Nekoliko biografskih podataka iz života OSHO RAJNEESH-a
Djetinjstvo
1931 - Rođen je u mjestu Kuchwara, Madmya Pradesh, Indija kao stariji sin trgovca tekstilom koji je pripadao džainskoj religiji. Prve godine je proveo u atmosferi ljubavi i slobode kod svoje bake u jednom malom selu.
1938 - Poslije smrti svoga djede pridružuje se roditeljima u mjestu Gadaware, malom gradiću sa oko 20.000 stanovnika. Baka ga slijedi i ostaje njegova najvelikoduš- nija prijateljica sve do njene smrti 1970-e godine. Pred kraj života se proglasila sljedbenikom ideja svog unuka. .
1946 - Rajneesh doživljava prvi satori (bljesak prosvetljenja) sa 14 godina. Tih godina eksperimentira sa meditacijama. Intenzitet njegovog spiritualnog traganja odražava se na propadanje zdravlja. Roditelji i prijatelji se pribojavaju da neće dugo živjeti.
Godine na univerzitetu
1952 - 21 marta 1953-e godine u svojoj dvadeset i prvoj godini Rajneesh doživljava Prosvjetljenje, najviši vrh ljudske svesti. Tu, on kaže, njegova spoljna biografija prestaje jer od tada živi u jednom svijetu bez ega, u jedinstvu sa unutarnjim zakonima života. U Jalapuru nastavlja svoje studije filozofije gdje i doktorira 1956-e godine.
1957 - Rajneesh predaje na visokoj školi za sanskrt u Rajpuru. Godinu dana kasnije postaje profesor filozofije na univerzitetu u Jabalpuru. Godine 1966-e napušta taj posao da bi se konačno predao podučavanju meditacije. Šezdesetih godina putuje Indijom kao “Acharya (učitelj) Rajneesh” izazivajući srdžbu svećenih lica i dirajući u srce miliuna.
Godine u Bombaju
1968 - Nastanjuje se u Bombaju, živeći i podučavajući u Woodland apartmanu.
Redovno održava meditacijske kampove, najčešće u Himalajima, gdje uvodi i svoju revolucionarnu “dinamičnu meditaciju”, tehniku koja zaustavlja um kroz prethodnu katarzu. Od 1970-e počinje inicirati ljude u neo-sanijas, put predaje samospoznaji i meditaciji - potpomognut njegovom ljubavlju i ličnim vodstvom.
1970 - Prvi tragaoci sa Zapada stižu, među kojima ima i veoma obrazovanih pojedinaca. Njegov ugled se širi u krugovima inteligencije Evrope, Amerike i Australije. Godišnji meditacijski kampovi se nastavljaju. Godine 1974-e pronalazi se lijepo mjesto u Puni gdje se intenzivira učenje i meditacija.
Godine u Puni
1974 - Radijus djelovanja se širi cijelim svijetom. Istovremeno mu se zdravlje naglo pogoršava. Povlači se u svoje prostorije davajući jutarnje predavanje i inicirajući spiritualne tragaoce navečer. Terapijske grupe kombiniraju saznanja Istoka u meditaciji i Zapada u psihoterapiji. U roku od dvije godine Ašram stiče reputaciju “najboljeg centra za rast i terapiju u svijetu.” Oshova predavanja obuhvaćaju sve velike religijske tehnike u svijetu. Istovremeno, njegovo ogromno znanje o zapadnoj nauci i misli, njegova jasnoća riječi i dubina argumentiranja, čine da nestane razlike~ između Zapada i Istoka. Postaje veoma prijemčiv za slušaoce sa zapada. Predavanja snimljena na audio trakama i štampana u knjigama čitaju tisuće ljubitelja mudrosti. Krajem sedamdesetih godina Rajneesh ašram postaje meka za moderne tragaoce za istinom. Tadašnji predsjednik Indije Maradži Desaj, tradicionalni Hindus godinama sprečava sve napore Rajneeshovih učenika da presele Ašram u jedan zabačeni dio Indije, gdje bi bili u mogućnosti da eksperimentiraju sa Majstorovim učenjem i stvore samoizdržavajuću zajednicu koja bi živjela u duhu meditacije, ljubavi, kreativ- nosti i smijeha.
1980 - Izvršen je pokušaj ubistva nad Rajneeshom pri jednom od njegovih predavanja. Napadač je bio član jedne tradicionalne indijske sekte. Iako se oficijelna crkva, kako na Istoku tako i na Zapadu, njemu protivi Rajneesh već ima četvrtinu milijuna učenika.
Nova faza - Rajneeshpuram. USA
1981 - 1-og maja Osho prestaje sa predavanjima i stupa u fazu “općenja - srca ka srcu bez riječi”, jer mu je tijelo prilično oslabilo i treba odmora. Njegovi doktori ga vode u Ameriku jer je postojala mogućnost za kirurškim zahvatom. Njegovi američki učenici kupuju veliko imanje u pustinji centralnog Oregona. Oko njega se stvara model poljoprivredne zajednice koja se razvija nevjerojatnom brzinom pokazujući impresivne rezultate pretvaranjem pustinje u zelenu oazu sposobnu da hrani 3000 ljudi. Na ljetnim festivalima prisustvovalo je i oko 20.000 ljudi iz cijelog svijeta koji su stanovali i hranili se u Rajneeshpuramu. Rajneesh traži permanentnu dozvolu za boravak kao religiozni vođa, ali mu američka vlada to odbija. Jedan od razloga je i njegov zavjet šutnje u javnosti; istovremeno je i sam grad Rajneeshpuram izložen napadima oregonske vlasti i kršćanske većine. Zakoni korištenja zemlje u Oregonu, koji bi trebalo da štite korištenje, postaju glavno oružje u borbi protiv grada koji je uložio ogromne napore da učini zemlju ponovo pogodnu za eksploataciju.
U listopadu 1984. Rajneesh ponovo počinje govoriti pred javnošću. Istovremeno sa rastom zajednice u Oregonu stvaraju se velike zajednice u svim važnijim zapadnim zemljama, uključujući i Japan, koji žive od svojih nezavisno zarađenih prihoda.
1985 - 15-og septembra Oshova osobna sekretarica i nekoliko članova uprave iznenadno napuštaju zajednicu i cjeli niz ilegalnih djela koji su oni počinili izlazi na vidjelo. Rajneesh poziva američke vlasti da obave temeljitu istragu. Oni to i koriste kako bi pospješili svoju borbu protiv zajednice. 29-og oktobra Rajneesha hapse bez naloga. Na saslušanju su mu stavljene lisice na ruke. Put do mjesta gdje bi mu se trebalo suditi traje obično nekoliko sati avionom, no njegovo puto- vanje se produžava na čak osam dana. Čak se nekoliko dana nije znalo ni gdje se nalazi, dok je kasnije pričao da su ga u Oklahomi uveli pod imenom “Dejvid Vašington” i strpali ga u karantin zajedno sa zatvorenikom koji boluje od herpesa, bolesti koja je mogla biti kobna za njega. Sat vremena prije nego što je konačno trebao biti oslobođen, poslije dvadeset dana muka, otkrivena je bomba u zatvoru. Svi su bili evakuirani osim Rajneesha.
Sredinom novembra, na savjet svojih pravnika Rajneesh priznaje krivicu za dva od trideset i četiri prekršaja kojim su ga teretili i na taj način izbjegne dalje rizike po život od strane američkog pravosuđa. Osho koristi “Alfred klauzulu” po kojoj se netko može oglasiti krivim iako to nije svojom ličnom krivicom. Ova klauzula postoji samo u Americi. Nakon plaćanja kaucije od 400.000 dalara i zabrane ulaska u Ameriku za narednih pet godina on napušta tu zemlju privatnim avionom te leti za Indiju gdje će se odmarati u Himalajima. Nedjelju dana kasnije zajednica u Oregonu se raspada.
Studijsko putovanje po pitanju ljudskih prava
Prosinac,
1985 - Oshova nova sekretarica Ma Prem Hasya, njegova suputnica Vivek i njegov liječnik Devaraj bivaju izbačeni iz Indije i njihove vize poništene. Osho odlazi u Nepal gdje dnevno drži predavanja i tamo boravi do veljače.
Veljača,
1986. - Rajneesh stiže na otok Krit sa turističkom vizom. Živi u vili jednog grčkog filmskog producenta i drži predavanja dva puta dnevno. Učenici počinju hrliti ka Kritu. Grčka ortodoksna crkva počinje da prijeti grčkoj vladi da će poteći krv ako Rajneesh ne Buddhe istjeran iz zemlje. Petog ožujka policija upada u vilu, hapsi Rajnesha bez naloga i prebacuje ga u Atenu gdje ga samo 25.000 dolara spašava da ga ne ukrcaju na neki brod za Indiju koji je čekao u pirejskoj luci. Odlazi avionom za Švicarsku gdje mu se odmah ukida, njegova sedmodnevna viza. Izjavljuje se da je nepoželjna ličnost i da je povrijedio američke imigracione zakone. Potom odlazi za Švedsku gdje ga već čeka policija.
Oglašavaju ga opasnim po nacionalnu sigurnost. Mora odmah napustiti Švedsku i leti za Englesku. Piloti su obavezni da se odmore osam sati, Raj- neeshu se ne dopušta čak ni da spava u aerodromskom hotelu već ga zajedno sa suputnicima trpaju u malu i smrdljivu ćeliju pretrpanu afričkim i azijskim izbjeglicama. Sljedeći dan leti za Irsku za koju su dobili normalnu turističku vizu. Stanuju u hotelu blizu grada Limerck. Policija dolazi i traži da napuste zemlju. Kanada čak ne dozvoljava ni da slete da bi napunili gorivo. Dalji cilj je Antiqua u Karibima. Ali i tu mu naređuju napuštanje zemlje. U Italiji se molba za vizu vukla pola godine... i tako u zadnji čas.
19. ožujak - Urugvaj ga poziva da leti preko Senegala za Montevideo sa prijateljima.
Oni čak pominju i mogućnost da Osho dobije stalni boravak. Tu se saznaje zašto ga nisu pustili u druge zemlje. Teleksi sa informacijama o navodnim krijumčarenjima stvari, droge i prostituciji su uvijek stizali prije no što bi se on obratio zemlji za vizu što bi logično prouzrokovalo reakciju od strane policije. Urugvaj uskoro doživljava isti pritisak. 14-og svibnja vlada želi objaviti na konferenciji za štampu da Raineeshu želi dati stalni boravak. Te noći predsjednik Urugvaja Sangvinetti dobija poziv iz Vašingtona gdje mu se daje do znanja da ako Rajneesh ostane u Urugvaju neće dobiti obećani kredit od 6 milijardi dolara niti će ubuduće odobriti kredite Urugvaju - Rajneesh mora napustiti i tu zemlju. Sljedeći dan se objavljuje da Amerika daje Urugvaju kredit od 150 miliona dolara.
6. lipanj - Jamajka garantira desetodnevnu vizu. Par trenutaka nakon slijetanja spušta se avion američke vojske i iz njega izlaze dva civila. Slijedećeg jutra njihove vize bivaju poništene. Potom lete za Lisabon preko Madrida gdje biva neotkriven jedno vrijeme, ali kada je nakon par nedjelja policija otkrila kuću u kojoj se nalazio i iz koje nije izlazio, iako je njegov boravak bio legalan, on odlučuje da se vrati u Indiju.
29. lipanj - Osho stiže u Bombaj gdje se odmara pola godine kao osobni gost jednog indijskog prijatelja. Tu održava svoja dnevna predavanja.
4. siječanj - Rajneesh se ponovo seli u kuću u ašram u Puni gdje je proveo dobar dio sedamdesetih godina. Šef policije u Puni, na insistiranje jednog Hindus fanatika koji je pokušao nekada ubiti Rajneesha na jednom javnom predavanju, naređuje mu da napusti Punu kao “neželjena osoba”. Tu naredbu isti dan poništava visoki sud u Bombaju. Indijska vlada nerado mora štititi prava ovog “neugodnog” građanina iako izgleda da bi radije htjeli da mu ih ukinu.