1. Za kratkoročne ciljeve (jedan tjedan, jedan mjesec) budite jednostavni i realni - odaberite stvari za koje ste sigurni da ih možete postići, ukoliko posebno ne želite prihvatiti veliki izazov (što ponekad također može biti i dobro). Što je duži rok za ostvarivanje vašeg cilja, to možete biti širi i maštovitiji, tako da vam se horizonti stalno proširuju.
2. Kada zaključite da niste postigli neke od ciljeva (što će se svakako dogoditi), nemojte sebe kritizirati ili smatrati da niste uspjeli. Jednostavno sebi jasno priznajte da niste postigli taj cilj, i odlučite da li to i dalje predstavlja cilj za vas; to jest, odlučite želite li to da ponovno postavite kao cilj, ili ga ne želite više. Veoma je važno priznati nepostignute ciljeve na ovaj način. U protivnom to će se nagomilati u vašim glavama i podsvjesno ćete osjećati da ste doživjeli neuspjeh, što će na kraju imati tendenciju da izbjegavate postavljanje ciljeva.
3. Kada ustanovite da jeste postigli cilj, čak i mali cilj, obvezno sebi odajte priznanje za to. Potapšite sebe po leđima i uživajte u trenutku zadovoljstva zbog toga. Suviše često postignemo ciljeve, i zaboravimo da čak primjetimo ili uživamo u činjenici da smo to učinili!
4. Nemojte istovremeno poduzeti suviše. Postavite ciljeve koji vam čine zadovoljstvo. Ako osjetite da ste opterećeni, zbunjeni ili obeshrabreni... pojednostavite. Možda ćete željeti raditi na ciljevima samo u jednoj oblasti života, kao što je posao, ili vaši odnosi sa ljudima. Ovaj proces na kraju služi da vam pomogne da više uživate u životu.
Ako sebi postavite mnogo ciljeva koje ne ostvarujete, vi ih vjerojatno postavljate nerealno visoko, ili postavljate ciljeve koje uistinu ne želite, i prema tome nemate unutarnje namjere ostvarivati ih. Birajte ciljeve koje stvarno volite i želite.
Ciljevi vam trebaju omogućiti da se osjećate dobro -uzdignuto, širokogrudno, zadovoljno, izazvano. U protivnom, nađite neke druge koji će to činiti.