VII.
OSTVARIVANJE LJEPOTE
Stvari zbog kojih ne osjećamo radost su ili teret našem umu , kojih se treba osloboditi pod svaku cijenu; ili su korisne, i stoga u privremenom i djelomičnom odnosu sa nama, postajući opterećenje kada se izgube njihove prednosti; ili su popu t lutajućih vagabunda; momentaln o zastanu na rubu priznanja, a zatim nestaju. Stvar je u potpunosti naša jedino kada na m donosi radost.
Svijet na m uglavnom izgleda ništavno. Ali mi ne možem o dozvoliti da tako ostane, jer nas to omalovažava. Cijeli je svijet naš, i sve naše sposobnosti dobivaju svoje krajnje značenje ako vjerujemo da ćemo uz njihovu pomo ć ovladati našim nasljeđem.
Ali što je svrha našeg osjećaja ljepote u ovom procesu širenja svijesti? Treba li razdvojiti istinu na izrazitu svjetlost i sjenku, predstavivši na m ih u beskompromisnoj podjeli na ljepotu i ružnoću? Kada bi to bilo tako, tada bismo morali priznati kako osjećaj ljepote stvara razdor u našem svemiru i podiže zid smetnji preko autoput a komunikacije što vodi od svega do svih stvari.
Međutim, to ne može biti istina. Onoliko dugo dok je naša realizacija nekompletna, nužn o opstaje podjela međ u stvarima, znanim i neznanim, ugodni m i neugodnim. Ali, usprkos tvrdnjama nekih filozofa, čovjek ne može prihvatiti nikakva proizvoljna i nedostižna ograničenja znano m mu svijetu. Njegova nauk a svakoga dan a prodire u područja koja su na njegovoj mapi označena kao neistražena ili neistraživa. Naš osjećaj za ljepotu je na sličan način uključen u svaki napor tih osvajačkih pohoda. Istina je posvuda, stoga je sve predmet naše spoznaje. Ljepota je sveprisutna, stoga nam je sve sposobno ponuditi radost.
U ranim danima svoje povijesti čovjek je sve smatrao fenomenom života. Njegova nauka o životu je otpočela stvaranjem oštre granice između živog i neživog. Ali što je dalje napredovao, takvo razgraničavane je sve više i više nestajalo. Na početku našeg poimanja te oštre kontrastne linije su na m od pomoći, ali kako napreduje naše razumijevanje, one postepeno iščezavaju.
Upanišade kažu kako su sve stvari stvorene i bivaju održavane beskrajnom radošću. Želimo li shvatiti ovaj princip stvaranja moram o otpočeti od razdvajanja - s podjelom na lijepo i na ono što nije lijepo. Potom na m mor a stići sa odlučnim udarcem poimanje ljepote, razbudivši našu svijest iz primitivne letargije, dosegavši vlastiti cilj kroz nužd u kontrasta. Stoga tijekom našeg prvog sastanaka sa ljepotom ona nosi odoru raznolikih nijansi, koja nas uzbuđuje prugama i cvjetićima, štoviše, svojim izobličenjima. Ali, kako naše poznanstvo sazrijeva, očiti se nesklad razrješava prilagodbom ritma. U početku odvajamo ljepotu od njenog okruženja, držimo je podalje od ostatka stvari, ali na kraju doživljavamo njenu sukladnost sa svime. Muzika ljepote više nem a potrebu uzbuđivati nas glasnom bukom; ona se odriče nasilja, apelirajući na naše srce istinom da krotki nasljeđuju zemlju.
Na određenom stupnju našega razvoja, u određenom razdoblju naše povijesti, mi pokušavamo uspostaviti poseban kult ljepote, svodeći je na usko područje, kako bi se samo nekolicina odabranih uzdizala. Poto m se on a uzgaja kroz redovničke afektacije i ekstravagantnosti, kako je to, u doba dekadencije indijske civilizacije, bio slučaj sa brahmanima, kada je nestalo sagledavanje više istine i razvilo se praznovjerje.
Povijest estetike je također iskusila proces emancipacije, kada je bilo jednostavno raspoznati ljepotu u malim i velikim stvarima, kao i kada je radije vidimo u čednoj harmoniji običnih predmeta, nego li u oni m stvarima koje zastrašuju svojom jedinstvenošću. Ovo je istinito do te mjere da moram o prolaziti kroz stadije reakcije kada, predstavljajući ljepotu, pokušavamo izbjegavati on o što je očito ugodno, i što je kao takvo okrunjeno konven cionalnim mjerama. Potom smo kušani prkosom preuveličavanja običnosti uobičajenih stvari, tako ih uradivši agresivno neuobičajenima. Obnavljajući harmo niju stvaramo sukob, koji je oružje svih reakcija. U našoj sadašnjosti postoje naznake ove estetske reakcije, koja dokazuje kako je čovjek napoko n spoznao da samo skučenost percepcije kruto razdvaja polje njegove svijesti o estetskom na ružnoću i ljepotu. Kada posjedujemo sposobnost viđenja stvari odvojenima od sebičnog interesa i od nedosljednih poruka čulnih strasti, tek tada možemo dosegnuti posvudašnju viziju istinske ljepote. Tada uspijevamo spoznati kako onom e što na m je neprijatno ne nedostaje nužn o ljepota, već posjeduje ljepotu u istini.
Kada kažemo kako je ljepota svugdje mi ne mislimo da bi riječ "ružnoća" trebalo izbaciti iz govora, kao što bi bilo apsurdno kazati kako ne postoji neistina. Neistina zasigurno postoji, ne u samom svemiru, već u našoj moći razumijevanja, kao njen negativni element. Na isti način postoji ružnoća, zahvaljujući iskrivljenim prikazima ljepote, tijekom života i u umjetnosti, što dovodi od nesavršenog shvaćanja Istine. Do određene granice možemo život suprotstaviti zakonu istine u nama, kao i u svemu, a također možem o i uzdignuti ružnoću, boreći se protiv svekolikog vječnog zakona harmonije.
Pomoću našeg osjećaja za istinu shvaćamo zakon stvaranja, a kroz osjećaj ljepote otkrivamo harmoniju u svemiru. Kada dokučimo zakon u prirodi, ovladavamo fizičkim silinama i postajemo moćni; kada dokučimo zakon vlastite moralne prirode, ostvarujemo vlast na d sobom i postajemo slobodni. Na sličan način, koliko više uočavamo harmoniju u fizičkom svijetu, toliko će više naš život dijeliti ugode stvaranja, a naš izražaj ljepote umjetnosti postaje preciznije sveobuhvatan. Kako postajemo svjesniji harmonije u našoj duši, poimanje blistavila duh a svijeta postaje univerzalnije, a izražavanje ljepote se u našem životu, zahvaljujući dobroti i ljubavi, kreće prema beskraju. Ovo je krajnji cilj našeg postojanja; / uvijek moram o znati sljedeće: "Ljepota je istina, istina je/ ljepota"; mi moram o dokučiti cijeli svijet kroz ljubav, jerV^ ljubav ga porađa, odražava i vraća natrag pod svoje okrilje. I Mi moram o posjedovati on u savršenu emancipaciju srca! koja na m daje moć da stupimo u najunutarnjije središte stvari, okusivši punin u nevezane radosti koja pripada , Brahmi.
Glazba je najčišći oblik umjetnosti, i stoga najdirektniji izraz ljepote, jedna i jedinstvena oblikom i duhom , i najmanje zakočena nebitnim. Mi izgleda osjećamo kako je izražavanje beskonačnog u konačnim oblicima stvaranja samo po sebi glazba, nečujna i čujna. Večernje nebo, neumorn o ponavljajući zvjezdane konstelacije, nalikuje djetetu pometeno m čuđenjem pred misterijem vlastite prve riječi; koju izgovara iznova i iznova, slušajući je s nesmanjenom radošću. Kada za srpanjske kišne večeri tama polegne preko livada, a pljusak nabacuje veo za velom na tišinu dremljive zemlje, ova monotonija pljuštanja nalikuje zvuku iste te tame. Mrkli mrak i tamni oblici drveća, bodljikavo grmlje raštrkano po goloj ledini popu t plutajućih glava plivača vlažne kose, miris orošene trave i natopljena zemlja, zvonik hram a što se uzdiže nad neraspoznatljivom tamno m masom, okupljenom uokolo seoskih kućica - sve ovo sliči zvucima što se uzdižu iz srca noći, miješajući se i gubeći u usamljenom ton u beskrajne kiše što ispunjava nebo.
Stoga istinski pjesnici, ako su proroci, teže izraziti svemir pomoć u muzike.
Rijetko koriste slikarske simbole prikazujući razotkri vanje oblika, miješanje bezbrojnih linija i boja koje se neprestano dešavaju po platnu neba.
Imaju oni svoje razloge, jer čovjek koji slika mor a imati platno, kist i kutiju s bojama. Prvi dodir kista je poprilično udaljen od završne ideje. A potom , kada je djelo završeno, umjetnik je otišao, uramljena slika je napuštena, a neprestanih dodira ljubavi stvaralačke ruke nem a više.
Ali pjevač sve nosi sa sobom. Upute stižu direktno iz unutarnjeg života. Ovo nisu materijali sakupljeni izvana. Njegova ideja i njeno izražavanje su brat i sestra; često su popu t blizanaca. U muzici se srce trenutn o razotkriva; ne smetaju ga prepreke nastale korištenjem vanjskog.
Stoga, mad a glazba mor a iščekivati svoj izražaj popu t bilo koje druge umjetnosti, ipak pri svakom koraku odaje ljepotu svega. Kao način izražavanja riječi su također prepreke, jer se njihovo značenje mor a rekonstruirati u mislima. Ali glazba nikada ne ovisi o nekakvom očitom značenju; ona izražava ono što nikakve riječi ne mog u izraziti.
Štoviše, glazba i glazbenik su neodvojivi. Kada pjevač otide, njegova pjesma nestaje s njim; ona je u vječnom jedinstvu sa životom i radošću majstora.
Ovaj svijet-pjesma ni na trenutak nije odvojen od svojeg pjevača. Nije uobličen nikakvim vanjskim stvarima. Njegova radost preuzima vječni oblik. On a je veliko srce, koje pronosi drhtavicu svojega ushita nebesima.
Postoji savršenstvo u svakom zasebnom ton u ove glazbe, koja je otkrivanje potpuno g u nepotpunom . Ni jedan zvuk nije završen, a ipak svaki odražava vječno.
Zar je važno ako ne uspijemo prikazati istinsko značenje ove velike harmonije? Nije li to popu t ruke što susreće žicu, odjednom izmamivši sve zvukove? To je jezik ljepote, milovanja; on dolazi iz srca svijeta, trenutn o dosežući naše srce.
Prošle noći, u tišini koja je vladala u tami, stajah sam i slušah glas pjevača vječnih melodija. Kada sam otišao spavati zatvorio sam oči, sa to m posljednjom misli u svojem umu , tako da je, čak i dok sam tonu o u besani drijemež, ples života još uvijek kružio ovom utihlom arenom mojeg uspavanog tijela, održavajući korak sa zvijezdama. Srce će lupati, krv će juriti venama, a milijuni živućih atom a mojega tijela će vibrirati pjesmom uz tonove harfe, što podrhtava pod dodiro m znalačkih ruku.