JEDAN JE POSLOVNI čovjek godinama planirao i radio na izgradnji uspješne tvrtke za proizvodnju kućnog namještaja. Bio je to čovjek s vizijom obdaren i sposobnošću da viziju pretvori u stvarnost. Tvrtka je cvjetala, a on sam bio je velik dobitak za zajednicu u kojoj je živio. Nakon jedne osobito naporne sezone odlučio je odvesti obitelj na odmor.
Međutim, po povratku ga je dočekalo iznenađenje: izgorjeli su i tvrtka i kuća.
Dok je pognute glave stajao pred izgorjelom imovinom, glavom su mu se vrzmale raznorazne pomisli. Sto može učiniti?
Tužiti se? Kome? Kriviti Boga kojeg se svakodnevno sjeća u molitvama?
Okriviti spore vatrogasce? Plakati?
Na koncu je duboko udahnuo, uspravio ramena, polagano podigao glavu i tiho prošaptao: »Bože moj, što bi ti da sada učinim?«
I nakon toga čekao je odgovor. Ubrzo mu se na licu pojavio blag osmijeh. Već sutradan je ispred ruševina nekoć uspješne tvrtke postavio natpis:
IZGORJELA FIRMA! IZGORJELA KUĆA!
IZGORJELA ROBA!
VJERA I DALJE NETAKNUTA!
POKRETANJE TVRTKE U PLANU!
Taj je čovjek naučio sa životnim se izazovima suočavati pozitivno i produktivno! Iste one metode planiranja koje su se pokazale korisnima u radu »izgorjele« tvrtke položile su temelje i za nov uspješan posao. Znao je da može »početi ispočetka«, a planiranje uz molitvu izvrsno je ishodište.
Život mogu povlačiti ciljevi jednako kao što ga mogu pokretati motivi. — Viktor Frankl
Odlučimo li nekamo otići, prvo ćemo vjerojatno proučiti zemljovid i isplanirati smjer kretanja. Vjerojatno nam se nudi nekoliko mogućih smjerova. Ako nam se žuri, možda ćemo odabrati »najkraću udaljenost između dviju točaka«. Ako imamo vremena u izobilju, možda ćemo odabrati opušteniji smjer, izlet koji će trajati duže, ali će biti ljepši i ugodniji.
Sve što vrijedi za putovanje ili obnavljanje tvrtke vrijedi i za ostvarivanje svakog cilja. Bez plana nam misli mogu besciljno lutati, biti nedjelotvorne i neproduktivne. Za oblikovanje plana i postizanje željenih ciljeva dobro je na znanstvenički način sustavno proučiti razne alternative. Kada se tako posvetimo ciljevima,
na uspjeh ćemo nailaziti neusporedivo češće nego na neuspjeh.
Kao ljudi nastali smo od mnogih elemenata. A u svakodnevnome životu među najdjelotvornijima su upravo misli i osjećaji. Svaka, ali baš svaka misao ili osjećaj mogu pridonijeti približavanju našim iskrenim ciljevima, ili pred nas mogu postaviti prepreku. Uviđate li zašto svijest i planiranje u našem životu igraju tako važnu ulogu? Promišljeni planovi putokazi su na cesti koja vodi do svrsishodnog života. U svojoj knjizi Kako uspjeti Brian Adams piše: »Loše zamišljeni planovi nikada neće dovesti do velikog uspjeha. Postignuća nikako ne mogu nadmašiti trud. Ako su vam planovi manjkavi, a ciljevi nisko postavljeni, nikada nećete postići velik uspjeh«.
Veličanstvene stvari postižu jedino oni koji su se usudili vjerovati da je nešto u njima veće od okolnosti. — John Barton Možda je korisno o stavovima u raznim situacijama razmišljati kao o predanosti dugoročnim životnim ulaganjima! Trud nam donosi veće nagrade ako smo maksimalno konstantni. Ako se uspijevamo smiriti i ostajemo opušteni dok radimo na ostvarivanju životnih ciljeva, uvidjet ćemo da su nam dostupniji. Hoćemo li svoje sposobnosti uložiti mudro, uz pomno planiranje i promišljanje, u radu, u vezama i u duhovnome životu?
Na svijetu se do veličine dolazi isključivo koncentriranošću. — Upanišadi
Čovjekov um obiluje nevidljivim sposobnostima. Kada u načinu na koji živimo i ostvarujemo ciljeve ima nakane, želje, motivacije, poticaja i svrsishodnosti, u svakoj prilici očekuju nas nagrade. Veći dio nadvladavanja prepreka, oporavka od navodnog neuspjeha ili kvalitetnog početka postiže se korak po korak.
Održavanje stalnosti, na temelju mudrosti i planiranja, uz nastojanja na ostvarivanju životnih ciljeva, donosi duhovni mir i, u konačnici, nagrade.