Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član JosipJankovic

Upisao:

JosipJankovic

OBJAVLJENO:

PROČITANO

759

PUTA

OD 14.01.2018.

NEDELJNO-MESEČNI BIORITMOVI

Da biste samostalno odredili svoj ritam aktivne i pasivne nedelje, treba pažljivo pratiti oscilacije svog raspoloženja, fizičke i intelektualne aktivnosti.

NEDELJNO-MESEČNI BIORITMOVI

Kao osnove za razmatranje nedeljno-mesečnih bioritmo- va izdvojićemo dve: uticaj magnetnog polja Sunca i gravita- ciono-energetski uticaj lunarnog meseca na život čoveka.

Nedeljni   bioritmovi

Sunce zrači u svim pravcima snopove nabijenih čestica, koje   se  nazivaju   sunčevom   plazmom   („sunčev   vetar"). Sunčeva plazma „vuče" za sobom magnetno polje, koje kao rezultat  stvara  međuplanetarno  magnetno  polje.  Naučnici su ustanovili  da to polje koje potiče od  Sunca ima sektor- sku strukturu. Tako se negativne čestice pod njegovim uti­ caj em  kreću prema  Suncu,  a  pozitivne - obrnuto.  Kao re­ zultat toga, brzina „sunčevog vetra"  i gustina čestica koje se zrače od  Sunca sistematski  se menjaju. Pošto se Sunce okrene oko vlastite ose za 27 dana, Zemlja, u prošeku, pre- seca različite sektore međuplanetarnog magnetnog polja to­ kom sedam dana. Posle svakih sedam dana Zemlja se nalazi čas u pozitivnom, čas u negativnom sektoru tog polja. Sve se to odražava na magnetosferu Zemlje, usled čega se menja i vreme. Već je bilo reči o tome kako različite promene u mag­ netnom polju Zemlje, pozitivni i negativni elektricitet utiču na  organizam.  Napomenimo  da je  to  promena  unutrašnje pH sredine u kiselu i alkalnu. Kisela sredina je povezana sa aktivnošću organizma, a alkalna - sa njegovom pasivnošću. Promena  unutrašnjeg  magnetnog  polja  na  određeni  način orijentiše molekule organizma,  što se odražava na njihovo funkcionalno stanje.  Na taj  način se organizam  čoveka to­ kom  sedam  dana  nalazi  u  fazi  povišene  aktivnosti.  Tome


pogoduju kisela sredina i povećani dotok plazme od Sunca (Jang-period); sedam dana otpada na pasivnu fazu, kada pre­ ovladava alkalna sredina i smanjeni dotok sunčane plazme (Jin-period).

U praksi se promena sektora  međuplanetarnog magnet­ nog polja manifestuje u sledećem: nedelju dana kod vas je raspoloženje poboljšano, lako podnosite fizička i intelek­ tualna opterećenja,  lako se uzdržavate od hrane tokom  24

-    48 sati. I obrnuto,  druge nedelje veoma vam je teško da se uzdržavate od hrane, raspoloženje je loše, a fizički na­ pori se podnose sa „škripom". Naročito nepovoljno utiču dani kada se vrši smena sektora međuplanetarnog polja.  U te dane, da biste pomogli organizmu da se prilagodi, treba da vodite veoma umeren život: fizičko naprezanje treba da bude minimalno, jedite količinski malo i hranu koja se lako vari i ap sorb uje itd.

Da biste samostalno odredili svoj ritam aktivne i pasivne nedelje, treba pažljivo pratiti oscilacije svog raspoloženja, fizičke i intelektualne aktivnosti. Zbog toga tokom 1-2 meseca vodite dnevnik, u koji ćete zapisivati svoje fizičko opterećenje, po redosledu kako ga obavljate, oscilacije raspoloženja, polnu aktivnost itd. Dalje, analizirajući te po­ kazatelje, vi ćete uvideti da se oni menjaju. U dane kada ste aktivniji, vama pomaže međuplanetarno magnetno polje i obrnuto.


Mesečni  bioritmovi

Naš kalendarski mesec, koji broji 30-31 dan, ne odgovara nikakvim periodičnim procesima prirode. Zato je lunar ni mesec koji traje 29,5 dana prirodni period, sa kojim su pove­ zane sve ciklične promene u prirodnim procesima na Zemlji. Tokom lunarnog meseca javljaju se plime i oseke na morima i okeanima, pri čemu se njihova snaga povećava ili smanjuje u zavisnosti od dana lunarnog meseca; menja se ponašanje atmosfere, što se odražava na mnoge meteorološke pojave; pri prolasku Meseca kroz magnetosferni zaštitni omotač Zemlje, menjaju se parametri magnetosfere; odbijanje sunčeve svetlosti od površine Meseca takođe se periodično menja i sve te promene odražavaju se na organizam biljaka, životinja i čoveka. Tako od lunarnog ciklusa zavisi intenz­ itet vrenja vina, pretvaranje kiseonika kod poljoprivrednih kultura (šargarepa, krompir), periodi razmnožavanja kod životinja (naročito morskih), mesečna periodičnost ovulaci- je kod čoveka.

Savremena nauka je utvrdila veze, posredstvom kojih Mesec utiče na čoveka. Tako, zbog jakog gravitacionog uti­ caja Meseca na omotač Zemlje (tvrdi i tečni) u dane mladog i punog Meseca, mnogo se menjaju sledeći fizički parame­ tri:  vlažnost,  atmosferski  pritisak,  temperatura,  električno i magnetno polje. Ispostavlja se da čak najmanje promene tih parametara ispoljavaju uticaj na čovečji organizam. Ali ako do toga dolazi naglo i snažno, a organizam čoveka je prethodno oslabljen,  pun nečistoća itd., tada to prouzrokuje raznovrsna oboljenja. Na primer, nagle oscilacije atmosfer­ skog pritiska narušavaju stabilnost funkcija stvaranja krvi, prouzrokujući oboljenja kao što su hipertonija i različiti reci-


divi srčano-vaskularnih poremećaja. Mozak veoma osećaj no reaguje na promene vlažnosti atmosfere, što se ispoljava na njegovu aktivnost. Još izraženije na bioelektričnu aktivnost mozga utiču promene napona magnetnog polja, što može prouzrokovati mnoštvo psihičkih poremećaja. Američki psi­ hijatar Leonard Dž. Ravic, početkom sedamdesetih godina XX veka, vršio je merenja razlike elektronskih potencija u mozgu i u grudima duševno obolelih ljudi. Pokazalo se da se ta razlika menja iz dana u dan u zavisnosti od faza Meseca. Menjala se i uznemirenost (razdraženost) bolesnika. Ravic je ovako objasnio tu pojavu: „Mesec direktno ne utiče na ponašanje čoveka ali, menjajući  odnos  elektromagnetnih sila Vasione, on može prouzrokovati katastrofalne reakcije kod neuravnoteženih ljudi."

Na prvi pogled izgleda da savremena nauka sve zna o Me- secu, mehanizmima njegovog uticaj a na čoveka itd. Ali ako se obratimo različitim drevnim izvorima, u kojima se iznosi mnoštvo preporuka o tome kako najbolje iskoristiti lunarni ciklus, zalazimo u ćorsokak. Na čemu se te preporuke zas­ nivaju? Mada je njihova važnost neuporedivo  dragocenija od strogo naučnih. Tako, tibetska medicina preporučuje da se profilaktičko lečenje i druge uopštene mere za jačanje or­ ganizma sprovode od prvih dana lunarnog meseca. Navodi se da „bolesti zlih duhova" (izliv krvi u mozak, paraliza, infarkt miokarda, akutna psihička oboljenja, epilepsija i druge) najčešće nastaju 4, 8, 11, 15, 22. i 29. dana lunar­ nog meseca. Kineska narodna medicina preporučuje da se pri izlasku Meseca, prvog dana, uradi jedno spaljivanje (rana), drugog dana - dva i tako do 14 spaljivanja sredinom lunarnog meseca. Zatim talas nestaje na isti  način kao što je i  došao.  Tako  se sprovođenje čuvene terapije „moksapo


dzn-san-li" (ispaljivanje tačke dugovečnosti,  koja  se nalazi u predelu zgloba kolena) preporučuje samo prvih osam dana lunarnog meseca. Avestijska astrologija tvrdi da za vreme mladog Meseca prekomerna fizička aktivnost nije tako opasna kao za vreme punog Meseca. Jer za vreme mladog Meseca energija je koncentrisana u dubini organizma i teško se izbacuje napolje. Za vreme punog Meseca - obrnuto, ona se nalazi spolja i lako se gubi. Zato prekomerna motorna aktivnost u to vreme može mnogo da opustoši „energetski budžet" čoveka.

U Kini i Indiji ljudi i danas žive po fazama lunarnog kalen­ dara, koji je sastavni deo građanskog kalendara. Naučnici smatraju da lunami biološki ciklus po  svom  značaju  ne zaostaje za dnevnim, a ezoterijska astrologija tvrdi da su lu­ narni ciklusi njen ključ, a faze Meseca-prvi  stepen  spoznaje tog ključa. Sada nam ostaje  da samostalno razmotrimo da li treba  dausaglašavamo  svoju  aktivnost  salunarnim  ciklusom i u čemu  se sastoji tajna lunarnih faza?

Razmatranje ovog pitanja otpočećemo sledećim redosle- dom: staje to lunarni mesec; iz čega se sastoje faze Mese­ ca i njihov uticaj na Zemlju? I tek posle toga vršićemo uopštavanje, davati zaključke i preporuke.

Pri svome kretanju u odnosu na Sunce, Mesec mu se čas približava, čas udaljava. Povratak Meseca u jedan te isti položaj kosmičkog prostranstva u odnosu na Sunce obavi se za 29,5 dana. To se zove sinodičan mesec - od latinske reči

„zbližavanje". Upravo tih 29,5 dana predstavljaju lunarni ciklus. Ali postoji i siderni (zvezdani) mesec, koji traje 27,3 dana. Za to vreme Mesec napravi puni krug oko Zemlje. Zato što se periodi okretanja Meseca oko Zemlje i okretanja Mes­ eca oko svoje  ose poklapaju,  prema Zemlji je uvek  okrenuta


jedna te ista strana Meseca.  Tu  stranu  Meseca, u zavisnosti od kretanja, Sunce osvetljava različito: čas se vidi desna po­ lovina koja se svakim danom  sve  više  povećava  dok  Me­ sec ne postane potpuno osvetljen - okrugao; zatim nastaje smanjivanje osvetljenosti površine Meseca i osvetljava  se samo leva polovina dok potpuno ne iščezne. Promena os­ vetljenosti  Meseca ukazuje  na njegove faze,  kojih  ima  četiri, i  svaka traje po 7,4 dana.

Sada detaljno razmotrimo različite položaje i faze Meseca i njihov uticaj na vodeni omotač Zemlje.

Mlad Mesec.  Kada  se  Sunce,  Mesec  i  Zemlja  nalaze na jednoj liniji, tako da se Mesec nalazi između Sunca i posmatrača koji se nalazi na Zemlji, tada Sunce obasjava samo suprotnu stranu Meseca, i tada on postaje nevidljiv. To je mlad Mesec. Kada se Sunce i Mesec nalaze na jed­ noj strani u odnosu na Zemlju, njihove gravitacione sile se poklapaju i  deluju u jednom smeru. Upravo u to vreme na Zemlji se uočavaju najveće plime i oseke. A promena sile teže, koja nastaje kao rezultat plima u tvrdom telu Zemlje, iznosi približno 20 % osnovnih promena, uslovijenih snagom privlačenja Meseca i Sunca, i dejstvuje na tu istu stranu!

Dodajmo to da se u tačci mladog Meseca, kada je maksi­ mum plime i oseke, uočava suprotno kretanje prema pro- meni smera dej stva.

Prva faza. Prema stepenu kretanja Meseca od Sunca na is­ tok (suprotno od kretanja kazaljke na časovniku), on ponovo postaje vidljiv - u vidu mladog Meseca na zapadnom delu neba. I osvetljeni (desni) deo Mesečeve polulopte povećava se dok nakon 7,4 dana ne bude osvetljena tačno polovina Meseca. To je upravo prva faza. Za  vreme  te  faze  dolazi do  sledećih  promena na vodenom  omotaču Zemlje.  Pošto


Mesec na završetku te faze zauzima položaj pod uglom od 90° u odnosu na Sunce, tada je gravitacioni efekat njihovog rezultirajućeg dejstva najmanji. Mesečeve  plime  pokla­ paju se sa sunčevim osekama, a mesečeve oseke, obrnuto, sa sunčevim plimama. Na taj način, u toj fazi  se uočavaju tendencije prelaska od maksimalnih uticaja plima - oseka prema potpunom smirivanju.

Prva četvrtina. U dane kada je osvetljena desna polovina Meseca, nema nikakvih gravitacionih reakcija od Meseca i Sunca. To je posebna tačka, u kojoj se u malom vremenskom intervalu mirovanja menja smer kretanja u drugi - koji se širi.

Druga faza. Mesec produžava svoje kretanje posle tačke prve četvrtine, udaljavajući se sve više i više od Sunca. Os­ vetljena površina Meseca povećava se iz dana u dan. I na kraju, kada Mesec zauzima položaj pod 180° u odnosu na Sunce, a Zemlja se zajedno sa posmatračem na njoj nalazi između njih, u potpunosti je vidljiva strana Meseca koju osvetljava Sunce. Nastupa pun Mesec. Od momenta prve četvrtine do punog Meseca prolazi još 7,4 dana (od mladog Meseca - 14,8). To je dinga Jaza. Tokom nje rezultujuća sila gravitacionog uticaja Meseca i Sunca počinje da razdvaja vodeni omotač Zemlje, dok se sa punim Mesecom ne završi i taj proces. Na taj način, posle tačke prve četvrtine u toj fazi uočava se tendencija ka razjedinjavanju, širenju.

Pun Mesec (uštap).  Za vreme punog Meseca dolazi do maksimalne podele vodenog omotača Zemlje između Mese­ ca i Sunca. Pod uticaj em Meseca i Sunca nastaju posebne plime. Između tih talasa plime uočavaju se oseke. Prema tome,  pun Mesec - to je posebna tačka maksimalnog razd-


vajanja i  širenja vodene površine, posle koje dolazi do obr­ nutog procesa.

Treća faza. Posle tačke punog  Meseca - maksimalnog udaljenja od Sunca - Mesec počinje da se ponovo približava Suncu. Potpuno osvetljeni deo Mesečeve polulopte počinje da se smanjuje dok sa leve strane ne ostane tačno polovina. To je treća faza, koja u lunarnom mesecu traje od 14,8 do 22,1 dana. U toj fazi dolazi do promene položaja Meseca u odnosu na Sunce sa 180° na 90°. Za vreme promene položaja Meseca gravitacione sile Meseca i Sunca sjedinjavaju vode­ ni omotač Zemlje. Plime se postepeno smanjuju, skoro do potpunog nestanka. Na taj način, u toj fazi uočava se tenden­ cy a prelaska od širenja prema sabijanju.

Treća četvrtina. Onih dana kada je osvetljenja tačno leva polovina Meseca isto tako kao i u prvoj četvrtini, nema ni­ kakvih gravitacionih reakcija. To je posebna tačka u kojoj se kroz kratak interval mirovanja menja tendencija od sabijanja u drugu vrstu kretanja.

Četvrta faza. Mesec se sve više i više približava Suncu, dok ne zauzme srednji položaj između Zemlje i Sunca. To obuhvata period od 22,1 do 29,5 dana, tj. do mladog Mes­ eca. Spolja se to izražava u sve većem nestajanju mesečevog srpa skoro do pojave mladog Meseca, kada se ništa ne vidi. To je poslednja, četvrta faza. U toj fazi  Mesec  iz  položaja 90° u odnosu na Sunce prelazi u nulti položaj. Za vreme tog kretanja, gravitacione sile počinju da se nadograđuju jedna na drugu, da se međusobno pojačavaju i da „vuku" vodeni omotač Zemlje u jednom smeru, stvarajući za vreme mladog Meseca najveće plime i oseke. Na taj način, u toj fazi se uočava usmereno na cilj međusobno pojačavaj uće kretanje od stanja mirovanja do maksimalne aktivnosti.


Sada razmotrimo kako se odražava uticaj faza Meseca i posebnih tačaka na kretanje energije i tečnosti u čovečjem organizmu. Pri  tome  ćemo  koristiti  drevnu  terminologi­ ju Jang-Jin. Ali pre nego što pređemo na razmatranje tog važnog pitanja, sledi nekoliko bitnih napomena.

1.     Terminom Jang označi ćemo zemaljsku gravitaciju,  a

Jin - mesečevu i sunčanu.

2.     Položaj:  Jang - unutrašnji, Jin - spoljašnji.

3.      Smer: Jin - uzlazi (izlazi), Jang - spušta se  (zalazi).

4.     Tendencija:  Jin - širi, Jang - skuplja.

5.     Težina: Jin - lagan, Jang - težak.

6.        U čovečjem organizmu Janska energija ide odozgo prema dole, a Jinska odozdo prema gore.

Gravitacione sile Meseca i Sunca delovaće na čoveka koji stoji na površini Zemlje na sledeći način.

Prvo. Za vreme mladog Meseca, tečne sredine orga­ nizma, na račun složene gravitacije Meseca i Sunca, biće privučene prema glavi. Zemalj ska gravitacij a više ne privlači toliko čoveka, pošto na suprotnu stranu dejstvuje mesečevo- sunčeva gravitacija. Kao rezultat toga, čovek postaje „lakši" za 20%. Pun Mesec je prva posebna tačka u kojoj pri maksi­ mumu Jin dolazi  do  rađanja  suprotnosti  -  Jang.  Jer  sada se  procesi  širenja  i  podizanja  naviše  smenjuju  suprotnim

-    skupljajućim i usmerenim naniže. Takva nagla  promena intimnih (ličnih) procesa postavlja povećane zahteve orga­ nizmu.

Drugo. U prvoj fazi počinje smanjivanje zajedničke gravi­ tacije Meseca i Sunca, skoro do njihove potpune međusobne neutralizacije. Na taj način, spoljašnje - Jin dejstvo gravi­ tacije na tečne sredine slabi, zbog čega se pojačava Jang dejstvo,  zemaljsko.  To dejstvo  se ispoljava  u  tome  što  se


tečnosti iz predela glave ustremljuju naniže i ravnomerno se raspodeljuju po organizmu. Zbog toga što spoljašnja gravi­ taciona sila - Jin - prestaje da dejstvuje, zemaljska - Jang gravitacija jače privlači telo čoveka, što se ispoljava kroz povećanje njegove težine. Prva faza Meseca -  to je  porast Jang (Veliki Jang) , što se manifestuje kroz postepeni porast aktivnosti   čovečjeg  organizma.

Treće.  Tačka  prve  četvrtine  karakteriše  se  maksimal­ nom  aktivnošću  organizma - Jang  manifestacijom.  Gravi­ tacije  spolja  nema - ona  se  međusobno  poništila,  Zemlja se iz rastegnutog stanja u obliku jajeta povratila u okruglo stanje. Težina čoveka u tom momentu je najveća, organizam je zbijen.  U toj  prelaznoj  tački, kada je Jang maksimalan, rađa se njegova suprotnost - Jin. Procesi u organizmu pod dejstvom narastajuće sile Jin - gravitacije Meseca i  Sunca

-   počinju delovati na širenje organizma. Smena tih kretanja, međusobno kontradiktornih, predstavlja ogroman unutrašnji rad - stres za organizam.

Četvrto . Druga faza se odlikuje postepenim povećanjem spoljašnje gravitacije od Meseca i  Sunca. Jin se povećava, a Jang - zemaljska gravitacija - slabi. Pri punom Mesecu, spoljašnje Jin dejstvo  na Zemlju je  maksimalno.  Pri  tome su Mesec i Sunce svojom gravitacionom energijom podelili vodeni omotač na dva dela, koja su međusobno suprotna. Sličan proces se uočava i u čovečjem organizmu zbog toga što je opšti tok razdeljen na dva dela - on je oslabio. U kineskoj filozofiji to se izražava terminom Mal a Jin. Ener­ gija i tečne sredine organizma, podvrgnute Jinskom uticaju, usmeravaju se iznutra prema spolja, organizam se širi. Zbog toga što sve iznutra ide napolje, taj period je najpovoljniji za


čišćenje organizma. Fizičku aktivnost treba smanjiti da se ne bi rasejavao energetski snop.

Peto. Period punog Meseca se karakteriše  maksimal­ nim kontradejstvom Meseca i Sunca na Zemlju. Zemlja je rastegnuta, raširena. U organizmu čoveka energija se slo­ bodno izliva iznutra prema spolja, tečne sredine su, takođe, bliže površini tela. Maksimalni Jin u to vreme rađa svoju suprotnost - Jang. U toj tački dolazi do zaokreta, od širenja prema sabijanju (skupljanju), vodi se borba, preokret na najtananijim nivoima čovečjeg organizma. To je ogroman stres.

Šesto. Posle stresnog preokreta (loma) od širenja prema sabijanju, procesi sabijanja - Jang - počinju da preovlađuju. Sada energija i tečne sredine iz spoljašnjeg, raširenog stanja organizma teže da se koncentrišu, prodru u dubinu orga­ nizma. Centripetalno, sabijajuće kretanje je znak (simptom) aktiviranja Jan-procesa. Na taj način, za vreme treće faze, aktiviraju se svi Jang-procesi i organi vezani za njih. Kod čoveka se javlja snaga, on  želi da se  aktivno kreće, bavi sportom, uopšte da bude opterećen. I to je u potpunosti celi- shodno - to je najbolji period za veća fizička opterećenja, koja organizam prihvata bez problema. Taj period se naziva Mali Jan g jer ranije  razdvojene,  oslabljene bujice tečnosti i energije teže da se međusobno  spoje.  Po  pravilu,  u  toj fazi se ispoljava povećana polna aktivnost, koja je u potpu­ nosti opravdana. Jer tokom prve dve faze dolazi do sazre- vanja i oslobađanja jajne ćelije, njenog ulaska u falopijeve tube (jajovode) i dospevanja u matericu. Otuda se začeće može kvalitetno ostvariti u toj fazi. Kao što vidite, sve je usaglašeno, u čemu se i sastoji mudrost prirode.


Sedmo. Treća četvrtina - to je tačka maksimalnog sabija- nja organizma Jangskom, to jest zemaljskom, gravitacionom energijom. U njoj, kao i u prethodnim posebnim tačkama, dolazi do unutrašnjeg zaokreta od sabijanja prema širenju. Taj dan „unutrašnje bure", kao i period mladog  Meseca, prvu četvrtinu i punog Meseca treba provesti u mirovanju. Tog dana izbegavajte veća opterećenja, suzdržavanja od hrane i drugih stvari koje predstavljaju stres za organizam. Dva stresa - unutrašnji: od zaokreta sabijanja ka širenju - i stres od opterećenja (na primer, parnog kupatila) -može se dogoditi da organizam ne izdrži.

Osmo. Četvrta faza Meseca - to je ponovni porast Jin energije,  povećanje zajedničkog dejstva gravitacije Meseca i Sunca u jednom smeru. Bujica energije i tečnosti unutar organizma čoveka ustremljava se prema glavi, težina tela se smanjuje, ono se širi. To povoljno utiče na odvijanje svih Jin-procesa, aktivira Jinske organe. Zbog toga što se u toj fazi uočavaju najveće plime, a sile teže dejstvuju u jednom smeru, prema kineskoj terminologiji ta faza se naziva Ve­ liki Jin. Spolja se taj period odlikuje porastom pasivnosti, neke otečenosti, isticanjem šljaka i tečnosti iz organizma. Drugim recima, to je period prirodnog čišćenja organizma

-    menstruacije kod žena, završetak životnog ciklusa - kraj menstrualnog ciklusa, okončanje svih procesa u prirodi. Lunarni mesec (ciklus) drevni mudraci su uvek razmatrali kao završenu celinu, shodno Velikom zakon u sličnosti sa drugom celinom, makar to bio dan, godina, čovečji život ili grandiozna epoha postojanja Vasione.

Lunarni ciklus pokazuje: šta, zašto i  kada treba uraditi. Iz tog ciklusa, putem logičkih rasuđivanja, možemo za sebe

„izračunati" to što nam je do sada nepoznato. Najvažnije je


da sada možemo samostalno korigovati program vlastitog lečenja (ozdravljenja), usaglašavajući se sa silama prirode, a ne sa „preporukama različitih autora, različitih sistema".

Ja sam pobornik drevnih Veda. Čoveku je potrebno znan­ je, a ne sistem. Izmenili su se uslovi i „sistem" koji se ranije odlično pokazao počinje da daje suprotne rezultate, a čovek ne  može  da  shvati  zašto?  Zato  stičite  znanje,  uverljivo znanje, pravo i primenjujte ga. Ostalo će doći samo od sebe

-   i zdravlje i materijalni uspeh, a vi ćete zauzeti svoje mesto u velikoj harmoniji Vasione.

Kak o pravilno rasporediti mere lečenja u lunarno m  ciklusu

Da bismo shvatili kako gravitacione sile utiču na čovečji organizam, treba  shvatiti prostu ali važnu pojavu. Sunce, Zemlja, Mesec i druge planete stvaraju oko sebe gusti omotač zahvaljujući tome što oni, na račun gravitacije, privlače, sakupljaju i zadržavaju oko sebe materiju, to jest njihovo gravitaciono polje zadržava masu materije. Na račun čega se materija sadrži u telu? Gravitaciona energija je jedna od glavnih energija čovečjeg organizma. Da gravi­ tacija ne bi prekomerno sabijala (stezala) naš organizam, u našem telu postoji druga vrsta energije - elektromagnetna. Naše telo ima određeni opšti potencijal,  svaka  ćelija  ima svoj vlastiti potencijal (naboj), a unutar ćelije svaki molekul ima određeni  naboj  (potencijal),  da bi  se zadržavala voda i sprečilo lepljenje jednih materija sa drugim. Kao što vi­ dite, u telu čoveka se nalazi jedna sila - Jang (gravitaciona, sažimajuća, teška) koja je u ravnoteži sa drugom -Jin (elek­ tromagnetna, raširujuća, laka).


Centar teže tela kod normalno građenog čoveka nalazi se u predelu pupka. A pošto se on, u stvarnosti, nalazi između nesrazmemo većih centara teže (gravitacionih sila) Zemlje, Meseca i Sunca, on stalno varira, prateći pažljivo spoljašnja dejstva - sabiranje, oduzimanje, međusobno podudaranje gravitacionih sila Zemlje, Meseca i Sunca. To dovodi do toga da se centar teže kod čoveka, kao baricentar (težište) između Zemlje i Meseca, neprestano premešta u telu: gore

-    dole, u krug itd. Ako pri prolasku bari centra Zemlja - Me­ sec na površini Zemlje nastaju različite reakcije - talas plime itd., tada na potpuno isti način dolazi do premeštanja vlastitog centra teže po organizmu čoveka, a zajedno s njim

-    tečnosti, energije i to prouzrokuje aktiviranje ili slabljenje funkcija.

Sada razmotrimo, kako podizanje i opuštanje, sabijanje i širenje, koji se dešavaju u organizmu usled spoljašnjeg de­ jstva (uticaja), utiču na samoosećanje i zdravlje našeg orga­ nizma.

Prva faza Meseca. Opšte primedbe: odmah posle  peri­ oda mladog Meseca tečnosti organizma i centar gravitacione energije premeštaju se po telu čoveka u najširim razmerama

-     od temena glave do stopala nogu. To se dešava zbog toga što zajednička gravitacija Meseca i Sunca del uje plimom i osekom na čoveka koji stoji; plima - kada se čovek nalazi na noćnoj strani. Ali pošto čovek noću leži, koncentracija tečnosti i energije nije u stopalima, već je raspoređena po telu više-manje ravnomerno. Zato se uopšte mnogo više stimuliše gornji deo čoveka, nego donji. To je još jedno „za" protiv  noćnih  smena,  noćnih aktivnosti, zato što  se,  zbog


gravitacione  oseke,  mozak  slabo  snabdeva  tečnostima,  i čovek se brzo umara upravo u to vreme.

Na taj način, tokom prve faze Meseca, naročito u njenoj prvoj trećini, aktiviraće se glava, lice, mozak, gornja čeljust i oči; u drugoj trećini - grlo, vrat, eustahijeva truba, vratni pršljenovi, a u poslednjoj trećini - ramena, ruke (do lakata), pluća, nervni sistem. Ali ako kod vas na tim mestima postoji skrivena patologija, tada će ona kulminirati (pogoršati se). Tako, u prvoj trećini dolazi do: oštećenja (poremećaja) vida, migrene, nesanice, poremećaja funkcije zadnjeg dela hipo­ fize, upale mozga, psihičkih poremećaja, opadanja kose; u drugoj trećini - akutnog gnojnog tonzilitisa i faringitisa, bo­ lova u nogama i stopalima, očnih oboljenja, menstrualnih poremećaja; u poslednjoj  trećini - otoka pluća, reumatizma u ramenima i rukama do lakata, bronhitisa, astme, pneu- monije i aneurizmi.

Komplikacije su, uglavnom, vezane za to, što organizam zbog zagađenosti ne može brzo da reaguje na „proces širenja". Tako krvni sudovi ne uspevaju da na vreme pro­ puste pojačanu cirkulaciju krvi, što dovodi do spazama, bolova, zagušenja u pojedinim del ovima krvotoka i tome slično.

Opšte preporuke. U  ovoj  fazi  preporučuje  se  otpočeti sa bilo kojim ciklusom lečenja posle mladog Meseca. Sa­ mim tim vi ćete se prilagoditi početku lunarnog životnog ciklusa i na račun njegove energije usaglašavajte i jačajte vlastite funkcije organizma. Ta faza Meseca je najpovoljnija za  stimulaciju  organizma  spaljivanjem  tačke  dugovečnosti

-    „moksapo dzu-san-li".  To se vrši na sledeći  način:

•  prvog dana posle mladog Meseca - jedno zagrevanje  u toku  5-1 0   sekundi;


• drugog dana - dva zagrevanja;

• trećeg dana - tri zagrevanja.

Narednih dana treba dodavati po jedno  zagrevanje,  sve do osmog dana. Posle toga terapija se prekida i ponavlja samo u sledećem lunarnom ciklusu. Ukoliko čovek hoće da se oslobodi loših  navika  koje  podrivaju  njegovo zdravlje, na primer, obedovanja kasno uveče, tada obavezno otpočeti ponašanje u skladu sa lunarnim ciklusom. Tako, u četvrtoj fazi Meseca vi treba sami sa sobom da obavite intelektualni rad - zbog čega hoćete da se oslobodite loše navike, koju korist ćete od toga imati i da svesno zaželite da promenite svoj nepravilni način života. Programirajte se u poslednoj fazi Meseca intelektualno, emocionalno, i donesite čvrstu odluku. I čim nastupi mlad Mesec, počnite da realizujete svoj program - uveče pijte samo od var (čaj) od trava, a za ručak ili ujutro - nešto više pojedite. Prema stepenu pojav­ ljivanja Meseca sve više će se javljati iskušenje da se vratite na stari način života, a najveće iskušenje je - u dane punog Meseca. Ali vi morate sve to da pretrpite, da slomite stari stereotip i učvrstite novi, da se fiziološki prestrojite. Zapam­ tite da snaga starih navika deluje samo do sledećeg mladog meseca. Kada je Mesec u uštapu (pun), napon će opadati, a sledećeg lunarnog ciklusa vi ćete živeti po novom i nećete imati nikakvih poteškoća, pošto se fiziologija prestrojila i funkcioniše sasvim drugačije.

Konkretne preporuke u prvoj fazi Meseca:

1.   Fizičko opterećenje se mora postepeno povećavati do petog dana. Petog, šestog i sedmog dana možete se solidno opteretiti.

2.   Fizioterapija. Zbog  toga, što se u ovoj fazi vrši sabi­ janje,   a  kretanje  je  usmereno  nadole,  treba  pomoći   orga-


nizmu da se brže prilagodi tom načinu kretanja, neutralisati prethodno širenje i  kretanje nagore. Za to su veoma dobre kontrastne vodene terapije: topao tuš jedan minut, naglo po­ livanje hladnom vodom u trajanju 5-1 0 sekundi. Hladnoća potpomaže sabijanje organizma i usmeravanje svih procesa prema unutrašnjosti.

3.   Ishrana. U tom periodu treba jesti više Jangske hrane, koja utiče na sabijanje organizma, a posle četvrtog dana, da ne bi došlo do prekomernog sabijanja i spazma organizma, jedite više hrane sa „energetskim potencijalom" - to je hrana koja ima električni potencijal, to jest termički je neobrađena, sveza, sočna, vodnjikava, prohladna; na primer, sveže isceđeni sokovi od šargarepe, cvekle sa jabukama itd.

4.     Terapije čišćenja. U tom periodu, naročito pred  nje­ gov kraj, dobro je čistiti kožu, a takođe vršiti pothranjivanje organizma mikroelementima. Zbog toga primenjujte tople kupke, a u drugom slučaju - sa ekstraktima trava ili urinom (ukuvanim urinom). Tečnosti se dobro apsorbuju kroz kožu i dospevaju u dubinu tela. Osim toga, u prvoj trećini te faze, trljanjem kože glave urinom može se stimulisati rast kose; u drugoj trećini - treba se očistiti od nagomilavanja sluzi u nosnim (frontalnim) i gajmorovim (maksilarnim) sinusima, čistiti krajnike - ispiranjem urinom i zauzimanjem „poze lava"; u poslednjoj trećini - treba lečiti pluća pomoću kupki i stavljanja kompresa (obloga) na grudi i leđa od vunene tkanine sa urinom ili slanom vodom.

5.    Sakupljanje trava. U toj fazi najbolje je sakupljati ko- renje i plodove, naročito šestog i sedmog dana. Energija i mikroelementi u to vreme nalaze se maksimalno u korenju.

Posebne preporuke se odnose na četvrti dan lunarnog meseca. Taj danj e veoma težak za čoveka, zato što se tada


ispoljava umor organizma posle tako burnog rada kojeg je organizam odradio prethodno na prestrojavanju unutrašnjeg toka na suprotni. To je dan odmora i molitvi.

Druga faza Meseca. Opšte napomene: osmog dana lu­ narnog meseca, zahvaljujući neutralisanju spoljašnjih gravi­ tacionih dej stava, tečnosti organizma i gravitacioni centar energije nalaze se u grudnoj duplji. Na taj način, tokom dru­ ge faze Meseca, naročito u njenoj prvoj trećini, aktiviranje deo iznad stomaka, grudi, stomak, zglobovi na laktovima; u drugoj trećini - srce, žučni mehur, grudni koš i grudni deo kičme; u  poslednoj  trećini  - organi  trbušne  duplje, vezani za probavu  hrane - želudac,  tanko i debelo  crevo. Ako u tim del ovima tela postoji skrivena patologija, tada će se ona ispoljiti: u prvoj trećini - želudačne bolesti, vodena bolest, poremećaji u probavi hrane, gojenje (što je povezano sa gušteračom), neuravnoteženo ponašanje; u drugoj trećini - bolovi u leđima, srčana oboljenja, poremećaj u krvotoku i u poslednjoj trećini - otoci trbušne duplje (polipi), poremećaj rada creva, apendicitis, proliv.

Takvi poremećaji, kao što je vodena bolest, poremećaj krvotoka, proliv, ukazuje na to da su svi oni povezani sa nesposobnošću organizma da apsorbuje i koristi  tečnosti. Kao rezultat gravitacije tečnost je dospela u te delove, a oni su veoma zagađeni, oslabljeni od upotrebe hrane koja nije u stanju da zadržava vodu, što prouzrokuje navedene pojave.

Opšte preporuke. U toj fazi dolazi do „širenja" čovečjeg organizma, usmeravanja bujice tečnosti i energije iznutra napolje, što veoma podstiče čišćenje organizma, lak gu­ bitak energije i obilne gubitke krvi. Zato  se manje fizički opterećujte u tom periodu - srednje i malo opterećenje omogućiće nam da lepo preživimo tih 7,4 dana.  Sve opera-


cije,  ako su potrebne,  prebacite na treću fazu,  najbolje na njen završetak; veću pažnju poklonite terapijama čišćenja.

Konkretne preporuke u drugoj fazi Meseca:

1.   Fizičko opterećenje treba postepeno smanjivati do pu­ nog meseca, od srednjeg ka malom.

2.    Fizioterapija. Početak te faze vezan je za to da se po­ mogne organizmu da brže i lakše pređe na širenje. Za to su dobre tople i vruće kupke: tople - za osobe sa konstitucijom sluzi, a vruće - za lica sa konstitucijom vetra, to jest za debele i mršave. Odlično pogoduje parno kupatilo (sauna) devetog i desetog dana. Prohladna i hladna polivanja na početku te faze treba vršiti krajnje umereno, a zatim pojačati na kraju faze, pred pun Mesec, da bi se „ugasilo" prekomer- no širenje koje dovodi do apatije, opuštanja. Pri tome treba imati u vidu individualnu konstituciju.

3.   Ishrana. Na početku faze jedite Jinsku hranu, koja širi, da biste što brže preokrenuli proces od sabijanja ka širenju, a posle desetog dana Jinske proizvode zamenite sa Jangskim: kaše, dinstano povrće. Masnoću dodajte u minimalnim količinama. Lica sa konstitucijom sluzi u to vreme uopšte treba da jedu suvu hranu, sa manje vlage. Za osobe sa kon­ stitucijom vetra, kod kojih organizam slabo zadržava vodu, ovaj period je veoma povoljan. Oni mogu da normalno jedu kuvane kaše, blago dinstano povrće, hleb od proklijalog zrna. Taj period je najpovoljniji za njihov organizam.

4.   Terapije čišćenja. Ta faza j e naj povolj nij a za sprovođenj e terapija čišćenja - šljake (nečistoće) zajedno sa bujicom tečnosti same teže da izađu napolje. Zato što su u drugoj trećini te faze aktivni žučni mehur i jetra, sve terapije vezane za čišćenje tih organa treba podesiti u dato vreme. Tada se


postiže izvanredan efekat, a doza komponenata za čišćenje može biti mala, što se lako podnosi.

Prema tome, to je najbolji fiziološki period za čišćenje jetre. U to vreme je veoma dobro vršiti čišćenje  organiz­ ma kroz kožu - pariti se u parnom kupatilu (sauni), ulazeći nekoliko puta u toku jedne posete kupatilu. Sank-prakšalana koja se uradi u to vreme izvanredno čisti ceo probavni trakt, naročito jetru i gušteraču (pankreas), što potpomaže njihovo naknadno aktiviranje. Klistiri, naročito koji se sprovode u poslednjoj trećini tog perioda, omogućavaju da se očisti de­ belo crevo i uopšte „izvlače" svu pogan (đubre) iz trbušne duplje. Na tu fazu otpada najviše povoljnih dana za čišćenje organizma. Na primer, devetog dana dobro je vršiti čišćenje ne samo od šljake (nečistoća), već i finije vrste čišćenja - ot­ klanjanje baksuzluka, uroka i nametnutih programa.

Jedan od dana „ekadaši" (neradnih, prazničnih dana) - je­ danaesti dan lunarnog kalendara, najsnažniji od svih dana lunarnog ciklusa, uopšte je namenjen samo za čišćenje: gla­ dovanje se podnosi lako i efikasno, a efekat čišćenja je kao da ste gladovali tri dana.

Četrnaesti dan se tako i naziva „dve cevi" i  simbolizuje odvodne cevi, kroz koje treba izbaciti šljake iz organizma. On idealno odgovara za klistire Šank-prakšalane. Tog dana se može gladovati ali ne jednostavno, već „nasuvo", to jest uopšte  ne  piti  vodu.  Shodno  drevnim  traktatima,  tečnost uneta  u  tom  periodu  zagađuje  organizam,  pa je  najbolje uopšte je ne piti. Ako bismo uopšte govorili o tome kada je najbolje početi i završiti gladovanje da bi ono dalo najbolji efekat čišćenja, tada bi trebalo istaci da nema boljeg perioda za to od druge faze Meseca. Odgladovavši nedelju, vi ćete se


očistiti prirodno i bez stresova dva-tri puta bolje nego u bilo kojoj  fazi sabijanja.

5.     Sakupljanje trava.  Ta faza je najpovoljnija za  sakupljan­ je nadzemnog dela biljki. Energija koja ide odozdo nagore i dejstvuje na širenje  izbacuje  masu  mikroelemenata  napolje, pri  čemu je  najbolje  sakupljati  biljke  kada je  mesečina.

Posebne preporuke : Prvo, to je osmog dana, u kome dol­ azi do unutrašnjeg zaokreta energije organizma. To je dan stresa, dan transformacije (preobražavanja) energije bukval­ no na svim nivoima. Uz odgovarajuću pripremu tog dana se može kvalitetno prestrojiti vlastita egzistencija, koristeći na­ glu promenu spoljašnje gravitacione energije. Običan čovek, koji ne teži dostizanju maksimuma duhovnog preobraženja, taj dan treba da provede mirno, bez preterivanja. Trinaestog dana energija snažno cirkuliše po kanalima, i to se može is­ koristiti za čišćenje, za svođenje crne (negativne)  energije na predmete-upijače, na primer, na topolu, jasiku itd.

Sledeći  veoma važan  dan - to je  pun Mesec  (uštap).  Tog dana   energija   izbija  kao   snažna  fontana,   čoveka   privlači suprotni  pol,  iskušenja  su  najveća.  Ali  treba  se  uzdržati  od bilo  kakvih  seksualnih  veza, jer je predaja  energije tog  dana ogromna i  čovek posle toga treba duže da se oporavlja.  Dru­ ga karakteristika tog  dana je  što treba  preći  iz  režima  širenja na sabijanje i,  po pravilu,  na taj  prelazak odlazi  mnogo više vremena  nego  od  sabijanja  na  širenje.   Glavni  uzrok  zašto se  čovek može  „isprazniti"  polnim  aktom je taj  što  se  cen­ tar  gravitacione  energije  nalazi  u  predelu  polnih  organa,  a

„ustave" su u to vreme maksimalno otvorene; otuda orgazam u to vreme predstavlja vrata kroz koja u ogromnoj količini odlazi naša energija, i tog dana, kao ni jednog drugog, or­ gazam je najsladostrasniji i naročito odgovara ženama.


Treća faza Meseca. Opšte napomene: Posle punog Me­ seca, spoljašnje gravitaciono Jin-dejstvo počinje  da  slabi, dok u trećoj četvrtini, u posebnoj tački ne postane nulto. Ta faza se karakteriše prelaskom čovečjeg organizma iz stanja širenja u stanje sabijanja.  Propratimo kako se gravitacioni centar premešta u organizmu čoveka, a uporedo s njim se aktiviraju jedni ili drugi organi.

U prvoj trećini te faze aktiviraju se bubrezi, deo oko bubrega i slabina (krsta); u drugoj trećini - polne žlezde, prostata, mokraćni mehur i pravo crevo; u poslednjoj trećini

-     zadnjica, butne kosti, trtični pršljenovi. Ako na tim mes­ tima postoji skrivena patologija,  tada  će  se  ona  ispoljava- ti kroz sledeće poremećaje i  komplikacije:  u prvoj  trećini

-        poremećaj rada bubrega, uremija, gušavost, apscesi, glavobolja, izobličene polne sklonosti (homoseksualizam); u drugoj trećini - bolesti organa za rađanje dece, upala mokraćnog mehura, kila, vodene ciste jajnika, neredovne menstruacije kod žena, bolesti grla; u poslednjoj trećini - povrede i oboljenja u predelu karlice, neuralgija išijadičnog nerva (išijadikusa), paraliza, astma.

Kao što  se vidi iz pregleda poremećaja i oboljenja,  oni su, uglavnom, povezani sa zagađenošću organizma, od čega stradaju tkiva koja su nesposobna da kvalitetno propuštaju bujicu energije i tečnosti. Shvativši glavni uzrok, može se veoma uspešno dejstvovati na te del ove sa ciljem njihovog izlečenja i obnavljanja (regeneracije). Tako, na primer, na otečene delovi i del ove gde je nagomilana tečnost mogu se stavljati komprese od mokraće i ona se može piti. To će potpomoći  brzo  odstranjivanje suvišne tečnosti, jer urin je

-    prirodni diuretik. Lokalne terapije na slabine (krsta) u vidu


zagrevanja, kompresa itd. potpomoći će izlečenje tih delova organizma.

Opšte preporuke. U toj fazi dolazi do sabijanja: Jang se povećava, Jin smanjuje. Na samom početku, radi bržeg za­ okreta  prema  sabijanju,  primenjujte jednostavnije  terapije, koje su ranije opisane:  polivanja, uzimanje Jangske hrane, a pred kraj  te faze,  da biste sprečili  prekomerno sabijanje, održavajte  balans  pomoću  ishrane,  terapija  i  drugih  sred­ stava.  U tom  periodu mogu  se izvršiti  i  uspešno  izdržati velika  fizička  opterećenja.  Za  one  koji  se  bave  vrstama sporta gde je  potrebna  snaga,  to je vreme udarnih trenin­ ga,  a oni koji  rade na uvežbavanju  gipkosti  (elastičnosti), to je nepovoljan period - telo je neosetljivo (kruto). Ali to je  privremena  pojava,  i  ne  treba  očajavati  ako  odjednom zglobovi na kolenima nisu tako elastični kao što su bili pret­ hodne  nedelje.  U  stvari,  vežbanje  asana joge upravo  se i ne preporučuje tada kada  ste najviše elastični  (gipki),  već kada se ta elastičnost u Jangskim periodima donekle gubi

-radi sprečavanja prekomernog sabijanja. Joga, prava joga, sve usaglašava samo sa prirodnim ciklusima. U suprotnom, vežbajući korisnu asanu i postižući sa njom efekat u jednom periodu, može doći do traume u drugom periodu. Na primer, kod obožavalaca stajanja na glavi bez uzimanja u obzir ras- podele krvi u organizmu po fazama Meseca, dolazi do pu­ canja krvnih sudova očiju, trauma na vratnim pršljenovima i mnogih drugih poremećaja. Kompleks asana mora da se menja od faze do faze radi harmonizacije spoljašnjeg dej- stva unutrašnjim svesnim naporom, ali ne treba povećavati spoljašnje dejstvo unutrašnjim. U tome je sva razlika između pravog jogiste i „obožavaoca asana".


Konkretn e preporuk e u trećoj fazi Meseca:

1.     Fizičko opterećenje. Dolazi do povećanja fizičkog opterećenja i najintenzivniji treninzi,  na  primer,  u  atleti­ ci, sprovode se na kraju faze, pred treću četvrtinu. Vi ćete osećati kako se lako borite sa povećanjem obima i intenz­ iteta treninga i bukvalno ćete imati želju da stalno trenirate.

2.    Fizioterapija. Ona je približno ista kao u prvoj fazi. U početku treba pomoći organizmu da pređe na režim sabijan­ ja, a pred kraj treba sprečavati to sabijanje - održavati balans između Jang i Jin. To se posebno odnosi na lica u starijem dobu. Otečenost, vodena bolest, koje se javljaju kod njih, to je posledica neelastičnosti tela. Vama predstoji da se mnogo potrudite da biste povratili izgubljeno. Ako to ne radite, tada će se vaše stanje vremenom samo pogoršavati.

3.    Ishrana. Preporuke su iste kao i za prvu fazu. Zbog aktiviranja Jangskih organa: želuca, creva - procesi probave hrane odvijaju se daleko bolje, može se upotrebljavati grublja hrana, ali se ne treba prejedati. Razumna mera potrebna je u svemu. „Pothranjivanje" organizma sa ciljem regeneracije bubrega, srca itd. najbolje sprovoditi u trećoj fazi Meseca. Materije nanesene na kožu aktivnije će se prenositi u dubinu organizma i ispoljavati svoje lekovito dejstvo. Prva i treća faza Meseca najpovoljnije su u te svrhe. Sprovođenje tih is­ tih terapija u drugim fazama neće doneti uspeh. To se odnosi i na primenu urinskih kupki, vivatona (lek) i drugih sredstava za podmlađivanje organizma. Uz to se u prelaznim tačkama, danima između faza, treba hraniti krajnje umereno.

4.    Terapije čišćenja.  Isto kao i  u prvoj  fazi.

5.   Sakupljanje trava. Isto kao stoje opisano u prvoj fazi. Radi  maksimalnog  zadržavanja  svih  materija,  trave  treba


sušiti upravo u tom periodu. Mikroelementi i druge potrebne materije kao da se same konzerviraju u Jangskim fazama.

Primena trava se takođe preporučuje sa uzimanjem u obzir faznog stanja organizma. Na primer, trave koje drobe kamen najbolje je koristiti u prethodnoj, drugoj  fazi,  kada se odvija prirodno širenje, razređivanje svega što postoji u organizmu. Efekat takve upotrebe biće daleko veći. U stvari, pri izbacivanju kamenčića neće biti nikakvih komplikacija, pošto su svi kanali i prolazi opušteni i rašireni. U Jangskom periodu mogu se lako pojaviti grčevi, začepljenja, kom­ plikacije. Iskoristite te nijanse u svoju korist.

Posebne preporuke : One se odnose, uglavnom, na sedamnaesti dan lunarnog meseca. Tog dana veoma je poželjno da muškarac ima polni  odnos  sa ženom  pošto je u toku preobražaj ženske energije, koja može pothraniti muškarca i neočekivano za njega samog dovesti ga na nove nivoe percepcije (opažanja). Upravo tog dana održavane su svete bahanalije u drevnoj Grčkoj, sprovođene su tantričke vežbe sa partnericama. Dvadeset prvi dan lunarnog ciklusa veoma je dobar za udarni trening.

Dvadeset drugi dan je dan posebne tačke, u kojoj dolazi do energetskog zaokreta, prestrojavanja organizma. Njega treba sprovesti blago,  spokojno, da bi do zaokreta energije došlo bez ikakvih komplikacija.

V

Četvrta faza Meseca. Opšte napomene: Posle dvadeset drugog dana lunarnog meseca nastupa nova etapa širenja, ali nj eno dej stvo j e svoj evrsno. Zbog toga što se spolj ašnj a - Jin- ska - dejstva gravitacionih sila Meseca i Sunca međusobno nadopunjuju, sabiraju energija i tečnosti podižu se nagore prema glavi. Pošto se Mesec tokom svetiog vremena dana


nalazi sa suprotne strane Zemlje, gravitaciona energija or­ ganizma, a zajedno sa njom i tečne sredine, vrše kretanje u suprotnom smeru, to jest prema stopalima nogu, i stimulišu te delove tela.

Prema tome, tokom četvrte faze Meseca, u njenoj prvoj trećini, aktiviraju se sledeći delovi tela - kolena, uopšte koštani  sistem,  koža  i  probavni  sistem;  u  drugoj  trećini

-      gležnjevi  nogu  i ruku,  kosti  donjih  ekstremiteta,  vid;  u poslednjoj  trećini - stopala nogu, tečnosti  tela,  želudačno- crevna peristaltika. Komplikacije u toj fazi ispoljavaju se u sledećem:  u prvoj  trećini - deficit „podmazujuće" tečnosti u zglobovima, reumatizam, poremećaji probave hrane, ospe na koži,  psorijaza;  u  drugoj  trećini - poremećaj  krvotoka, naročito u donjim ekstremitetima, varikozno proširenje vena na nogama, vodena bolest, nesvestice; u poslednjoj  trećini

-     slaba cirkulacija krvi u ekstremitetima, vodena bolest, bo­ lovi i spazme u stopalima, psihosomatske bolesti.

Kao što se vidi iz pregleda poremećaja, stradaju gornji i donji delovi organizma - čas prekomerna plima (priliv) u stopala prouzrokuje zastoje u njima, komplikaciju varikoze, a deficit krvi u mozgu dovodi do nesvestica; čas oseka (odliv) krvi u ekstremitetima prouzrokuje spazme, slabu pokretljivost, reumatične pojave; pojačana bujica tečnosti koja cirkuliše od glave prema nogama ispira čitavo telo, izvlači sve šljake (nečistoće) napolje toliko snažno da se u čišćenje uključuje koža, pa se otuda na njoj  pojavljuju ospe i drugi poremećaji.

Opšte preporuke povezane sa osobenošću te faze. To je završetak lunarnog ciklusa, pa zato sve poslove, cikluse tre­ niranja i lečenja treba u to vreme završavati. Ne ispuštajte ga radi lečenja donjih ekstremiteta, oslobađanja od taloženja


soli, mamuza na stopalima. Naizmenično dejstvo kompresa sa ukuvanim urinom i pijenje sokova koji  alkalizuju orga­ nizam, trava,  stavljanje ispod stopala preko dana različitih trava  (ladolež  poljski,   bršljan,   sipanica  -  Herniaria  gla­ bra)  pomagače  brzo  čišćenje  tih  del  ova  tela.  Uopšte,  ta faza  pomaže  čišćenje  organizma,  sprovođenje  gladovanja, raznovrsnih ispiranja. Zato pažljivo pratite srp Meseca. Čim se on izgubi iza horizonta, nakon tri do pet sati može se vršiti Sank-prakšalana, raditi klistiri čišćenja itd. Pojačane gravit­ acije Meseca, Sunca i Zemlje koje dejstvuju u jednom smeru pomoći će vam da lako i prijatno uradite Sank-prakšalanu, ako vam do tada to nije uspevalo. Licima, koja pate od gu­ bitka (isticanja) tečnosti u glavi, za to vreme se preporučuje da rade obrnute asane joge:  „plug", „breza", „polubreza",

„stoj na glavi" i njihove varijante.

Konkretne preporuke u četvrtoj fazi Meseca:

1.      Fizičko opterećenje. Zbog otvaranja „energetskih ustava (brana)" spolja i opasnosti od gubitka energije, fizičko opterećenje mora biti umereno, skoro do njegovog smanjivanja pred mlad Mesec.  Više hodajte,  manje  sedite da se krv ne bi zadržavala u donjim ekstremitetima. Češće primcnjujte vibrogimnastiku, više koristite obrnute poze joge.

2.    Fizioterapija. Na početku faze  usmerena je  na to  da se pomogne organizmu da pređe sa sabijanja na širenje, ali zatim se mora izvršiti takva korekcija da bi se kompenzova- lo odsustvo krvotoka usled veoma jakog prilivno-odlivnog dejstva Jinske gravitacije. Na primer, patite od nesvestice usled odliva krvi u noge. Da bi u to vreme normalizovali krvotok, primenjujte prohladne kupke za noge, dalje, ležite i umotajte ramena da biste potpomogli  dotok krvi u gornji


deo tela. Prohladno polivanje se vrši sledećim redosledom: u početku mlaz usmerite na stopala pa na kolena, bedra, sto­ mak, a tek posle toga na glavu. Takav redosled pomoći će potiskivanje krvi nagore i unutra. Ako se počne obrnutim redosledom, to jest od glave, tada će, obrnuto, krv otići iz mozga i vi ćete se loše osećati. Naravno, te preporuke se odnose na starije, iscrpljenije osobe. Mladim, zdravim oso­ bama to, takođe, nije na odmet da znaju.

3.    Ishrana. U ishrani se pridržavati uputstava za drugu fazu Meseca. Manje jedite masnu hranu, nepoznatu i koja se slabo vari. Organi za probavu hrane nisu tako snažni kao u Jangskim fazama, a gravitacija „varira" gore-dole po orga­ nizmu, narušavajući samim tim normalno prenošenje hrane kroz želudačno-crevni trakt. Eto odakle nastaju mnogobro­ jni poremećaji probave hrane u toj fazi, a takođe ospe na koži od nesvarene hrane. Upotreba Jangskih proizvoda u poslednjoj trećini te faze veoma je dobra; korisni su, takođe, različiti začini, koji usmeravaju energiju organizma nagore, potpomažu zagrevanje organizma i razređivanje krvi.

4.     Terapije čišćenja. One su posebno efikasne upravo u toj fazi. Veoma uspeva čišćenje kroz kožu pomoću parnog kupatila (saune). Raznovrsne komprese primenjene lokalno privlačiće na sebe svu nečistoću iz organizma i sa povređenih del ova tela. U to vreme veoma je dobro oslobađati se manjih (finih) nečistoća, svodeći ih na glinene kataplazije (obloge od gline). Kao što je ranije istaknuto, to vreme posebno odgovara za Sank-prakšalanu i čišćenje klistirima. Ne dolazi slučajno u to vreme do menstruacija kod žena - otvara se donji kanal za čišćenje. To se, analogno, dešava i sa muškarcima, ali ne u tako ispoljenom obliku. Pomoću tog kanala može se bitno povećati efikasnost čišćenja organizma. Na primer, dobro je


postupiti na sledeći način: pariti se u banji (sauni) i dopunski posle toga vršiti klistiranje sa ukuvanim urinom. Terapija sa parom potpomaže bolje odvajanje  šljaka  (nečistoća),  koje se, shodno sili teže koja del uje u to vreme, nagomilavaju ispod stomaka, a mikroklistiri sa 100 grama ukuvanog urina izvanredno će dejstvovati na izbacivanju tih gadosti iz tela. Postupajući na taj način, vi ćete dejstvovati zajedno sa priro­ dom i postizati odlične rezultate.

Taj period je povoljan  za  gladovanje.  Energetika,  koja se kreće iznutra prema vani, veoma odgovara gladovanju, čišćenje koje dejstvuje nadole dopunski pojačava njegovo dejstvo, a pošto se ciklus odvija prema svom prirodnom kra­ ju, to glad samo potpomaže njegov bezbolni završetak.

Za sprovođenje gladovanja, tačnije uzdržavanja  od hrane, povoljni su sledeći dani: 23. - dan pokajanja, drugih opraštanja i posta; 26. dan - drugi dan „ekadaši"  (neradni dan), za vreme kojih se prema vedskim pisanjima poseb­ no preporučuje uzdržavanje od uzimanja hrane; zato ne propuštajte povoljnu mogućnost koju vam daju ti dani. Nije loše da se uzdržite od uzimanja hrane i 29. dana, da biste pomogli organizmu da pređe na novi ciklus. Ako ste odlučili da sprovedete ncdcljno  gladovanje  u  tom  periodu,  tada ga obavezno završite  29. dana lunarnog  meseca, da bi se početak vaše regeneracije poklopio sa početkom ciklusa. U tom slučaju će se procesi za obnavljanje organizma poduda­ riti sa energetskom osnovom lunarnog ciklusa i odvijače se mnogo bolje.

Dugotrajno gladovanje, ako ste se odlučili na to, takođe uskladite po rokovima sa lunarnim fazama. Praksa je poka­ zala daj e veoma teško otpočeti gladovanje u prvoj i trećoj fazi Meseca.  Organizam punom  snagom  angažuje Jangske


organe za preradu hrane, a zbog usmerenosti unutrašnjeg toka na sabijanje, čišćenje organizma je otežano. Zato je efekat krajnje minimalan, čak i pri sedmodnevnom glado­ vanju. A neki ljudi tvrde da su celu nedelju imali potrebu za jelom. Najbolja je za početak dugotrajnog gladovanja druga ili četvrta faza Meseca. Hranjiva veza se prekida  mnogo lakše i bezbolnije, a čišćenje je mnogo efikasnije.

Kombinovanjem aktivne nedelje (vidite „nedeljni ciklu­ si") sa drugom ili četvrtom fazom lunarnog ciklusa postižu se najbolji efekti pri gladovanju. Obnavljanje (regeneraciju) uvek počinjite sa početkom Jangske faze Meseca (prva i treća faza lunarnog ciklusa). U to vreme prirodno se uključuju organi za probavu hrane, aktivira se energija i obnavljanje se vrši samo od sebe. Zapamtite, započinjanje gladovanja i izlazak iz njega u dane posebnih tačaka je kontrain- dikovano. Većina komplikacija i neprijatnosti dešava se tada kada dolazi do takve podudarnosti.

5.    Upotreba trava. Svoj evrsnostte faze daje nam mogućnost uspešne primene berbe trava za čišćenje organizma od ka­ menja u bubrezima, mokraćnom i žučnom mehuru. Tako se svojstva trava da drobe kamenje nadopunjuje sa širenjem or­ ganizam, što zajedno pojačava efekte usitnjavanja kamena i njegovog izbacivanja. Da biste iskoristili tu fazu lunarnog ciklusa za izbacivanje razdrobljenog kamenja, treba shvatiti sledeće. Sila zajedničke gravitacije Meseca, Sunca i Zemlje u tom periodu je najveća kada se čovek nalazi sa suprotne strane. Na taj  način, ako je Mesec (stari  srp) bio u zenitu u 12 sati danju, tada će u 12 sati noću Mesec i Sunce upravo biti ispod vas, sa druge strane. Zato terapiju izbacivanja ka­ menja treba otpočeti na 1,5- 2 sata pre nastupanja tog vre­ mena. Sedite u kadu sa toplom vodom i pojačano počnite da


primenjujete sredstva za otkidanje i drobljenje kamena. Sve što se u vama razdrobilo lako će izlaziti, bez ikakvih bolova i spazmi.

U Jangskim fazama (prva i treća faza lunarnog ciklusa, kada telo teži da se sabije i sve stoje dospelo u organizam ima ten­ denciju „da ide unutra" i da se tamo akumulira, preporučuje se primena berbe lekovitih trava za izjednačavanje funkcija organizma, nagomilavanje mikroelemenata i drugih koris­ nih materija.

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U SIJEČNJU...

SIJEČANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član iridairida

    dobro jutro magicusi, opet nam je malo došla zima, kod mene padaju krpe snijega...:-)

    10.01.2025. 08:44h
  • Član iridairida

    dragi moji, nadam se da vam je ova godina dobro krenula, ja imam prvi smrtni slučaj u široj obitelji ove godine...

    08.01.2025. 13:41h
  • Član iridairida

    Sretna Nova godina Magicusi...:-)

    01.01.2025. 11:22h
  • Član iridairida

    Hvala 2024 godini, od 2025 godine očekujemo više...:-)

    31.12.2024. 15:45h
  • Član bglavacbglavac

    Sretan ii blagoslovljen Božić dragi ljudi Lp

    25.12.2024. 08:44h
  • Član iridairida

    Sretan Božić svim ljudima dobre volje!

    25.12.2024. 08:01h
  • Član bglavacbglavac

    Badnjak je danas neka vam je srce ispunjeno ljubavlju za svu Božju djecu ovog svijeta. Lp

    24.12.2024. 07:48h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

UTICAJ MESECA NA DNEVNE BIORITMOVE GODIŠNJI BIORITMOVI