Kako se liječe bolesti za vnieme spavanja
Pitano je da li se na jednu osobi može utjecati za vrijeme prirodnog sna, kao što se može u hrpnotskom snu, ili u tome ima razlike. Da, razlika postoji. U prirodnom snu napušta Ego zajedno sa razumom i osjećajnim tijelom zemaljsko tijelo i lebdi obično iznad njega, ili ostaje u njegovoj blizini, dok životno tijelo i gusto tijelo počivaju na krevetu povezani s njime srebrnom niti.
Onda možemo utjecati na osobu ako u njen mozak ulijevamo misli koje hoćemo saopćiti. Ali mi ne možemo spavajućeg navesti na to da nešto učim ili prihvati neku misao, ako se to ne poklapa sa njegovim prirodnim mislima. Nije moguće zapovijedati da nešto učim ili ga prisiliti na poslušnost, kako se to može kada ga hipnotizer uspava. Jer mozak je taj koji stavlja mišiće u pokret a za prirodnog sna mozak je prožet vlastitim životnim tijelom i čovjek ima potpunu samokontrolu. Ali za hipnotičkoga sna hipnotizer je istjerao iz mozga eter iz kojega je sastavljeno životno tijelo tako daje ono ostalo ležati na ramenima žrtve oko vrata kao ovratnik jednog pulovera.
Onda je fizički mozak pristupačan hipnotizerovom životnom tijelu koje nadomješta pravog vlasnika. U hipnotičkom snu zato žrtva nema izbora u pogledu misli koje treba primiti, ili pokreta koje treba učiniti, dok naprotiv u prirodnom snu uvijek ima potpunu slobodu. Ovu metodu uplivanja za vrijeme sna nalaze majke tvrdoglave djece vrlo korisnom. Kada majka sjedi na krevetu kraj spavajućeg djeteta, drži njegovu ruku i govori mu tako kao daje ono budno, onda ona ulijeva njegovom mozgu misli na koje ono treba pristati, i ona će uskoro ustanoviti da su pojedine njene misli uhvatile korijen u budnom stanju. Također u postupku s bolesnima ili takvima koji su odani pijanstvu mogu majke, njegovateljice ili druge osobe s takvom metodom uliti patniku nade u ozdravljenje.