Plemenska povijest širom svijeta puna je priča o skupinama koje su poludjele na jedan od tih načina, uslijed gladi ili želje za vlašću, pa su pobile svoje susjede. Neka su plemena nadrasla uobičajenu veličinu, a imala su dobre izvore hrane pa je došlo do stvaranja hijerarhija bogatstva i moći. Druga su se počela baviti neodrživim ratarstvom pa su ili izumrli ili su morali odseliti na nova područja. Treći su vjerovali da su njihovi bogovi oni pravi bogovi, a da su svi drugi ili manje moćni ili posve lažni. Ali niti jedno od tih plemena nikad se nije uzdiglo do toga da osvoji poznati svijet.
To je zato što nikad prije u povijesti svi ti elementi nisu bili dostupni na jednom mjestu. Da jesu, već bi se odavno pojavila civilizacija utemeljena na načelu dominacije.
Kao što je i bilo, prije sedam tisuća godina, kad je jedan čovjek postao prvi 'gospodar', prvi evanđelist, prvi neodrživi ratar, a uslijed činjenice da je skupio ono što plemena smatraju barem trima pojedinačnim tipovima ludila, postao je prvi osnivač grada/države.
Povijest daje naznake da je to mogao biti kralj Gilgameš na području plodnoga polumjeseca na Srednjem istoku. Ali vjerojatnije je daje Gilgameš bio samo potomak izumitelja naše kulture i da je tek doradio i izbrusio tu novu sintezu društvenih elemenata na takav način da se mogao uzdići do položaja koji mu je omogućio osvajanje i deforestaciju poznatoga svijeta te pisanje vlastite povijesti istoga.
Plemenski narodi s kojima su se Gilgameš i njegovi kulturni potomci sukobili nisu imali obrane, kako je njegov novi oblik društvene organizacije dotakao Sirijce, Grke, Rimljane, Hebreje, Arape, Vikinge, Turke, Hune, carske Europljane iz Britanije, Njemačke, Španjolske, Francuske, Portugala, Belgije i Nizozemske, "Amerikance" i "Australce" koji su došli iz Europe, Inke, Bantue, Zulue, Kineze, Japance, Koreance, Brahmine iz Indije i ostale, svaki je plemenski narod koji im je stajao na putu bivao osvojen i preobražen.
Mnoga plemena nisu imala središnju strukturu vlasti koja bi mogla organizirati otpor. Nisu imali specijalizaciju poslova koja bi omogućila proizvodnju oružja i osnivanje vojske. Nisu bili voljni uništiti svaku suparničku vrstu u svome okolišu da bi iz njega izvukli maksimum. Nisu imali vjerovanja da njihov bog želi da oni pobiju sve druge i da će ih blagosloviti srećom i obiljem ako to učine.
Bili su potpuno nepripremljeni. Pa su bježali i povlačili se u sve nepristupačnije i sve manje plodne dijelove zemlje, sve dok na kraju više nisu imali kamo pobjeći i gdje se sakriti.
Oni koji nisu bili pobijeni, bili su asimilirani.
Priča o plemenu Toradjas dobar je primjer i prilično tipičan. Nizozemci su "osvojili" otoke koji su danas poznati kao Sulawesi, na kojima ju u okrugu Poso živjelo brdsko pleme poznato kao Toradjasi. Uzgajali su vrstu riže koja raste na suhom tlu, lovili su, sakupljali plodove i živjeli plemenski. Njihova ekonomija nije poznavala novac niti druge oblike razmjene, osim društvene darežljivosti i obveze, a glad im je bila posve nepoznata pojava. Bili su zadovoljni svojim načinom života, kojim su živjeli tisuće godina prije no što je Nizozemsku pokorio 'dominator' iz Rima i nisu imali nikakva interesa sijati usjeve za izvoz u Nizozemsku ili raditi na plantažama kave u vlasništvu nizozemskih zemljoposjednika.
To Nizozemci pak nisu mogli dopustiti, jer primijetili su da je "pod takvim uvjetima razvoj i rast nemoguć" i da se pod hitno mora nešto učiniti, jer će u protivnom ti plemenski ljudi ostati "osuđeni na istu razinu primitivnog života".
I tako je 1892. nizozemski upravitelj poslao misionare neka unište plemensku kulturu. Taj se trud pokazao potpunim neuspjehom. Čak ni ponuda "besplatne naobrazbe i školovanja" za njihovu djecu nije uspjela uvjeriti Toradjase da bi trebali odustati od svoje vjere ili svog načina života. Jednostavno ih nije zanimala kupnja proizvoda iz nizozemskih trgovina, sadnja i berba na plantažama kave ili riže, ili obožavanje nizozemskoga boga. Ali bez jeftine radne snage lokalna nizozemska industrija nije bila onoliko profitabilna koliko je mogla biti.
Nakon trinaest godina uporna truda crkve, nizozemska se vlada odlučila za Plan B. Doveli su vojsku i na silu preselili Toradjase s njihove zemlje na vrhu brda u doline. Muškarce su porobili i koristili za prisilni rad na gradnji cesta, a onda su zakonom nametnuli porez po glavi stanovnika, što je značilo da muškarci iz plemena Toradjas moraju raditi na plantažama da bi mogli platiti porez. Do 1910. svi su bili "preobraćani", slali su svoju djecu u misionarske škole, kupovali su zapadnjačku odjeću i pomagala, pušili duhan i pili alkohol te prihvatili kršćanstvo. Premda je smrtnost naglo porasla, a zdrav i bezbrižan život bio prisilno zamijenjen očajničkim siromaštvom, Toradjasi su sad — prema shvaćanju nizozemske vlade — bili "civilizirani".
Isti se scenarij odigrao doslovno na tisuće puta u Aziji, Africi, Australiji i — naravno — u obje Amerike. U nekim su slučajevima dobronamjerni donatori slali novac za "spas pogana" u udaljenim zemljama; to se i danas učestalo događa u prašumama Brazila i Jugoistočne Azije, gdje, na primjer, "civilizirani" interesi traže prirodne izvore prašume i jeftinu radnu snagu domorodaca.
Treća i konačna mogućnost koju imaju plemenski narodi jest otpor i borba. Ako ne mogu pobjeći i sakriti se, a ne žele biti asimilirani, moraju se boriti. To je posebno razorno, jer zahtijeva da prethodno usvoje kulturu svojih napadača. Organizacija učinkovite vojske zahtijeva hijerarhijsku strukturu, specijalizaciju poslova i vođe/gospodare. Izvori se bjesomučno troše, što dovodi do gubitka kvalitete življenja, a često uzrokuje glad i siromaštvo. U toj točki, čak i prije no što je ispaljen prvi hitac, Starija Kultura je već izgubila rat: postala je svoj neprijatelj.