OSTVARIVANJE U LJUBAVI
Sada stižemo do vječnog problema koegzistencije' beskonačnog i konačnog, vrhovnog biča i naše duše. To je uzvišeni paradoks, koji leži u korijenu postojanja. Nikada ga nećemo moći zaobići, jer nikada nećemo moći izići izvan problema i izvagati ga nasupro t bilo kakvoj drugoj mogućoj alternativi. Ali problem postoji samo u okvirima' logike, u stvarnosti na m ne predstavlja nikakve teškoće. Logički govoreći, udaljenost između dvije točke, koliko god bila bliska, može se smatrati vječnom jer je beskonačno djeljiva. Ali mi odista prelazimo beskonačno u svakom trenutku, i susrećemo vječno u svakoj sekundi. Stoga neki naši filozofi tvrde kako, mad a postoji nešto što se zove konačnost, je to maya, iluzija. Stvarno je beskonačno, i samo zbog maye, nestvarnog, izgleda konačno. Ali riječ mdyá je tek ime, a ne objašnjenje. To je tek izjava da uistinu postoji ova pojavnost, koja je suprotstavljena istini; međutim , način njihovog istovremenog postojanja je potpun o neshvatljiv.
Kod nas egzistira nešto što na sanskrtskom zovemo dvandva, niz suprotnosti nastalih tijekom stvaranja; popu t pozitivnog i negativnog pola, centripetalne i centrifugalne sile, prihvaćanja i odbijanja. To su tek različiti načini potvrđivanja činjenice da je svijet po svojoj suštini mirenje parova suprotni h silina. Ove siline, popu t lijeve i desne stvarateljeve ruke, djeluju u apsolutnoj harmoniji, a ipak dolaze iz različitih smjerova.
Postoji harmonija naša dva oka, koja čini da zajednički djeluju. Također postoji neuništivo jedinstvo odnosa u fizičkom svijetu, između vrućine i hladnoće, svjetlosti i tame, kretanja i mirovanja, kao i između basa i visokih tonova glasovira. To je razlog zbog kojeg ove suprotnosti ne unose konfuziju u svemir, već harmoniju. Kada bi stvaranje bilo puki kaos, zamišljali bi dva suprotstavljena principa kako se bore jedan protiv drugog. Ali svemir nije pod ratnim zakonom, sustavno ili nehotice. Ovdje ne nalazimo ni jednu silinu koja djeluje ubilački, ili bez prestanka neobuzdan o napreduje, nalik bjeguncu pred zakonom, uništivši skladne odnose sa vlastitom okolinom; svaka silina, dapače, mor a se vijugavom linijom vratiti vlastitoj ravnoteži. Valovi se uzdižu, svaki do svoje individualne visine, izgledajući kao da se neumoljivo
natječu, ali samo do određene točke; nako n čega ) pronalazimo veliki spokoj, more s kojima su svi povezani, j i kojem se vraćaju u veličanstveno prekrasnom ritmu. i U stvari, ovi prekidi i vibracije, ovi usponi i padovi, nemaju ništa sa ekstremnim krivljenjem različitih tijela, ovo je ritmičan ples. Ritam se nikada ne može slučajem roditi u sukobu bitke. Njegov temeljni princip mora biti jedinstvo, a ne suprotnost.
Ovaj je princip jedinstva zagonetka svih zagonetki. Postojanje dualnosti time uskrsava pitanje u našim umovima, pa mi tražimo rješenje u Jednom. Kada napoko n pronađem o odnos između ovo dvoje, i time ih sagledamo kao suštinski jednake, osjećamo da smo stigli do istine. Potom odražavamo ono što najviše čudi u svim paradoksima - Jedno se pojavljuje kao mnoštvo, pojavnost je suprotn a istini, a ipak je neodvojivo povezana sa njom.
Jako interesantno, ali postoje ljudi koji, kada otkriju jednoobraznost zakona u različitosti prirode, gube ovaj osjećaj za zagonetno što obitava u korijenu svih naših užitaka. Kao da gravitacija nije misterioznija od pada jabuke, kao da evolucija jedne vrste bića iz druge nije manje objašnjena čak i od neprekidnosti stvaranja. Nevolja je u tome što mi često zastanemo kraj nekog takvog zakona kao da je on kraj potrage, a poto m pronalazimo da nije ni započeo oslobađati naš duh . Tada zadovoljstvo nastaje jedino u našem intelektu, i ne odnosi se na cjelokupno biće, tako uništavajući u nam a osjećaj beskonačnog.
Velika poema, kada se analizira, sastavljena je od nepovezanih zvukova. Čitatelj koji otkrije njeno značenje, to jest unutarnji medij koji povezuje te vanjske zvukove, razotkriva savršeni zakon svekolike misli, nikada ni najmanje oskvrnute; zakon evolucije ideja, zakon glazbe i oblika.
Ali ovaj zakon je sam po sebi ograničen. On jedino pokazuje da, što god jest, ne može biti drugačije. Kada je čovjek u potpunosti zaokupljen potragom za vezama uzročnosti, njegov um, bježeći iz tiranije činjenica, podliježe tiraniji zakona. Učeći jezik, preko običnih izraza dosegnuvši zakone riječi, ostvarujemo značajnu stvar. Ali ako se zaustavimo na toj točki i zaokupimo jedino veličanstvenošću nastanka jezika, tražeći skrivene razloge svih njegovih očitih kaprica, ne dosežemo kraj - jer gramatika nije književnost, a ritam nije pjesma.
Kada se uhvatimo književnosti pronalazimo kako, mada mislimo da potvrđuje pravila gramatike, ipak pokušava izazivati radost, po svemu bivajući sloboda.
Ljepota pjesme je vezana strogim zakonima, a ipak ih nadilazi. Zakoni su njena krila, ne vuku je pu t dolje, već je nose u slobodu. Njen oblik je dio zakona, ali joj je du h u ljepoti. Zakon je prva stepenica prema slobodi, a ljepota je savršeno oslobađanje, koje stoji na postolju zakona. Ljepota u sebi uravnotežuje ograničenja i on o što je iznad njih, zakon i slobodu.
U pjesmi-svijetu su razotkrivanje zakona ritmova, mjerenje širenja i kontrakcija, kretanja i stanki, te pretraživanje razvoja oblika i karaktera istinske oznake postignuća uma; ali se tu ne možem o zaustaviti. On a je nalik željezničkoj stanici; ali čekaonica nije naš dom. Krajnju istinu je dosegao samo onaj koji znade kako je cijeli svijet stvaranje radosti.
Stoga počinjem razmišljati o tome koliko mora da je zagonetan odno s između ljudskog srca i prirode. U vanjskom svijetu aktivnosti priroda ima određeni aspekt, ali u našim srcima, u unutarnjem svijetu, ona pokazuje sasvim drugo lice.
Uzmimo, na primjer, cvijet neke biljke. Koliko god izvrsno i tankoćutn o izgledao, stvoren je kako bi služio velikoj svrsi, a njegove boje i oblici su tome podesni. On mora uroditi voćkom, ili će kontinuitet biljnog života biti uništen, pa će nedugo poto m zemlja biti pretvorena u pustinju. Boja i miris cvijeta postoje zbog određene svrhe; inače ga pčela ne bi mogla oprašiti. Međutim, kada nastupi vrijeme rasta ploda, odbacuje svoje prekrasne latice, a okrutn o svođenje na bitno ga tjera na odricanje od slatkog mirisa. Nem a vremena za hvastanje nakitom, jer je zaposlen preko mjere. Promatrano sa strane, nužnost je po svemu sudeći jedini faktor prirode zbog kojeg sve djeluje i kreće se. Odatle se pupoljak pretvara u cvijet, cvijet u voćku, voćka u sjemenku, sjemenka iznova u novu biljku, i tako dalje, lanac događaja se neprekidno nastavlja. Ako iskrsnu bilo kakve zapreke ili uznemiravanja, nikakve isprike neće biti uvažene, te će nesretna stvar, tako ugušena u začetku, biti odma h odbačena, osuđena na propast, ubrzo nestavši. U velikoj radionici prirode postoje bezbrojni odjeljci, sa bezbrojnim zadacima, a prekrasni cvijet, kojeg tamo spazite, i koji tako zavodljivo miriše, bez sumnje jest on o što izgleda, ali ipak, on je popu t trudbenika što tegli na suncu i kiši, bivajući prisiljen izložiti jasan dokaz svojega rada i nemajući kada uživati u svojoj razigranoj ludosti.
Ali kada isti taj cvijet uniđe u ljudsko srce, njegova marljivost je praktički nestala, te on postaje suštinski amblem odmor a i spokoja. Isti predmet koji je, izvana, utjelovljenje beskrajne aktivnosti, iznutra je savršeni izražaj ljepote i mira.
Ovdje nas nauka upozorava da griješimo, svrha cvijeta nije ništa drugo do li on o što je očito, svojstvo ljepote i miline za koju mislimo da na m nosi, naš je proizvod, besplatan i imaginaran.
Ali, naša srca misle drugačije. Ako ih pitamo, ona na m odgovaraju kako uopće ne griješimo. U okružju prirode cvijet posjeduje potvrdu, cijenjen je zbog vrlo korisnog djelovanja, ali on sa sobom nosi skroz drugačiju poruk u kada kuca na vrata naših srca. Tada je ljepota njegova jedina kvaliteta. Tam o je sluga, ovdje je slobodnjak. Zašto bismo, stoga, prihvatili prvi izražaj, prestavši vjerovati u taj drugi? Da cvijet svoje postojanje duguje neslomljivom lancu uzročnosti ponad je svake sumnje; ali to je izvanjska istina. Unutarnja istina kaže: Odista se iz vječne radosti rađaju sve stvari."
Cvijet, stoga, nem a funkciju isključivo u prirodi, već još jednu veliku funkciju u ljudskom umu . Kakva je to funkcija? U prirodi obnaša posao sluge, i mor a se pojaviti u dogovoreno vrijeme, ali u ljudsko srce stiže kao glasnik Kralja. U Rdmaydni, kada Sita, na silu odvojena od svojega muža, oplakuje svoju zlu sudbinu u Ravaninoj zlatnoj palači, ona se susreće sa glasnikom koji sa sobom nosi prsten njenog voljenog Rdmacbandre. Već prvi pogled na njega uvjerava Situ u istinitost vijesti koje ovaj nosi. Trenutn o je uvjerena kako je odista stigao od njenog ljubljenog, koji je nije zaboravio i koji ju je naumi o spasiti.
Cvijet je takav glasnik, poslan od strane našeg veličan stvenog ljubavnika. Okruženi pompo m i raskošnom svečanošću svjetovnog, koje možem o smatrati Ravaninim zlatnim gradom, mi još uvijek živimo u egzilu, dok nas drski du h svjetovnog prosperiteta zavodljivo mami i pretvara u svoju nevjestu. Za to vrijeme cvijet donosi poruku sa suprotn e obale, i šapuće na m u uho : "Stigao sam. On me je poslao. Ja sam glasnik ljepote, onaj čija je duša blistavilo ljubavi. Ovaj otok izolacije je premošten pomoć u njega, on te nije zaboravio, sada će te spasiti. Privući će te k sebi, i učiniti svojim. Ova te iluzija neće zauvijek držati u svojem ropstvu."
Ako smo slučajno budni, mi ga pitamo: "Kako ćemo znati da si odista stigao od njega?" Glasnik kaže: "Pogledaj! Nosim njegov prsten sa sobom. Kako li su prekrasne njegove boje i čarolije!"
" Anandadhveva khalvimani bhutani javante. 82
Ah, bez sumnje je njegov - odista, to je naš vjenčani prsten. Sada sve drugo pada u zaborav, samo nas taj mili simbol dodira vječne ljubavi ispunjava duboko m žudnjom. Mi shvaćamo kako zlatna palača u kojoj se nalazimo nema ništa sa nam a - naš spas je izvan nje - i tamo naša ljubav porađa svoje plodove, a život dobiva svoje ispunjenje.
On o što je pčeli tek boja i miris, dakle oznake ili mrlje koje pokazuju pu t prema medu, to je ljudskom srcu ljepota i radost nesputana potrebom. Tako srcu stiže ljubavno pismo ispisano raznobojnom tintom.
Stoga vam kažem da, koliko god izvana izgledala uposlena naša aktivna priroda, ona posjeduje tajni pretinac unuta r srca. Tam o ulazi, slobodno lutajući, bez ikakve namjere. Tu je vatra njene radionice pretvorena u svečarske svjetiljke, a buk a njene tvornice nalikuje glazbi. Željezni lanac uzroka i posljedica u prirodi zvuči teško, ali u ljudskom srcu njegov nepomućen užitak odzvanja, po svemu sudeći, popu t zlatnih žica harfe.
Odista je čudesno što priroda istovremeno posjeduje ova dva aspekta, a tako su suprotn a - jedno je od ropstva, dok je drugo od slobode. U istom obliku, zvuku, boji i okusu se čuju dva suprotstavljena tona: prvi nužnosti, a drugi užitka. Izvana je priroda zaposlena, nem a počinka. Iznutra je tišina i mir. S jedne strane mor a raditi, a s druge dokoličiti. Vidiš njenu vezanost tek kada je gledaš sa strane, ali unuta r srca joj je beskrajna ljepota.
Prorok kaže: "Iz radosti su rođena sva stvorenja, kroz radost opstaju, preko radosti napreduju, i u radost ulaze."
On ne ignorira zakon, njegovo promišljanje ove beskrajne radosti nije posljedica zatrovanosti uslijed podavanja apstraktnoj misli. On u potpunost i prihvaća nemilosrdne zakone prirode i kaže: "Vatra go n strahujući pred njim (to jest, njegovim zakonom); sunce sjaji strahujući pred njim; i strahujući pred njim vjetar, oblaci i smrt vrše svoju dužnost." Ovo je vladavina željezne ruke, spremna kazniti najmanji prijestup. Ipak, pjesnik uzdiže zanosni glas: "Iz radosti su rođena sva stvorenja, kroz radost traju, preko radosti napreduju, i u radost ulaze."
Vječno biće se pojavljuje u radosnom obliku.'" Njegovo manifestiranje u stvaranju je posljedica njegove punine radosti. Priroda je te ispunjavajuće radosti da se razotkrije u liku koji je zakon. Radost, budući je bez oblika, mor a stvarati, mora se pretvoriti u oblike. Pjevačeva radost sebe izražava u glazbi, on a pjesnika u poemi. Čovjek u svojoj ulozi kreatora uvijek stvara oblike, a ovi stižu iz njegove obilne radosti.
Ta radost, čije je drugo ime ljubav, mor a po svojoj suštinskoj prirodi posjedovati dvojnost kako bi se ostvarila. Kada pjevač dobije inspiraciju on se dijeli na dvoje; unuta r sebe ima svoje drugo ja kao slušatelja, a vanjska publika je tek produžetak tog drugog ja. Ljubavnik traži vlastito drugo ja u voljenom. Radost stvara ovu razdvojenost ne bi li se ostvarila kroz prepreke jedinstva.
Amrita, besmrtno blistavilo, podijelila se na dvoje. Naša je duša voljeni, ona je vlastito drugo ja. Mi sm o razdvojeni; ali kada bi ova odvojenost bila apsolutna, tada bi postojao apsolutni jad i krajnje zlo na ovom svijetu. Tad a nikada ne bismo mogli dosegnuti istinu preko neistine, a iz grijeha
*' Anandarupamamritam yad vibhati. 84
nikada ne bismo mogli doseći čistoću srca; sve bi suprotnosti zauvijek ostale suprotnosti, a mi nikada ne bismo mogli pronaći medij preko kojeg bi se naše razlike ikada poželjele susresti. Tad a ne bismo imali nikakav jezik, nikakvo razumijevanje, nikakvo stapanje srca, nikakvu kooperaciju. Međutim, upravo nasuprot ovome, pronalazimo kako je odijeljenost predmeta fluidna. Njihove osobnosti se mijenjaju, one se susreću i spajaju jedne sa drugima, nauk a se često pretvara u metafiziku, materija gubi granice, a definicija života je sve nerazumljivija.
Da, naša osobna duša je bila odvojena od vrhovne duše, ali to nije bilo zbog otuđenja, već zbog punin e ljubavi. Ovo je posljedica toga što neistine, patnje i zlo nisu kraj; ljudska ih duša može pobijediti, može ih prevladati, štoviše, može ih preobraziti u novu mo ć i ljepotu.
Pjevač pretvara svoje stihove u pjevanje, svoju radost u oblike, a slušatelj mor a prevesti zvuke natrag u izvornu radost; time je ostvarena potpun a povezanost između pjevača i slušatelja. Beskrajna radost se predstavlja u bezbrojnim oblicima, prikazavši se kroz obveze zakona, a mi ispunjavamo svoju sudbinu vraćajući se iz oblika u radost, iz zakona u ljubav, kada odvezujemo čvor konačnog i vraćamo se u vječno.
Ljudska duša putuje od zakona do ljubavi, od discipline do oslobađanja, od moralne razine do duhovne. Buddh a je podučavao disciplinu samouzdržavanja i moralnog života; to je potpun o prihvaćanje zakona. Ali ova vezanost zakonom ne može sama po sebi biti kraj; sasvim ga savladavši ostvarujemo sredstva kojima se izdižemo ponad toga. To je povratak Brahmi, beskrajnoj ljubavi, koja se manifestira kroz konačne oblike zakona. Buddha to naziva brahma-vihdra, radost života u Brahmi. Onaj koji želi doseći taj stadij, prem a Buddhi: "Neće nikog prevariti, neće nikoga mrziti, i nikada neće željeti povrijediti kroz mržnju. On će gajiti bezgraničnu ljubav prema svim stvorenjima, bivajući popu t majke prema svojem jedinom djetetu, kojeg štiti vlastitim životom. Gore, dolje i svuda uokolo sebe će proširiti svoju ljubav, koja je bez granica i prepreka, i koja je oslobođena okrutnosti i netrpeljivosti. Dok stoji, sjedi, hoda, leži, spava, on će održavati svoj um aktivnim, prakticirajući univerzalnu dobrotu."
Zelja za ljubavlju je unekoliko bešćutna; jer ljubav je savršena svijest. Mi ne volimo, jer ne shvaćamo, ili još bolje, mi ne shvaćamo, jer ne volimo. Napokon , ljubav je krajnji smisao svega uokolo nas. To nije samo osjećaj; to je istina; to je radost koja je u korijenu cjelokupnog stvaranja. To je bijela svjetlost čiste svjesnosti koja emanira iz Brahme. Stoga, žudimo li biti jedno sa ovom sarvdnubhuh, ovim bićem iz beskrajnih nebesa koje sve osjeća, baš kao i u našoj duši, moram o postići tu sveukupnu svijest, koja je ljubav: Tko bi se mogao kretati ili disati ako nebo nije ispunjeno radošću, ispunjeno ljubavlju?" Upravo kroz uranjanje naše svijesti u ljubav, i kroz njeno širenje diljem svijeta, možemo postići brabma-viharu, zajedništvo sa to m beskrajnom radošću.
Ljubav se spontan o predaje kroz beskrajno darivanje. Ali ovi darovi gube svoje pun o značenje ako kroz njih ne dosežemo ljubav, koja je davalac. Kako bismo to uradili moram o imati ljubav u vlastitom srcu. Onaj koji u sebi
41 Ko hvevanvat kah pranvat vadčsha akaca anando na svat. 86
nema ljubavi vrednuje darove svojeg voljenog samo kroz njihovu iskoristivost. Međutim, on a je privremena i djelomična. Nikada neće uspjeti zaokupiti naše cjelokupno biće; ono što je korisno dodiruje jedino točku koja nešto želi. Ako još uvijek postoji, kada je potreba zadovoljena, korist postaje teret. Sa druge strane, obična gesta je od trajnog značenja ako u našem srcu postoji ljubav. Ipak, to nije ni od kakve posebne koristi. Zaokruženo je u sebi; služi cijelom našem biću, pa nas stoga nikada ne može umoriti.
Pitanje je: "Na koji način prihvaćate svijet, koji je savršeni dar radosti?" Da li smo ga u stanju primiti u srce, tamo gdje čuvamo posvećene stvari, koje su na m od besmrtne vrijednosti? Mi smo opsjednuti korištenjem silina svemira kako bismo pridobili što više moći; hranim o se i odijevamo iz njegovih zaliha, otimam o se za njegova bogatstva, i on na m postaje polje žestokog nadmetanja. Ali, jesmo li mi zbog toga rođeni - kako bismo proširili naše posjede diljem svijeta i učinili ih potrošno m robom? Kada na m je cjelokupni um zaokupljen jedino korištenjem svijeta, on gubi svoju istinsku vrijednost. Učinili smo ga jeftinim kroz našu prljavu požudu; te se stoga do kraja svojih dana samo pokušavamo hraniti njime, ne sagledavajući njegovu istinu, baš popu t pohlepnog djeteta koje trga listove dragocjene knjige, pokušavajući ih progutati.
Tam o gdje prevladava kanibalizam čovjek čovjeku izgleda hranom. U takvoj zemlji civilizacija ne može opstati, jer tam o čovjek gubi vlastitu višu vrijednost, postavši uistinu običan. Ali postoje i druge vrste kanibalizma, možda ne toliko odvratne, ali ne manje odbojne, zbog kojih se ne treba otići daleko. U civilizacijski razvijenim zemljama, čovjeka se ponekad smatra puki m tijelom, pa ga kupuju i prodaju na tržnici po cijeni njegova mesa. Ponekad dobiva na vrijednosti zato što je koristan; pretvoren je u stroj, bogataši njime trguju kako bi se još više obogatili. Tako naša strast, ili naša pohlepa, naša ljubav prema udobnosti rezultira u degradaciji čovjeka do njegove najniže vrijednosti. To je najveće moguće samozavaravanje. Naše nas želje osljepljuju za istinu kako je pred nam a čovjek i to je najveća pogreška na štetu vlastite duše. Ovo uništava našu svijest, nije ništa drugo do li metod a postupno g duhovnog samoubojstva. Stvara ružne rane po tijelu civilizacije, podiže potleušice i kupleraje, izmišlja kazneni zakonik, okrutne zatvorske sisteme, organizira načine iskorišta vanja tuđinskih rasa do nivoa trajnog oduzimanja prava na vlastitu državu i načine obrane.
Naravno, čovjek je koristan čovjeku jer je njegovo tijelo veličanstvena mašina, a um mu je izvanredno efikasan organ. Ali on je također duh, i taj se du h istinski spoznaje jedino kroz ljubav. Kada definiramo čovjeka preko tržišne vrijednosti usluga koje od njega možem o očekivati, mi ga ne poznajemo. Sa tim ograničenim znanjem lako na m je biti nepravedan prema njemu i osjećati potrebu da si trijumfalno čestitamo kada, zbog nekakve surove prednosti, od njega možem o dobiti daleko više nego li smo platili. Ali kada ga poznajemo u dušu, on na m postaje blizak. Odjednom osjećamo okrutnos t prema njemu kao okrutnos t prema sebi, uniziti ga krađa je naše osobne ljudskosti, jer pokušaj iskorištavanja zbog osobne zarade, mad a donosi novac ili udobnost, plaćamo istinom.
Jednog sam dana plovio brodo m po Gangesu. Bila je to prekrasna jesenja večer. Sunce je upravo zašlo; tišina neba je do ruba bila ispunjena neopisivim miro m i ljepotom. Beskrajna voda nije ocrtavala ni najsitniji nabor, zrcalila je sve promjenjive nijanse rumenila sunčeva zalaska. Kilometri i kilometri napuštenih pješčanih obala su ležali uokolo popu t ogromnih amfibijskih gmizavaca nekog pretpotopnog doba, čije ljuske blješte sjajnim bojama. Dok je naš brod tiho klizio kraj strmih obala rijeke, izrešetanih gnijezdima ptičjih jata, velika je riba nenadan o iskočila ponad površine vode, i poto m nestala, sakupivši na svojem iščezavajućem tijelu sve boje večernjeg neba. Na trenutak je odvukla pažnju sa raznobojnog platna, iza kojeg se nalazio utihnuli svijet, prepu n radosti života. Stigla je iz dubina zagonetnih boravišta, sa prekrasnim, rasplesanim pokretima, i dodala vlastitu glazbu bezvučnoj simfoniji umirućeg dana. Osjećao sam se kao da mi je upućen prijateljski pozdrav iz nepoznatog svijeta, na njegovom jeziku, koji je dodirnu o moje srce bljeskom prijatnosti. Tada je, iznenada, čovjek za kormilom uzviknuo, sa prigušenom nijansom žaljenja: "Ah, velike li ribe!" Slika je u njemu trenutn o potaknula viziju njenog hvatanja, i pripremanja za večeru. On je ribu mogao promatrati jedino kroz vlastitu žudnju, time preskočivši cijelu istinu njenog postojanja. Ali, čovjek nije u potpunosti životinja. On teži duhovnoj viziji, koja sadrži cjelokupnu istinu. To mu nudi najviši užitak, jer mu razotkriva najdublju harmoniju, on u između njega i njegovog okruženja. Naše želje ograničavaju raspon našeg samoostvarivanja, ometajući širenje naše svijesti, i omogućavaju pojavu grijeha, što je najunutarnjija prepreka koja nas odvaja od Boga, uspostavljajući vladavinu podvojenosti i aroganciju posebnosti. Jer, grijeh nije tek osamljeni čin, to je stav prema životu, koji sam po sebi podrazumijeva da je naš cilj konačan, i da u suštini nismo svi jedno, već svatko postoji u svojoj odvojenoj stvarnosti.
Stoga ponavljam kako nikada nećemo imati istinski uvid u čovjeka ako ga ne volimo. Civilizacija mora biti prosuđivana i priznavana, ali ne kroz količinu moći koju je dosegla, već kroz to koliko se razvila i izrazila, kroz svoje zakone i institucije, kroz ljubav prema čovječanstvu. Prvo i posljednje pitanje na koje mora odgovoriti je: "Kada i koliko dubok o doživljava čovjeka više kao dušu, nego kao stroj?" Kad god bi drevne civilizacije počele nestajati, poto m se ugasivši, to se dešavalo zahvaljujući uzrocima koji stvaraju bešćutna srca i vode obezvređivanju čovjeka; kada, ili država ili nekakva moćn a grupacija, počne promatrati ljude kao obične instrumente njihove moći; kada, primoravajući niže rase na ropstvo i pokušavajući ih zadržavati u njemu svim sredstvima, čovjek uništava temelje vlastite veličanstvenosti, vlastitu ljubav prema slobodi i poštenju. Civilizacija nikada neće podržati ljudožderstvo ni u ko m obliku. Napokon , samo tako čovjek može biti hranjen jedino ljubavlju i pravednošću.
Kako je sa čovjekom, tako je i sa našim svemirom. Kada promatram o svijet kroz veo naših želja činimo ga malenim i skučenim, propuštajući uvidjeti cjelokupnu njegovu istinu. Naravno, očito je da nas svijet služi i ispunjava naše potrebe, ali naš odnos sa njim se tu ne završava. Vezani smo uz njega dubljom i istinskijom vezom od potrebe. Naša je duša njemu privučena; naša ljubav prema životu je u stvari želja da nastavimo naš odno s sa ovim velikim svijetom. To je ljubavni odnos. Drago na m je što bivamo u njemu; vezani smo njime bezbrojnim nitima, koje se uzdižu sa zemlje do zvijezda. Čovjek u svojoj ludosti pokušava dokazati vlastitu nadmoć, zamišljajući svoju prirođenu odvojenost od onoga što proziva svojim fizičkim svijetom, kojeg, u slijepom fanatizmu, ponekad sasvim zanemaruje, smatrajući ga svojim najstrašnijim neprijateljem. Ipak, što više njegovo znanje napreduje, to teže je čovjeku održati ovu odvojenost, a svi zamišljeni okovi, kojima se okružio, nestaju jedan za drugim. Kad god izgubimo ponešto od našeg tereta, apsolutnog razlikovanja pomoć u kojeg dajemo svojoj čovječnosti pravo da se drži odvojeno od vlastite okoline, izloženi smo šoku poniznosti. Ali mi se tome moram o podvrgnuti. Ako isturimo naš ponos na stazi vlastitog samoostvarenja kako bi stvorili razdvojenost i nejedinstvo, tada će on prije ili kasnije biti pregažen kotačima istine, i smrvljen u prah. Ne, mi nismo opterećeni nekom čudovišnom superior- nošću, besmislenom u svojoj jedinstvenoj odsječenosti. Bilo bi krajnje ponižavajuće živjeti u svijetu beskrajno manjem po kvaliteti duše od nas samih, baš kao što bi bilo odvratno i ponižavajuće danju i noću biti okružen i posluživan od vojski robova, od rođenja do trenutk a smrti. Upravo suprotno, ovaj je svijet naš drugar, štoviše, mi smo jedno sa njim.
Kroz razvoj nauke cjelovitost svijeta i naše jedinstvo s njim postaje na m jasnije u umu . Kada ovo viđenje savršenstva jedinstva nije samo intelektualno, kada otvara cjelokupno naše biće u prosvjetljavajućoj svijesti svega, tada postaje obasjavajuća radost, ljubav što sve prekriva.
Naš du h pronalazi svoje više ja u cjelokupnosti svijeta, i ispunjen je apsolutno m sigurnošću kako je besmrtan. On umire stotinama put a u svojim ograđivanjima sebe; jer je odvojenost osuđena na smrt; ne može postati vječna. Ali ne može umrijeti ako je postao jedno sa svime, jer je to njegova istina, njegova radost. Kada čovjek osjeća ritam bila duše-života cijeloga svijeta u vlastitoj duši, tada je slobodan. Poto m on otpočinje tajno udvaranje koje se odigrava između ove prekrasne nevjeste-svijeta, prekrivene velom raznobojnih završetaka, i paramatmana, mladoženje, u svojoj savršenoj čistoći. Tako on shvaća da je dio ove predivne ljubavne svetkovine, počasni je gost svetkovine besmrtnosti. Razumije riječi pjesnika-proroka: "Iz ljubavi je svijet rođen, ljubav ga održava, prema ljubavi se kreće, u ljubav ulazi."
U ljubavi se sve suprotnosti svijeta povezuju i bivaju izgubljene. Samo se u ljubavi jedinstvo i dvojnost slažu. Ljubav mor a biti jedno i dvoje istovremeno.
Samo je ljubav kretanje i odmo r u istom trenutku. Naše srce vječno mijenja smjer, sve dok ne pronađe ljubav, i tek tada može otpočinuti. Ali ovaj je odmo r sam po sebi intenzivan oblik djelovanja, u kojem se krajnje mirovanje i neiscrpna energija nužn o susreću na istoj točci, to jest u ljubavi.
U ljubavi su gubitak i dobitak uravnoteženi. To je izbalansirani saldo, sum a računa ponud e i potražnje je jednaka, a darovi su pridodani dobicima. U ovoj predivnoj svetkovini stvaranja, ovoj velikoj ceremoniji samo- žrtvovanja Boga, ljubavnik se neprestano daje kako bi se ostvario u ljubavi. Odista, ljubav je ono što združuje i neodvojivo povezuje čin odbacivanja sa oni m primanja.
U ljubavi, na jedno m njenom kraju nalazite osobno, a na drugo m neosobno. S jedne strane imate pozitivnu tvrdnju: "Ovdje sam"; na drugoj jednako snažno negiranje: "Ja nisam". Bez tog ega, što je ljubav? A opet, samo sa egom, kako ljubav može biti moguća?
Vezivanje i oslobađanje nisu netrpeljivi u ljubavi. Jer ljubav je najslobodnija, a istovremeno najviše ograničava. Kada bi Bog bio apsolutno slobodan ne bi bilo stvaranja. Beskrajno biće je preuzelo na sebe zagonetku konačnosti. A u njemu, koji je ljubav, konačno i beskonačno su jedno.
Slično tome, kada govorimo o relativnim vrijednostima slobode i neslobode, to postaje najobičnija igra riječi. Nije stvar u tome da žudimo samo slobodu, mi također želimo ropstvo. To je vrhovna funkcija ljubavi, prihvatiti sva ograničenja i nadići ih. Napokon , ništa nije neovisnije od ljubavi. Gdje ćemo drugdje, ponavljam, pronaći toliku ovisnost? U ljubavi, ropstvo je uzvišeno koliko i sloboda.
Vaishnava religija smjelo proglašava da se Bog vezao za čovjeka, i u tome je sadržana najveća slava ljudskog postojanja. U čaroliji prekrasnog ritma konačnog on se okiva svakim korakom i tako nudi svoju ljubav kao glazbu najsavršenije lirske ljepote. Ljepota je njegovo snubljenje našeg srca; ne može imati drugu svrhu. Posvuda na m priopćava kako pokazivanje moći nije krajnje značenje stvaranja; gdje god postoji trunk a boje, tonovi pjesme, gracioznost oblika, to je poziv našoj ljubavi. Glad nas prisiljava podvrgnuti se njezinim naredbama, ali on a nije posljednja riječ upućena čovjeku. Bijaše netko tko je namjerno prkosio njenim naredbam a kako bi na m pokazao da ljudska duša ne bi trebala popustiti pod pritiscima zahtjeva i prijetnjama patnjom. U stvari, svakog se dana moram o oduprijeti njenim zahtjevima želimo li živjeti životom čovjeka - kako najmanji medu nama, tako i najveći. Ali, sa druge strane, postoji ljepota svijeta koja nikada ne vrijeđa našu slobodu, nikada ne podiže ni najmanji prst kako bi nas učinila svjesnima svoje ovisnosti. Možemo je sasvim zanemariti i nećemo pretrpjeti nikakvu kaznu. On a je poziv, ali ne i naredba. Teži ljubavi u nama, a ljubav se ne može nikada dosegnuti kroz prisilu, koja odista nije najbolja poruka upućena čovjeku, ali radost jest. Radost je posvuda; ona je u zemljinom zelenom travnatom pokrivaču; u plavom spokoju neba; u nemirno m izobilju proljeća; u mrkoj suzdržanosti sivila zime; u živućem mesu što pokreće naš tjelesni okvir; u savršenoj ravnoteži ljudske figure, plemenite i uspravne; u postojanju; u korištenju svih naših sposobnosti; u sakupljanju znanja; u borbi protiv zla; u žudnji za probicima koje nikada nećemo moći podijeliti. Radost je posvuda; ona je usputna, bespotrebna; štoviše, najčešće je suprotstavljena odlučnim odredbama neophodnosti. Postoji kako bi pokazala da se okovi zakona mog u objasniti jedino ljubavlju; oni su popu t tijela i duše. Radost je ostvarenje istine jedinstva, jedinstva duše sa svijetom i duše-svijeta sa vrhovnim ljubavnikom.