Poglavlje 20.
Ne idemo u Kašmir
Obratio sam se ocu: “Oče, želim da pozovem učitelja i četiri prijatelja da za vreme letnjih praznika pođu sa mnom u podnožje Himalaja. Mogu li da dobijem šest voznih karata do Kašmira i dovoljno novca za troškove izleta?”
Kao što sam i očekivao, otac se od srca nasmejao.
“Ovo je već treći put da mi dolaziš sa istom pričom. Zar nisi to isto tražio prošlog i pretprošlog leta? U poslednjem trenutku Šri Juktešvar je odbio da ide.”
“Oče, to je istina, Ne znam zašto moj guru neće da se izjasni o Kašmiru142. Ali, ako mu kažem da si nam ti obezbedio karte, čini mi se da će ovoga puta pristati da krene.” Nisam uspeo da uverim oca, ali mi je sledećeg dana uz dobronamerno zadirkivanje predao šest voznih karata i svežanj novčanica od deset rupija.
Izjavio je: “Mislim da tvom teorijskom izletu ne treba tako praktična podrška, ali evo, imaš je.”
Tog popodneva pokazao sam Šri Juktešvaru sve što sam dobio od oca. Premda se nasmešio mom oduševljenju, nije hteo da se obavezuje prihvatanjem, već je rekao: “Rado bih išao. Videćemo!”
95 Sveti Toma Akvinski, “kralj skolastičara”, odgovorio je svom sekretaru, koji ga je nestrpljivo nagovarao da završi svoju Summa Teologiae: “Otkrivene su mi takve tajne, da mi se sve što sam napisao čini kao mlaćenje prazne slame.” Jednog dana, 1273. Godine, za vreme mise u napuljskoj crkvi, doživeo je duboku mističnu spoznaju. Veličanstvenost božanskog znanja ga je toliko obuzela, da je izgubio svaki interes za intelektualno. (Uporedi sa Sokratovim rečima: “Što se mene tiče, sve što znam jeste da ništa ne znam”.)
96 Iako učitelj nije ništa objašnjavao, možda nije hteo da ide u Kašmir, jer je znao da još nije
vreme da se u Kašmiru razboli.
Nije komentarisao ništa kada sam zamolio Kanaia, malog učenika iz ašrama, da nas prati. Pozvao sam još tri prijatelja - Rađendru, Matha Mitru,
otina Audju i još jednog dečaka. Kao dan polaska odredili smo sledeći ponedeljak.
Subotu i nedelju sam proveo u Kalkuti, gde se u našoj kući slavilo venčanje jednog mog rođaka. Rano ujutru u ponedeljak stigao sam s prtljagom u Serampore. Rađendra me je dočekao na vratima ašrama.
“Učitelj je napolju, šeta. Odbio je da ide.”
Bio sam razočaran, ali i uporan. “Neću pružiti ocu priliku da po treći put ismejava moje maštanje o putu u Kašmir. Mi ćemo ipak poći.” Rađendra se složio. Otišao sam iz ašrama da tražim slugu. Znao sam da Kanai neće da ide na izlet bez učitelja, a neko nam je bio potreban da se brine o prtljagu. Setio sam se Beharija, koji je ranije služio u našoj kući, a sada je radio kod jednog učitelja u Seramporeu. Usput sam ispred hrišćanske crkve u blizini suda sreo svog gurua.
Smešeći se, Šri Juktešvar me je pitao: “Kuda ideš?”
Čuo sam, gospodine, da vi i Kani nećete poći na izlet koji smo planirali, pa sam pošao da tražim Beharija. Sigurno se sećate da je prošle godine toliko
želeo da vidi Kašmir, i da se čak ponudio da služi besplatno.” “Sećam se, ali ipak mislim da neće sa vama.”
Bio sam očajan, pa rekoh: “On nestrpljivo čeka na ovakvu priliku!” Moj guru je ćuteći nastavio svoju šetnju. Ubrzo sam stigao do učiteljeve kuće, gde me je u dvorištu Behari prijateljski pozdravio, ali je njegova toplina odmah nestala čim sam spomenuo Kašmir. Promrmljavši neko izvinjenje, sluga me je ostavio u ušao u kuću svog gospodara. Čekao sam pola sata uveravajući nervozno sebe da se Behari zadržao zbog spremanja za izlet. Na kraju sam pokucao na vrata.
Neki čuvek, oko čijih ustiju je titrao laki osmeh, mi je rekao: “Behari je pre 30 minuta izašao kroz zadnji ulaz.”
Tužno sam se vratio, pitajući se nije li moj poziv bio suviše nametljiv, ili
je to možda nevidljivo delo mog učitelja. Prolazeći pored hrišćanske crkve, opet sam ga ugledao kako polako ide prema meni. Ne čekajući moj izveštaj, doviknuo mi je: “Dakle, Behari ne želi da ide. Kakvi su sada tvoji planovi?”
Osećao sam se kao tvrdoglavo dete, koje je odlučilo da se odupre svom despotskom ocu. Rekao sam mu: “Gosodine, idem da zamolim strica da mi pozajmi slugu Lala Dharija.”
Odgovorio mi je smejući se toliko da mu se treslo celo telo: “Poseti strica ako želiš. Ipak sumnjam da će ti ta poseta biti prijatna.”
Uznemiren ali ratoboran, napustio sam svog gurua i otišao u sud, gde me je moj stric Sarada Ghoš, državni tužilac, srdačno dočekao. Obavestio sam ga: “Danas sa nekoliko prijatelja putujem u Kašmir. Godinama se radujem tom izletu na Himalaje.”
“Srećan sam zbog toga, Mukunda. Mogu li nešto da učinim da bi ti putovanje bilo udobnije?”
Te ljubazne reči su me ohrabrile, pa sam ga pitao: “Dragi sriče, da li bi ikako mogao da mi pozajmiš svog slugu Lala Dgarija?”
Ta moja jednostavna molba je izazvala zemljotres. Stric je ustao tako naglo da je prevrnuo stolicu, papiri sa stola su se razleteli na sve strane, a njegova dugačka vodena lula sa čibukom od kokosovog drveta stropoštala se na pod.
Tresući se od besa, povikao je: “Sebični mladiću, šta ti pada na pamet, ko će se brinuti o meni ako mog slugu odvedeš na izlet?”
Sakrio sam svoje iznenađenje, razmišljajući kako je moj ljubljeni stric mogao tako naglo da promeni svoje raspoloženje. To je još jedna zagonetka u tom neshvatljivom danu. Moj odlazak iz suda pre bi se moglo reći da je bio hitar, nego dostojanstven.
Vratio sam se u ašram, gde su se sakupili moji prijatelji i čekali me. Stekao sam uverenje da učitelj za svoj stav ima dobar, iako meni neshvatjiv razlog. Obuzela me je griža savesti što sam pokušavao da se suprotstavim volji svog gurua.
Šri Juktešvar me je pitao: “Mukunda, zar ne bi želeo da ostaneš malo duže sa mnom. Rađendra sa ostalima može da krene, pa da te sačekaju u Kalkuti. Imaćeš dosta vremena da uhvatiš poslednji noćni voz iz Kalkute za Kašmir.”
Odgovorio sam mu tužno; “Gospodine, ne marim da idem bez vas.”
Moji prijatelji se nisu nimalo obazirali na moju primedbu, već su pozvali kočiju i odvezli se zajedno sa svojim prtljagom. Kanai i ja smo ćuteći sedeli pored guruovih nogu. Nakon polučasovne tišine, učitelj je ustao i pošao prema verandi na drugom spratu, koja je služila kao soba i prostor za ručavanje. Rekao je: “Kanai, posluži Mukundu jelom, jer mu uskoro polazi voz.”
Ustavši sa svoje prostirke, iznenada sam osetio muku i zateturao se, dok me je u želucu počelo nešto da peče. Probola me tolika bol, kao da me je neko iznenada zavitlao u nekakav strašan pakao. Teturajući slepo prema svom guruu, stropošao sam se pred njim ispoljavajući sve simptome azijske kolere, koje se svi boje. Šri Juktešvar i Kanai su me preneli u dnevnu sobu.
Obuzet samrtnom mukom, povikao sam: “Učitelju, predajem svoj život u vaše ruke”, jer sam zaista poveraovao da je došao trenutak da napustim telo. On mi je stavio glavu na svoje krilo i gladio mi čelo s anđeoskom nežnoću.
Rekao mi je: “Sad vidiš šta bi se dogodilo da si sa prijateljima na
železničkoj stanici. Morao sam, na tako neobičan način, da se pobrinem za tebe, jer si sumnjao u moj sud i silom si hteo baš sada da ideš na izlet.”
Konačno sam shvatio. Obzirom da veliki učitelj retko nalazi za shodno da javno prikazuje svoje moći, tog dana redosled događaja bi slučajnom posmatraču izgledao sasvim prirodan. Intervencija mog gurua je bila previše suptilna da bi se posumnjalo u nju. Ispoljio je svoju volju kroz Beharija, kroz mog srica, kroz Rađendru i sve ostale tako neupadljivo, da je verovatno svako osim mene mislio da su te situacije bile sasvim logične.
S obzirom da Šri Juktešvar nikada nije zanemarivao društvene obaveze, poslao je Kanaia da potraži specijalistu i obavesti mog strica.
Usprotivio sam se šapatom: “Učitelju, samo vi možete da me izlečite. Za
svakog lekara sam već beznadežan slučaj.”
“Ne uznemiravaj se zbog lekara, dete, tebe štiti božja milost. Neće te zateći u ovom stanju. Ti si već izlečen.”
Čim je moj guru izustio te reči, prestala je nepodnošljiva bol. Nekako sam se podigao. Uskoro je prispeo lekar i pažljivo me pregledao.
Izjavio je: “Čini mi se da je najgore prošlo. Poneću nekoliko uzoraka za laboratorijsku analizu.” Kada je sledećeg jutra došao, već sam dobro raspoložen sedeo na krevetu.
Nežno me je pomilovao po glavi i rekao: “Vidi, vidi. Smeješ se tu i brbljaš, kao da nisi za dlaku izbegao smrt. Gotovo da nisam očekivao da ću te
naći živog kada sam otkrio da boluješ od azijske kolere. Srećan si, mladiću, što imaš gurua sa isceliteljskim moćima! Uveren sam u to!“
Složio sam se iz sveg srca. Dok se lekar spremao da pođe, Rađendra i Audij su se pojavili na vratima. Ogorčenje je na njihovim licima zamenilo saosećanje kada su ugledali lekara, a potom moje bledo lice. Rekli su: “Bili smo ljuti na tebe zato što se u Kalkuti nisi pojavio u vozu, kao što smo se dogovorili. Zar si se razboleo?”
Odgovorio sam, da! Nisam mogao da se smejem, dok su moji prijatelji prenosili prtljag u isti ugao gde se nalazio juče.
Kao u pesmi: “Krenula je lađa u Španiju, ali, pre no što je stigla, već je bila ovde.”
Učitelj je ušao u sobu. Dozvolio sam sebi bolesničku slobodu i s ljubavlju ga uhvatio za ruku. Rekao sam: “Guruđi, od svoje dvanaeste godine mnogo puta sam bez uspeha pokušavao da stignem na Himalaje. Na kraju sam se uverio da boginja Parvati143 neće da me primi bez vašeg blagoslova!”