Poglavlje 10
O autoru
Sve su stvari medusobno povezane - budisti su to oduvek znali, a fizicari su sada to i potvrdili. Nista sto se desava nije izolovan dogadaj, to samo tako izgleda. Sto ga vise procenjujemo i oznacavamo, on postaje sve izolovaniji. Celovi tost zivota postaje fragmentarna kroz nase razmisljanje. Pa ipak, upravo je totalitet zivota ono sto je iznedrilo taj dogadaj. On je deo mreze medusobno povezanih stvari koja je kosmos.
To znaci: sve sto jeste ne moze biti drugacije.
uvecini slucajeva, mi ne mozemo da pocnemo odgonetanje uloge koju prividno besmislen dogadaj ima u totalitetu kosmosa, vee shvatanje njegove neizbeznosti u ogromnosti ukupnosti moze biti pocetak jednog unutrasnjeg prih vatanja onoga sto jeste i na taj nacin usaglasa vanja sa celokupnoscu zivota.
128 Ekart Tol Tisina govori 129
Istinska sloboda i kraj patnje jeste zivljenje kao da ste u potpunosti izabrali ono sto osecate iii
NesreC:i je potrebno umom stvoreno ,ja" sa pricom, pojmovnim identitetom. Njoj je potreb no vreme - proslost ibuducnost. Kada uklonite vreme iz svoje nesrecnosti, sta je to sto ostaje?
,Takvost" sadasnjeg trenutka.
dozivljavate u tom trenutku. Mozda osecate tezinu, uznemirenost, napetost, bes, iiicak mucninu. To nije nesrecnost, i to nije
Ta. unutrasnja uskladenost sa sadasnjim
trenutkom jeste kraj patnje.
licni problem. Nema nicega licnog u ljudskom bolu. To je prosto intenzivan pritisak iii intenziv na energija koju osecate negde u telu. Tako sto cete mu posvetiti paznju, to osecanje se nece pretvoriti u razmisljanje i tako ponovo aktivirati
nesrec,no ,J.a".
Da niste propatili to sto jeste, ne biste imali
Mnogo patnje, mnogo nesrece nastaje kada uzmete svaku misao koja vam pada na pamet kao da je istinita. Situacije vas ne cine
130 Ekart Tol Tisina govori 131
nesrecmm. One u varna mogu izazvati fizicki bol, ali vas one ne cine nesre6nim. Vase misli vas cine nesre6nim. Vasa tumacenja, price koje pricate sami sebi cine vas nesrecnim.
,Misli koje upravo pomisljam cine me nesrec nim." Ta spoznaja razbija vasu nesvesnu identi fikaciju sa tim mislima.
lazni osecaj sopstva, ega. To takode stvara i izvesnu vrstu neprijatelja: da, egu su potrebni neprijatelji da bi odredio svoje granice, i cak i vremenske prilike mogu da posluze toj svrsi.
Kroz ustaljene mentalne procene i emocionalne reakcije stekli ste personalizovan, reaktivan odnos sa ljudima i dogadajima u svom zivotu. To su sve oblici samostvorene patnje, ali se oni ne prepoznaju kao takvi jer su oni za ego zado voljavajuci. Ego sebe ojacava kroz reaktivnost i sukob.
Nije se udostojio cak ni da odgovori na moj poziv.
Izneverila me je.
Pada kisa.
On me nije pozvao.
Ja sam bio tamo. Ona nije.
Pricice koje govorimo sebi i drugima, cesto u formi prituzbi. One su nesvesno osmisljene tako da ojacaju nas uvek krnji osecaj sebe kroz ,biti
u pravu", i tako proglasavanje nekoga i necega da je ,u krivu". Biti ,u pravu" stavlja nas u
polozaj zamisljene superiomosti i ojacava nas
132 Ekart Tal Tisina govori 133
Kada patite, kada ste nesreeni, budite potpuno sa onim sto je sada. Nesreea ili problemi ne mogu da opstanu u sadasnjem trenutku.
Patnja nastaje kada vi mentalno imenujete ili oznacite situaciju kao na neki nacin nepozeljnu ili losu. Vi mrzite neku situaciju, tu mrznju per sonalizujete i zatim je uvodite u reaktivno ,ja".
Imenovanje i oznacavanje je navika, ali ta navi ka moze biti razbijena. Pocnite da vezbate
,neimenovanje" na malim stvarima. Ako ste
zakasnili na avion, ispustili i razbili soljicu ili se okliznuli i pali u blato, mozete li da se uzdrzite od toga da taj dogadaj oznacite kao dobar ili los? Mozete li odmah prihvatiti ,takvost" tog
trenutka?
Etiketiranje necega kao loseg u varna izaziva emotivne grceve. Ako samo dopustite da to jeste, a da ga ne oznacavate, odjednom ee vam biti na raspolaganju ogromna moe.
Ti grcevi vas odsecaju od te moCi, moCi samo ga zivota.
Oni pojedose voeku sa drveta znanja dobra i zla.
Idite iza dobra i zla uzdrzavajuei se od men talnog oznacavanja bilo cega kao dobrog ili zlog. Kada odete iza te navike etiketiranja, kroz vas ee poteei moe univerzuma. Kada budete bili u nereaktivnom odnosu prema iskustvima, ono sto biste ranije nazvali ,zlim" caskom ee se preokrenuti, mozda cak smesta, putem moei samog zivota.
134 Ekart Tol Tisina govori 135
Kakve god da su vase zivotne okolnosti, kako biste se osecali ako biste ih u potpunosti prih
vatili takvim kakve one jesu- bas sada?
Postoje mnoge suptilne i manje suptilne forme patnje i one su toliko ,normalne" da se cesto ne shvataju kao patnje, i ego ih cak moze doziveti kao zadovoljavajuce - nervoza, nesigumost, bes, imati problem sa necim ili nekim, ozlojedenost, prituzbe.
Ovo je cudo: iza svakog stanja, osobe ili okol nosti koja izgleda ,losa" ili ,zla" postoji skriveno dublje dobro. To dublje dobro vam se pokazuje - i iznutra i spolja - kroz unutrasnje prihvatanje onoga sto jeste.
,Ne opirite se zlu", jedna je od najvecih istina covecanstva.
trenutku ja stvaram sebi patnju. Dijalog:
Ako imate naviku da sebi stvarate patnju, verovatno stvarate patnju i drugima. Ovi nesvesni obrasci uma cesto prestaju prostim cinom postajanja svesnim njih, njihovim opazanjem u momentu kada se oni dogadaju.
Prihvati ono sto jeste.
Zaista ne mogu. To me vreda i Jjuti.
Onda to prihvati.
Nemoguce je biti svestan i stvarati sebi patnju. Da prihvatim da sam uvreden i besan? Da pri hvatim to sto ne mogu da prihvatim?
136 Ekart Tol Tisina govori 137
Da. Dovedi prihvatanje u svoje neprihvatanje. Dovedi predaju u svoje opiranje. Onda vidi sta ce se dogoditi.
Hronican fizicki bol je jedan od najgrubljih ucitelja kojeg mozemo imati. ,Otpor je uzalu dan", njegova je lekcija.
Nista ne moze biti prirodnije od nespremnosti na patnju. Pa ipak, ako biste uspeli da se resite te nespremnosti, i ako biste dozvolili bolu da bude, mozda biste otkrili izvesnu unutrasnjost odeljenost od bola, prostor izmedu vas i bola. To znaci patiti svesno, voljno. Kada svesno patite, fizicki bol ce brzo sagoreti ego u varna, budu6i da se ego uglavnom sastoji od otpora. Isto vazi i za izuzetne fizicke hendikepe.
Ne treba da budete hris6anin da biste shvatili duboku univerzalnu istinu koja je sadrzana u simbolickom obliku u slici krsta.
Krst je instrument torture. On se koristi za najek stremnija mucenja, limitacije i bespomo6nosti koje ljudsko bice moze da zamisli. Zatim se taj covek predaje, pati voljno, svesno, sto izrazavaju reci: ,Ne moja volja, vee 6e biti Tvoja volja". U tom trenutku krst, instrument torture, pokazuje svoje skriveno lice: on je i sveti sim bol, simbol bozanskog.
Ono sto izgleda da porice postojanje svake transcendentalne dimenzije zivota, kroz preda ju postaje ulaz u tu dimenziju.
OAUTORU
Ekart Tol se rodio u Ne.mackoj, gde je ziveo do svoje trinaeste godine. Nakon sto je diplomirao na Univerzitetu u Londonu, bio je istrazivac saradnik i supervizor na Univerzitetu Kembridz. Kada je imao dvadeset i devet godina, duboka duhovna transformacija bukvalno je rastvorila njegov stari ide titet i radikalno promenila tok njegovog zivota.
Sledecih nekoliko god.ina posvetio je razumeva nju, usvajanju i produbljivanju te transformacije koja je oznacila pocetak sna2:nog unutrasnjeg putovanja.
Ekart ne pripada nijednoj odredenoj religiji ili tradiciji. Svojim ucenjem on prenosi jednos tavne, pa ipak duboke poruke bezvremenom i prostom jasnocom drevnih duhovnih ucitelja: postoji izlaz iz patnje u spokojstvo.
Ekart sada veoma mnogo putuje drze6i preda vanja sirom sveta. Od 1996. godine zivi u Vankuveru, u Kanadi.