Pojednostavljeno, to znači obezbjeđenje fizičkog, mentalnog, psihološkog i duhovnog rasta studenta tako da razvoj u mladim umovima nije usmjeren u jednom određenom pravcu, a vodi se briga o zdravom rastu tijela, uma i duha. Kao što Bhagavan kaže, “Tako da se stečeno znanje ‘iskorištava’ (eng. ‘skilled’) a ne’upropaštava’ (eng. ‘killed’)”, što je moguće samo onda kada 3 H – Heart (srce), Head (glava) i Hands (ruke) – funkcionišu skladno. Ali, kako se ovo na Institutu primjenjuje u stvarnom životu?
Sri Srirangarajan, diplomirani student i sada viši predavač na Institutovoj poslovnoj školi, objašnjava, “Ovdje imamo taj jedinstveni sistem sa tri različite komponente koje čine integralno obrazovanje. Obrazovanje koje ovdje imamo se zasniva na sistemu obaveznog stanovanja što znači da svi studenti po pravilu borave u Domu, a tri važne komponente su Dom, Institut i Mandir, gdje studenti dolaze radi Bhagavanovog darshana. Ono što se dešava na sva tri mjesta zajednički oblikuje ličnost pojedinca. To je veoma kompleksan proces, ali da bismo ga jednostavno objasnili može se uporediti sa Shravanam, Mananam i Nidhidyasanam – to jest Slušanjem, Kontemplacijom i Asimilacijom.”
Swami traži od Svojih studenata da ovladaju i unutrašnjim i vanjskim svijetom...
Plemeniti ideali se siju u srca studenata kada slušaju riječi više mudrosti koje potiču od Božanskog Rektora u Mandiru, a što je poput Shravanam (svetog slušanja) a zatim svjetovno obrazovanje i znanje, koje se stiču na koledžu uz plemenite ideale u pozadini, predstavljaju nešto poput Mananam (introspekcije) koja ulazi u njihove umove. I na kraju, Dom u našem sistemu jeste laboratorij gdje se sve ovo primjenjuje u praksi kako bi studenti mogli učvrstiti i formirati svoja uvjerenja, i to je slično asimilaciji. Ove tri komponente zajednički djeluju na psihu svakog studenta kako bi se njihov um razvio na holistički način.”